KNAB pārbauda Ilūkstes domes vadības darījumus ar pašvaldību

1 komentārs
KNAB pārbauda Ilūkstes domes vadības darījumus ar pašvaldību
FOTO: LETA

Ilūkstes novada domes vadītāji no Zaļo zemnieku savienības (ZZS) ir labi iekārtojušies. Dome no pašvaldības vadītāja Stefana Rāznas sievas vadītas sabiedrības pērk degvielu, savukārt domes priekšsēdētaja vietnieks piepelnās, tīrot pašvaldības ceļus.

Par iespējamo interešu konfliktu pārbaudi ir sācis KNAB. Traci ceļ opozīcijas deputāti, kas nākamgad paredzētajās pašvaldību vēlēšanās gribot pārtraukt 12 gadu zaļo zemnieku valdīšanu šajā Latvijas malā.

Ilūkstes novada domi jau divpadsmit gadus vada Stefans Rāzna no Zemnieku savienības. Pašvaldības redzamākais veikums šajā laikā ir miljonu vērta peldbaseina uzbūvēšana. Opozīcija uzskata, baseins ir dārga ekstra, ko mazā pilsēta nevarēja atļauties.

Ilūkstē ir mazpilsēta Daugavas kreisajā krastā, 20 kilometru pirms Daugavpils. Netālu ir robežas ar Baltkrieviju un Lietuvu. Pilsētiņā dzīvo 2700 iedzīvotāju. Tā ir novada centrs. Visā novadā, kas apvieno sešus pagastus, ir deklarējušies 8000 cilvēki. Tāpat kā citur ārpus Rīgas, arī te strauji rūk iedzīvotāju skaits. Katru gadu par pusotru simtu. Ilūkstes novads saņem dotācijas no pašvaldību izlīdzināšanas fonda. Maksājums ir piektā daļa no 8 miljonus eiro lielā budžeta. Novadā ir reģistrēti pieci uzņēmumi, kuru apgrozījums gadā pārsniedz miljonu. Četri no tiem saistīti ar lauksaimniecību, bet lielākais ir Lat Ros Trans ar 16 miljonu apgrozījumu.

Novada domi vada Stefans Rāzna no Zaļo un zemnieku savienības. Deviņi no piecpadsmit deputātiem ir viņa partijas biedri. Zaļie zemnieki pašvaldībā dominē jau divpadsmit gadus.

Iepriekšējā sasaukumā deputāte bija arī Rāznas sieva Lenvija. Tagad Lenvija Rāzna vada kooperatīvo sabiedrību Tehniskais centrs. Tās līdzīpašnieks ir arī domes priekšsēdētājs. Uzņēmumam Bebrenes pagastā pieder benzīntanks un darbnīcas. Tehniskais centrs jau daudzus gadus uzvar konkursos par degvielas piegādi Bebrenes pagastam.

Šis benzīntanks regulāri uzvar konkursos – interesanti, ka piedāvāta cena ir lielāka nekā konkurentiem, bet tas netraucē viņam uzvarēt. Citiem konkurentiem izredžu nav, jo pašvaldības sagatavotajos konkursu noteikumos paredzēts, ka degvielas uzpildes stacijai jābūt ne tālāk kā desmit kilometru no Bebrenes. Šo nosacījumu izpilda tikai viens, Rāznas sabiedrībai piederošais benzīntanks, kur pašvaldība par degvielu maksā par apmēram desmit divdesmit procentiem dārgāk. Konkurējošais Dinaz benzīntanks atrodas pāris kilometrus tālāk par prasīto.

Labi iekārtojies arī domes priekšsēdētāja vietnieks Maigurs Krievāns. Viņa zemnieku saimniecība saņem pasūtījumus no pašvaldības par ceļu tīrīšanu un greiderēšanu. Lursoft datu bāzē pieejamie dati, liecina ka pēdējā laikā saimniecībai nesokas. 2014.gadā saimniecība Auziņas cietusi 20 tūkstošu zaudējumus, tāpēc pasūtījums no domes ir krietns atspaids.

Abu amatpersonu darījumi aizdomīgi šķiet Ilūkstes domes deputātam Kristapam Averjanovam. Viņš tajos saskata interešu konfliktu. Pēc viņa iesnieguma KNAB uzsācis pārbaudi.

Līdz domes amatpersonu darījumu pētīšanai viņš nonācis pēc deputātu diskusijām par peldbaseinu. Finanšu aprēķini nav bijuši caurskatāmi, domes vadība izdevumus neesot varējusi pamatot. Averjanovs vienīgais no visiem deputātiem esot balsojis pret, jo uzskata, ka novadam peldbaseina uzturēšana būs par dārgu.Viņš uzskata, ka vispirms bija jāizremontē Ilūkstes sporta manēža, kas tagad esot slēgta, jāsakārto ūdens un kanalizācijas sistēmas pagastu centros. Mācīt peldēt bērnus būtu lietderīgāk Daugavpilī, kur ir pieci peldbaseini.

Peldbaseins pašvaldībai ir izmaksājis miljonu. Eiropas naudas nav izdevies piesaistīt. Par visu maksā dome, kas naudu aizņēmusies. Rāzna ir pārliecināts, ka baseins atgriezīs un noturēs pilsētiņā dzīvību.

Baseina celtniecība sākta 2014.gadā, pirmie peldētāji baseinā ielaisti 2015.gada novembrī. Taču baseina projekts un pamati tam likti vēl treknajos gados, kad ambīcijas daudzās pašvaldībās bija grandiozas un nebija sākusies cilvēku aizplūšana no laukiem.

Infrastruktūras uzlabošana neatrisina problēmu ar iedzīvotājus skaita samazināšanos mazpilsētās, ja tur trūkst darbavietas. Līdz šim skumjākais piemērs ir Ludzas slimnīca ar 7 miljonu investīcijām. Kad viss bija gatavs, izrādījās, ka trūkst pacientu, kam modernā iestāde nepieciešama.

Skaties video!

1 komentārs