KNAB izmeklē iespējamu krāpšanu 9 miljonu eiro vērtā līgumā par šķembu piegādi ceļiem

8 komentāri

Pagājušajā nedēļā KNAB kratīšanu Satiksmes ministrijas (SM) pārraudzītajā uzņēmumā ”Latvijas Autoceļu uzturētājs” (LAU) un tā valdes locekles Anastasijas Udalovas atkāpšanos dienu pirms tam daudzi savstarpēji saistīja un ne bez pamata.

No drošiem avotiem “Nekā Personīga” zināms, ka tiesībsargi izmeklē 9 miljonu vērto līgumu ar uzņēmumu ”Vlakon” un, iespējams, būtiskiem pārkāpumiem šajā iepirkumā.

Tajā grozīts dokumentu saturs. Iespējamo krāpšanu un zaudējumu aprēķinus valsts uzņēmumam tagad izmeklē Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB). Konkursa dokumentus varēja labot iepirkuma speciālisti; tie strādāja Anastasijas Udalovas vadītajā Publisko iepirkumu departamentā.

Latvijas autoceļu galvenā remontētāja apgrozījums ir 64 miljoni. Uzņēmējiem ir svarīgi tikt pie tā pasūtījumiem. 2016. gadā viens no tādiem bija līgums ar SIA ”Vlakon”. Vienošanās paredzēja, ka 3 gadu garumā Rēzeknes novada uzņēmums piegādās ceļu labošanai nepieciešamo šķembu maisījumu. “Vlakon” ir sens sadarbības partneris. Līguma summa – 9 miljoni eiro – bija lielākais iepirkums LAU vēsturē. Latgales karjera saimnieks piecu pretendentu vidū tika izvēlēts izdevīgākās cenas dēļ.

Taču pie līguma slēgšanas tā mistiski pazuda. “Nekā Personīga” rīcībā ir konkursa nolikuma līguma projekta versija un noslēgtais līgums ar ”Vlakon”. Gala versijā no teksta ir pazudis teikums par preces cenu, dodot iespēju uzņēmējam to brīvi noteikt. Fiksētas vienīgi transporta izmaksas uz kilometru. “Nekā Personīga” zināms, ka šādi uzņēmējam par labu mainītā līguma redakcija par nepilniem 300 000 eiro (EUR 277 487) pārsniedz konkursā piedāvāto darījuma summu.

Raitis Nešpors
VAS ”Latvijas autoceļu uzturētājs” valdes priekšsēdētājs

“Nekā Personīga”: Jautājums ir, kurš par to ir atbildīgs uzņēmumā?

Tas šobrīd tiek skaidrots, kurš bija tas atbildīgais, kurš ir vainīgais. Atbildīgais kopumā ir valde, kura solidāri atbild par tām darbībām, ja tur ir kāds krimināls pārkāpums, tiks konstatēts, tas tiks arī apstiprināts, tad droši vien kaut kādā likumā noteiktā kārtībā, kādā veidā šie jautājumi tiek risināti.

Neoficiāla informācija liecina, ka izmaiņas līgumā nav apspriestas ne valdē, ne iepirkumu komisijā.

“Nekā Personīga” zināms, ka KNAB kratīšanu 4. aprīlī LAU veicis Publisko iepirkumu departamenta jurista Jāņa Padēla darba vietā. Atbildīgā par līguma ar “Vlakon” izpildes kontroli bija vēl cita departamenta darbiniece – Evija Rikveile. Gan Rikveile, gan Padēls pakļāvās departamenta direktorei Anastasijai Udalovai. Viņa uzņēmumā vienlaikus bija arī valdes locekle. Dienu pirms KNAB ierašanās Udalova uzrakstīja atlūgumu.

Kaspars Ozoliņš
SM valsts sekretārs, akcionāru pārstāvis VAS ”Latvijas autoceļu uzturētājs”

“Nekā Personīga”: Jūs to sauktu par sakritību, ka viņa atstāj uzņēmuma valdi dienu pirms tur ierodas KNAB vīri?

Šāds fakts bija, vai tur kāds kaut ko zināja, vai tā ir sakritība, man grūti komentēt.

Juridisko izglītību ieguvusī Udalova LAU sāka strādāt 25 gadu vecumā. Uzreiz pie iepirkumiem. Divus gadus vēlāk Udalovu jau iecēla SM pārraudzītā uzņēmuma valdē.

Kaspars Ozoliņš
SM valsts sekretārs, akcionāru pārstāvis VAS ”Latvijas autoceļu uzturētājs”

“Nekā Personīga”: Kas bija Udalovas atbilstošā kvalifikācija, kā viņa varēja nokļūt valdē? Ar ceļa būvi vai tehniku viņas izglītība nav saistīta?

Nu, es, personiski, nepazīstu Udalovas kundzi, tur bija kompetenta nominācijas komisija, atbilstoši likumam, kas vērtēja un droši vien secināja, ka šī kandidatūra ir visatbilstošākā. Viņai, visticamāk, ir iepriekšēja pieredze darbā uzņēmumā, kur viņa bija sevi pierādījusi. Katrs gadījums ir atšķirīgs.

Udalova nav bijusi iepirkuma komisijā, kas lēma par 9 miljonu vērto līgumu ar “Vlakon”. Taču akcionārs, Satiksmes ministrija, ļāva valdes locekles amatu Udalovai apvienot ar direktores amatu iepirkumu departamentā tieši laikā, kad pēc KNAB domām notikusi “Vlakon” līguma teksta būtiska grozīšana. Pēc uzņēmuma padomes ierosinājuma Udalovai departamenta vadību vairs neuzticēja.

Uldis Reimanis
VAS ”Latvijas autoceļu uzturētājs” padomes priekšsēdētājs

Sēžot uz diviem krēsliem, mēs vienmēr, to esmu teicis, lēmumu objektīvi pieņemt nevar.

Par to, kā ir pieņemti lēmumi, es domāju, lai vērtē tiesībsargājošās iestādes. Es nekomentēšu, par ko vispār ir runa un kāda ir kopējā situācija.

 

Latgales firmu ”Vlakon” tulko kā saīsinājumu no vārda un uzvārda – Vladimirs Kononovs. Viņš vēl līdz pagājušā gada augustam bija valdes priekšsēdētājs ”Latvijas Autoceļu uzturētajā”.

Pēc Uzņēmuma reģistra datiem firmas “Vlakon” īpašniece ir uzņēmēja Aļona Kozule. Taču īstais saimnieks te ir viņas vīrs – Andris Kozulis. Viņi saka, ka firmu nopirkuši 2000. gadā jau ar šādu nosaukumu. Padomju laikā Pērtnieku karjers skaitījās zem 6. ceļu remonta būves daļas, kuru vadīja tieši Kononovs. “Nekā Personīga” pirms vairākiem gadiem nebrīdinot piebrauca pie firmas ”Vlakon”. Un toreiz par pārsteigumu no “Vlakon” telpām iznāca Kononovs.

9 miljonu līgumu no LAU puses parakstīja Kononovs. Pagājušajā vasarā viņš amatu atstāja, un neilgi pēc tam autoceļu uzturētājs līgumu lauza, argumentējot ar materiālu piegādes kavēšanu. Līdz pat pagājušā gada oktobrim firmai “Vlakon” samaksāja turpat 3 miljonus eiro.

Kononovs pēc darba LAU sāka strādāt ”Daugavpils lokomotīvju remonta rūpnīcā”. Tā pastarpināti pieder Igauņu miljonāram Oļegam Osinovskim, kuru Latvijā tiesā par kukuļdošanu.

Jau divus gadus Osinovskis presē parādās pārī ar savu draudzeni – Anastasiju Udalovu. LAU konkursos uzvarējuši arī ar Osinovski saistīti uzņēmumi. Tā, piemēram, par bitumena emulsijas piegādi par 4,5 miljoniem eiro tika slēgts līgums ar Igaunijas uzņēmumu ”Eldore Group”, kam pašam savas ražotnes nav.

Pirms amata atstāšanas Kononovs līgumu ar ”Eldore group” pagarināja līdz pat 2019. gada 20. jūnijam.

Raitis Nešpors
VAS ”Latvijas autoceļu uzturētājs” valdes priekšsēdētājs

“Nekā Personīga”: Kononova kungs parūpējās par to, lai šo līgumu pagarina, pirms došanās prom.

Ja tas tā ir bijis, tad tas tā ir bijis, jā.

Kononovs pagājušajā otrdienā steigšus atcelts no valdes priekšsēdētāja amata Osinovskim pastarpināti piederošajā Daugavpils rūpnīcā. Izmaiņas vēl publiski neparādās Uzņēmumu reģistrā.

Natālija Petrova
AS “Daugavpils lokomotīvju remonta rūpnīca” valdes locekle

Es esmu informēta, ka šāds lēmums ir un ka tas ir pēc padomes ierosinājuma. Vladimirs Kononovs vairs nav valdes priekšsēdētājs.

Vai Kononovs un Udalova ir personu grupā, pret kuriem sākta kriminālizmeklēšana saistībā ar “Vlakon” līguma grozījumiem, KNAB priekšnieks neatklāj.

Jēkabs Straume
KNAB priekšnieks

Kriminālprocess ir sākts 2018. gadā un sākts par dienesta stāvokļa  ļaunprātīgu izmantošanu mantkārīgos nolūkos un otrs ir par krāpšanu personu grupā.

“Nekā Personīga”: Par cik personām ir runa un kāds ir to statuss?

Vienīgais, ko procesa virzītājs ir ļāvis izpaust – visas ir personas, pret kurām sākts kriminālprocess. Citi statusi nav.

“Nekā Personīga”: Un drošības līdzekļi, kas aizliegtu ieņemt konkrētu amatu?

Par citiem procesuāliem lēmumiem informāciju sniegt nevaram.

Patlaban notiek jauns dolomīta šķembu iepirkums. 6 miljonu iepirkumā starp trim uzvarētājiem iepirkumu komisija atzinusi arī ”Vlakon”.

Uldis Augulis
satiksmes ministrs (ZZS)

“Nekā Personīga”: Ar kadru jautājumu nav kārtībā Satiksmes ministrijas pārraugāmajos uzņēmumos, šī ir jau kurā kriminālizmeklēšana pret valdes locekļiem?

Mmm… Kurā, es nezinu, vai kurā… Bet, ja ir pārkāpumi, tad tie ir jāizmeklē un jāsoda.

“Nekā Personīga”: Zināms, ka KNAB izmeklēšana sākta par krāpšanu saistībā ar 9 miljonu “Vlakon” līgumu, ko saista ar bijušā valdes priekšsēdētāja Vladimira Kononova vārdu. Kādu signālu tas dod uzņēmējiem par to, cik godīgi notiek konkursi valsts  uzņēmumā?

Tāpēc bijušais valdes priekšsēdētājs vairs nav šajā uzņēmumā.

“Nekā Personīga”: Viņš tur bija ilgus gadus…

Par to jājautā iepriekšējiem ministriem.

“Nekā Personīga”: Un kādu signālu šāda iespējama krāpšanās ar līguma grozīšanu dod citiem uzņēmējiem, par to, kā notiek konkursi Satiksmes ministrijas pārraudzītajos uzņēmumos?

Es ceru, ka katra iepirkumu komisija pieiet jautājumam atbildīgi, un mums ir arī IUB [Iepirkumu uzraudzības birojs], kas caurskata problēmjautājumus.

“Nekā Personīga”: Būs pārsteigums, ja starp aizdomās turamajiem būs ne vien Kononovs, bet arī Udalova?

Ja kāds vainīgs, tad jāsoda.

Avots pusmiljonam eiro maksātnespējas administratora Māra Sprūda drošības naudai, ko iemaksāja viņa brālis Kristaps, ir aizdevums no bijušās “Latvijas Autoceļu uzturētāja” valdes locekles Anastasijas Udalovas. Udalova norādīja, ka pati nav veikusi drošības naudas iemaksu, tomēr ir aizdevusi naudu senam draugam. Vai senais draugs ir Sprūda brālis, viņa neizpauž.

Udalovas amatpersonu jaunākā deklarācija, vēl nav publicēta.

TOP komentāri

 • Rinalds Šķila
  +3 +3 0

  Rinalds Šķila

  Pat ceļus nevar saremontēt bez kukuļa. Kamēr kolhoznieki būs pie stūres, Latvija noies pa burbuli kā cirvis...
 • Baiba Ivanovska
  +3 +3 0

  Baiba Ivanovska

  Ir tikai viens jautājums - Latvijā spēj bez krāpšanas notikt kāds valstisks pasūtījums. Vienreiz vajadzētu to iesākto tiesvedību novest līdz galam un uztaisīt kārtīgu paraugprāvu lai nākamie nedomā ka valsts nauda ir kaut kur gaisā atrodama un ir bezizmēra.
 • Kaspars Lasis
  +2 +2 0

  Kaspars Lasis

  Kamēr Latvijā grimst,ir kas uzbarojās .Gaidu to dienu kad korupcija Latvijā beigsies.Drošvien naivi ceru.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl