KNAB aizturētais Salu tilta rekonstrukcijas uzraugs no darba nevis atlaists, bet klusi “iebīdīts” Rīgas satiksmē

5 komentāri
KNAB aizturētais Salu tilta rekonstrukcijas uzraugs no darba nevis atlaists, bet klusi “iebīdīts” Rīgas satiksmē

Aizdomās par korupciju atstādinātā Rīgas pašvaldības amatpersona Uģis Broža noslēdzis līgumu par darbu SIA Rīgas satiksmē. Uģi Brožu jūnija vidū aizturēja KNAB un sāka izmeklēšanu par iespējamiem koruptīviem darījumiem ap Salu tilta rekonstrukciju. KNAB pēta arī dokumentāciju Barona ielas remontdarbiem, kur arī uzraudzību no Rīgas pašvaldības puses veica Broža. Kā atstādinātajai amatpersonai izdevās tikt pie ekskluzīva līguma Rīgas satiksmē ne uzņēmuma vadība Leons Bemhens, ne pilsētas vadība Nils Ušakovs neatklāj.

Uģa Brožas karjera Rīgas domes Satiksmes departamentā uzņēma apgriezienus pirms diviem gadiem. Tad ilggadējais darbinieks kļuva par atbildīgo uzraugu Salu tilta rekonstrukcijā un vēlāk kontrolēja arī darbus Barona ielas seguma atjaunošanā. Tieši Brožu sūtīja uz televīzijas intervijām, lai komentētu, kāpēc darbi kavējas.

Pirms Jāņiem Brožas kabinetā ieradās KNAB darbinieki. Kratīšana vienlaikus notika vēl vairākās vietās Rīgā. Būvniecības uzņēmums LNK Grupa atklāja, ka tiesībsargi aizturējuši arī četrus viņu darbiniekus un izmeklēšana varētu būt saistīta ar Salu tilta rekonstrukcijas papildus darbiem. Tiesa izlaida Brožu no apcietinājuma, bet KNAB viņam aizliedza turpināt darbu satiksmes departamentā.

Edijs Saulītis, Uģa Brožas advokāts:

Tie (drošības līdzekļi) nav saistīti ar brīvības atņemšanu, un attiecīgi tie ir drošības līdzekļi, kas kaut kādā veidā liedz tikties ar personām kaut kādām. (NP: Un arī tuvoties darba vietai un ieņemt attiecīgo amatu?) Tieši tā!

Vicemērs Andris Ameriks uzreiz pēc Brožas aizturēšanas pasteidzās ar secinājumiem, ka korupcija Satiksmes departamentā ir maz ticama, taču Nekā personīga rīcībā ir cita informācija. Rīgas domes Satiksmes departaments slēdzis turpat 30 līgumus par darbu uzraudzību ar privātfirmu Bild, kuras faktiskais īpašnieks ir Uģis Broža. Kas nozīmē, ka darbu uzraugs un izpildītājs bijis viens un tas pats.

Katrs līgums slēgts par salīdzinoši nelielu summu – zem 4000 eiro. Tāpēc par līgumiem nevajadzēja ziņot Iepirkumu uzraudzības birojam un par tiem nebija zināms publiski. Tomēr kopējā līgumu summa pusotru gada laikā pārsniedz 85 tūkstošus eiro.

2014. gada sākumā trīs nedēļas pēc tam, kad Broža kļuva par Būvdarbu uzraudzības nodaļas vadītāju, viņa daļas firmā Bild pārgāja šahista Matīsa Mustapa īpašumā. Pēc Brožas aizturēšanas Mustapu pratināja KNAB. Nekā personīga rīcībā ir ziņas, ka Mustaps ir atzinis, ka nav Bild patiesais īpašnieks.

Katarīna Sniedze, Matīsa Mustapa advokāte:

(NP: Vai viņam tika uzdoti jautājumi, vai viņš ir faktiskais īpašnieks vai izkārtne šajā uzņēmumā?) Mmm. Droši vien Jūs esat diezgan labi informēta. Bet es to nevaru ne apstiprināt, ne noliegt.

Emīls Jakrins, Rīgas domes Satiksmes departamenta direktora p.i.:

(NP: Kurš no departamenta puses bija tā persona , kas parakstīja līgumus ar SIA Bild?) Nemācēšu jums pateikt, visticamāk direktors vai viņa prombūtnē atstāta persona. (NP: Vai tas bija Reinbaha kungs?) Jā!

Vitāliju Reinbahu augusta beigās no Satiksmes departamenta krēsla negaidot nometa. Bet trešā līmeņa vadītājs Broža, kura darbību pie Sala tilta un Barona ielas rekonstrukcijas patlaban pēta tiesībsargi, amatu saglabāja. Vienīgi KNAB ierobežojumu dēļ, Broža nevar to pildīt,attiecīgi nesaņem algu. Tam atrasts risinājums.

Uģis Broža izrādījies tik neaizvietojams kadrs, ka jau 2. septembrī, divus mēnešus pēc atstādināšanas, ar viņu klusām slēgts darba līgums Rīgas pašvaldības uzņēmumā Rīgas satiksme. Līgums termiņš ir uz pusgadu līdz 27. februārim par darbiem un konsultācijām,kas saistīti ar būvniecības projektiem Rīgas satiksmē.

Uģis Broža, atstādinātais Rīgas domes Satiksmes departamenta nodaļas vadītājs:

(NP: Labrīt, Mēs vienu jautājumu gribējām uzdot.) Nebūs komentāru, atvainojiet. (NP: Kas jūs uzaicināja darbam Rīgas satiksmē?) Nu, nebūs komentāru šorīt. (NP: Kāpēc?) Neesmu vēl pamodies. (NP: Jums kā amatpersonai būtu jāatbild.) Atstādinātajai…

Baiba Bartašēviča-Feldmane, Rīgas pašvaldības SIA Rīgas satiksme sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja:

(NP: Kādi, piemēram, šomēnes ir tie darbi, kas ir uzraugāmi?) Precīzas adreses vai objektus man būtu ļoti grūti nosaukt- kā mēs zinām, mēnesis vēl nav beidzies. (NP: Ir ļoti daudz dažādi objekti un daudz dažādas adreses.)

Līgums paredz, ka Rīgas satiksme Brožam mēnesī maksās pusotru tūkstoti pirms nodokļu nomaksas. Valdes priekšsēdētājs Leons Bemhens parakstījis līgumu ar Brožu pēc tam, kad infrastruktūras uzturēšanas un attīstības daļa uzrakstījusi ziņojumu, ka tai nepieciešams tieši šāds speciālists kā Broža.

Baiba Bartašēviča-Feldmane, Rīgas pašvaldības SIA Rīgas satiksme sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja:

Visus līgumus uzņēmumā paraksta valdes priekšsēdētājs. (NP: Tas ir Bemhens?) Jā!

Rīgas domes Satiksmes departamenta jaunajam vadītājam par sava atstādinātā darbinieka jaunajām darba gaitām nekas nebija zināms.

Emīls Jakrins, Rīgas domes Satiksmes departamenta direktora p.i.:

(NP: Vai jums ir ziņas, ka Brožas kungs sācis strādāt Rīgas satiksmē?) Nē, man nav tādas informācijas.

Vēl nezinošāks izrādījās Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs, kurš ir kapitāldaļu turētājs Rīgas satiksmē.

Nils Ušakovs, Rīgas domes priekšsēdētājs (Saskaņa):

(NP: Vai ar jūsu ziņu KNAB kriminālprocesā aizdomās turētais Uģis Broža sācis strādāt Rīgas satiksmē?) Pajautāšu uzņēmuma vadītājam un varēšu sniegt atbildi. (NP: Tā būtu laba prakse?) Pajautāšu un tad attiecīgi varēšu atbildēt. (NP: Un ko jūs darīsiet ar to cilvēku, kurš viņu pieņēmis darbā?) Pajautāšu uzņēmuma vadībai, uzzināšu detaļas un tad attiecīgi varēšu jums atbildēt.

Divas dienas vēlāk saruna ar Rīgas mēra sekretāri: “(NP: Labdien, mēs pie mēra). Jums bija sarunāts? (NP: Jā). Viņš solīja noskaidrot dažus faktus. (NP: Mēs gaidīsim sanāksmes beigas.) Mērs lūdza atvainot, bet viņam nav laika. (NP: Varbūt vēlāk?) Konkrētu laiku viņš nenosauca.

Uģis Broža, atstādinātais Rīgas domes Satiksmes departamenta Būvdarbu uzraudzības nodaļas vadītājs:

(NP: Jūs esat faktiskais Bild īpašnieks?) Nē, nebūs komentāru. Nebūs, atvainojiet.

Bez darba un ietekmes pēkšņi palikušās amatpersonas pret kurām sākta izmeklēšana, nereti salūzt tiesībsargu pratināšanās, sāk palikt atklātas un nodot citus,tādējādi cerot uz maigāku sodu. Vai Brožam jaunais darbs varētu būt samaksa par klusēšanu – no Rīgas satiksmes kapitāldaļu turētāja mēs neuzzinājām. Rīgas mērs Ušakovs, kurš parasti komentējis arī politiķim neērtus jautājumus, šoreiz neatrada laiku sarunai ar Nekā personīga.

Video