Kas koordinē Baltkrievijas protestus pret Lukašenko?

Pievienot komentāru

Uz jautājumu, kas ir koordinē Baltkrievijas protestus pret Lukašenko, atbilde ir “Kāds”.

“Kāds”, jeb baltkrieviski Nehta ir pseidonīms 22 gadus vecajam  Stepanam Putilo. Tā sauc arī viņa izveidotu saziņas kanālu platformā “Telegram”, kas kļuvis par galveno informācijas avotu protestos. Kanālā tiešsaistē aktīvisti dalās ar informāciju, kur paredzēti pasākumi, kur uzbrūk milicija, kur var paslēpties.

Jau vairāk nekā divus mēnešus Minskā un citās Baltkrievijas pilsētās notiek masu protesti pret Baltkrievijas diktatoru Aleksandru Lukašenko. Tie sākās spontāni pēc  režīma viltotajām prezidenta vēlēšanām. Nepieredzētā milicijas vardarbība ir radījusi pretēju efektu – protestētāju skaits arvien aug.

Baltkrievu protesti ir neparasti ar to, ka tiem pirmajās nedēļās nebija savu līderu, politiskās vadības, kas organizētu pret režīmu vērtās akcijas. Neatkarīgos medijus pastāvīgi uzmana un represē drošības iestādes, bet valsts kontrolētās patiesību noklusē un izkropļo.  Valsts  cenšas radīt iespaidu, ka protesti ir mazskaitlīgi un vardarbīgie protestētāji ar akmeņiem, petardēm un molotova kokteiļiem uzbrūk milicijai. Pat mobilo sakaru operatorus kontrolē režīms, kas ļauj atslēgt telefonus vietās, kur pulcējas tā pretinieki.

Nemieriem vēršoties plašumā, tukšo organizatoru un mediju nišu ieņēma informācijas kanāls “Ņehta live”. Tā ir saziņas servisa vietnē “Telegram” izveidota ziņu lente, kur aculiecinieki iesūtīta savus video par politikas aktualitātēm, opozīcijas mītiņiem vai milicijas uzbrukumiem. Informāciju tiešsaistē saņem ikviens “Telegram” lietotājs, kas seko kanāla ziņām.

Kanāla “Nehta” sekotāju skaits sākoties protestiem pieauga milzīgā ātrumā. Vēlēšanu dienā 9.augsutā tam bija 400 000 lasītāju, bet nedēļu vēlāk jau divi miljoni divsimt tūkstoši.

“Nehta” popularitātei ir divi iemesli. Pirmais ir tā izmantotā platforma “Telegram”.  Vēlēšanu dienas vakarā, kad cilvēki pirmoreiz masveidā izgāja ielās, vara daļēji nobloķēja internetu, traucējot ziņapmaiņas programmu darbību. Bez būtiskiem traucējumiem strādāja tikai “Telegram”.

Otrs un svarīgākais iemesls ir “Nehta” uzticamība un noturīgā darbošanās opozīcijā piecus gadus.

Kanāla izveidotājs ir  22 gadus vecais Stepans Putilo un “Nehta” ir viņa pseidonīms. Tulkojumā tas nozīmē – ”kāds”.

Aktīvu, pret autoritāro varu vērstu politisko darbību Putilo sāka 17 gadu vecumā pirms 2015.gada prezidenta vēlēšanām. Video koplietošanas vietnē “Youtube”  viņš publicēja dziesmu  ”Izvēles nav”. Populārajai krievu grupas “Spļin” melodijai pievienojot paša sacerētus vārdus, ka vēlēšanas ir bezjēdzīgas, jo divdesmit gadus atkārtojas viens scenārijs. Togad mītiņā pret negodīgajām vēlēšanām pulcējās vien ap 500 baltkrievu.

Daudz bīstamāku spēli Putilo jeb “Nehta” sāka 2019.gada oktobrī, kad savos informācijas kanālos “Telegram” un “Youtube” palaida filmu ”Lukašenko. Kriminālie materiāli”. Tajā  krievu propagandas stilā izklāstīta Lukašenko izcelsme, kā no cietuma darbinieka un kolhoza priekšsēdētāja viņš kļuva par prezidentu, sagrāba varu un izrēķinājās ar katru, kas mēģināja nostāties pret viņu.

Fragments no filmas ”Lukašenko. Kriminālie materiāli” : 2010.gada vēlēšanas bija pirmās, kuru rezultātus paziņoja ne tikai vēlēšanu komisijā, bet arī krimināltiesās. Prezidenta amata kandidātam Andrejam Saņnikam pieci gadi stingrā režīma cietumā, Nikolajam Satkevičam seši gadi stingrajā režīmā, Dmitrijam Usam piecarpus gadi stingrajā režīmā. Vladimiram Nikolajevam divi gadi, ar sprieduma atlikšanu uz diviem gadiem.

Lai gan filmā nebija iepriekš nezināmu faktu, tā kļuva par skatītāko “Youtube” video Baltkrievijā. Divās  dienās to noskatījās 700 000, bet pēc mēneša to bija redzējuši jau gandrīz divi miljoni.

Pēc pāris nedēļām vienu no filmas līdzautoriem  žurnālistu Vladimiru Čuģencovu policija aizturēja uz Polijas robežas, kad viņš centās pamest valsti. Pret viņu ierosināta lieta par narkotikām, ko milicija  it kā atradusi aizturēšanas laikā. Viņš joprojām atrodas cietumā.

Putilo jau no 2018.gada dzīvo Varšavā, uz kurieni aizmuka pēc brīdinājuma,  ka pret viņu uzsākta lieta par prezidenta aizskaršanu. Viņš vienā no saviem raidījumiem Lukašenko nosauca par LukaŠerloku, izsmejot prezidentu, kurš lielījās, kā pats atklājis slepkavības krimināllietu.

“Es pats apsēdos un diennakts laikā izstudēju visu. Es devu komandu prokuroram un KGB priekšsēdētājam, lai ko tas nemaksātu, atklāt šo krimināllietu. Nelieti atrada Krievijā,” teica Lukašenko.

“Nehta” mērķis ir Lukašenko atmaskošana un izsmiešana, parādot viņu kā bailīgu un ievainojamu blēdi, iepretim valsts televīzijas attēlotajam tautas mīlētajam stingrajam, bet taisnīgajam saimniekam.

Visu vasaru līdz vēlēšanām “Nehta” sociālo mediju kanālos publicēja informāciju un aktīvistu uzņemtos video, kā Lukašenko lojālie spēki gatavojas vēlēšanām izdzenājot un iebiedējot citu kandidātu atbalstītājus.

Arī iepriekšējās balsošanas laikā līdz vēlēšanām “Ņehta” publicēja materiālus, kā neatkarīgajiem novērotājiem ir liegts piedalīties vēlēšanās. Pat ieiet iecirkņos. Tieši iepriekšējā nobalsošana ir labākais instruments rezultātu viltošanai.

“Ņehta” informācijas kanāli ir īpaši arī ar to, ka cenšas pārbaudīt informāciju. Ātrā video nokļūšana  tiešsaistē un lasītāju iespēja pašiem savām acīm redzēt uz ielas notiekošo ir pamatā sabiedrības uzticībai “Ņehta” kanālam. To mēģina graut valsts kontrolētie mediji.

Baltkrievijas valsts mediji par “Nehta” vai nu klusē, vai cenšas to parādīt kā mistisku sektu, kas alkst asiņu un vardarbības. Aiz “Nehta” un opozīcijas stāvot pasaules sazvērnieku tīkls, kas cenšas pārņemt varu. Tagad arī Baltkrievijā.

Nexta izveidotājs intervijā kanālam ”вДудь” Stepans Putilo norāda: “Jā, tāpēc runā ka to visu dara Polijas militārā izlūkošana, ka pie Bidgošas pilsētas vesela armija, kādi simts cilvēki pārstrādā saturu, bet patiesībā tas viss saiet 17 kvadrātmetru istabā mēs pārstrādājam saturu pīķa notikumos 200 ziņojumus minūtē. Bet protams, mēs pārsvarā likām foto un video.”

Līdz 2019.gadam informāciju “Ņehta” kanālos “Youtube”, “tviterī”, un “Telegram” viņš gatavoja viens. Tagad aiz vārda “Ņehta” jau ir seši cilvēki. Varšavā dzīvojoši baltkrievi.

Konflikts Baltkrievijā ir informatīvais karš. Tāpēc arī “Ņehta” izmanto tradicionālā žurnālistikā neatzītus paņēmienus, atzīst Putilo. Pamanāmākā atšķirība ir tas, ka viņš režīma raksturošanai izmanto apzīmējumus fašisti, lukašisti, varmākas.

“Emocijas nereti ņem virsroku un ir grūti sevi pārliecināt rakstīt, tiesībsargs, kad čalis  ar steku sit meiteni. Tas ir informācijas karš, pirmkārt. Sakauj ienaidnieku ar viņa paša ieročiem, mēs esam spiesti tā atbildēt,” saka Putilo.