Kariņam aiz muguras finanšu ministra Reira padomnieci ieceļ ”Augstsprieguma tīkls” padomē

14 komentāri

Piektdien, 13. septembrī, valsts uzņēmuma ”Augstsprieguma tīkls” padomē premjeram aiz muguras tika iecelta finanšu ministra Jāņa Reira padomniece Karina Ploka. Viņa ir “Jaunās Vienotības” biedrs un konkursam nekvalificētos, jo šai amatā jābūt pieredzei vadošos amatus, arī enerģētikas uzņēmumos, kādas Plokai nav.

Krišjāņa Kariņa valdības deklarācija paredz augstus ētikas standartus valsts pārvaldē, taču šis ir jau otrais gadījums īsā laikā, kad, apejot konkursus, stratēģiskā valsts uzņēmumā nonāk politiķiem pietuvināta persona. Reirs neuzskata, ka būtu pieļāvis kļūdu, taču, nostrādājot tikai dienu, viņa padomniece uzrakstīja atlūgumu un amatu “Augstsprieguma tīklā” atstāja.

Padomes valsts uzņēmumos pārrauga valdes rīcību. Tām ir lielas pilnvaras. Valda Dombrovska pirmās valdības laikā tās likvidēja, jo ministrijas šiem amatiem neizraudzījās profesionāļus, bet gan sev pietuvinātas personas. Pirms trim gadiem padomes daļā uzņēmumu atjaunoja. Tāds bija nosacījums, lai mēs sekmīgi pabeigtu iestāšanos bagāto valstu klubā OECD. Krišjāņa Kariņa valdība pirmo nopietno satricinājumu piedzīvoja šovasar, kad KPV LV ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro stratēģiskajā uzņēmumā ”Latvenergo” nomainīja padomi, par tās priekšsēdētāju bez konkursa ieceļot savu padomnieku. Taču tādu pašu mēģinājumu aizmuguriski premjers piedzīvojis tikko, turklāt – no savas partijas ministra.

Septembra sākumā Finanšu ministrijas (FM) pārvaldītā ”Augstsprieguma tīkla” padome kļuva rīcībnespējīga, jo viens pārstāvis aizgāja mūžībā, bet cits uzsāka karjeru ārpus Latvijas. Taču izsludinātais konkurss beidzās bez rezultāta. Un 13. septembrī premjeram Krišjānim Kariņam aiz muguras ”Augstsprieguma tīkla” padomē ministrija iecēla Valsts kases pārvaldnieku Kasparu Āboliņu un ministra Jāņa Reira padomnieci juridiskajos jautājumos Karinu Ploku.

“Tas ir īstermiņa risinājums, lai nodrošinātu padomes rīcībspēju,” atzina FM valsts sekretāre, VAS ”Augstsprieguma tīkls” akcionāra pārstāve Baiba Bāne.

Vasarā izsludinātajā konkursā ”Augstprieguma tīkla” padomes loceklim tika izvirzītas augstas prasības. Bija nepieciešama iepriekšēja pieredze līdzīga uzņēmuma valdē vai padomē un institūcijā, kas atbildīga par enerģētikas politiku. Ploka, iepriekšējā uzvārdā Korna, tādos amatos nav strādājusi. Viņa ir diplomēta juriste un ”Latvijas gāzē” vadījusi tās nekustamo īpašumu nodaļu. Pirms vairāk nekā 10 gadiem pievienojusies politiskajai partijai ”Jaunā Vienotība”, bijusi parlamentārā sekretāre vairākiem ministriem. Visilgāk – pie Jāņa Reira. Un patlaban ir finanšu ministra padomniece juridiskajos jautājumos.

Ploka intervijā saka, ka piekritusi ”Augstsprieguma tīklā” ieņemt padomes amatu tikai uz laiku. Amati valsts uzņēmumu padomēs ir labi atalgoti. Iepriekšējie ”Augstsprieguma tīkla” padomes locekļi gadā katrs pelnīja 30 000.

Karina Ploka
Finanšu ministra padomniece

Es neesmu bijusi valdē un padomē, bet pēc tam, es tā padomāju, es sešus gadus esmu bijusi Ziemeļu investīciju bankā kontroles komitejā locekle. Zinot to darba apjomu un informācijas apjomu, es pieņemu, kas tas zināmā mērā kvalificētos.

“Nekā personīga”: Jūs atalgojumu saņemtu par tiem dažiem mēnešiem?

Ja man tā jāatbild, tad, droši vien, ka, jā.

Par Plokas un Āboliņa iecelšanu amatos FM lēmuma pieņemšanas dienā publiski neizziņoja. Premjers Krišjānis Kariņš par to uzzināja novēloti un bija nepatīkami pārsteigts.

Kariņa valdības deklarācija paredz ievērot OECD prasītos labas pārvaldības principus. Neoficiāla informācija liecina, ka premjeram pirmdien bijusi asa saruna ar savu partijas biedru Reiru, kurā pieprasīts padomnieci nekavējoties atsaukt. Tajā pašā dienā Ploka uzrakstīja atlūgumu, motivējot to ar personiskiem iemesliem.
Jānis Reirs
Finanšu ministrs

“Nekā personīga”: Tad sanāk – pēc Jūsu sarunas ar premjeru Ploka uzrakstīja atlūgumu?

Tātad, pašreiz es jums nevaru pateikt, tieši tāda dienas kārtības jautājuma nebija.

Krišjānis Kariņš
Ministru prezidents

“Nekā personīga”: Vai Reira padomnieces īsajai karjerai ”Augstsprieguma tīklā” ir kāds sakars ar Jums?

Šai valdībai manis vadībā mēs uzturēsim vienādi augstus standartus, pārvaldības standartus visās valsts kapitālsabiedrībās. Ja ir padomes vieta, jābūt konkursam un jāatlasa cilvēks, kurš šim amatam ir piemērotāks no atlases kritērijiem, nevis, ka ir no politiskas partijas iecelts. Tas attiecas uz pilnīgi visiem ministriem, neatkarīgi no kuras partijas nāk.

“Nekā personīga” rīcībā ir ziņas, ka Ploka šopavasar piedalījusies konkursā uz gāzes maģistrālā pārvada un Inčukalna krātuves operatora ”Conexus Baltic Grid” valsts pārstāvja vietu padomē. Finanšu ministra padomniece esot saņēmusi zvanu, ka konkursā uzvarējusi, taču amatā viņu tā arī neiecēla. Ploka ”Jaunajā Vienotībā” ir ētikas komisijas locekle.

“No vienas puses, mēs gribam, lai politikā nāk kompetenti cilvēki ar izglītību, ar iepriekšēju darba pieredzi, ar spēju strādāt, un, no otras puses, šī piederība politiskajai partijai automātiski diskvalificē no pieteikšanās kādam amatam,” akcentē Ploka.

Šis ir jau otrais gadījums Kariņa valdībā, kur ministrs stratēģisku uzņēmumu padomē iedabū savu padomnieku. Gan tikai uz laiku.

Pirms Jāņiem atlaistos ”Latvenergo” uzraugus, ko aizstāja ekonomikas ministra Nemiro padomnieka Pāvela Rebenoka vadītā padome, arī esot bijis tikai pagaidu risinājums. Nemiro taisnojās, ka profesionāļus tik īsā laikā atrast nevarot, tāpēc padomi veidojis no sava tuvāko loka.

Kariņš izdeva rezolūciju, kurā lika Nemiro skaidrot šādas pagaidu padomes likumību un nepieciešamību. Nedēļu vēlāk Nemiro piekāpās. Un, norādot uz politisko spiedienu, Rebenoka vadītā padome atkāpās.

Jānis Reirs
Finanšu ministrs

“Nekā personīga”: Ar ko šī situācija atšķiras no vasarā notikušā, kad ekonomikas ministrs Nemiro iecēla savu padomnieku Rebenoku “Latvenergo” padomē?

Pilnībā tika atlaista padome un netika izziņots konkurss.

“Nekā personīga”: Pēc būtības politiķiem pietuvināta persona tiek iecelta stratēģiskā uzņēmumā, ne ar vienu neapspriežoties, bez konkursa.

Tātad, konkurss bija izsludināts citā ļoti nozīmīgā stratēģiskā uzņēmumā, un Kornas kundzei ir pieredze enerģētikas uzņēmumos.

“Nekā personīga”: Jūs domājat tos dažus gadus “Latvijas gāzē”?

Jā. Svarīgāk bija novērst nerīcībspēju uzņēmumam, un paralēli tika meklēti arī citi risinājumi.

“Nekā personīga”: Jūs neatzīstat, ka esat kļūdījies, akceptēdams savu padomnieci šajā amatā, OECD standarti saka ko citu?

Es pilnībā nepiekrītu, ka esmu kļūdījies.

Premjers par aizmuguriskajiem soļiem saviem ministriem ne toreiz, ne tagad demisiju neprasīs. Taču valdības atkāpšanos no pašu deklarētā viņš nepieļaušot.

“[Jautājums – Citiem vārdiem, Jūs sakāt ministriem, vai nu jūs, vai jūsu ielikteņi?] Es saku ļoti elementāri, un tur mēs esam vienojušies. Mēs esam apņēmušies ievērot augstus labas pārvaldības principus valsts kapitālsabiedrībās. Tas ir mūsu deklarācijā, tagad tas mums visiem ir jādara darbos,” izceļ Kariņš.

Uz ”Latvenergo” pieciem vakantajiem padomes locekļu amatiem patlaban notiek konkurss un pieteikušies 79 kandidāti. Drīzumā atlase varētu tikt izsludināta arī uz ”Augstsprieguma tīkla” padomes pārstāvju vietām. “Augstsprieguma tīklos” Valsts kases pārvaldnieks Kaspars Āboliņš samaksu nesaņemot un drīzumā amatu viņš atstās citā padomē – ”Conexus Baltic Grid”. Kas nozīmē, ka konkurss būs jāsludina arī uz šo vietu.