Kāpēc ASV prezidents Donalds Tramps paziņojis, ka nevar ticēt vēlēšanu rezultātiem?

Pievienot komentāru

Nākamnedēļ uzzināsim nākamā ASV prezidenta vārdu. Iepriekšējā balsošana jau sākusies, bet izšķiroša diena būs ceturtdien. Vēlēšanu aptaujas uzrāda demokrāta Džo Baidena uzvaru. Tāpēc esošais ASV prezidents Domalds Tramps jau tagad sācis runāt, ka vēlēšanu rezultātiem nevar ticēt.

Stājoties amatā 2016.gadā, Tramps solīja apvienot sašķelto valsti un būt visu amerikāņu prezidents.

“Visu, kas nestrādā, var salabot mūsu valstī. Katru problēmu var atrisināt. Un katra ģimene var rast dziedināšanu un cerību. Mēs apvienosim spēkus un beidzot to izdarīsim. Un izdarīsim pareizi,” teica Tramps.

Taču pirmās prezidentūras laikā viņš kļuvis par pašu polarizējošāko prezidentu ASV vēsturē.  Viņa galvenais sāncensis ir viņš pats- amerikāņi neizdara izvēli starp Trampu un demokrātu kandidātu Džo Baidenu, viņi balso par vai pret esošo prezidentu.

Trampa veiksmes pamatā 2016.gadā bija vienkāršu risinājumu piedāvāšana sarežģītām problēmām. Un ienaidnieku apzīmēšana. Lielākie ienaidnieki bija imigranti un Ķīna.

Tramps ir pro-biznesa prezidents. Viņš bagātos padara vēl bagātākus, īstenojot protekcionisma politiku, atsakoties no starptautiskiem pārrobežu tirdzniecības līgumiem un nostādot amerikāņu intereses pāri citām. Precīzāk-dažu amerikāņu intereses. Trampa vēlētājs ir baltais amerikānis gados.

Šo vēlēšanu atslēga ir Florida. Tai pienākas 29 elektoru balsis. Džo Baidens teorētiski vēlēšanas var uzvarēt bez tām. Bet Tramps nevar. Floridā kampaņo abi.

Floridā izveidojusies Amerikas lielākā pensionāru komūna ”The Villages”. Ap 140 000 padzīvojušu un bagātu amerikāņu te pavada vecumdienas. Tieši viņi ir Trampa vēlētāju bāze, kas palīdzēja viņam uzvarēt Floridā 2016.gadā.

Arī šogad viņi ir par Trampu. Ir izveidots Trampa klubs, tajā notiek atbalsta pasākumi. Maskas neviens nevalkā un distancēšanos neievēro.

2020.gads vēlēšanu kampaņā ieviesa jaunu dalībnieki – koronavīrusu. Tramps ar to nemācēja tikt galā, viņš izmantoja ierasto taktiku- samazināt problēmas nozīmību un pārmest atbildību uz kādu citu. Tramps vainoja Ķīnu- dēvēja Covid-19 par Ķīnas vīrusu un solīja zāles pret to kuru katru dienu. Tas nelīdzēja. Pandēmija smagi skāra ASV. Cilvēki slimoja un mira, bizness apstājās, sākas bankroti. Bet pats galvenais- Amerikai nebija un nav stratēģijas cīņai ar pandēmiju.

Līdz ar vēlēšanu kampaņu sākās pandēmijas trešais vilnis ASV. Tramps to turpināja ignorēt, viņa priekšvēlēšanu pasākumos distancēšanos neievēroja un maskas nevalkāja. Tramps kļuva par galveno vīrusa noliedzēju.

Vīrusu vairs nevarēja ignorēt, kad ar to saslima pats Tramps un viņa tuvākie cilvēki.  To Tramps pārvērta par TV šovu, mādams no bruņota limuzīna loga pa ceļam uz slimnīcu un uzrunājot tautu no baltā nama pēc atgriešanās.

Tramps palaida garām izdevību izmantot savu Covid-19 pieredzi, lai uzrunātu amerikāņus, kas no tā cieta un baidījās. Tā par Trampa galveno vēlēšanu pretinieku kļuva Covid-19.

Neilgi pēc izveseļošanās, Tramps devās kampaņas braucienā uz Floridu. Ignorējot, ka viņa atbalstītāji ir apdraudētākā vīrusa riska grupa. Tramps lepojās, ka ieguvis imunitāti un uzvarējis vīrusu.

“Esmu ar to ticis galā un esmu imūns! Es to jūtu, es jūtos tik spēcīgs! Es vari noskūpstīt jebkuru šajā pasākumā! Es skūpstīju brīnišķīgu sievieti, lielisks skūpsts! Paldies un padarīsim Ameriku atkal diženu!” teica Tramps.

Tomēr pandēmija sašķobījusi Trampa izredzes un viņa uzvara Floridā nav droša.

Kandidātu reitingiem uzrādot lielākas izredzes Džo Baidenam, Tramps jau laikus sācis runāt par vēlēšanu neatzīšanu. Pēdējo mēnešu laikā viņš vairākkārt sacījis, ka nepiekritīs tādiem rezultātiem, kas nebūs viņam par labu.

Tramps kritizē balsošanu pa pastu. Rezultāti esot jāuzzina 3. novembra naktī, nevis jāskaita vairākas nedēļas pēc vēlēšanām. Šajā laikā iespējama krāpšanās. Trampam nav taisnība, iepriekšējās balsošanas rezultātus skaitīs vienlaikus ar balsīm iecirkņos. Strīdīgi var būt tikai balsojumi, kas pa pastu pienāks pēc vēlēšanu dienas un ja to būs daudz.

Tieši šogad iespēja balsot pa pastu ir  ārkārtīgi svarīga koronavīrusa dēļ. Šāda sistēma ieviesta vairākos štatos. Vēlētāji saņēmuši balsošanas biļetenus, tiem jāatzīmē izvēle un jāparakstās uz aploksnes. Vēlēšanu komisija salīdzina parakstus, ja rodas šaubas, tie sazinās ar vēlētāju un precizē balsojumu. Ja vēlētājs nav sasniedzams, vēlēšanu komisija atkārtoti lemj, vai balsojums ieskaitāms.

Nepilnu nedēļu pirms vēlēšanām, amatā stājās jaunā Augstākas Tiesas priekšsēdēta. Eimija Bareta ir pati nepieredzējušākā juriste, kas jebkad nominēta augstākajam tiesu varas amatam.  Un viņas izvirzīšanas process ir pats pretrunīgākais Savienoto valstu mūsdienu vēsturē. Tramps cer, ka Augstākā tiesa spēs neatzīt vēlēšanu rezultātus, ja neuzvarēs Tramps.

Vai vēlēšanās uzvarēs Tramps vai Baidens- viens ir skaidrs- viltus ziņas un paralēlās informatīvās telpas paliks. Trampam par to pienākas lieli nopelni.

Viltus ziņas, iespējams, ir Trampa biežāk lietotā frāze. Ar to viņš apzīmē visu, kas viņam nepatīk. ASV prese brīvības indeksa veidotāji saskaitījuši, ka pēdējo četru gadu laikā Tramps to lietojis vismaz 900 reižu. Viņa piemēram seko ietekmīgi cilvēki, kas vēlas izvairīties no kritikas un noniecināt brīvas preses lomu.

Trampa izteikumi bieži ir tālu no patiesības. Pagājušās nedēļas nogalē ietekmīgajā raidījumā ”60 minūtes” žurnālisti saskaitīja 16 nepatiesības 15 minūšu laikā. Intervija notika Baltajā namā Rūzvelta kabinetā. Tā sākās pieklājīgi, bet beidzās negaidīti  jo Tramps pameta telpu, neatbildējis uz jautājumiem.