2 komentāri

Līdz ar naftas cenu samazinās arī gāzes cena. To ir patīkami izjust gāzes patērētājiem. Tomēr ir uzņēmēji, kuriem tā dēļ radušās problēmas. Tie ir biogāzes ražotāji, no kuriem Latvenergo elektrību iepērk par gāzes cenai piesaistītu tarifu.

Nu šie uzņēmēji panākuši, ka Ekonomikas ministrija izstrādājusi tiem izdevīgus noteikumus, lai novērstu zaudējumus, kas radušies gāzes cenu krituma rezultātā.

Likums pieprasa Latvenergo iepirkt elektroenerģiju no biogāzes ražotājiem par paaugstinātu tarifu, kas lielā mērā piesaistīts gāzes cenai. Līdz ar naftas cenu tā pēdējā gada laikā būtiski kritusi no 277 līdz 206 eiro par 1000 kubikmetriem.

Samazinājusies arī cena, kādu Latvenergo maksā biogāzes ražotājiem. No 166 līdz 133 eiro par megavatstundu. Latvijas biogāzes asociācija vērsusies Zemkopības ministrijā ar lūgumu atrast kompensāciju, lai lielās biogāzes zemnieku saimniecības neciestu no cenu izmaiņām.

Saruna par fiksēto gāzes cenu notikusi Zemkopības ministrijā 22.janvārī, kur biogāzes ražotāji tikušies ar ekonomikas un zemkopības ministru.

Nekā Personīga rīcībā esošā sarakste liecina, ka asociācija uzstājīgi pieprasījusi ministrijai palīdzēt biogāzes saimniecībām.

Dažas dienas pirms valdības apstiprināšanas biogāzes ražotājiem izdevās izcīnīt sev izdevīgus noteikumus Ekonomikas ministrijā. Noteikumi paredz, ka gāzes cena, pēc kuras aprēķinātu tarifu, būtu tāda pati, kā pirms gada – 270 eiro par 1000 kubikmetriem. Tas ļautu biogāzes ražotājiem atgūt zaudēto ceturto daļu no ienākumiem.

Jurijs Spironovs, Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks

Mēs šobrīd gatavojam, versiju, kas arī būs mūsu gala versija, būs versija, kas skar aptuveni tikai 20 personas. Tas nebūs ļoti plašs teksts. Par pretimnākšanu var runāt tikai lauksaimnieku sakarā. Lauksaimnieku sakarā tā ir pretimnākšana, bet pamatota, jo, ja mēs paskatāmies, kad atļaujas ir piešķirtas, kad atļaujas ir izdotas, dabasgāzes cena bija augstāka, nekā prognozētā cena, kur dabasgāze solās būt jau pēc diviem vai trim mēnešiem.

Foto:

Biogāzi ražo apmēram 20 lielās saimniecībās. To īpašnieki labi saprotas ar politiskajām partijām, ir to pastāvīgie ziedotāji. Daudz atbalstījuši ZZS. Agrofirmas Tērvete biogāzes ražotni 2013.gada jūlijā atklāja Valsts prezidents Andris Bērziņš. Ražotnes akcionārs Vitatuts Paškausks ziedojis Zaļo un zemnieku savienībai 10 000 latus.

Uzņēmējs Jevgēņijs Kisiels ZZS savulaik pārskaitījis 3000 latus. Viņam pieder divas biogāzes ražotnes, viena Auros, viena pie Daugavpils. Viņa ieskatā valstij ir pienākums atbalstīt biogāzes ražotājus.

Arī citi biogāzes lielražotāji ir bijuši partiju sponsori. Biogāzes asociācijas valdes locekļu vidū ir ziedotāji ZZS, LPP/LC, Zatlera Reformu partijai, Nacionālajai apvienībai un Vienotībai.

Projekts uz valdību būtu jāvirza jaunajam ekonomikas ministram Arvilam Ašeradenam. Dūklavs jau gājis pie viņa un prasījis, lai nevelk garumā, lauksaimnieki gaida. Ašeradens nu ir neizpratnē, ko darīt.

Viņš jūt, ka ZZS spiediens nerimsies un kaut ko lemt vajadzēs. Tomēr arī izprot, ka projekts nozīmē apgrūtināt Latvenergo ar lielākiem maksājumiem tikai tādēļ, ka 20 ietekmīgiem lauksaimniekiem tirgus izmaiņu dēļ radušies zaudējumi. Tāpēc Spirononova, Reiznieces-Ozolas un Dūklava radītos noteikumus pagaidām pieturēs.

Obligātais elektroenerģijas iepirkums par paaugstināto tarifu vienmēr ir bijis politisko cīņu lauks. Pirms septiņiem gadiem, kad ekonomikas ministrs bija tēvzemietis Kaspars Gerhards, visas kvotas biogāzes ražošanai tika vienam uzņēmējam, TB/LNNK atbalstošajam liepājniekam Andrim Griģim. Tomēr viņš tā arī biomasas ražošanu neīstenoja.

Arī vēja un HES biznesā iespējas tikt pie garantētas peļņas nav bijušas vienlīdzīgas. Pie iespējām tikuši politiķi un viņu draugi. Andra Šķēles ģimene attīstījusi vēja spēkstaciju. Aigara Kalvīša ģimene – mazo HES.

Skaties video:

TOP komentāri

  • um
  • Ruta-Leandra Dobele
    +1 +1 0

    Ruta-Leandra Dobele

    naftas cenas krītas tad vajadzētu arī benzīnu cenas kristies tikai pie mums cenas benzīnam nemaz nekrītas Kāpēc ?

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl