Kalnmeiers: KNAB ir bijusi manas lielākās galvassāpes

1 komentārs
Kalnmeiers: KNAB ir bijusi manas lielākās galvassāpes
Ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers. (Foto: LETA)

Nākamceturtdien Saeimai vajadzētu balsot par Ērika Kalnmeiera apstiprināšanu ģenerālprokurora amatā. Salīdzinot ar laiku pirms pieciem gadiem, Kalnmeiers patlaban bauda pārliecinošu parlamenta deputātu atbalstu. Tomēr pirms paša balsojuma parādījies kāds kompromats par Kalnmeieru, un nav noslēpjams saspīlējums, kāds ģenerālprokuroram izveidojies ar KNAB.

Augstā amatpersona ir pārliecināta, ka KNAB mērķtiecīgi vācis ziņas par viņu. Informācija par Kalnmeiera atpūtu medībās kopā ar prominentiem politbiznesa darboņiem korupcijas apkarotāju rīcībā bijusi jau pirms četriem gadiem, taču publicēta tikai tagad, īsi pirms viņa pārvēlēšanas. Plašākā sarunā ar Nekā personīga ģenerālprokurors Kalnmeiers atklāj, ka spiedienu izjutis arī agrāk. Pagājušā gadā īstenota provokācija, kuras mērķis bijis viņu diskreditēt.

Kalnmeiera pirmās lielās ugunskristības ģenerālprokurora amatā bija KNAB sāktā oligarhu lieta. Apjomīgas kratīšanas tolaik notika uzņēmumos un īpašumos, kas saistīti ar trīs ietekmīgajiem politiķiem – Aivaru Lembergu, Aināru Šleseru, un Andri Šķēli. Saeima iestājās pozā un neļāva veikt kratīšanu deputāta Šlesera dzīvesvietā. Kalnmeiers aizstāvēja KNAB un skaidroja, ka tiesībsargiem ir tiesības vākt pierādījumus.

LR ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers
Tajā brīdī tā izskatījās perspektīva, un arī pēc kratīšanām šeit šajā kabinetā sēdēja Juta Strīķe un teica, tuvu tekstam, ”pierādījumi ir izņemti kastēm, tie tagad jāšķiro, jāizpēta, bet pierādījumi ir vairāk nekā nepieciešams. (Nopūšas.) Pašreiz mēs redzam, ka lieta aizgājusi ilgtermiņā…, un kāds būs rezultāts, es neņemos prognozēt. Katrā ziņā es jau esmu izteicies skeptiski, tas pamatots ar to, ka šo lietu jau skatījuši 4 uzraugošie prokurori.

Pēc 4 gadu izmeklēšanas oligarhu lieta no KNAB pagaidām nav izkustējusies. Iespējams, korupcijas apkarotāji pārrēķinājās, ka savāktais pierādījumu klāsts ir kvalitatīvāks apsūdzību celšanai, ar šīs dienas novērtējumu, saka Kalnmeiers.

LR ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers
Kriminālprocesā jānoskaidro, ja tiešām tur nekā nav – jāliek punkts. Bezgalīgi nevar izmeklēt šādu lietu. It sevišķi, ja tas rada apgrūtinājumus atsevišķiem cilvēkiem – es negribu nevienu uzvārdu saukt, bet man ir informācija, ka pašreizējā izmeklēšana rada problēmas uzņēmējdarbībā, tā, ka beigās, vai mums nesanāks par šo lietu tiesāties Eiropas Cilvēktiesību tiesā un valstij maksāt kompensācijas.

Ar nelielu nievājošu pieskaņu Kalnmeiers KNAB sauc par ”superiestādi”, kas jūtas pārāka par citām izmeklēšanas iestādēm, taču – kuras darbs nebūt nav perfekts. Viņš uzteic KNAB par lieliem un veiksmīgi atklātiem noziegumiem kā Latvenergo lieta, korupcija Daugavpils siltumtīklos un Rīgas domes dzīvokļu pārvaldē, taču vienlaikus velta smagu kritiku KNAB izmantotajām darba metodēm, kas bieži nonāk konfliktā ar likumu. Bez tiesneša akcepta nereti veiktas dažādas sevišķā veidā veicamās operatīvās darbības, kā noklausīšanās un citas.

LR ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers
To es varu nopamatot, ka šo gadu laikā KNAB ir bijusi manas lielākās galvassāpes…
Nav mans mērķis diskreditēt KNAB galīgi, bet… Bet tā arī nedrīkst strādāt, kā viņi strādā. Nu, nedrīkst tā darīt. Ja mēs ar noziedzniekiem sākam cīnīties ar noziedzīgām metodēm un paņēmieniem, tad mēs ne ar ko neesam labāki par tiem pašiem noziedzniekiem.

Likums ģenerālprokuroram ļauj iniciēt KNAB priekšnieka izvērtēšanu, kas līdzšinējiem biroja vadītājiem beidzies ar atlaišanu. Taču jau kopš Jaroslava Streļčenoka konflikta sākuma ar Jutu Strīķi Kalnmeiers vairījies nostāties kāda pusē un sacījis, ka neredz pamatu vērtēt Streļčenoku.

Nekā personīga: Streļčenoks nostrādās līdz sava termiņa beigām?
LR ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers
Neesmu gaišreģis – domāju, ka jā. Tas ir mans personiskais viedoklis. Jo premjere ir publiski paudusi, ka pēc viņas rīcībā esošajām ziņām, Saeimā nepietiek balsis, lai [Streļčenoku] atceltu, un es personiski uz šodienu neredzu nevienu tādu legālu iemeslu, lai veidotu tā saucamo atlaišanas komisiju, ko vada ģenerālprokurors. Kas attiecas uz to komisiju, kas viņu vērtē kā ierēdni, es negribu izteikt savu viedokli, jo to var traktēt kā komisijas iespaidošanu.

Ar izdevuma IR starpniecību pirms divām nedēļām sabiedrība uzzināja, ka Kalnmeiers atpūties medībās kopā ar eksprezidentu Gunti Ulmani, ekspremjeru Aigaru Kalvīti, Latvijas Gāzes līdzīpašnieka Itera Latvija vadītāju Juri Savicki un vēl citiem politbiznesa darboņiem. Ģenerālprokurors pavadījis šādā kompānijā medībās divus gadus pēc kārtas 2011. un 2012. gadā, kad viesu vidū bijis arī Valsts prezidents Andris Bērziņš un Rīgas Brīvostas pārvaldes vadītājs Leonīds Loginovs. Saviesīgā vakara namatēvs bijis ar Skonto būvi saistītais Guntis Rāvis.

Ģenerālprokurors ir pārliecināts, ka KNAB mērķtiecīgi vācis ziņas par viņu. Informācija par Kalnmeiera atpūtu šajās medībās korupcijas apkarotāju rīcībā bijusi jau pirms četriem gadiem, taču publicēta tikai tagad, īsi pirms viņa pārvēlēšanas.

LR ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers: 2010. gadā kāda KNAB amatpersona mani brīdināja, ka par mani un maniem ģimenes locekļiem vāc informāciju. Ka tāda komanda ir dota. Šī informācija tiek vākta ar mērķi viņu uzkrāt un tad, kad vajag – izmantot.
Nekā personīga: Tad, kad jums KNAB amatpersona teica, ka tiek vākta informācija pret Jums, jūs uzreiz gājāt uz SAB?
Ēriks Kalnmeiers: Nē, nē. Man jau nebija nekas vairāk kā tukši vārdi tai brīdī.
Nekā personīga: Kurā brīdī jūs devāties uz SAB?
Ēriks Kalnmeiers: Pēc šīs publikācijas. Tas jau ir reāls pamats tātad.
Nekā personīga: Tad, jūsuprāt, publikāciju par medībām avots ir KNAB?
Ēriks Kalnmeiers: Es tā uzskatu. Man ir pamats tā uzskatīt. Man KNAB amatpersona arī demonstrēja, ne tā, kura brīdināja par informācijas vākšanu pret mani… Tā jau bija 2011. gada nogale, kad man demonstrēja pirmo medību viesu sarakstu, kas bija iegūts acīmredzami operatīvā ceļā. Tāpēc es arī uzskatu, ka no turienes šī informācija nāk.

Rāvja apmaksātajās medībās Kalnmeiers pārtrauca piedalīties pēc Rīgas pils degšanas. Būvnieks bija viens no potenciālajiem aizdomās turētajiem šajā lietā.

Nekā personīga: Jūs nožēlojat, ka aizbraucāt?
Ēriks Kalnmeiers: Nu, ko tur nožēlot? Kas izdarīts, tas izdarīts. Katrā ziņā, varu pateikt tikai to, ka nebija nekādu intrigu: sarunu par kaut kādām krimināllietām vai lietām, kurās es ar savu dienesta stāvokli varētu pieņemt kādus lēmumus kaut ko ietekmēt. Tās bija tikai un vienīgi medības!
Nekā personīga: Bet jūs taču saprotat, ka medībās pie alus kausa nerunās par konkrētiem kriminālprocesiem, bet jūs jau neaicina kā patīkamu cilvēku, ar kuru labi var pavadīt laiku. Bet gan kā augstu amatpersonu, ar ko ir nodibinātas labas attiecības, ja nu kas…
Ēriks Kalnmeiers: Tieši tā, ar Ulmaņa kungu biju jau pazīstams iepriekš pietiekami.
Nekā personīga: Bet varbūt viņam kāds palūdza.
Ēriks Kalnmeiers: Nu, tādās kategorijās nedomāju. Es par sevi esmu drošs, ka spēju nodalīt visas situācijas – kas ir privāts, un kas ir darbs.

Kalnmeiers Nekā personīga atklāj, ka vēl pirms medību publikācijas izjutis spiedienu. Pagājušā gadā īstenota provokācija, kuras mērķis bijis viņu diskreditēt.

LR ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers: Man arī iepriekš bija apstiprinājumi par šādu faktu – apstiprinājums šādai informācijas vākšanai par mani un maniem ģimenes locekļiem. Tur gan es iepriekš griezos arī SAB par šādu gadījumu, kad notika zināmas provokatīvas darbības pret kādu manu radinieku. Tas varētu būt 2014.gads, to ir viegli noprecizēt. Tad es informēju, ka notiek acīmredzamas provokatīvas darbības, ar mērķi diskreditēt mani. Tur arī attiecīgi ir reaģējuši, baudījuši, skatījušies. Informācija viņiem (SAB) ir, tālākais ir viņu rīcībā. Bet, ņemot vērā, ka tur ir arī mana personiska interese, es tur netraucēju, nejaucos, neprasu neko.
Nekā personīga:Tas bija saistīts ar kāda jūsu radinieka profesionālo darbību?
Ēriks Kalnmeiers: Jā!
Nekā personīga: Partijas solās sniegt jums atbalstu, lai jūs amatā paliktu vēl vienu termiņu. Jūs pats jūtat kādus zemūdens akmeņus, ka tas varētu arī nenotikt, jo vēsture rāda, ka ir bijuši dažādi gadījumi?
Ēriks Kalnmeiers: Par cik tas ir nenoliedzams fakts, ka es biju šajās medībās, ja kāds to uzskata, ka tas ir šķērslis, lai es darbu turpinātu, dieva dēļ, lai viņš balso pret mani. 2010. gadā uztraucos par balsojumu, šogad es vairs neuztraucos tādā nozīmē, kāds viņš būs, tādu to arī pieņemšu.

Par Kalnmeieru pirms pieciem gadiem nenobalsoja vienīgi Vienotība. Tagad tā paudusi viņam atbalstu. Atšķirībā no Kalnmeiera Augstākās tiesas priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs nevar tik droši rēķināties ar Saeimas vairākuma atbalstu savai atkārtotajai ievēlēšanai.

1 komentārs