Kadirova politiskā ietekme Krievijā aug un kļūst neērta

Komentāri

Čečenijas līdera Ramzana Kadirova politiskā ietekme Krievijā aug. Tā izriet no īpašajām attiecībām ar Vladimiru Putinu. Kadirovs izmanto katru izdevību, lai apliecinātu savu lojalitāti Krievijas prezidentam. Ar apbalvojumiem neskopojas arī Kremlis.

Čečenija nav līdz galam atrisināts jautājums Krievijas iekšpolitikā. Kadirovs Putinam ir kā garants, ka šajā Ziemeļkaukāza republikā saglabāsies stabilitāte, tāpēc viņam daudz tiek piedots. Tāda kārtība neapmierina Federālo drošības dienestu un citas varas struktūras. Ievērojami politologi Krievijā pieļauj, ka Ņemcova slepkavība ir notikums, kas Putina un Kadirova attiecībās varētu radīt pārmaiņas. Tomēr līdz šim nekas par to neliecina.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Īpašās Putina un Kadirova attiecības izveidojās pēc Čečenijas kariem. Džohara Dudajeva neveiksmīgie centieni padarīt Čečeniju par neatkarīgu valsti noveda pie šīs teritorijas izpostīšanas un milzīgiem iedzīvotāju upuriem. Putina likme uz Kadirovu klanu izrādījās veiksmīga – reģionā panākts miers un stabilitāte.

1991. gadā, kad izjuka Padomju Savienība, čečenu līderis Džohars Dudajevs paziņoja par Čečenijas izstāšanos no Krievijas Federācijas. 1994. gadā Krievija uzsāka pirmo Čečenijas karu, lai separātistus sodītu. Operācija bija neveiksmīga, un 1996. gadā Krievija bija spiesta vienoties par pamieru. 1999. gadā Krievija izmantoja citu taktiku.

Tobrīd pie varas Kremlī bija nācis Putins. Viņš izveidoja promaskavisku Čečenijas administrāciju bijušā separātista Ahmata Kadirova vadībā. Ahmatu Kadirovu 2003. gadā ievēlēja par Čečenijas prezidentu, gadu vēlāk viņš gāja bojā atentātā. 2007. gadā viņa vietu ieņēma toreiz 30 gadu vecumu sasniegušais dēls Ramzans Kadirovs.

Foto: LETA

Foto: LETA

Gan tēvs, gan dēls, daļēji pārvilinot kareivīgos klanus, daļēji tos iznīcinot, panāca stabilitāti Čečenijā. Samazinājās arī teroristiskie čečenu uzbrukumi citos Krievijas reģionos, kas bija iebiedējuši Krievijas sabiedrību un mazināja uzticību valsts varai. Par to Kremlis ik gadus maksā miljardu dotācijas postošajos karos iznīcinātas Čečenijas atjaunošanai un piever acis bieži necilvēcīgajām metodēm. Piemēram, to, ka kadirovieši izrēķinās ne tikai ar pašiem nemierniekiem, bet arī viņu ģimenēm.

Par kara un bruņotu cīņu izbeigšanu Kadirovam pateicīgs ir ne tikai Kremlis. Arī lielākā daļa iedzīvotāju atbalsta Kadirovu. Reitingi rāda, ka viņu atbalsta 90 procenti Čečenijas Republikas iedzīvotāju. Čečenu atbalsts līderim esot patiess, uzskata Latvijā dzīvojošais čečenu izcelsmes uzņēmējs Arbi Indarbajevs.

Nekā personīga: Vai tagad Ramzans Kadirovs ir populārs Čečenijā?
Uzņēmējs Arbi Indarbajevs: Ja izejam no tā, ko viņš tautai ir izdarījis labu, un to, ko es redzu un dzirdu, tad 90 procenti popularitātes viņam ir čečenu tautā. Viņu ciena un mīl. Un katram līderim būtu viņš jāapskauž par tādu cieņu.
Nekā personīga: Citu līderi tur neredz?
Arbi Indarbajevs: Šobrīd, nē. Un mums ir paveicies, ka viņš šodien ir. Salīdzinot ar to, kas bija, un to, kas ir, ir kā zeme un debesis, milzīga starpība. Šobrīd, jā, čečenu tautai ir paveicies. Ar tik spēcīgu līderi.
Nekā personīga: Vai tautā ir separātisma idejas?
Arbi Indarbajevs: Organizēta pretošanās vai opozīcijas darbības šodien nav. Mūsu tauta jau pietiekami samaksāja par atsevišķu cilvēku politiskajām spēlēm. Tagad mēs zinām, ka visiem vajag apvienoties ap vienu līderi un turēties. Mēs esam izmācīti.

Arbi Indarbajevs uz Latviju pārcēlies dzīvot jau padomju laikā. Patlaban viņš ir ietekmīgs uzņēmējs, spēlē tenisu ar prominenta tenisa kluba Prezidents biedriem, Juri Savicki, Gunti Ulmani, Valdi Birkavu un citiem. Viņa dzimta joprojām dzīvo Čečenijā, tāpēc viņš bieži apmeklē šo Ziemeļkaukāza republiku. Sarunā viņš kategoriski atsakās runāt par Krievijas iekšpolitiku. Lai gan viņš ir viens no redzamākajiem Latvijas čečenu diasporas pārstāvjiem, viņš uzsver, ka viss, ko viņš saka, ir tikai viņa paša – Arbi viedoklis.

Uzņēmējs Arbi Indarbajevs:
Jūs interesē kā dzīvo Čečenijas tauta šobrīd? Šodien dzīvo, es teiktu, labi, jo Čečenijas tauta bija uz iznīcības robežas. Patlaban, pateicoties Čečenijas Republikas prezidentam, Ramzanam Ahmatovičam, viss notiek citādāk. Es pirms mēneša biju Čečenijā, biju aizbraucis mājās, es redzu, ka tur strādā skolas, strādā universitātes, strādā bērnudārzi. Ir sataisīti ceļi, uzceltas mājas, cilvēki saņem pensijas, cilvēkiem ir darbs.

Tomēr mieram un stabilitātei Čečenijā ir sava cena. Kadirova autoritāti eksperti pielīdzina vadoņa kultam. Jo lielāka tā kļūst, jo arvien uzskatāmāk Kadirovs cenšas uzsvērt savu padevību Putinam.

Čečenija ir valsts valstī, skaidro žurnālists Pāvels Širovs. Varas iestādes tracina gadījumi, kad par smagiem noziegumiem aizdomās turētie pazūd šajā Ziemeļkaukāza republikā, un Kadirova kontrolē esošās struktūras nesadarbojas noziegumu atklāšanā. Kaitina acīmredzamā izrēķināšanās ar oponentiem, kas paliek nesodīta.

Žurnālists Pāvels Širovs:
Skaidrs, ka tāda situācija nevar apmierināt federālās spēka struktūras. Skaidrs, ka, rupji sakot, Kadirova režīms viņiem ir apnicis, bet viņi neko nespēj padarīt, jo, neraugoties uz visām negatīvajām īpašībām, viņš tur ir paveicis to, ko nespēja federālās struktūras, viņš ir panācis mieru. Katrā gadījumā karadarbības tur nav. Izdevās tas tikai par šādu dārgu cenu. Spēka struktūru neapmierinātībai agri vai vēlu vajadzēja parādīties gaismā. Un tagad, šķiet, ka tas ir noticis.

Par to liecina Federālā drošības dienesta rīcība, aizturot Kadirovam pietuvināto Zauru Dadajevu, ko viņš neilgi pēc aizturēšanas nosauca par Krievijas patriotu un varoni. Šonedēļ Krievijas presē ar atsauci uz avotiem izmeklēšanā parādījās ziņas, ka noziegumu atbalstījis arī Ruslans Geremejevs, vēl nozīmīgāka persona kadiroviešu hierarhijā. Viens no viņa tēvočiem ir Čečenijas pārstāvis Federācijas padomē, bet otrs – Krievijas domes deputāts no valdošās partijas Vienotā Krievija.

Daudzi Krievijas politikas analītiķi pieļāva, ka tik ciešai nozieguma saistībai ar Kadirova aprindām būtu jāliek Putinam izšķirties – vai turpināt uzticēties Kadirovam, vai tomēr federālajām spēka struktūrām. Taču līdz šim nekādas viņa attieksmes izmaiņas attiecībā uz Čečenijas līderi nav manāmas. Žurnālists Pāvels Širovs: ”Putinam ir svarīgi tur saglabāt Kadirovu, bet jautājums, cik ilgi viņš ir gatavs ciest šo nekontrolējamo darbību.”

Čečenija ar Maskavu runā tikai ar Kadirova starpniecību. Te ir arī viņa nozīme. Tas ne visiem patīk, bet ir bezizejas situācija. Pata situācija. Ja Kadirovu apsūdzētu saistībā ar Ņemcova slepkavību un noņemtu viņu no amata, neviens negarantē, ka tas nenovedīs pie pietiekami nopietnām sekām.

Tagad galvenais jautājums, kā nomazgāt no Kadirova šīs aizdomas, jo vārdi ir pateikti jau, aizdomās turētie ir atrasti, izrādās, ka viņi ir cieši saistīti ar Kadirovu un viņš viņus jau ir nosaucis par patriotiem un varoņiem, un tagad ir jārisina jautājums, kā šo situāciju var atrisināt. Arī šī tagad ir pata situācija, jo vārdi jau ir pateikti.

Tas, ka Putins Kadirovam īsi pēc Ņemcova slepkavībā aizdomās turēto aizturēšanas 8. martā pasniedza kārtējo apbalvojumu Atzinības ordeni, liecinot par to, ka arī šoreiz drošības dienesti palikuši zaudētājos. Putins joprojām neesot gatavs riskēt ar mieru Čečenijā.

Žurnālists Pāvels Širovs:
Viena no versijām Ņemcova slepkavībai ir tāda, ka tā ir Kadirova dāvana Putinam, Putina politiskā konkurenta novākšana, cerībā, ka tādēļ tiks pagarināta šāda bezkontroles valdīšana vai vēl kādas indulgences piešķiršana. Tā ir viena no versijām, protams, nav apstiprināta.

Kadirova ietekme Krievijas politikā ir tik liela, cik liela nozīme ir stabilitātei Ziemeļkaukāzā, raidījumam Nekā personīgi skaidroja Maskavas Kārnegī centra eksperts Aleksejs Malašenko. Viņš ir skeptisks par iespēju, ka Kadirovs varēru ieņemt citu, augstāku amatu jau visas Krievijas mērogā. Taču patlaban esot redzams, ka viņš cenšas sevi pozicionēt gandrīz vai par visu Krievijas musulmaņu līderi.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl