Kā sokas Jūrmalgeitā iesaistītajiem pēc 10 gadiem?

Komentāri
Kā sokas Jūrmalgeitā iesaistītajiem pēc 10 gadiem?
Foto: LETA

Pirms 10 gadiem Latvijā notika līdz šim lielākā atklātā politiskās korupcijas lieta, kas ieguva nosaukumu Jūrmalgeita. Kukuļdošanā iesaistītos sauca tiesas priekšā. Taču ne visi smago cietumsodu izcieta. Nekā personīga zināms, ka no Latvijas aizmukušais uzņēmējs Germans Milušs dzīvo Krievijā, un ir, visdrīzāk, pieņēmis Krievijas pilsonību. Pretēji tiesas nospriestajam, viņa manta nav konfiscēta – aresti īpašumiem Latvijā atcelti.

Par kukuļdošanu grupā pēc iepriekšējas vienošanās uz apsūdzēto sola nonāca Germans Milušs, Juris Hlevickis, Leonīds Lasmanis un Harijs Volbrugs. Pret Aināru Šleseru un Andri Šķēli krimināllietu izbeidza pierādījumu trūkuma dēļ.

Tiesas nolasītais spriedums bija skarbs Hlevickim un Milušam. Abiem piesprieda 5 gadus cietumā. 10 gadus pēc Jūrmalgeitas tikties ar Volbrugu, kurš žurnālistiem nodeva krimināllietā esošās sarunas, vairs nevar. Viņš pagājušā gada aprīlī miris pēc smagas slimības.
Otrs kukuļdošanas starpnieks Leonīds Lasmanis aizmuka no Latvijas vēl tiesas prāvas laikā. Pēdējo reizi viņš fiksēts uz Latvijas Igaunijas robežas 2007. gada 15. janvārī un joprojām izsludināts starptautiskā meklēšanā.

Spriedumu nenoklausījās arī uzņēmējs Germans Milušs. Viņš uz tiesu neieradās. Advokāti apgalvoja, ka notiesātais aizvests uz slimnīcu, taču visai drīz atklājās, ka dārgo automobiļu tirgonis pazudis.

Cīņa par ietekmi pašvaldībā, visticamāk, bija saistīta ar nekustamo īpašumu projektiem. Viens no tiem – Marienbāde – atrodas līdzās Jūrmalas domei. Skandālam nākot atklātībā, baidoties no mantas konfiskācijas, Milušs to pārrakstīja sievai. Redzot, ka Milušs piecus nekustamos īpašumus un kapitāldaļas automobiļus tirgojošajā uzņēmumā MIKAS pārrakstījis sievai Ellai, prokurore šai mantai uzlika arestu. Tiesa piesprieda Milušam brīvības atņemšanu un mantas konfiskāciju. Tomēr TV3 zināms, ka tiesu izpildītājs Roberts Kučinskis nav šo mantu atguvis valstij par labu. 2011. gadā pēc tiesu izpildītāja iesnieguma Zemgales apgabaltiesa atcēlusi arestus Miluša īpašumiem Jūrmalā, kā arī lepnajai dzīvojamajai mājai Babītē.

Zināma arī sodu neizcietušā Miluša atrašanās vieta. Valsts policijas Galvenās Kriminālpārvaldes Starptautiskās sadarbības birojs pagājušā gada 28.martā informējis Zemgales apgabaltiesu, ka Germans Milušs savu dzīves vietu deklarējis Krievijā. Ģenerālprokuratūras lūgums viņu izdod nav sekojis, jo Milušs ir pieņēmis Krievijas pilsonību.

Tas secināms no tiesas atbildes Nekā personīga:
2014. gada 28. martā Zemgales apgabaltiesā no LR Ģenerālprokuratūras darbības analīzes un vadības departamenta uz mūsu pieprasījumu par Germana Miluša starptautisko meklēšanu saņemta informācija, ka saskaņā ar Krievijas Federācijas 1999. gada 10. decembra deklarāciju, kura iesniegta, pievienojoties 1957. gada 13. decembra Eiropas Konvencijai par izdošanu, Krievijas Federācija savus pilsoņus citām valstīm neizdod.

Juris Hlevickis cietumā pavadīja trīsarpus gadus. Pēc iznākšanas brīvībā Hlevicki par savu padomnieku paņēma Jūrmalas mērs Gatis Truksnis. Īsu brīdi pabijis arī Jūrmalas slimnīcas valdē, Hlevickis tagad vada Diagnostikas bloku. Arī 10 gadus pēc notikušā, Hlevickis uzsver, – naudu nevienam nepiedāvāju, bet amatu dalīšana ievēlēto starpā nav noziegums.

Nekā personīga: Labdien, gribējām sasveicināties, apvaicāties, kā jums klājas pēc 10 gadiem Jūrmalgeitā. To jūsu dzīvi tas ietekmēja visai pamatīgi.
Ārsts, bijušais Jūrmalas mērs Juris Hlevickis: Es domāju gan. Jūs iedomājaties sevi manā vietā. Trīsarpus gadu ne pārāk varbūt ierastā kompānijā. Tad jūs apmēram varat spriest par to.
Nekā personīga: Bet jūs nevarat noliegt, ka tās attiecības ar Milušu bija ļoti koleģiālas, lai neteiktu vairāk.
Juris Hlevickis: Nē, es tā neapgalvotu. Tādas attiecības kā ar Milušu man bija ar ļoti daudziem cilvēkiem. Es viņus nekādi nevērtēju virs kaut kāda vidējā pazīšanās līmeņa.
Nekā personīga: Vai domājat, ka lietas ir mainījušās Jūrmalā? Truksnim joprojām zvana uzņēmēji?
Juris Hlevickis: Es domāju, ka uzņēmēji visiem zvana, visās pašvaldībās.

Hlevickim domāto mēra krēslu pirms 10 gadiem ieņēma Inese Aizstrauta. Jaunievēlētajai priekšsēdētājai Jūrmalgeitas varoņi veltīja tādas replikas kā ragana, un Šķēle novēlēja par viņas vietnieku kļūt, viņaprāt, lielākajam kretīnam – sociāldemokrātam Dainim Urbanovičam.

Nekā personīga: Kā tur bija ar to Urbanoviču? Lielāko kretīnu, kā teica Šķēle? Vai tad viņš jūs plēsa pušu?
Jūrmalas mērs Inese Aizstrauta: Protams! Man bija šie divi cilvēki pie labās un kreisās rokas, un tas nebija viegls periods manā dzīvē. Jo viņi bija cilvēki, kuri bija pieredzējuši politikā, viņu scenārijs bija, ka es noturēšos divas dienas vai 3 nedēļas. Tas bija vienīgais, kur neīstenojās viņu plāni, jo es nostrādāju nepilnus divus gadus.
Nekā personīga: Bet jūs kritāt? Kāpēc?
Inese Aizstrauta: Lai varētu šie plāni īstenoties.

Aizstrauta tagad strādā savā profesijā. Vada būvvaldi Ķekavas pašvaldībā. Jūrmalas domē nestrādā vairs arī Ilmārs Ančāns. Viņš uzcēlis Lielupē māju. Stāsta, ka par iekrātu naudu un vēl ņēmis kredītu. Viņš jūtas gandarīts, ka, pateicoties viņam, izdevās atklāt politisko korupciju Jūrmalā. Kaut pašam Ančānam tiek pārmesta pārāk ciešā draudzība ar bijušo mēru Raimondu Munkevicu, ko KNAB arī pieķēris korupcijā.

Nekā personīga: Tas laiks droši vien nebija pārlieku vienkāršs. Jums pašam bija apsardze. Bērni tika apsargāti.
Bijušais Jūrmalas domes deputāts Ilmārs Ančāns: Divu gadu garumā! Tad, kad notika tiesas process, pēc 2 gadiem, tad man apsardzi noņēma. Man visvairāk bija žēl bērnu. Visa ģimene bija ierobežota. Mēs nedrīkstējām nekur iet bez atļaujas. Ja es pārkāptu noteikumu, man apsardzi atņemtu. Ja noņemtu, un es aizeju viņsaulē, tad lieta ar to arī beigtos.
Nekā personīga: To jūs apzinājāties?
Ilmārs Ančāns: To es apzinājos. Tāpēc es gāju uz to, bet nedomāju, ka mēs pēc 10 gadiem atradīsimies tajā pašā situācijā kā pašlaik valstī.

Ne Šķēle, ne Šlesers vairs nav uz politiskās skatuves. Sarunas ar pavirši pazīstamo uzņēmēju Milušu reiz esot notikušas, jo abiem bijis jārūpējas par partijiskām interesēm. Tagad Šlesera ģimene mitinās Jūrmalā, kur uzcelta privātmāja. Savukārt Šķēles ģimenei pastarpināti pieder uzņēmums, kas bijušā kolhoza Jūras līcis teritorijā pie Lielupes ietekas jūrā plāno uzcelt ciematu, kas līdzinātos bagātnieku Maskavas Rubļovkai.

Elegants glamūrs un stilīgs roks! Kā “X Faktora” talanti Edgars Kreilis un Aivo Oskis veidoja savu skatuves tēlu?

Elegants glamūrs un stilīgs roks! Kā "X Faktora" talanti Edgars Kreilis un Aivo Oskis veidoja savu skatuves tēlu?

Pasaules slavenajā mūzikas šovā “X Faktors” sevi spilgti pieteikuši vairums Latvijas dziedošo talantu. Kāpt uz skatuves, visnotaļ, palīdz ne vien draugu un ģimenes atbalsts, bet arī drosme un pārliecība – šajā jautājumā dziedātājiem atbalstu sniedz iepirkšanās centrs “Domina Shopping”, kā arī stiliste un modes dizainere Indra Salceviča.

Lasi vēl