Kā balsot gatavojas viens no 75 000 jauniešu, kuram šīs būs pirmās vēlēšanas

11 komentāri

Deivids Lagzdiņš ir viens no 75 000 jauniešu, kam gaidāmās 13. Saeimas vēlēšanas būs pirmās vēlēšanas. 

“Pirmo amatpersonu savā mūžā es satiku 2002.gadā, kad mani ar kolēģiem bērnudārza jaunākajā grupiņā pamodināja no diendusas un aizveda satikt prezidenti Vairu Vīķi Freibergu. Es Vairai jautāju: “Kas te notiek?”. Es esmu viens no apmēram 75 000 jauniešu, kuriem šīs būs pirmās Saeimas vēlēšanas. Taču kā izvēlēties? Partiju programmas ir tās, ko uz vēlēšanām aicina izlasīt, lai izdarītu izvēli. Manuprāt, ar partiju programmām ir kā ar jaungada apņemšanos, kad jaunais trenažieris pēc neilga laika pārvēršas drēbju pakaramajā. Daudz būtiskāka ir personiskā pieredze. Tādēļ interesanti, kā Saeimas deputāti pirmajās vēlēšanās izlēma par ko balsot,” saka Lagzdiņš.

Lai izdarītu pareizo izvēli, jaunietis devās pajautāt Saeimas deputātiem par viņu pirmajām vēlēšanām. Pirmo Saeimā viņš satika Sergeju Dolgopolovu. “Viņš Saeimā ir ilgi, cik vien es to atceros. Ceru, ka viņa padoms man palīdzēs,” saka jaunietis.

Deivids Lagzdiņš: Kā Jūs izvēlējāties balsot par to, kādi tie kritēriji bija?

Saeimas deputāts (“Saskaņa”) Sergejs Dolgopolovs: Godīgi sakot, es ļoti labi pazinu tos cilvēkus, kas veidoja šo apvienību.

Deivids Lagzdiņš: Varbūt atcerieties par pirmajām Saeimas vēlēšanām, par ko balsojāt?

Saeimas deputāts (Latvijas Reģionu apvienība) Edvards Smiltēns: Es balsoju par savu draugu, kas bija vienā no sarakstiem, tikai es neatceros, kurā partijā viņš bija. Jā, interesants jautājums, par to nebiju domājis.

“Draugi starp kandidātiem man nav, un viens cilvēks nav vesela partija. Šis padoms man nepalīdz,” min jaunietis un dodas tālāk.

Saeimas deputāts (Nacionālā apvienība) Ringolds Balodis: Pirmās Saeimas vēlēšanas man tik spilgtas atmiņā nav, bet nu, vēlēt es gāju. Tas jautājums fundamentālais bija tāds, ka vēlēt par Latvijas neatkarības darba turpinātājiem, jo arī toreiz bija izšķirošs šis jautājums – balsot par tiem, kas slēpti vai atklāti skatās mūsu bijušās impērijas virzienā, kuriem ir impēriska domāšana vai par tādiem spēkiem, kas ir par Latvijas neatkarības uzturēšanu un attīstīšanu.

Deivids Lagzdiņš: Par ko Jūs balsojāt?

Saeimas deputāts (Nacionālā apvienība) Ringolds Balodis: Es domāju, ka par nacionālajiem spēkiem es balsoju, par LNNK.

Deivids Lagzdiņš: Kā Jūs izvēlējāties savās pirmajās vēlēšanās, ka jābalso par “Latvijas Ceļu”?

Saeimas deputāts (Vienotība) Ints Dālderis: Tā ir pilnīgi, protams, cita situācijas, bet pamatjautājums, protams, ir palicis joprojām un tik pat aktuāls kā tas bija pirms tiem daudziem gadiem, es domāju, tā ir Latvijas ģeopolitiskā orientācija.

 

Savukārt Saeimas deputāts Armands Krauze (ZZS) jaunietim norāda: “Es izvēlējos tos spēkus, kas ir par nacionālu valsti un kuri neskatās austrumu virzienā, tā es arī balsoju, kuri skatās vairāk Eiropas virzienā.”

Pēc sarunas ar deputātiem jaunietis secina: “Skolā man stāstīja, ka esmu eiropietis, ka jāzina trīs Eiropas valodas, ko es arī apguvu. Man vairs nav svarīgi skatīties Eiropas virzienā, es tajā jau esmu. Otrs padoms man nelīdz. Viens deputāts pilnīga apjukuma gadījumā iesaka savu pirmo balsi uzticēt “cūkas laimei”.”

Saeimas deputāts Juris Viļums (Latvijas Reģionu apvienība) atklāj: “Es biju students, studēju LLU, aizgāju nobalsoju. Tobrīd man bija tāds paņēmiens, es arī nezināju, par ko balsot, mani neviena partija neuzrunāja tik ļoti, lai es tiešām atdotu ar pārliecību savu balsi. Tad es izvēlējos, nepateikšu precīzi cik, – trīs, četras partijas, kuras likās daudz maz atbalstāmas, es apgriezu viņas otrādi un izlozēju, tā teikt un ieliku aploksnē, tās bija manas pirmās Saeimas vēlēšanas.”

Deivids Lagzdiņš atklāj, ka par politiku sācis interesēties līdz ar “Suņu būdas” parādīšanos.

“Vieglā, saprotamā valodā tur “presēja” politiķus, pie sienas nagloja personu profilus. Tas mani aizrāva. Tādēļ vislielākās cerības lieku uz Kaimiņa padomu,” stāsta Deivids Lagzdiņš . Tomēr deputāts uz jaunieša jautājumiem neatbildēja.

“Arī Kaimiņš man nepalīdz. Vēlāk uzrakstu viņam “Facebook”, bet arī tur neko saprātīgu viņš neatbild. Vēlēšanas jau pēc nedēļas. Ļoti bail tās izniekot,” noslēgumā min jaunietis.

TOP komentāri

 • Katrina Aboltina
  +4 +4 0

  Katrina Aboltina

  Iesaku noskatīties visiem kpv.lv faniem - sajūta, ka Kaimiņš gaisā pacelsies, kā piepūties 😀
 • Katrina Aboltina
  +2 +2 0

  Katrina Aboltina

  Nu nu. No sirds jau novēlu lai pāris mēnešus pēc vēlešanām nav sāpīga attapšanās fanātiskajiem kpv.lv aizstāvjiem
 • Atvars Grinins
  0 0 0

  Atvars Grinins

  Jaunais žurnālists varēja doties uz ASV vēstniecību vai koalīcijas padomi pēc ieteikumiem/padoma, nevis Saeimu. Saeimas namā pagaidām neko nelemj, un arī padomus nekādus nedod, tā ir tikai un vienīgi balsošnas "mašīna"...

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl