Jūrmalas dome izliek Vides aizsardzības kluba muzeju no ēkas, kuras atjaunošanai no Saeimas ”deputātu kvotām” dots miljons

8 komentāri
Jūrmalas dome izliek Vides aizsardzības kluba muzeju no ēkas, kuras atjaunošanai no Saeimas ”deputātu kvotām” dots miljons
NEKĀ PERSONĪGA

Deputātu kvotas katru rudeni nokļūst mediju virsrakstos, un ideja tās atjaunot neizpalika arī veidojot nākamā gada budžetu.

Miljonu sadale Saeimā katram deputātam vai frakcijai tās novirzot pēc saviem ieskatiem smagi kritizēta, jo līdzekļu izlietojums bieži bijis nekontrolēts un nauda sadalīta savējiem.

Pirms trim gadiem ZZS Saeimā izbīdīja gandrīz miljonu ēkai Jūrmalā, kurā izvietoja vienu no senākās organizācijas Vides aizsardzības kluba muzeju. Miljons iztērēts, un tagad Jūrmalas dome izlēmusi muzeju no telpām izlikt, jo ēka esot vajadzīga pašai.

Vācbaltu arhitekta Johana Felsko celto divstāvu koka vasarnīcu Dubultos Jūrmalas dome ”zaļi domājošo grupai” nodeva apsaimniekošanai 90.gadu vidū. Pirms trim gadiem biedrība “Zaļais ordenis” uzsāka aktivitātes citviet Latvijā, un pašvaldība mājā ienākt piedāvāja vienai no vissenākajām nevalstiskajām atmodas laika organizācijām – Vides aizsardzības klubam. Vienošanās starp mēru Truksni un Vides aizsardzības kluba prezidentu Ulmi paredzēja, ka dome nomas maksu neprasīs, bet Vides aizsardzības klubs šeit ierīkos muzeju. Gandrīz vienlaikus Trukšņa partijas biedrs Lediņš Ulmi rosinājis prasīt miljonu no valsts budžeta ēkas remontam no tā dēvētajām deputātu kvotām.

“Tāda iecere mums tikai no Jūrmalas domes nāca, mums pašiem pat prātā neienāca tādu naudu pieprasīt no budžeta. Tā bija Jūrmalas domes iniciatīva. Sarunas bija vairākās. Bet Lediņš aicināja un lūdza, lai satiekos tur un parunāju ar Valdi Kalnozolu un citiem, lai, kā saka, nobalso mums labvēlīgi,” saka Vides aizsardzības kluba prezidents Arvīds Ulme.

Gatavojot 2017.gada budžetu, ZZS bija savs premjers un finanšu ministre, savs budžeta komisijas priekšsēdētājs Saeimā. Arī tā dēvēto deputātu kvotās sadalāmais finansējums iespaidīgs – 28 miljoni. Zaļo zemnieku priekšlikumu – miljonu Jūrmalas muzejam budžeta komisijā neviens neapstrīdēja, tik bijusī valsts kontroliere izbrīnījās par tik lielu summu vienas vasarnīcas remontam.

Ēkas atjaunošanas provizoriskās izmaksas ir 930 000 Lai to varētu realizēt, tiek lūgti līdzekļi.Ēkas remonts un krāsošana ilga divus gadus. Un Zaļās atmodas muzejs savas durvis vēra tikai pagājušā gada rudenī. Remonta izmaksu tāmi Jūrmalas dome nerādīja. Pašvaldība svaigi izremontētajās telpās izvietoja arī mēbeles. Tās nodeva lietošanā Vides aizsardzības klubam. Krēslu, plauktu, skapju norādītā vērtība viņiem šķiet būtiski uzpūsta – viens grāmatu plaukts maksā virs 1000 eiro.

Zaļās atmodas Muzejs nostrādāja tikai nepilnu gadu. Tā pati Jūrmalas dome, kas no valsts budžeta prasīja nepilnu miljonu, tagad līgumu ar Vides aizsardzības klubu lauzusi un prasa viņiem izvākties.

Šovasar Jūrmalas dome izlēmusi, ka Dubultu vasarnīca tiem noderēs pašiem un tajā iekārtos Dzimtsarakstu nodaļu. Tāpēc līgums ar Vides aizsardzības klubu lauzts, un no 1.septembra muzejam jau bija jāizvācas no svaigi izremontētajām telpām.

Vides aizsardzības klubs domes lēmumam nepiekrīt, tiesājas un telpas neatstāj. Viņiem bija vienošanās uz pieciem gadiem, tātad pārkāpta tiesiskā paļāvība.  Piemānīti arī Saeimas deputāti par patiesajiem valsts miljona izlietojuma mērķiem.

Saeimas deputāts (ZZS), bijušais Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājs Jānis Vucāns norāda: “Man šeit, godīgi sakot, nav ko komentēt, jo balsojumā atbalstīja ne tikai ZZS deputāti. Tātad acīmredzot Saeimas vairākums šādu iniciatīvu atbalstīja.”

Vucāns uzskata, ka tēriņu atbilstība mērķim nav jākontrolē deputātiem, bet Valsts kontrolei.

Savukārt Jūrmalas domes deputāts Jānis Lediņš (ZZS) norāda: “Tā nauda jau netika prasīta muzejam. Tā nauda tika prasīta ēkas atjaunošanai. Tā ideja parādījās pēc tam, ko mēs tur darīsim. Tad teica, ka tur muzeju varētu izveidot, vai kaut ko tādu.”

Arhīva dokumentos joprojām atrodams Jūrmalas domes parakstīts lūgums Saeimai par miljonu piešķīrumu tieši muzejam.

“Nekā personīga”: Jūs esat parakstījusi vēstuli, kurā sakāt, Jūrmalas pilsētas mērķis atjaunotajā ēkā izveidot piekrastes dabas vērtību un kultūrvides centru. Tas tur būs?

Jūrmalas domes priekšsēdētāja vietniece Rita Sproģe (ZZS): Tādā traktējumā, protams, nē, jo funkcijas dzimtsarakstu nodaļai, protams, nav kultūrvides centrs.

“Nekā personīga”: Tad, kur paliek Muzejs?

Jūrmalas domes priekšsēdētāja vietniece Rita Sproģe (ZZS): Muzejam jāmeklē pašam savas telpas.

“Nekā personīga”: Vai jūs domājat, ka Saeima būtu iedevusi 900 000, ja zinātu, ka māju vajadzēs Jūrmalas Dzimtsarakstu nodaļai?

Jūrmalas domes priekšsēdētāja vietniece Rita Sproģe (ZZS): Tādus pieņēmumus es negribētu apgalvot, jo tajā brīdī, kad Saeima pieņēma šo lēmumu, mēs arī nebijām plānojuši izdot šīs telpas mūsu funkciju izmantošanai, proti, dzimtsarakstu nodaļai

Ulme tikmēr pauž: “Neviens nedotu no Saeimas miljonu, tāpēc, ka pašvaldība nevar sakārtot dzimtsarakstu nodaļai ēku. Tā tāda mānīšana. Tāda krāpšana pašos pamatos.”

Jūrmalas mēra amats vienmēr ir bijis iekārojams. Īsu brīdi 2016.gadā arī Truksnis to zaudēja. Ulmes vadītā organizācijas nelielā izdevumā ”Jūrmalas vārds”  Truksnim izteica atbalstu.

Atbalsta vēstuli parakstīja Ulme un Elita Kalniņa visu Vides aizsardzības kluba biedru vārdā. Tajā rakstīts, ka norobežojoties no politiskajiem procesiem Jūrmalā, tomēr gribētu paust atbalstu Truksnim kā domes priekšsēdētājam, jo sadarbībā ar Vides aizsardzības klubu viņš esot spējis parādīt kā zaļo ideoloģiju nesošu pašvaldības vadītāju un cilvēku.

“Es neko nebūtu tādā ziņā pārdevis, par tādām Trukšņa nelietībām vai noziegumiem, man tāda informācija nebija. Mūs toreiz tur izvadāja un rādīja, kur ko būvēs un cels, tas nebija tā vienkārši parakstīja vēstuli un viss. Tagad, protams, jums taisnība, redzot, kas te notiek ar tās zaļās mājas muzeja izmešanu uz ielas, tagad skaidrs, ka tie zaļie ideāli vai zaļās idejas viņiem galīgi svešas,” saka Ulme.

Kamēr rit tiesvedība starp Jūrmalas domi un Vides aizsardzības klubu, Zaļās atmodas muzejs pagaidām vēl turpina būt atvērts apmeklētājiem Dubultos. Tas pagaidām nav akreditēts.

Latvijas radio žurnāliste, Vides aizsardzības kluba biedre Anda Bučevica saka: “Patiesībā apkrāptie ir nodokļu maksātāji, jo viss šis ir noticis par viņu naudu. Un tās ir tādas īpatnējas attiecības, ka reizēm pašvaldība vai politiķi pret nevalstiskajām organizācijām izturas kā tēvi pret dēliem, tāda kā aizbildniecība, ka viņi kaut ko atļauj vai kaut ko ”uzšķiņķo”, un man šīs attiecības liekas pilnīgs absurds, jo ne jau savu naudu viņi dala!”

Jūrmalas domei “Nekā personīga” lūdza tāmi, kas iztērēta ēkas atjaunošanai, taču līdz nedēļas beigām informāciju tā nesniedza. Domes priekšsēdētājs Gatis Truksnis vienā laikā ar vēl vienu domes deputātu Jāni Lediņu bija devies apmaksātā atvaļinājumā. Lai gan pēc tikšanās ar Valsts prezidentu, premjers Krišjānis Kariņš sacīja, deputātu kvotas netiks atjaunotas, vēlme pēc šādas līdzekļu  sadales joprojām ir ne tikai Saeimas opozīcijai.

8 komentāri