Jūrmalas dome, iespējams, lobē kādas lietuviešu firmas intereses, atklāj Nekā personīga

1 komentārs
Jūrmalas dome, iespējams, lobē kādas lietuviešu firmas intereses, atklāj Nekā personīga
LETA

Jūrmalai pirms gada līgumu par atkritumu izvešanu uzteica līdzšinējais pakalpojuma sniedzējs Eko Baltia vide. Pilsētai bija steigšus jāizsludina jauns konkurss. Pagaidu līgumu par atkritumu savākšanu līdz konkursa noslēgumam dome noslēdza ar lietuviešiem piederošo firmu ”Jūrmalas namsaimnieks”.

Jūrmalniekiem maksa par atkritumu izvešanu joprojām ir viena no zemākajām, salīdzinot ar citām pašvaldībām, taču šķiet, drīzumā tas varētu mainīties. Kūrortpilsēta būs īpaša ne tikai ar to, ka maksās par atkritumu svaru, bet arī ar to, ka pilsētnieki maksā nomas maksu par atkritumu konteineriem.

Gada sākumā Jūrmala palika bez atkritumu apsaimniekotāja, jo firma Eko Baltia Vide lauza iedzīvotājiem izdevīgo līgumu. Maksa par kubikmetru atkritumu 2015.gada bija tikai 2,35 eiro. Nesamērīgi zemā cena bija iepriekšējā konkursa viltību rezultāts – lai uzvarētu 2011. gada konkursā, pēdējā periodā uzvarētājs bija ielicis nesamērīgi mazu tarifu. Par šādu summu firma nevarēja nodrošināt pakalpojumu un galu galā no līguma atteicās. Jūrmalai bija steigšus jāsludina jauns konkurss. Tomēr dome nesteidzās. Tas izsludināts tikai augustā. Pēc tam četrreiz tika laboti noteikumi un pagarināts pretendentu pieteikšanās termiņš. Vienreiz nolikumu atcēla Iepirkumu uzraudzības birojs, un decembrī to atkārtoti pārsūdzējušas firmas Ragn Sells un Kurzeme eko.

Foto:

Konkursā grasās startēt visi lielākie Latvijas atkritumu biznesa dūži, taču nolikumā ir vairāki punkti, kas priekšrocības varētu dot vienam pretendentam – Jūrmalas namsaimniekam.

Jaunie noteikumi paredz, ka Jūrmala būs pirmā pašvaldība Latvijā, kur iedzīvotājiem būs jāmaksā par atkritumu svaru, nevis tilpumu. Paredzēti arī citi jaunievedumi, kas iedzīvotājiem visticamāk izmaksās vairāk. Paredzamais līgums ir iespaidīgs, uzvarētājs apgrozīs vairāk nekā 10 miljonus eiro.

Jaunievedumi paredz, ka no 2017.gada samaksu par atkritumu izvešanu Jūrmalā rēķinās par svaru, nevis tilpumu. Izvedējiem būs jānosver katra atkritumu konteinera saturs. Tas tiek darīts tādēļ, ka atkritumu poligonos jau tagad jāmaksā par svaru, nevis tilpumu un no iedzīvotājiem savākto drazu tonnās pārrēķina pēc sarežģītiem algoritmiem.

Tāpat konkursā prasīts Jūrmalā uzstādīt īpašus atkritumu konteinerus, kas daļēji ierakti zemē. Jūrmala grib tieši tāda tilpuma un izskata konteinerus, kādus piedāvā viens ražotājs – somu firma Molok. Konkursa dokumentos iekļautas arī šī ražotāja produkcijas bildes. Moloka oficiālais pārstāvis Baltijas valstīs ir Lietuvas kompānija VSA Vilnius, kas kopā ar Jūrmalas namsaimnieku šobrīd rūpējās par jūrmalnieku atkritumiem.

VSA Vilnius un Jūrmalas namsaimnieka apvienība atkritumus Jūrmalā vāc kopš gada sākuma. Dome viņus izvēlējās sarunu procedūrā uz laiku, kamēr konkursā atrod jaunu pakalpojuma sniedzēju. Pats uzņēmums noliedz, ka tam pašvaldībā būtu kāda īpaša pretimnākšana.

Skaties video!

1 komentārs