Jūrmalā iedzīvotāji protestē pret kādu projektu, kas saistīts ar cilvēkiem, kuri pietuvināti ekspolitiķa Šķēles ģimenei

4 komentāri

Iedzīvotāji Lielupē cer atgūt priežu mežu, kuru Jūrmalas dome atļāva apbūvēt it kā vēstniecību vajadzībām. Vēlāk izrādījās, ka diplomātiem intereses par šo zemes gabalu nav, un izskatās, ka tas bijis tikai piesegs savrupmāju celšanai.

Lielupē skaistā vietā starp pilsētu un aizsargājamajām piejūras kāpām atrodas vietējo iecienīts priežu mežs. To apmeklē gan aktīvās atpūtas cienītāji, gan ģimenes ar bērniem. Arī trīs bērnu tēvs Mārtiņš.

Mārtiņš
jūrmalnieks

Tas ir ļoti būtiski, sevišķi ģimenēm, kas šeit dzīvo vai varbūt arī plāno nākotnē uz Jūrmalu. Tā daba, jūra, koki, mežs – tas ir tas, kas šeit vietējos iedzīvotājus, kas dzīvo cauru gadu, ja tā var teikt, piesaista šeit. Ja tas viss mainās, tad Jūrmala zaudē to vērtību, kāda tai šeit visiem šiem te daudzajiem simtiem gadiem ir bijusi.

Trīs hektāri meža gar Meža prospektu pieder Valsts nekustamajiem īpašumiem (VNĪ ). Zemi 2001. gadā iznomāja privātfirmai meža apsaimniekošanai un atpūtas pasākumu organizēšanai. Vietējie smējās, ka firma nodarbojas ar čiekuru lasīšanu, jo neko citu uz šīs zemes darīt neļāva Jūrmalas teritorijas plānojums. Līdz brīdim, kad pilsētas dome saņēma vēstuli no nekustamajiem īpašumiem, ka plāni mainījušies. VNĪ apgalvoja, ka priežu mežā taps ārvalstu vēstniecību vajadzībām nepieciešamās ēkas, un tāpēc vajag mainīt zemes lietojuma mērķi. Dome pilsētas attīstības plānā ierakstīja, ka turpmāk šeit būs priežu parks ar apbūvi.

Inguna Ebela
jūrmalniece

Bija saprotams, ka tas viss tiktu ieturēts tradicionālā Lielupes, Bulduru garā, kas vispār pieder pie kultūras pieminekļiem, daudzas ēkas. Izrādījās, ka tas viss ir blefs.

Sākot īstenot būvniecības ieceri, ēkas diplomātiskā korpusa vajadzībām pēkšņi bija pazudušas. Detālplānojumā tika ierakstīts, ka mežā taps septiņas dzīvojamās mājas trīs stāvu augstumā. Nomas tiesības uz šo zemi 2001. gadā ieguva uzņēmums “Danckers”, bet saistības mantoja “TOPOS pārvaldība”. Tas aizved līdz ekspolitiķa Andra Šķēles ģimenei. “TOPOS pārvaldības” valdē šobrīd darbojas Normunds Nebojs. Viņš ir arī īpašnieku pārstāvis Šķēles ģimenes mājām Mākoņi Lilastē.

Zemes detālplānojumu Lielupē pieņēma pašreizējā mēra Gata Trukšņa vadītā dome. Viņš no intervijas atteicās. Tomēr zaļā gaisma būvniecībai priežu mežā bija dota jau iepriekš un nenotikušais darījums atklāj kādu senu politisku notikumu, kas tolaik palicis noklusēts.

2005. gadā Jūrmalas mēra vēlēšanas pavadīja korupcijas skandāls. KNAB noklausītas telefonsarunas atklāja, kā uzņēmējs Germans Milušs cenšas uzpirkt domniekus, lai viņi balsotu par viņam ērtu domes priekšsēdētāju. Sarunās Milušs vienojās arī ar ekspremjeru  Šķēli un tobrīd satiksmes ministru Aināru Šleseru, kuriem abiem bija intereses kūrortpilsētā. Afēra, kas Latvijas politikā pazīstama kā “Jūrmalgeita”, izgāzās, un par domes priekšsēdētāju kļuva Inese Aizstrauta no “Jaunā laika”. Arī viņai Milušs zvanīja uzreiz vēl ievēlēšanas, bet noklausītajās telefonsarunās Milušam viņa nekādas cerības sadarbībai nedeva.

Gadu vēlāk, lai gan Aizstrauta bija informēta, ka apbūvei priežu mežā Lielupē ir neskaidri motīvi, viņa to atbalstīja. “Nekā Personīga” zināms, ka tas bija viens no iemesliem, kāpēc Aizstrautu un vēl divus Jūrmalas domes deputātus izslēdza no “Jaunā laika”.

Aizstrauta: Tās nav oligarhu mājas. Ja es esmu balsojusi par, tad tikai aiz šādas pārliecības, ka tas pieder Valsts nekustamajiem īpašumiem, un viņi tālāk varētu šo zemesgabalu atdot vēstniecībām.

Nekā Personīga: Vai šie bija tie patiesie iemesli, kāpēc Jūs savulaik izslēdza no “Jaunā Laika”?

Aizstrauta: Nē.

Nekā Personīga: Un par ko Jūs izslēdza?

Aizstrauta: Tur bija daudzas citas intereses. Viens no objektiem bija viesnīca “Lielupe”. Arī tur bija paredzēti divi lieli torņi, pret kuriem es iestājos un teicu, – es kā arhitekts un kā plānotājs nekad nepieļaušu, ka pie viesnīcas varētu būvēt teritorijā vēl divas dzīvojamās mājas.

Nekā Personīga: Bet Jūs pieļaujat, ka šis arī varēja būt iemesls, kāpēc “Jaunais laiks” Jums palūdza atstāt partiju?

Aizstrauta: Nezinu, nē, nezinu, nemāku pateikt. Man tādas informācijas nav. Un arī tai laikā nebija.

Nekā Personīga: Piemēram, firma varētu būt saistīta ar Šķēli?

Aizstrauta: Nezinu. Tā ir Jūsu versija, bet es par to tajā laikā neko nezināju.

Līdz ar vadības maiņu VNĪ nomas līgums ar “TOPOS pārvaldību” vairs neturpinās. Spēkā vairs nav arī uzņēmēju pasūtītais detālplānojums. Jūrmalas iedzīvotāji cer, ka šmaukšanās rezultātā iegūtās apbūves tiesības dome anulēs, priežu mežam atdodot tā iepriekšējo statusu. Ap 50 jūrmalnieku iesnieguši šādu kolektīvu priekšlikumu par izmaiņām Jūrmalas teritorijas plānojumā.

Vita Zvejniece
Jūrmalas pilsētas būvvaldes vadītāja

Nekā Personīga: Cik tas ir iespējams šobrīd?

Zvejniece: Kā jebkurā no šādiem te apspriešanas vai iesniegumu saņemšanas brīžiem. Tas pašlaik nav vērtēts un noteikti tiks noskaidrots īpašnieku viedoklis. Tālāk jau tad darba grupai strādājot, tas tiks vērtēts.

Līga Ermane
VNĪ valdes locekle

Man ir laba, komfortabla sajūta par šo līgumu. Tas ir beidzis savu dzīvi, zemes gabals ir pie mums. Tas ir labā stāvoklī, tas ir labā nākotnē, no tā var gūt peļņu. Tā kā iznākums no tām visām iepriekšējām darbībām ir gana labs valstij, vērtība ir pieaugusi.

VNĪ var nepiekrist atjaunot priežu mežam tā sākotnējo statusu, jo zemi var no jauna iznomāt vai izsolē kādam piešķirt apbūves tiesības ar ideju, ka ēkas vēlāk nonāk atpakaļ valstij. No otras puses, īpašniekam šobrīd  nav skaidra plāna, ko ar zemi darīt. Redzot, kādu politiku Jūrmalā pēdējos gados īstenojusi Zaļās partijas pārstāvja Gata Trukšņa vadītā dome, Mārtiņš saka, ka jūrmalniekiem ir jāiesaistās zaļo teritoriju nosargāšanā.

Nomnieka pārstāvis Normunds Nebojs sacīja, ka līgumu par priežu zemes nomu vairs nevēlējas turpināt VNĪ un pašreiz kompānija nav apsvērusi, vai darījumu sākt no jauna.