Jūlijs Krūmiņš: Es to KNAB uzspridzināšu gaisā!

2 komentāri

Uzņēmējs Jūlijs Krūmiņš caur trešajām personām varētu būt finansējis divas partijas No sirds Latvijai un ZZS. Kopumā abām partijām pārskaitot aptuveni 135 000 eiro. Uz šo secinājumu pamata KNAB šonedēļ aizturēja Krūmiņu un finansēšanas shēmas līdzdalībniekus Jūrmalas mēru Gati Truksni, finanšu konsultantu Jorenu Raitumu un pārvietojamo tualešu uzņēmēju Anrī Kursīti.

Katram no viņiem bija sava loma partiju slēptajā uzturēšanā, tomēr vienojošais ir Jūlijs Krūmiņš. Jau trīs gadus trešo personu izmantošana partiju finansēšanā ir krimināli sodāms pārkāpums. Pirms tam trešās personas izmantoja plaši, jo tas ir ērtākais veids, kā bagātiem cilvēkiem samaksāt partijai par ietekmi vairāk nekā to atļauj ziedojuma limits.

2014. Saeimas vēlēšanu gads. Tikko Ingūnas Sudrabas vistautas kustība No sirds Latvijai ir pārtapusi par partiju. Vienas nedēļas laikā partijas kasē iebira vairāk nekā 100 000 eiro. Tieši tik daudz, lai varētu samaksāt par milzīgo reklāmas kampaņu. Partijas biedri Viesturs Tamužs un Liene Cipule partijas vadītājai Ingūnai Sudrabai prasījuši – no kurienes nauda. Sudraba atbildējusi, ka nezina, bet partijas kasiera pienākumus uzticējusi cilvēkam, kam nav bijis nekāda sakara ne ar partiju, ne kustību – Jorenam Raitumam.

Liene Cipule, bijusī No sirds Latvijai biedre, raidījumam Nekā personīga skaidroja, kas bija Jorens Raitums: “Viņš bija viens no tiem cilvēkiem, ko es minēju, kas parādījās īsā laikā pēc dibināšanas, kas nebija dibināšanas laikā vai līdz tam. Un parādījās faktiski vienlaicīgi ar tiem ziedojumiem, kas ienāca iekšā. Parādījās Jorens Raitums. Lielā mērā tas ir izskaidrojams ar to, ka pietuvināts ir Jūlijs Krūmiņš, un toreiz nevienam nebija tā kā jautājumi par to, kāpēc tieši Jorens Raitums tur ir uzradies.”

Foto: LETA

Foto: LETA

Jūlijs Krūmiņš, uzņēmējs: Ar Jorenu Raitumu es esmu pazīstams n-tos gadus, kad viņš jau nostrādāja 10 gadus Pareksā par finanšu direktoru 10 gadus. Viņš ir beidzis šito te – Oksfordu. No 2000.gada viņš dzīvo pie manis Baltezerā ar savu ģimeni, īrē māju. Viņš ir viens no labākajiem finansistiem. Es uzskatu viņu kā profesionāli. Un tad, kad Inguna sāka tur kaut ko darboties, tad es viņai ieteicu – paņem šo zēnu, viņš tev nekad neapmānīs, ņem viņu, lai viņš tev palīdz.
Nekā personīga: Savu naudu caur viņu tur neskaitījāt nekādā veidā?
Jūlijs Krūmiņš: Nē, jo es skaitīju tā, ka es palīdzu. Tā mana palīdzība morālā un tā pilnīgi pietika, jo, kā notiek finansējumi? Es pazīstu kādus 60 stividorus, es viņus sasaucu, Inguna ar viņiem tikās, viņa viņus pārliecināja un viņi skaitīja naudu iekšā Ingūnai.
Nekā personīga: Cik viņi tur ieskaitīja, diezgan lielas summas.
Jūlijs Krūmiņš: Jā, nuja.

Tomēr 60 lielos stividorus Sudrabas partijas ziedotāju sarakstā neredz. Tur kāds jaunietis Jānis Dāvis, kāds jauns lopkopis Mārtiņš Butāns, kāda būvniecības uzņēmuma vadītāja Kristīne Petruškina, bijušais Latvijas televīzijas darbinieks Ivars Falks, galdnieks Jānis Raudzeps un pārvietojamo tualešu tirgus līderis Anrī Kursītis. Šos cilvēkus vieno tas, ka tiem ir legāli iztikas avoti un tie ziedojuši Sudrabas partijai vienā laikā pa 14 000 vai 15 000 eiro. Kursīša loma neatļautā partiju sponsorēšanā varētu būt lielāka, nekā citiem. Kā liecina Nekā personīga rīcībā esošās ziņas, viņš varētu būt ceturtā Krūmiņa – Trukšņa lietā aizturētā persona.

Vēl viens Krūmiņa projekts bija zaļās zemnieces Ivetas Grigules ievēlēšana Eiroparlamentā. Izrādās, uz to uzņēmēju pamudinājuši pašreizējie No sirds Latvijai Saeimas deputāti Romāns Mežeckis un Ringolds Balodis. Viens tolaik bija pilsētas vicemērs, otrs ZZS mēra Gata Trukšņa padomnieks.

Foto: LETA

Foto: LETA

Jūlijs Krūmiņš, uzņēmējs: Vienreiz bija, ka es ziedoju. Toreiz pie manis bija atnācis šitas te, šitas te bija atnācis, šitas te Truksnis ar Mežecki. Ka iesim tai Ingūnas partijā. Es Ingunai ieteicu, un Mežeckis vēl paņēma to Ringoldu, un palīdzi manai tai bijušajai sievai, kā viņu sauca, Grigule, Grigule, jā. Viņa teica – Jūlij, es aizstāvēšu tavas tiesības, lai varētu smēķēt cigārus visos restorānos. Tā bija vienīgā reize, kad es pārskaitīju, bet tā nebija Zemnieku savienība, tā bija tieši viņai pārskaitīju.
Nekā personīga: Bet nu jūs to pats tā kā vai caur kādiem citiem?
Jūlijs Krūmiņš: Citiem es neko neskaitīju, es tikai vienīgā reize, cik es pārskaitīju tai Grigulei.

Viens no lielākajiem eiroparlamentārietes Grigules atbalstītājiem bija vēl kāds uzņēmējs, Zaļās partijas valdes loceklis Valdis Kalnozols. Viņš sešos maksājumos ZZS 2014.gadā ziedojis 18 000 eiro. Šonedēļ Kalnozolu sastapām, iznākot no KNAB, kas deputātam bija piemērojis liecinieka statusu Trukšņa – Krūmiņa kriminālprocesā.

Foto: LETA

Foto: LETA

Valdis Kalnozols, Saeimas deputāts (ZZS): Nu labdien!
Nekā personīga: Visā atzināties?
Valdis Kalnozols: 
Nē, es vairāk runāju kā Saeimas deputāts. Man nav informācijas, ka Jūlija Krūmiņa rīcība būtu nodarījusi Latvijas valstij kaut kādus zaudējumus. Uz doto brīdi uzskatu, ka drusku nekorekti Latvijas valsts iestādes izturējušās pret Jūliju Krūmiņu.
Nekā personīga: 
Pateicāt viņiem to visu?
Valdis Kalnozols: Jā.
Nekā personīga: Nu, un nokaunējās?
Valdis Kalnozols: Es nedomāju, ka nokaunējās, bet nu tas ir mans uzskats, ka… nav informācijas, ka viņš ir radījis kaut kādus zaudējumus valstij. Un tāpēc viņu nevajadzēja likt cietumā un tā tālāk.
Nekā personīga: Tā Jūlija lietas sakarā jūs sauca?
Valdis Kalnozols: Es saprotu, ka jā.
Nekā personīga: Bet kaut kāds līdzeklis ir jums, nebraukt uz ārzemēm vai kā?
Valdis Kalnozols: Nē, nē, nē. Liecinieks.
Nekā personīga: Jūs par Sudrabas partijas vai ZZS partijas finansēšanu?
Valdis Kalnozols: Tur man ir parakstīts tikko tikko dokuments.
Nekā personīga: Jūs ZZS finansējāt kaut kādā veidā?
Valdis Kalnozols: Tur mēs par to nerunājām. Man, es saku, nevaru runāt, par ko man ir pratinājuši.
Nekā personīga: A jūs Truksni sen pazīstat vispār?
Valdis Kalnozols: Truksni, iespējams, ka sen pazīstu.

Uzņēmējiem Kalnozolam un Jūlijam Krūmiņam ir kas kopīgs. Vieta, kur atdzīvojas bizness – Jūrmala un kopīgs ietekmīgs draugs – pilsētas mērs. Tas nekas, ka cilvēks ar vājībām. Kārtību ieved.

Trukšņa laikā Kalnozolam radās iespēja attīstīt kulinārijas biznesu. Viņš izveidoja kafejnīcu Lighthouse. Saviem paziņām Jūlijs Krūmiņš ir stāstījis, ka nekad nav bijis pelnīt tik viegli kā tagad Jūrmalā.

Jūrmalā ir sava pilsētas leģenda. Tā vēsta, ka Truksnim par labvēlību Jūlija Krūmiņa biznesa projektiem ir piešķirts vesels stāvs jaunajā Turaidas ielas projektā. Krūmiņš daļēji to apstiprina.

Foto: LETA

Foto: LETA

Nekā personīga: Vispār Jūrmalā runā, ka Truksnim ir iespēja padzīvot tai jūsu namīpašumā.
Jūlijs Krūmiņš: Nu, to es pat nezināju. Tas bija apmēram tā, ka pagājušogad…. Šogad, kad es uzbūvēju, tas bija šogad …. pagājušogad, kad es apsveicu Truksni dzimšanas dienā vai vārdadienā, viņš bija saslimis un es teicu – atbrauc pie manis. Viņš Bulduros dzīvoja tur kaut kādā tur ķieģeļu mājā, trīs istabu dzīvoklī īrēja un mēs, es viņu apsveicu un tad vienā no kāršu spēlēm es viņam pajautāju, es teicu, cik tu maksā, viņš saka – pa vasaru kaut kur uz 500 eiro, pa ziemu kādi 200 eiro. Es saku – dzīvo man blakus, nebūs jābrauc tālu zoli spēlēt. A viņš saka – nē, man ir bailes, cilvēki to nesapratīs. Šogad, kad mēs spēlējām kaut kur Bīriņu pilī mēnesi atpakaļ, es teicu, nu tu pārvāksies, zini, ko davai, no Jaungada, viņš saka, jo man ir līdz Jaungadam līgums tajos Bulduros un tad es kādas pāris naktis pārguli, apskaties. Vai viņš tur ir bijis, es nemaz nezinu, meita tur man saimnieko, viņa teica, ka Truksnis tur ir kādas pāris naktis gulējis.

Trukšņa, Krūmiņa, Raituma un Kursīša aizturēšanai KNAB esot gatavojies jau divus gadus. Viss bijis gatavs jau vasarā, tomēr aizturēšana notikusi tikai oktobrī. KNAB izkratījis arī Jūlija Krūmiņa mitekli, biroju, Jorena Raituma kabinetu, Gata Trukšņa kabinetu un mājvietu. Trukšņa māju KNAB darbinieki kratīja visu dienu. Beidza ap desmitiem vakarā.

Pēc aizturēšanas Truksnim pirmo nakti nācās pavadīt dažus soļus no savas dzīvesvietas – Bulduru slimnīcā, jo iztaujāšanas laikā mēra kabinetā, viņš iedzēra tādus medikamentus, no kuriem uz līdzenas vietas noģība. Nākamajā dienā Bulduru slimnīcas ārstu konsīlijs viņu atzina par veselu, tādēļ vismaz viena nakts mēram apcietinājumā bija jāpavada. Krūmiņš aiz restēm pavadīja divas naktis.

Foto: LETA

Foto: LETA

Jūlijs Krūmiņš, uzņēmējs:

Es to KNAB uzspridzināšu gaisā. Iedomājaties, otrdien man piedzima pirmā mazmeita, ja, mazdēlam, ja, saprotiet, es sēdēju cietumā. Es gatavojos viņu izņemt ārā no slimnīcas. Viņi mani noturēja.

Krūmiņa aizstāvības taktika ir tāda, ka viņš aicinājis citus cilvēkus ziedot partijai. To saka arī Sudraba, gan atzīstot, ka pēc sliktā rezultāta vēlēšanās Krūmiņam interese par partiju No sirds Latvijai ir beigusies. Lietas ietvaros KNAB pārbauda arī No sirds Latvijai un ZZS finanšu dokumentus.

Nekā personīga ir vairākkārt redzējis Gati Truksni Saeimā apciemojam ZZS frakcijas priekšsēdētāju Augustu Brigmani. Skandāls arī atklājis, ka šis politiķis regulāri iet spēlēt kārtis kopā Krūmiņu un uzņēmējiem Agni Kalnkaziņu un maksātnespējas administratoru Māri Sprūdu.

Foto: LETA

Foto: LETA

Nekā personīga: Kad Iveta Grigule kandidēja par eiroparlamentārieti, viņa atnāca un teica – šie ziedojumi ir tā kā manai daļai?
Augusts Brigmanis, Saeimas ZZS frakcijas priekšsēdētājs: Nu, tik smalki es nevaru pateikt, jo ….
Nekā personīga: Nevis jūs nevarat pateikt, bet jūs toreiz man tā arī teicāt.
Augusts Brigmanis: Varbūt, ka tas tā arī bija, bet kopumā ņemot, mana rūpe ir Latvijas Zemnieku savienības ziedojumi. Tāds mums ir iekšējais sadalījums un es parakstos attiecīgā veidlapā, kas KNĀBā tiek iedots.
Nekā personīga: Vai Jūliju Krūmiņu pazīstat?
Augusts Brigmanis: Ar Jūliju Krūmiņu es esmu ticies zolīšu turnīros.
Nekā personīga: Kurš uzvarēja?
Augusts Brigmanis: Nu, tur bija ļoti daudz versijas. Daudz turnīru bija un faktiski tur ir tā reize, kur viņš bieži vien ir redzams, sastopams.

Ja pierādīsies, ka ziedojumi Sudrabai un ZZS bijuši nelikumīgi, tad abas partijas zaudēs valsts finansējumu. ZZS tas 2015.gadā bija 126 000 eiro, Sudrabas partijai 44 000. Plus vēl, ja pierādīs nelikumīgo finansēšanu,  kriminālatbildība var draudēt ne tikai četriem šonedēļ aizturētajiem, bet arī partiju vadītājiem Ingunai Sudrabai, Augustam Brigmanim un Armandam Krauzem.

Foto: LETA

Foto: LETA

Nekā personīga: Jūs saprotiet, kas tie par 135 000, ko KNAB jums piesien? Ka jūs esat tām partijām pārskaitījis kopā abām divām.
Jūlijs Kūmiņš: Abām divām ? Goda vārds, es to neatceros. Es neatceros, tur jāskatās, cik tur ir… Ziniet, es esmu skaitījis, man ir kaut kas nācis, es kaut ko esmu pateicis, bet es patiešām neatceros. Saprotiet, es grozu miljonus, miljonus grozu. Nu, kādreiz kādam vajag palīdzēt. Piemēram, es zinu, ka pirmdien, pirmdien, ja man Truksnis atsūtīja īsziņu, Jūlij, lūdzu pārskaiti 10 000 Jūrmalas basketbola komandai. Viņiem nav ko maksāt algas. Jūrmalas basketbola komanda ir viena no spēcīgākajām Latvijā. Bez šaubām, ka es pārskaitīju. Un tur nebija kaut kāda rēķina, ko es pārskaitīju, man palūdza skolai jumtu uzlikt, es uzliku, ja. Nu, bērnu namiem, zirgiem uzliku, ja. Bez šaubām, ka es pārskaitu kaut kur, bet jūs man tagad jautājiet, es neatceros.

Video

TOP komentāri

 • Staska
  +1 +1 0

  Staska

  Jūli,ja esi spējīgs tad spridzini nevis muti plāti,citādi ielika atkal aiz restēm,tikai šoreiz par draudiem!
 • so-so
  +1 +1 0

  so-so

  ha viņam mazbērns piedzima,ka sēdēja aiz restēm,vajadzēja ilg''ak paturēt.Atradies ķeizars,pavēlnieks visu varenais neapstādināmais.IR TIEŠĀM PRETĪGI UZ JUMS BĀGATNIEKIEM,SKATĪTIES UN KLAUSĪTIES JŪSOS.es da es,uzspridzināšu un ko tik ne.NU KAD REIZ ŠITOS ĶĒMOS SABĀZĪS VISUS CIETUMĀ??? jŪLIJS NEKAD NESAPRATĪS,KĀ MĒS NABAGI IZDZĪVOJAM,NEKAD???

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl