Joprojām neskaidrības ap nolikto atslēgu principu

0 Komentāru
Joprojām neskaidrības ap nolikto atslēgu principu
(Foto: LETA)

Grozījumi maksātnespējas likumā pieņemti vienā no pēdējām 11. Saeimas sēdēm 25. septembrī. Bankām nepatīk nolikto atslēgu princips, kas vienlaikus arī atbrīvo no saistībām galvotājus, kā arī saīsinātais personu maksātnespējas termiņš.

Tagad bankrotējušais parādnieks no kreditoriem varēs tikt vaļā arī gada laikā. Tāpēc bankas pacēlušas pirmās iemaksas kredītu ņēmējiem no 15 procentiem līdz pat 30 procentiem un vairāk. Šīs normas radot risku, ka radīsies zaudējumi.

Foto: LETA

Foto: LETA

SEB Sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis: Tie nosacījumi, kas ir mājokļu kreditēšanā, tie tiek pārskatīti. Tiek ņemtas vērā visas izmaiņas. Automātiski palielinās pirmā iemaksa, kredīti kļūst ne tik pieejami, atsevišķās vietās reģionos vispār nepieejami, jo, ja mājokļu tirgus ir nelikvīds, tad nav iespēju kreditēt.
Nekā personīga: Vai ir kādas prognozes vai aplēses, kā tas ietekmēs pārējās nozares. Ja krīt jauno mājokļu tirdzniecība, kā tas ietekmēs citas sfēras, piemēram, būvniecību?
Edmunds Rudzītis: Skaidrs, ka ietekme būs uz ekonomiku. Nekustamo īpašumu nozarē gads nebūs tik labs, būs darījumu skaita samazinājums. Attiecībā uz jauniem projektiem var gaidīt, ka būs projektu iesaldēšana, kas jau šobrīd vērojama, plānu pārskatīšana. Aktivitāte dzīvojamo māju būvniecībā, kas bija vērojama šogad, nākamgad nebūs ar tik pieaugošu tendenci. Protams, arī citas nozares, jo, kad cilvēki iegādājās mājokli, viņi pērk mājokļa iekārtojumu, mēbeles un tamlīdzīgi. Tas nozīmē, ka arī ilglietojamām precēm šis pieaugums, kas bija vērojams iepriekšējos divus gadus, varētu arī nebūt.

Oktobrī izsniegto mājokļu kredītu skaits un apjoms SEB bankā samazinājies uz pusi. Pirmā iemaksa bijusi vidēji 30 procentu. Rudzītis skaidro, ka bankā nav būtiski pieaudzis to klientu skaits, kas gribētu paspēt paņemt kredītu pēc vecās likmes. Tobrīd klientu interesi izraisījusi valsts atbalsta programma ģimenēm pirmā mājokļa iegādei, kuras starts sakrita ar nepārdomāto grozījumu pieņemšanu. Bankas demonstratīvi atteicās programmā piedalīties, jo 10 līdz 20 procentu garantija tagad nesedz pirmo iemaksu.

Lai izvairītos no kreditēšanas apsīkuma un saglābtu atbalsta programmu ģimenēm, koalīcijas padome pirmdien Finanšu ministrijai uzdeva nedēļas laikā sagatavot priekšlikumus, kā situāciju labot.

Foto: LETA

Foto: LETA

Finanšu ministrijas Komunikāciju departamenta direktors Aleksis Jarockis:
Patlaban mēs vēl strādājam pie šā priekšlikuma, kuru prezentēsim jau pirmajā decembrī koalīcijas padomē. Un šāda ideja varētu būt tas, ka mēs piedāvāsim, ka šis noliktās atslēgas princips būtu izvēles iespēja. Lai šādu principu ieviestu, iedarbinātu, ir nepieciešams veikt grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kā arī kredītiestāžu likumā. Tas ir viens, bet ir zināms tas, ka ir pieņemts maksātnespējas likums, kas paredz to, ka šis princips attiecas uz visiem darījumiem. Šeit ir jautājums par to, ka būs nepieciešams atgriezties pie maksātnespējas likuma.

Ideja par nolikto atslēgu principa ieviešanu parādījās pirms pieciem gadiem. Kredītņēmēju apvienība rosināja to iestrādāt īpašā hipotekārās kreditēšanas likumā. Tas ļautu izvairīties no maksātnespējas pasludināšanas, ja mājokli vairs nevarētu atļauties. Tobrīd vēl pastāvēja cerība to attiecināt arī uz kredītiem, kas izsniegti burbuļa laikā. Šāds likums nav radīts.

Tā vietā Olšteina grupa iesniedza attiecīgus labojumus maksātnespējas likumā, kas tika pieņemti septembrī.

Nolikto atslēgu principa aizstāvji līdz šim ir atsaukušies uz kredītņēmējus pārstāvošajām organizācijām, kas pieprasot šādas izmaiņas.

Foto: LETA

Foto: LETA

Tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs:
Ja kredītņēmēju apvienība uzskata, ka jābūt ir nolikto atslēgu principam ļoti plaši ieviestam, savukārt komercbanku asociācija uzskata, ka vispār tādam principam nevajadzētu būt, tad mēs esam atraduši to zelta vidusceļu, ka tas ir attiecināms uz vienīgo mājokli, nu un, ja ir galīgi jāreducē un jāsamazina, tad tas var būt uz pirmo un vienīgo mājokli jaunajām ģimenēm.

Tomēr kredītņēmēju asociācija vairs neuzstāj uz nolikto atslēgu principu, bet vēlas, lai cilvēkiem būtu izvēle. Vai nu noliktās atslēgas, vai klasiskais kredīts, ar ķīlām un galvojumiem.

Foto: LETA

Foto: LETA

Latvijas kredītņēmēju asociācijas valdes priekšsēdētājs Jānis Āboliņs:
Protams, ja cilvēkam būtu izvēle, lai viņam būtu šis noliktās atslēgas princips, vai viņš ietu ar saviem… Mums tas klasiskākais piemērs ir septiņi galvotāji vai zaudēti nekustamie īpašumi, kas piederējuši jau senču senčiem. Tad kredītņēmējam, ja šāda izvēle ir, tas ir tikai pozitīvi. Tas būtu viņa paša rokās.

Kredītņēmējiem svarīgākā ir maksātnespējas termiņa samazināšana, kas ļauj grūtībās nonākušam cilvēkam ātrāk tikt vaļā no ierobežojumiem. Tas attiecas arī uz jau esošajiem maksātnespējīgajiem, kam janvārī jāvēršas tiesā, lai panāktu termiņa saīsināšanu.

Latvijas kredītņēmēju asociācijas valdes priekšsēdētājs Jānis Āboliņš:
Ja mēs runājam par brāķiem, kas ir maksātnespējas likumā pieņemti, ir tas, ka pāreja tiem, kas jau ir uzsākuši procesu, ir noteikta viens mēnesis. Protams, man nav iespēju runāt ar tiesnešiem, bet, ar tiesu darbiniekiem runājot, viņi saka, ka janvāra mēnesi tiesas gaida ar ļoti lielām bažām, tas nozīmē, ka mēneša laikā tiesām būs jāizskata 1000 vai 1500 lietu, tas ir brāķis, un tas ir tomēr nepārdomāti pret tiesu darbiniekiem. Būtu vajadzējis 2–3 mēnešus šo pāreju, bet Tieslietu ministrija uzskatīja, ka viss ir kārtībā.

Šī nav vienīgā nepilnība. Nav izstrādāta kārtība, kā jaunievedumus piemērot. Piemēram, kā rīkoties tiesnešiem un administratoriem, saņemot ģimenes maksātnespējas pieteikumu. Lai gan Saeimā vēl virmo vārga cerība sakārtot civilprocesa likumu, Tieslietu ministrija rosinās atlikt likuma spēkā stāšanos līdz 1. martam.

Tas netieši apstiprina runas, ka nolikto atslēgu principu atbalstošie deputāti paļāvušies, ka valsts prezidents šādu negatavu likumu neizsludinās. Lielākie pārmetumi adresēti tēvzemiešiem. Viņi, atbalstot bankām netīkamo hipotekāro kredītu ierobežojumus, patiesībā cerējuši novilcināt stingrākas prasības pret maksātnespējas administratoriem, kas ir noteiktas ar šiem pašiem grozījumiem. Paši tēvzemieši to noliedz.

Prezidents Andris Bērziņš likumu izsludināja, turklāt uzrakstīja neierasti dusmīgu vēstuli Saeimas priekšsēdētājai, norādot uz kaitīgajām sekām, ja paliks spēkā kreditēšanu apgrūtinošās normas.

Foto: LETA

Foto: LETA

Prezidents Andris Bērziņš:
Tā kā aizņēmēja paša līdzdalība jeb pirmā iemaksa būtiski pieaugs, sasniedzot pat 40% un paaugstināsies arī procentu likmes, hipotekārā kreditēšana kļūs praktiski neiespējama. Rezultātā būtiski samazināsies jau tā zemā darbaspēka mobilitāte reģionos un tiks veicināta iedzīvotāju emigrācija, kas jau šobrīd ir viens no lielākajiem apdraudējumiem Latvijas valsts nākotnei.

Grozījumu aizstāvji saka, ka bankas pusgadu pakurnēs, bet galu galā konkurence piespiedīs tās palikt draudzīgākām. Kā pozitīvais piemērs tiek minēta banka Citadele, kas jau vairākus gadus klientiem piedāvā arī kredītus ar nolikto atslēgu noteikumiem. Klientam nav jāpasludina maksātnespēja, lai no saistībām atteiktos. Pieprasījums gan esot niecīgs. Tāpat Citadele, gluži kā streiklauzis, ir uzsākusi dalību mājokļu garantiju programmā.

Šobrīd viss liecina, ka nolikto atslēgu princips paliks kā izvēles iespēja. To atbalsta gan prezidents, gan finanšu ministrs, neiebilst arī kredītņēmēju asociācija. Bažas rada vienīgi tas, vai cilvēki būs tik apzinīgi un maksātspējīgi, lai izvēlētos drošāko, bet dārgāko veidu, kā iegādāties mājokli.

0 Komentāru