Jauno “Rīgas satiksmes” valdi apstiprināja gada pēdējā darba dienā pusstundu pirms darba laika beigām

4 komentāri

Vecgada pēdējās dienās pieņemti vairāki lēmumi, kas sašūpojuši jau tā trauslo Rīgas domes koalīciju. Ne tikai “Rīgas satiksmē” steigā iecelti konkursā iepriekš izslēgti kandidāti, bet gada nogali triecientempā izmantojuši arī “Rīgas centrāltirgus” nomnieki. Saskaņas deputāti kopā ar bloku ”Rīgai” vairs nav apmierināti ar mēru Oļegu Burovu un prasa viņu noņemt.

Tas viss notiek laikā, kad būtu jāpieņem budžets, bet domē tam atkal nepietiek balsu. Notikumu attīstība lielā mērā tagad ir atkarīga no Burova partijas “Gods kalpot Rīgai” (GKP). Tai pirmdien jāsanāk uz  frakcijas un valdes sēdi

Savulaik opozīcijā strādājušais Druvis Kleins (deputātu bloks ”Rīgai”) novembra beigās izlēma stutēt Burova vadīto koalīciju, pretī saņemot vicemēra amatu un iespēju pārraudzīt “Rīgas satiksmi”. Pirmajās pilnvaru dienās Kleins nomainīja uzņēmumā padomes pārstāvjus, tieši ietekmējot valdes locekļu konkursu. Kleina ieceltie pārstāvji darbojās nominācijas komisijā, kas atjaunoja pirmajā kārtā reputācijas risku dēļ izslēgtos kandidātus, tai skaitā juristi, kura bijusi klāt visos uzņēmuma skandālos Elīnu Epalti-Drulli. Pie Drulles darba kabinetā un dzīvesvietā pirms gada KNAB veica kratīšanu, un viņai skaļajā lietā ir liecinieces statuss. Lai arī KNAB kratīšanas pie “Rīgas satiksmes” Administratīvo resursu pārvaldes direktores Drulles bija publiski zināms fakts, Kleina ieceltajiem padomes locekļiem šaubas par viņas reputāciju neradās.

Saruna ar ”Rīgas satiksmes” padomes un nominācijas komisijas locekli, Rīgas domes Satiksmes departamenta darbinieci Natāliju Moškeviču

“Nekā personīga”: Kā tieši viņas (Drulles) nevainojamo reputāciju apliecina kratīšanas viņas dzīvesvietā?

Natāliju Moškeviča: Jūs man tagad pateiksiet nevainojamās reputācijas definīciju?

“Nekā personīga”: Bet jūs teicāt, ka zināt, ka viņai ir nevainojama reputācija!

Natāliju Moškeviča: Tāpēc, ka es neuzskatu, ka viņai ir kaut kādi reputācijas riski. Tos neietekmē kaut kādi ieraksti presē par kratīšanām. Turklāt es nekur neizlasīju, ka kratīšanas bijušas tieši saistībā ar “Rīgas satiksmi”.

Vērtēšanai tika atjaunots vēl viens izslēgtais kandidāts Emīls Jakrins, kurš strādāja kopā ar Bemhenu “Rīgas satiksmes” valdē un atkāpās pēc viņa aresta. Jakrins vadīja arī Satiksmes departamentu, kurā strādā Moškeviča. Taču balsojumā par Jakrinu viņa sevi neatstatīja, piedalījās vērtēšanā un balsoja par.

Saruna ar ”Rīgas satiksmes” padomes un nominācijas komisijas locekli, Rīgas domes Satiksmes departamenta darbinieci Natāliju Moškeviču

Natāliju Moškeviča: Konflikts būtu tikai tad, ja strādātu tiešā padotībā.

“Nekā personīga”: Pēc jēgas jūs domājat tas ir pareizi, jūs ievērojāt likumu?

Natāliju Moškeviča: Es domāju, ka jā. 

Jauno “Rīgas satiksmes” valdi, tostarp Epalti-Drulli un Jakrinu, apstiprināja gada pēdējā darba dienā pusstundu pirms darba laika beigām.

Valdes atlases gaitu jaunais “Rīgas satiksmes” kapitāldaļu turētājs Juris Radzevičs uzskata par, iespējams, negodprātīgu. Viņš šobrīd pārvalda visas Rīgas kapitālsabiedrības, jo no 1.janvāra mainījās likums. Radzevičs nevar tieši atlaist valdi, taču var veikt izmaiņas padomē, kam tādas tiesības ir.

Juris Radzevičs
Rīgas pilsētas izpilddirektors, SIA”Rīgas satiksme” kapitāldaļu turētājs

Vismaz viena persona atradās interešu konflikta situācijā. Vai tas tika vērtēts, vai netika vērtēts, šobrīd ir pietiekama informācija, lai, protams, uzklausot padomes priekšsēdētāju, varētu pieņemt lēmumu. Pirmdien būs lēmums. Es arī visiem esmu to paziņojis. Tā epopeja nevar būt mūžīga!

Radzevičam ir pierādījumi, ka nominācijas sēžu protokoli tikuši laboti jau pēc jaunā gada, lai attaisnotu izmaiņas konkursa gaitā. Par to uzdoti jautājumi padomes priekšsēdētājam Rolandam Klincim. Un mūsu rīcībā ir informācija, pirmdiena, iespējams, būs Klinča pēdējā darba diena. Vienaldzība un nolaidība “Rīgas satiksmes” pārvaldībā satraukusi tā lielāko kreditoru. Lai arī 100 miljonu aizdevējs “SEB banka” pašvaldību lūdza informēt par plānotajām izmaiņām Rīgas satiksmes vadībā, lai pārliecinātos par šo cilvēku  reputāciju, tā nenotika.

Ieva Tetere
AS ”SEB banka” valdes priekšsēdētāja

“Rīgas satiksmes” gadījumā mēs vēlamies, lai šis uzņēmums būtu starp tiem, kuri neignorē labas pārvaldības principus. Tādējādi, ja mums rodas jautājumi kā kreditoram, sabiedrībai rodas jautājumi un pat kapitāldaļu turētājam rodas jautājumi, kā notiek procesi ap un par uzņēmuma vadību, tas nav pieņemami. Jo ilgā termiņā tas var novest pie situācijas, ka pašam uzņēmumam varētu kļūt grūtāk sadarboties ar finanšu sektoru, aizņemties saviem nākamajiem  investīciju projektiem.

Druvis Kleins
Rīgas vicemērs (deputātu bloks ”Rīgai”)

“Nekā personīga”: Konkrēti Jakrina un Drulles kundzes iecelšana uzlabo vai neuzlabo “Rīgas satiksmes” reputāciju gan kreditoru un sabiedrības acīs? Līdz ar to arī tā finanšu stāvokli?

Druvis Kleins: Konkrēti par Jakrina kungu un Drulles kundzi? Manuprāt, šī rezonanse sabiedrībā nav pozitīva.

Radzevičs lūdzis prokuratūrai izvērtēt Kleina rīcības likumību. Mūsu rīcībā ir neoficiāla informācijas, ka gada nogalē koalīcija apspriedusi plānu Radzevičam par vietnieku iecelt Nilam Ušakovam pietuvināto konsultantu Jurģi Liepnieku, kura ģimene iepriekš dāsni atalgota pašvaldības iepirkumos, taču Rīgas mērs Oļegs Burovs nav tam piekritis.

Oļegs Burovs
Rīgas mērs (GKR)

Tikko tikai sācies jaunais gads, un mēs jau tik emocionāli vērtējam daudzas lietas. Kaut vai Radzeviča vēršanās prokuratūrā. Nu, ja tur viss ir kārtībā, tad jau nav ko uztraukties. Bet, ja ne, labi, ka viņš vērsās prokuratūrā.

Pēdējās decembra dienās vicemērs Kleins izšķīris vēl kādu apšaubāmu darījumu kādā citā Rīgas kapitālsabiedrībā ”Rīgas centrāltirgus.” “Nekā personīga” stāstīja, ka eksmērs Ušakovs savulaik akceptēja nomas līgumu uz 40 gadiem ar kompāniju, kas saistīta ar viņa kādreizējo padomnieku Ēriku Teilānu. Darījums bija pašvaldībai neizdevīgs, un, tā kā saistības netika pildītas, līgumu par rūpniecības preču tirgus iznomāšanu ar SIA ”Promenex” Centrāltirgum būtu bijis jālauž. Tomēr gada beigās līgums pagarināts. No darījuma izņemts punkts par līguma laikā uzceltās ēkas atpirkšanu. Taču pretī SIA “Promenex” ir saņēmis iespēju piedzīt Centrāltirgum nesamaksāto parādu  no Vidzemes tirgus nomnieka. Parāds cedēts par 250 tūkstošiem. Parāda piedzīšanas tiesību nodošanas izdevīgumu novērtēt nevar, jo kā Vidzemes tirgus bijušais nomnieks “Kaufmann”, tā “Promenex” ir savstarpēji saistītas firmas.
Artis Druvinieks
AS ”Rīgas Centrāltirgus” valdes priekšsēdētājs

“Nekā personīga”: Vai tur tika iekļauts punkts par parāda cedēšanu no saistītā uzņēmuma ”Kaufmann”?

Artis Druvinieks: Jā, tieši tā. Tika iekļauts punkts par šo te cesiju, jā.

“Nekā personīga”: Un sakiet, kurš kapitāldaļu turētāja pārstāvis deva saskaņojumu jūsu parakstītajam līgumam?

Artis Druvinieks: Kleina kungs.

“Nekā personīga”: Taču viņa atbildības lokā nebija Centrāltirgus.

Artis Druvinieks: Kā jūs atceraties, mērs gada nogalē bija atvaļinājumā un šī te atbildība pārgāja Kleina kunga atbildībā.

Burova prombūtnes laikā rosījās arī otra vietniece. Anna Vladova (“Saskaņa”) Jakrinu iecēla par  Rīgas domes Attīstības departamenta pagaidu vadītāju, taču Vladovas lēmumu Burovs, atgriežoties no atvaļinājuma, atcēla.

Anna Vladova
Rīgas domes priekšsēdētāja vietniece (Saskaņa)

“Nekā personīga”: Vai jūs Jakrinu ielikāt amatā pēc Ušakova aicinājuma?

Anna Vladova: Vēlreiz?

“Nekā personīga”: Vai Ušakovs jums lika iecelt amatā Jakrinu?

Anna Vladova: Šodien izskanēja no Kleina kunga, ka vienā no koalīcijas padomes sēdēm šī kandidatūra bija izvirzīta no Burova.

“Nekā personīga”: Jautājums jums, vai jums to darīt lika Ušakovs ?

Anna Vladova: Protams, ka ne. Protams, ka ne.

Oficiāli piesaucot Burova vienpersonisko vadības stilu, koalīcijas līguma nepildīšanu un nerūpēšanos par budžetu “Saskaņas” deputāti kopā ar deputātu bloku “Rīgai” un Baibu Broka uzstāj par Burova maiņu. Ierosinājumu parakstījuši 20 deputāti, tas ir nepietiekami, lai Burovu no amata gāztu. Opozīcija ir nogaidošā pozīcijā, visu lielā mērā izšķirs Burova partijas biedri no “Gods kalpot Rīgai”, kam rīt ir frakcijas un valdes sēde.

Oļegs Burovs
Rīgas mērs (GKR)

Ņemot vērā, ka mūsu valdes sēde paredzēta pirmdien, bet jūsu raidījums vienu dienu pirms tam, es negribu ietekmēt savu kolēģus, kuri, kā vienmēr, skatās jūsu raidījumu. Vienīgi – pie jebkura varianta es respektēšu valdes lēmumu.

Druvis Kleins
Rīhas vicemērs (bloks Rīgai!)

Ja GKR uzskatīs, ka šī te mūsu prasība noņemt Burovu nebūs atbalstāma, tad būs ārkārtas vēlēšanas, ja uzskatīs par iespējamu nomainīt cilvēku, kas ir Burova vietā, tad iespējams mums kaut kas izdosies.

Redzot, kā šobrīd darbojas Radzevičs, nevar izslēgt, ka kādam rodas doma, izpilddirektoru no amata noņemt. Taču to var tikai ar visas domes balsojumu. Radzevičs jau ir saņēmis bloka Rīgai deputātu aicinājumu – atbildību par “Rīgas satiksmi” nodod Pārdaugavas izpilddirektoram “Saskaņas” biedram Valērijam Koķim, kam Radzevičs šobrīd nepiekrīt. Notikumu attīstība ap Rīgas domi mainās pat katru dienu, taču ilgtermiņā skatoties tādā vai citādā ceļā diez vai varēs izvairīties no ārkārtas vēlēšanām, jo sadarbības modeļi šim sasaukumam ir vienkārši izsmelti.

4 komentāri