Izgāzies kārtējais mēģinājums risināt KNAB problēmas

Komentāri

Valdībai šonedēļ bija jālemj par jaunā Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja likuma virzīšanu uz Saeimu. Tomēr ministri izlēma nesteigties, jo likums pie ministriem bija nonācis tikai īsi pirms valdības sēdes, turklāt izraisīja šaubas, vai tas atrisina ieilgušās problēmas ar darbinieku un vadības konfliktiem iestādē.

“Es pilnībā piekrītu iekšlietu ministram, ka mums būtu jārada tāds likums, lai šīs problēmas atrisinātu, es te ātrumā atvēru šis te GRECO rekomendācijas, tur nav rakstīts, ka jāraksta jauns likums un ir jāstiprina neatkarība,” norādīja satiksmes ministrs Anrijs Matīss (Vienotība).

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Par ministru nevēlēšanos steigties sašutis bija Streļčenoks. KNAB vadībai likums ir tīkams, jo tas stiprina biroja neatkarību un samazina valdības vadītāja ietekmi. Viņš par šo aizķeršanos vainoja savus nepaklausīgos un atlaistos darbiniekus.

Foto: LETA

Foto: LETA

KNAB priekšnieks Jaroslavs Streļčenoks: Bet es gribu jums dot arī tādu informāciju, ka šinī situācijā izskatās, ka tā arī ir, ka atsevišķu indivīdu interesēs šis likumprojekts vienkārši ir bremzēts un netiks virzīts uz priekšu.
Ministru prezidente Laimdota Straujuma: Streļčenoka kungs, man pašai ir jautājums. Ja jūs pasakāt šeit ministriem, ka kaut kādu cilvēku interesēs šis likumprojekts netiks virzīts, tad jautājums kādu indivīdu? Kuri ir tie indivīdi, kuru interesēs tagad netiks virzīts likums? Konkrēti?
KNAB priekšnieks Jaroslavs Streļčenoks: Konkrēti uzkrītoši attiecībā uz arodbiedrības sniegto informāciju pret likumu sagatavotāja ir Diāna Kurpniece, bijusī KNAB darbiniece, kas tiesājas ar biroju, kas ir delnas padomes locekle un arodbiedrības valdes locekle.

Jaunais likums tapa pēc tam, kad ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera vadītā darba grupa 2013. gada nogalē bija izanalizējusi KNAB darbību un to regulējošās normas. Šo darba grupu izveidoja toreizējais premjers Valdis Dombrovskis. Viņš uzskatīja, ka konflikts starp biroja darbiniekiem un vadību ir izveidojies nesakārtota tiesiskā regulējuma un sistēmisku problēmu dēļ. Turklāt viņam kā iestādes pārraudzītājam nav iespēju reaģēt uz KNAB darbinieku sūdzībām par biroja priekšnieka pārkāpumiem. Darba grupa ieteica precizēt vairākas normas. Tostarp paredzot KNAB priekšniekam disciplināro sodu veidus un institūciju, kas tos var piemērot. Vienlaikus garantējot, ka šādas tiesības netiek izmantotas ļaunprātīgi politiķu interesēs. Valsts kancelejas vadītā darba grupa tomēr konstatējusi, ka izpildīt šo uzdevumu nav iespējams KNAB īpašā statusa dēļ.

Valsts kancelejas vadītās darba grupas izstrādātais likuma projekts kā vienīgo sodu KNAB priekšniekam paredz atbrīvošanu no amata. Taču atlaišanas procedūru var sākt tikai tad, ja konstatēts tīšs likuma pārkāpums vai nolaidība ar būtiskām kaitīgām sekām. Neatbilstība amatam vai neefektīvs darbs jaunajā likumā nav šķērslis priekšniekam turpināt vadīt iestādi.

Paredzot iespēju sodīt biroja priekšnieku, neesot iespējams viņu pasargāt no politiķu lēmumiem. Tā vietā likuma rakstītāji izvēlējušies sekot starptautisko pretkorupcijas organizāciju ieteikumiem stiprināt KNAB neatkarību, paredzot, ka vienīgais regulāras kontroles mehānisms ir biroja priekšnieka pienākums ik gadus nolasīt darba pārskatu valdībā un Saeimā. Ja pārskats klausītājiem nepatiks, tad varēs rosināt veidot komisijas darbības izvērtēšanai. Tomēr neefektīvs darbs, ja tas izriet no pārskata, likumā nav minēts kā atlaišanas iemesls.

No likuma dzēsta arī norma, ka priekšnieku var atlaist par neatbilstību amatam. Tā bija par pamatu iepriekšējo KNAB vadītāju Alekseja Loskutova un arī Normunda Vilnīša atlaišanai.

Foto: LETA

Foto: LETA

Ministru prezidente (Vienotība) Laimdota Straujuma
Likums faktiski veicina vēl lielāku KNAB neatkarību un nerisina tās problēmas… Varbūt risina problēmas starp vietnieku un priekšnieku, bet nerisina, teiksim, problēmas, kas rodas. Es uzreiz teikšu, ka nerunāju par Streļčenoka kungu, bet nerisina, ja tie ievēlēts neveiksmīgs vadītājs, tad principā šis likums četrus gadus, viņš noteiks, ka strādās.

Ar jauno likumu tā izstrādātāji cerēja atrisināt arī nelāgo situāciju, ka neskaidrs ir konfliktējošo biroja darbinieku statuss strīdos ar vadību – vai uz viņiem attiecas darba likums vai administratīvais process. Tas apgrūtina biroja priekšnieka iespējas sodīt padotos un tos atlaist par būtiskiem pārkāpumiem. Patlaban tiesas ir atzinušas, ka priekšniekam attiecības ar strādājošajiem ir jākārto, pamatojoties uz darba likumu, kas darbiniekiem dod lielākas priekšrocības. Jaunajā likumā darba attiecības regulēs normas par valsts dienestu.

KNAB priekšnieka vietniece Ilze Jurča
Ja mums būtu valsts dienesta statuss, attiecīgi no tā izrietošajām un dienestam raksturīgajām iespējām ātri efektīvi saukt pie atbildības tās amatpersonas, kas neveic kvalitatīvi savus amata pienākumus un arī tajos gadījumos, kad kaut kādi brīdinājumi aizrādījumi un maigāki iestādes vadības varas demonstrējumi uz amatpersonu nedarbojas, tad galīgā gadījuma atbrīvot.

Streļčenoks par biroja priekšnieku kļuva 2011.gadā, ar Jutas Strīķes un citu darbinieku atbalstu. Tomēr drīz pēc pienākumu pildīšanas sākuma abi saplēsās. 2013.gada decembrī Streļčenoks Strīķi beidzot atlaida no darba, taču tiesā zaudēja. Pēc tam vairākkārt KNAB vadītājs ir mēģinājis savu bijušo vietnieci sodīt disciplināri par pienākumu nepildīšanu un atlaist, taču līdz šim tas viņam nav izdevies. Strīķe nav vienīgā darbiniece, kas tiesājas ar KNAB. Līdz šim dažādās tiesu instancēs pasludināti spriedumi, ar kuriem no KNAB piedzīti vairāk nekā 40 tūkstoši eiro. Tas var kalpot par iemeslu, lai vērtētu Streļčenoka atbilstību amatam.

KNAB cerības uz jauno likumu un neatkarīgāku statusu gan var aptumšot ne tikai valdības vilcināšanās, bet arī Saeimas attieksme. Vienotības frakcija jau iepriekš ir paziņojusi, ka jauno likumu neatbalstīs. Arī zaļo un zemnieku savienība lielākai KNAB neatkarībai nepiekritīs.

Foto: LETA

Foto: LETA

Saeimas deputāts Kārlis Seržants (ZZS)
Tur bija vēl dažas lietas, kas jau tā nevadāmo iestādi padarīs vēl nevadāmāku. Ja šis likumprojekts komisijā nonāks, tad tur ir daudz darāmā, lai salāgotu gan KNAB intereses, gan valsts intereses, gan sabiedrības intereses.

Paralēli jauna likuma izstrādei pērn cita komisija, ko vadīja Iekšlietu ministrijas valsts sekretāre Ilze Pētersone Godmane ieteica KNAB sadalīt. Korupcijas apkarošanu iekļaujot iekšlietu struktūrās, bet partiju finanšu uzraudzību nododot valsts kontrolei.

IeM valsts sekretāre Ilze Pētersone Godmane
Nekas nav mainījies mūsu izpratnē par to, ka KNAB ir tiesībaizsardzības iestāde, ka KNAB funkcijas ko viņi veic korupcijas apkarošanā ir policejiskas funkcijas un ka šīm funkcijām būtu vieta normālā tiesībaizsardzības sistēmā. Tas bija viedoklis, kā tas var izskatīties, bet kā es vienmēr esmu teikusi, lēmums ir jāpieņem politiķiem.

Politiķi atzīst, ka šis priekšlikums ir zaudējis savu aktualitāti.

Ministru prezidente Laimdota Straujuma (Vienotība)
Tas šodien, ko no diskusijām var just, ka sabiedrībai grūti pieņemams ir process KNAB sadalīšanai. Redzēs, ko iekšlietu ministrs uzrakstīs likumprojektā, bet izskatās, ka nebūs atbalsta šai sadalei. Arī starp politiķiem.

Straujuma jau ir iepriekš ir paziņojusi, ka gadījumā, ja Streļčenoka darbības regulārās izvērtēšanas komisija, ko vada Drošības policijas šefs Normunds Mežviets, KNAB vadītāju novērtēs ar apmierinošu vai neapmierinošu atzīmi, viņa rosinās atlaišanas procedūru. Taču arī Streļčenoka atlaišanai Saeimā nav atbalsta.

Kā mums paskaidroja Drošības policijā, Mežvieta vadītā komisija savu darbu nevar pabeigt, jo Streļčenoks darba novērtēšanas veidlapu neesot iesniedzis atbilstoši valdības noteikumiem. No viņa šobrīd tiek gaidīts pareizi noformēts dokuments.

Lasi vēl