Ināras Circenes aiziešanu uz Olainfarm vērtē kā ētiski diskutablu

1 komentārs

Bijusī Veselības ministre Ingrīda Circene dažus mēnešus pēc aiziešanas no darba valdībā ir nolēmusi iet strādāt privātajā sektorā, proti, farmācijā. Tomēr  nozares pazinēji viņas rīcībā saskata ētikas pārkāpumus.

Partijas Vienotība biedre ir pieņēmusi piedāvājumu ieņemt labi atalgotu amatu Latvijas zāļu ražošanas uzņēmumā Olainfarm. Circene ar kompāniju ir saistīta kopš novembra sākuma, kad sāka konsultēt uzņēmumu starptautiskās sadarbības jautājumos. Trešdien notiks medikamentu ražotāja ārkārtas akcionāru sapulce. Tās laikā iecerēts ievēlēt jaunu padomi nākamiem pieciem gadiem un starp izvirzītajiem kandidātiem arī parādās Circenes vārds. Kaut arī pieņemot darba piedāvājumu, Circene likumu nepārkāpj, nozares pazinēji viņas rīcībā saskata ētikas pārkāpumus.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Uzņēmums Olainfarm atrodas Olainē. Tas ir viens no lielākajiem zāļu ražotājiem Baltijas valstīs. Tajā strādā apmēram tūkstoš darbinieku. Pagājušajā gadā kompānija nopelnīja vairāk nekā 12 miljonus eiro. Visas kompānijas darbu uzrauga tās padome piecu cilvēku sastāvā.

 AS Olainfarm valdes loceklis Salvis Lapiņš:
Olainfarm tā ir iegājies, ka ir tādas nu sava veida padomdevēja funkcijas. Līdz ar to mēs cenšamies tur iesaistīt ekspertus dažādās jomās. Mums ir farmācijas mārketinga eksperti, mums ir pārvaldes eksperti un tamlīdzīgi. Tad tā arī mūsu gadījumā ir viena no funkcijām.

Viens no trijiem lielākajiem Olainfarm akcionāriem ir Valērijs Maligins. Viņš ir arī valdes priekšsēdētājs. Viņš savā paspārnē arī paņēmis vairākus no valsts pārvaldes aizgājušus ekspertus. Vieta uzņēmuma padomē ar pāris tūkstošiem eiro mēnešalgu ir kādreizējai regulatorei Valentīnai Andrējevai. Viņai līdzās padomē strādā arī bijusī Valsts kancelejas direktore Gunta Veismane.

AS Olainfarm valdes loceklis Salvis Lapiņš:
Tas ir darbs pēc vajadzības. Teiksim, kad ir kaut kādi jautājumi, kur tas ir varbūt pilnas dienas un vairāk kā pilnas dienas, darba dienas darbs. Bet tādu dienu, nu, tā nav katru dienu tajā pašā laikā. Tad tas ir tāds varbūt ļoti prasīgs darbs, bet tas nebūs no deviņiem līdz pieciem.

17. decembrī notiks Olainfarm ārkārtas akcionāru sapulce. Tās laikā ievēlēs jauno padomi. Ja viss notiks kā plānots, tad četriem tagadējiem padomes locekļiem jau dienu vēlāk būs jauna kolēģe – bijusī veselības ministre Ingrīda Circene. Viņa pēc ilgstošas slimošanas un kritikas jūlija sākumā atkāpās no ministres amata.

 Bijusī veselības ministre Ingrīda Circene (Vienotība): Nu ņemot vērā, ka man ir ierobežojumi darbībā pēc politiskās dzīves ilgus gadus, tad mana tiešā specialitāte ir veselības aprūpes speciālists un es to nevaru strādāt. Un man ir vajadzīgs darbs tāpat kā jebkuram citam cilvēkam.
Nekā personīga: Un kādi būs jūsu pienākumi jaunajā darbā?
Ingrīda Circene: Nu pamatā darbs ir saistīts ar tirgus diversifikāciju, ņemot vērā situāciju Krievijā un Ukrainā, kur sastāda šai kompānijai arī lielu tirgus daļu. Jāatver jauni tirgi un šie jaunie tirgi, protams, ir ļoti būtiski. Un ņemot vērā manu pieredzi starptautiskajā jomā, tas bija tas piedāvājums, kuru es uzskatu, ka es arī varu darīt.

Ingrīdas Circenes lēmums neilgi pēc darba veselības ministres amatā iet strādāt uz zāļu ražotāju Olainfarm ir licis ne tikai viņas partijas kolēģiem, bet arī nozares pārstāvjiem izbrīnā ieplest acis. Circene jau vairākus gadus ir lēmusi par to, kā attīstīsies veselības nozare. Uzņēmums, kas ir viņas jaunā darba vieta, ir šīs nozares spēlētājs. Olainfarm strādā ciešā sakabē ar ministrijas pārraudzībā esošu iestādi – Valsts zāļu aģentūru.

Septembra beigās Circene vērsās Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā. Circene gribēja uzzināt, vai viņai kā bijušajai valsts amatpersonai ir atļauts konsultēt Olainfarm. Novembra sākumā viņa ar kompāniju jau noslēdza uzņēmuma līgumu.

Foto: LETA

Foto: LETA

KNAB priekšnieka vietniece korupcijas novēršanas jautājumos Ilze Jurča:
Interešu konflikta likuma desmitā panta septītajā daļā ir skaidri noteikti tie gadījumi un tās pilnvaras, kuras īstenojot attiecībā uz komersantu valsts amatpersona pēc tam nedrīkst ne iegūt šī komersanta mantu, ne gūt ienākumus no šī komersanta, ne arī ieņemt amatus šajā komersantā. Šāda veida lēmumus, attiecībā uz Olainfarm Circenes kundze pieņēmusi nebija.
Nekā personīga: Vai jums raisa pārdomas tas un, kā tas izskatās sabiedrības acīs, ka jūs kā bijusī veselības ministre aizejat strādāt uz vienu no lielākajiem zāļu ražotājiem?
Bijusī veselības ministre Ingrīda Circene (Vienotība): Mans darbs ir saistīts ar starptautiskajiem tirgiem.
Nekā personīga: Tātad, nav nekādu ne ētikas problēmu, ne kādu citu?
Ingrīda Circene: Mans darbs nav saistīts ar Latviju. Mans darbs ir saistīts ar starptautiskajiem tirgiem.

KNAB Circenei deva zaļo gaismu darbam Olainfarm. Tāpat korupcijas apkarotāji viņas rīcībā nesaskata nekādus ētikas pārkāpumus. Proti, likums par interešu konfliktu attiecās uz Circeni tikai uz laiku, kamēr viņa atradās veselības ministres amatā. Tomēr savus kolēģus Vienotībā Circene ir nostādīju ētiskas dilemmas priekšā.

Foto: LETA

Foto: LETA

Vienotības priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa:
Sabiedrībā ir ļoti daudz jautājumu par mūsu zāļu cenām. Un tas ir veselības ministram un ministrei viens no tādiem jautājumiem, kas ir risināms visakūtāk un ļoti uzmanīgi par to, kādā veidā būtu šī iesaiste. Un, ja ir izdarīta izvēle par labu darbam, kas raisa sabiedrības jautājumus, nu, manuprāt tas īsti korekti nav.

Ingrīda Circene ar savu lēmumu pāriet strādāt uz farmācijas uzņēmumu nav celmlauzis Veselības ministrijā. Viņa ir varējusi mācīties no kolēģiem. Vēl pirms pāris gadiem uz farmācijas uzņēmumu Grindeks aizgāja Juris Bundulis. Pirms tam viņš bija Veselības ministrijas valsts sekretāra vietnieks. Uz uzņēmumu Mēness aptieka un zāļu tirgotāju Recipe Plus aizgāja ministrijas komunikācijas nodaļas vadītāja Zaiga Barvida.

Foto: LETA

Foto: LETA

Bijusī Latvijas farmaceitu biedrības valdes locekle Ināra Rubene:
Es domāju, ka juridiski droši vien Circenes kundzei nebūtu, kur pārmest, bet ētikas problēmas es gan šeit saskatu. Valsts iestādei tas ir risks no tāda viedokļa, ka mēs nekad nevaram būt pārliecināti, ka tā ir pateicība par kādu pagātnē sniegtu pakalpojumu, ka šis ierēdnis bija atbildīgs par kādu lēmuma pieņemšanu vai par kāda likuma izstrādāšanu.

Rubenei ir bijusi ilga pieredze darbā ar farmācijas nozari. Vēl nesen uzņēmumā Grindeks viņa strādāja par klīnisko pētījumu nodaļas vadītāju. Rubene stāsta, ka Latvijas iedzīvotāji ir pieraduši pie šādas politiķu un amatpersonu rīcības. Tāpēc sabiedrībā valda vienaldzība. Bet amatpersonām un politiķiem jāatceras par ētikas kodeksu. Tas jāievēro neatkarīgi no piederības partijām vai amatiem.

Bijusī Latvijas farmaceitu biedrības valdes locekle Ināra Rubene:
Es domāju, ka tā nekādā gadījumā nav laba prakse, ka augsts amats ierēdniecībā vai politikā kalpo par tramplīnu uz biznesā labi apmaksātiem amatiem. Un bizness ir iemesls, kāpēc biznesmeņi dodas kādu laiku kalpot veselības pārvaldē, lai sakārtotu savas biznesa intereses. Jo kārdinājums, nenoliedzami, ir ļoti liels, kā mēs redzam pēc dažiem piemēriem pagātnē.

Pirmajā janvārī stāsies spēkā grozījumi likumā par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbā. Pēc KNAB iniciatīvas turpmāk bijušajām valsts amatpersonām būs elastīgāki ierobežojumi strādāt dažādus darbus. Proti, pašreiz bijušajām valsts amatpersonām ir liegts strādāt noteiktus darbus divus gadus pēc aiziešanas no amata. Bet turpmāk divu gadu aizliegums sāksies no brīža, kad amatpersona būs pieņēmusi konkrētu lēmumu, kas saistīts ar attiecīgo darbu.

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl