Ielu apgaismojumu konkursos “Nekā personīga” turpina atklāt dīvainas sakritības

1 komentārs

Aizdomīgajā ielu apgaismojuma nomaiņas kampaņā Latvijas pilsētās šonedēļ iepirkumi noslēdzās Saulkrastos un Rēzeknē. Pirmajā no minētajām pilsētām vienīgais pretendents ir SIA “Vizulo solutions”, bet otrajā – uzņēmumi “Lucidus” un “Derex”.

Vides investīciju fonda konkursā par viedo pilsētvides tehnoloģiju izmantošanu pieteikušās 27 pilsētas. Tās pretendē uz astoņiem miljoniem eiro saviem projektiem. Tajos pārsvarā paredzēts aizstāt vecās ielu lampas ar ekonomiskajiem LED gaismekļiem un uzstādīt gudras vadības sistēmas.

Konkursa nosacījumi ir sarežģīti, pilsētu pārvaldēs zinošu darbinieku trūkst. Pašvaldībās skaidro, ka šā iemesla dēļ iepirkumu sagatavošanā mēģina špikot no kaimiņiem un paļaujas uz pieaicinātiem ekspertiem. Ielu apgaismojuma nozare ir šaura, tajā cits citu labi pazīst un ekspertiem var atrast saites ar ražotājiem un sistēmu izstrādātājiem.

Saulkrastiem gatavot iepirkumu palīdzēja Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) pētnieks un mācībspēks Ansis Avotiņš. Viņš ir arī Latvijas Energoefektivitātes asociācijas valdes loceklis. Asociācijas valdē ir arī Linda Zeltiņa, kas ir patiesā labuma guvēja uzņēmumos “Vizulo”. Viņas uzņēmumos praktizējas Avotiņa studenti. Pētnieks noliedz, ka tas būtu ietekmējis viņa darbu Saulkrastos.

Ansis Avotiņš
RTU Industriālās elektronikas un elektrotehnikas institūta pētnieks

“Nekā personīga”: Jūsu attiecības ar “Vizulo” nav pamatā tam, ka viņi tagad ir vienīgais pretendents Saulkrastos?

Nu, es ļoti cerēju, ka, nu, ja tas ir tā, man šobrīd nav faktu, par to, ka viņš tiešām ir vienīgais. Protams, mēs skatījāmies vairākus variantus un specifikāciju izpildīja vairāki. Nevaru nokomentēt, kāpēc nav vēl kāds iesniedzis, jo tiešām bija vairāki varianti un uzrunāti arī bija vairāki.

Publiski pieejama informācija liecina, ka Avotiņš ir piedalījies arī “Citintelly” pilsētas apgaismojuma vadības sistēmas izstrādē. Vadības sistēma ļauj attālināti uzraudzīt lampas, konstatēt bojājumus, regulēt spožumu un kontrolēt strāvas patēriņu. Ar “Citintelly” jaunu produktu izstrādē sadarbojas arī “Vizulo”. 2017. gadā pabeigti divi projekti, kurus pašvaldības var izmantot kā prasīto inovāciju, lai pretendētu uz Vides investīciju fonda atbalstu.

Ansis Avotiņš
RTU Industriālās elektronikas un elektrotehnikas institūta pētnieks

“Nekā personīga”: Man liekas, ka tur kaut kāds interešu konflikts veidojas…

Viens ir radīt prototipu, pakonsultēt, kas ir radies. Otrs – jau būt pie produkta izstrādes, tas jau nu gan ir kaut kas cits pavisam. Es neesmu radījis šo produktu, nedz es zinu, kas tur ir, kas nav. Nu, tiešām, bez kādas sajēgas. Cik detāli, kādā stadijā viņš ir.

Saulkrastu domē “Nekā personīga” atteicās atklāt, kādu apgaismojuma vadības sistēmu sola uzstādīt vienīgais pretendents “Vizulo Solutions”, jo piedāvājumu vēl izvērtējot iepirkumu komisija.

Šajos konkursos nozīmīgākā prasība ir pieredze. Pretendentam jāpierāda, ka tas piecos gados izpildījis divus līgumus par 200 LED lampu uzstādīšanu un  instalējis arī apgaismojuma vadības sistēmu. Šādas prasības var izpildīt tikai daži uzņēmumi.

Dace Gaile
Iepirkumu uzraudzības biroja direktore

Te drīzāk ir jautājums par to, vai tiešām man ir nepieciešama firma, kura pilnīgi noteikti vienā līgumā ir uzstādījusi ne mazāk kā par 200 lampām. Mazāk te nekur neparādījās, kā es saprotu, ja. Jo man patiesībā pietiktu, ka firma varētu pierādīt, ka viņa vispār principā ir varbūt vairākus mazākus līgumus veikusi ar LED lampām, kas savā starpā savienotas, visa tā sistēma darbojas, vai tad man ar to nepietiktu? Vēl jo vairāk, ja to skaits nav piesaistīts pasūtītāju lampu skaitam, 200 tā kā der, 150 nederētu, vai divos līgumos pa simtam nederētu. Vai trīs līgumos pa 50 arī nederētu. Tas droši vien būtu apsverams jautājums, ņemot vērā, ja tiešām ir skaidrs, ka šī robežšķirtne diemžēl nosaka arī konkurences līmeni.

 

“Vizulo Solutions”, “Lucidus” un “Derex” panākumu noslēpums ir meklējams pieredzē 2015. gada konkursā par LED gaismekļiem pašvaldībās. Vairāk nekā viens projekts, kurā uzstādīti 200 gaismekļi, bija tikai šīm trim kompānijām. “Vizulo Solutions” un “Lucidus” ir saistīti caur amatpersonu un īpašnieku struktūru. “Lucidus” īpašniekos ir arī izmanīgā uzņēmēja Māra Martinsona ģimene. Apgaismojuma vadības sistēmu prasīto piecu gadu periodā uzstādījis vienīgi “Derex”. Kopā ar citu būvnieku “Reck” tāda uzlikta 2014. gadā Rēzeknē.

2015. gada konkursā Vides investīciju fonds sadalīja 4,2 miljonus eiro. Arī toreiz bija aizdomas, ka konkursi nav godīgi. Bija doti ļoti īsi termiņi. Pieteicās 70 pašvaldības. Naudas visiem nepietika, tāpēc fonds pusei atteica. Strīdēties nebija jēgas. Ja arī sūdzētājam bija taisnība, naudu tas vairs dabūt nevarēja.

Vairāk nekā trīs ceturtdaļas no četriem miljoniem sadalīja uzņēmumi, kas konkursos startēja ar “Vizulo” gaismekļiem. Pašvaldības iepirkumos izvēlējās “Vizulo”, pat ja citi piedāvājumi bija labi. Tos neņēma, jo klīdušas runas, ka tad Vides investīciju fonds projektu izbrāķēs. Fondā šādus pārmetumus noliedza. Arī toreiz fonda vadība teica, ka nemaz nezinot, kāds ražotājs katrā pašvaldībā izvēlēts.

Ar iesniegumu Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā vērsās tikai viens uzņēmējs. Viņa firma šogad pašvaldību LED lampu iepirkumos nepiedalās.

Staņislavs Morduhajs-Boltovskojs

Tas beidzās ne ar ko. Sākumā ar mums runājās pārstāvji no KNAB, kas izrādīja kavalērisku aktivitāti, ka viņi ar to visu tiks galā. Pēc tam, kad nebija ātru rezultātu, viss apstājās. Pēc tam ar mani sazinājās Ekonomikas policija. Tur bija ļoti apņēmīga dāma-izmeklētāja, kas apgalvoja, ka ir liela speciāliste Eiropas fondu krāpšanas gadījumu izmeklēšanā. Tajā brīdī jau man bija skaidrs, ka tas beigsies ne ar ko.

Policijā “Nekā personīga” noskaidroja, ka tagad process ir izbeigts daļā par liela apmēra krāpšanu. Lieta ir sadalīta, un reģionālās policijas izmeklē vairs tikai dokumentu viltošanu Ogres, Talsu un Dobeles pašvaldībās. Aizdomās turamo lietās neesot.

Šajā konkursā Vides investīciju fonda attieksme ir tāda pati kā pirms trīs gadiem. Lai gan 11 pilsētu nolikumi rada aizdomas par konkursu godīgumu, fondu tas nesatrauc.

Egils Zariņš
VIF valdes priekšsēdētājs

Mēs nevācam šāda veida informāciju. Vēlreiz – mēs pārbaudām, vai atbilst PIL prasībām, vai viss atbilst likumam, ja likumā ir noteikts, ka nedrīkst uzvarēt viens, tad mēs to pārbaudām. Bet tādas prasības īsti nav. Līdz ar to mēs nevācam informāciju, vai ir viens uzvarētājs, divi vai trīs, jo mēs nezinām, ko ar tādu informāciju iesākt. Pat ja tā arī būs, mums nav ko ar šo informāciju darīt.

Vides investīciju fonds sola, ka līdz gada beigām būs zināmas pilsētas, kas saņems naudu gaismekļu nomaiņai. Tad uzzināsim arī pārējo pašvaldību prasības gaismekļu un to vadības sistēmas uzstādītājiem.