Gauss biedē deputātus: ja airBaltic darbība sašaurināsies, aviobiznesu pārņems krievu Aeroflot

1 komentārs
Gauss biedē deputātus: ja airBaltic darbība sašaurināsies, aviobiznesu pārņems krievu Aeroflot
Foto: F64

Lidsabiedrības airBaltic padomei ir plašas tiesības. Bez padomes atļaujas valde nevar pirkt lidmašīnas, slēgt vairāk nekā miljons eiro vērtus darījumus un lielākus nomas līgumus. Padomes pilnvaras paplašināja pēc bēdīgās pieredzes ar aviokompānijas vadītāju Bertoldu Fliku, kurš lidsabiedrībā saimniekoja vienpersoniski.

airBaltic padomes priekšsēdētājs ir Nikolajs Sigudrs Bulmanis, mecenāta Viļa Vītola znots, Kanādas latvietis, Jaunā laika veterāns. Bulmanis ir vadījis Jaunā laika finansiālo atbalstītāju organizāciju. Premjerministrs Einars Repše viņu pirms 10 gadiem sūtīja ieviest kārtību Rīgas brīvostā. Vēlāk Bulmanis Jaunajam laikam paziņojis, ka partija vairs nav demokrātiska un pieslējies Nacionālajai apvienībai. No 2010. gada oktobra Bulmanis ir airBaltic valdes loceklis, bet no šā gada februāra arī padomes vadītājs.

Latvijas vēstniecības Zviedrijā trešo sekretāru Kasparu Briškenu satiksmes ministrs Aivis Ronis 2012. gadā uzaicināja strādāt par padomnieku. Briškens izrādījis interesi par aviāciju un par viņu labi atsaucies arī airBaltic vadītājs. Un tā 2012. gadā Briškens kļuvis par airBaltic padomes locekli.

Visneilgāk – no šā gada pavasara padomē ir Valsts kases pārvaldnieks Kaspars Āboliņš. Viņu satiksmes ministram Anrijam Matīsam ieteicis finanšu ministrs Jānis Reirs. Bet oficiāli amatā iecēlis valsts sekretārs Kaspars Ozoliņš. Ozoliņš ir aviokompānijas valsts pilnvarnieks, bet viņa tiesības ir ierobežotas. Viņš drīkst lemt par gada pārskatu apstiprināšanu vai neapstiprināšanu un iecelt vai atcelt lidsabiedrības padomi. Savukārt Gauss atskaitās padomei, nevis valsts pilnvarniekam. Līdz šim Gausam ar padomi būtisku domstarpību nav bijis. Tas arī nodrošinājis to, ka kompānijas vadītājs ir juties drošs savos lēmumos.

Pēc politiskā spiediena šonedēļ beidzot parādījusies pirmā plaisa harmoniskajās airBaltic valdes un padomes attiecībās. Padome nolēmusi sarīkot pati savu auditu par to, vai Gauss reģionālo lidmašīnu iepirkuma konkursu ir rīkojis atbilstoši airBaltic interesēm. Gauss jau atzinis, ka visizdevīgāk būtu iepirkt Sukhoi lidmašīnas. Audita rezultātiem jābūt uz galda pēc divām nedēļām, pirms padomes locekļiem jālemj, kādus lidaparātus iepirkt.

Gauss savu enerģiju nu iegulda sabiedrības pārliecināšanā, ka viņa izvēlētais ceļš ir pareizākais, un jāatbalsta atrastais. Jo tikai tā varot tikt pie labākām – Kanādas – lidmašīnām.

Pēdējā laikā airBaltic vārds tiek saistīts ar Sukhoi superjet lidmašīnām un Krievijas avioražotājiem. Lai pierādītu, ka airBaltic iestājas par rietumu vērtībām, Martins Gauss ir pierunājis Bombardier atvest parādīt vienu īstu lidmašīnu. Taču, vai šo lidmašīnu pirks, Gauss nesola.

Gauss jau apstaigājis Saeimas frakcijas, lai paskaidrotu, cik ļoti kļūdas tie, kas šaubās par viņa atrasto investoru. Šonedēļ pabija Saeimas pieprasījumu komisijā, pie frakcijas Saskaņa un Saeimas deputāta Artusa Kaimiņa. Sarunās ar Saeimas deputātiem Gauss ir sācis jaunu taktiku – biedēšanu. Ja airBaltic darbība sašaurināsies, šeit Latvijā aviobiznesu pārņemšot Aeroflot.

Pat ja Gausam izdosies pierunāt uzņēmuma padomi, kapitāla daļu turētāju Ozoliņu un vairākumu Saeimas deputātu, ka jāņem par akcionāru Ralfs Girmess un jāpērk Sukhoi superjet, aviokompānijai vēl būs jātiek galā ar Civilās aviācijas aģentūras iebildumiem.

Abās slēgtajās valdības sēdēs aģentūras speciālisti vērsuši politiķu uzmanību uz to, ka Krievijas iznīcinātāju un pasažieru lidmašīnu ražotnei Sukhoi nav Eiropas sertifikāta. Adatas acs, caur ko Sukhoi superjet vispār iespējams piegādāt Eiropā, ir 1994. gadā noslēgtais Krievijas un Itālijas savstarpējais aviācijas produktu atzīšanas līgums. Šie apstākļi paredz, ka, lai Sukhoi superjet nonāktu airBaltic flotē, tiem sākumā būs jāiziet garš dokumentu kārtošanas process Itālijā. Neviena Eiropas aviokompānija to līdz šim nav darījusi.

Vai piešķirt 80 miljonus valsts naudas aviokompānijai airBaltic, Saeimas deputāti lems pēc budžeta pieņemšanas. Sarunās ar dažiem deputātiem Gauss esot minējis par savu plānu B – iepirktos Sukhoi superjet lidaparātus izīrēt kādai citai aviokompānijai un par iegūto naudu jau februārī airBaltic floti nodrošināt ar tādiem Bombardier lidaparātiem, kāds šonedēļ bija iebraucis Rīgas lidostā. Vai tā plāno rīkoties, Gauss tieši neapstiprināja.

Skaties video:

1 komentārs