Gata Trukšņa lietā figurē šļirces ar kokaīna paliekām, uz kurām atrastas Jūrmalas mēra DNS pēdas

17 komentāri

Trīs politiskās partijas šobrīd iet uz Saeimas vēlēšanām ar aizdomām par nelikumīgu to finansēšanu. Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) Ingunas Sudrabas vadītajai partijai licis atmaksāt valsts budžetā 35 000 eiro, bet ZZS – 27 000 neskaidras izcelsmes ziedojumus. 

Odiozo uzņēmēju Jūliju Krūmiņu pirms diviem gadiem KNAB aizturēja kopā ar Jūrmalas mēru Gati Truksni. Krūmiņu tur aizdomās par slēptu ZZS atbalstīšanu, pretī saņemot pilsētas vadības labvēlību saviem projektiem kūrortpilsētā. Krūmiņš apgalvoja, ka neko nav pārkāpis, un solīja KNAB uzspridzināt. ZZS Truksni centās izslēgt no partijas rindām, taču jau pagājušās pašvaldību vēlēšanās Truksnis atkal bija viņu mēra kandidāts Jūrmalā.

Ineta Cīrule
KNAB Izmeklēšanas nodaļas vadītāja

Šobrīd izmeklēšana ir finiša taisnē. Domāju tuvākajā laikā sabiedrība tiks informēta par tālāko kriminālprocesa gaitu.

Apjomīgajā lietā ar 40 sējumiem ir pabeigtas fonoskopiskās un rokrakstu ekspertīzes, arī DNS analīzes. KNAB atklājis, ka laikā no 2014. gada līdz 2016. gadam Trukšņa izdevumi ir grūti salāgojami ar domes priekšsēdētāja ienākumiem – ceļojums uz Šveici, 17 000 vērta paklāja iegāde bijusi tikai daļa no Jūrmalas mēra dārgajiem tēriņiem. Informāciju KNAB nodevis Valsts ieņēmumu dienestam (VID), kas veicis Trukšņa fiziskās personas auditu.

“Nekā personīga” rīcībā ir informācija, ka KNAB kratīšanu laikā pie Trukšņa atrasts arī kas tāds, kas uz KNAB izmeklēšanu neattiecas. Pie Trukšņa izņemtas šļirces ar kokaīna paliekām. DNS analīzes liecina, ka šļirces izmantotājs ir Jūrmalas mērs. Valsts policija Truksni sodījusi par narkotisko vielu neatļautu glabāšanu un piemērojusi  naudas sodu 100 eiro.

Telefonsaruna ar Jūrmalas domes pārstāvi

“Nekā personīga”: Valsts policija ir piemērojusi APK 46. pantu par narkotisko vielu glabāšanu, vai viņš (Truksnis) ir nomaksājis 100 eiro naudas sodu, kas ticis piemērots?

Jūrmalas domes pārstāve: Nodošu informāciju.

KNAB kriminālizmeklēšanā konstatēts, ka ZZS 27 000 partijas kasē ienākušie eiro ir nelikumīgi un ZZS vadība brīdināta, ka nauda jāatmaksā valsts budžetā.

Saeimas deputāts, ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis: Es šādus jautājumus nekomentēšu. Es tiešām esmu dziļi pārliecināts, ka mums nekādu nelikumīgu ziedojumu nebija. Un tie, kuri, pēc KNAB domām, bija jāskaita atpakaļ, visi ir atskaitīti atpakaļ.

“Nekā personīga”: Jūs, spēlējot kārtis ar Jūliju Krūmiņu, neesat viņam prasījis, kāpēc viņš vai viņa ģimene uz šīm vēlēšanām vairs neziedo?

Saeimas deputāts, ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis: Es tādus jautājumus viņam neuzdodu.

Pirms četriem gadiem Sudrabas vadītā partija politikā bija jaunpienācēja un “No sirds Latvijai” divos mēnešos rekordīsā laikā pirms vēlēšanām tika saziedoti gandrīz 200 000. Arī tur savu roku esot pielicis uzņēmējs Krūmiņš. Tikai atšķirībā no ZZS – viņa paša vārda ziedotāju sarakstā nebija lasāms.

Jūlijs Krūmiņš
uzņēmējs

Es Laimai Vaikulei savācu uz pirmo koncertu miljonu. Tieši tāpat es Sudrabai vācu. Sasaucu visus, nezinu, laikam man ir autoritāte. Un visus stividorus sasaucu un teicu, būs viena godīga vecene pie varas un palīdzam viņai ar finansēm. Tad viņi visi tur skaitīja. Saprotiet, es jau neprasīju ne finanšu ministra amatu, neko. Es personīgi, ne mana ģimene Sudrabas partijai neesmu pārskaitījis nevienu kapeiku. Es būtu varējis skaitīt, bet es teicu, lai skaita pārējie.

Tomēr par aizdomīgiem KNAB uzskata 35 000, kurus tagad “No sirds Latvijai” jāatmaksā valsts budžetā.

KNAB pieļauj, ka Sudrabas partijas vēlēšanu kampaņā pirkti konsultantu pakalpojumi no Krievijas.

Ineta Cīrule
Ir tiesiskās palīdzības lūgumi uz ārvalstīm,

KNAB Izmeklēšanas nodaļas vadītāja un no vienas ārvalsts mēs joprojām neesam saņēmuši šo te atbildi, līdz ar to meklējam citus ceļus, kā iegūt šos te pierādījumus. (“Nekā personīga”: Proti, Krievija nav atbildējusi un visticamāk arī neatbildēs.) Visticamāk, ka jā.

Persona, kura vieno gan ZZS, gan Sudrabas partiju ir Romāns Mežeckis. Krūmiņš stāsta, ka Mežeckis piekritis palīdzēt Sudrabas kampaņā, ja Krūmiņš noziedos ZZS viņa bijušās sievas Ivetas Grigules kampaņai Eiroparlamenta vēlēšanās. “Tas bija bizness”, raksturo Krūmiņš. Mežeckis šajās vēlēšanās Sudrabai vairs nepalīdz, partiju pametis un kandidē no “Saskaņas”.

“Nekā personīga”: Jūs pats piesaistījāt finansējumu Grigulei no Jūrmalas?

Saeimas deputāts Romāns Mežeckis: Es domāju, ka Iveta Grigule pati ir patstāvīga politiķe.

“Nekā personīga”: Jūs esat saukts uz KNAB pratināšanām?

Saeimas deputāts Romāns Mežeckis: Es šobrīd neesmu bijis šajā iestādē.

“Nekā personīga”: Šie te cilvēki, kas ir iezīmēti- Raudzeps, Petruškina, Falks, kuri pirms iepriekšējām vēlēšanām nedēļas laikā saziedoja 100 000 – viņi tagad neziedo. Jums nav radušies jautājumi, kāpēc?

Saeimas deputāte, “No sirds Latvijai” valdes priekšsēdētāja Inguna Sudraba: Nu, kā…cilvēkiem vienā brīdi ir viena nostāja, vienas iespējas. Arī tagad mēs orientējamies uz to, ka labāk paļaujamies paši uz sevi nevis svešu palīdzību un ietekmi. Tās pozitīvās pārmaiņas, kas ir notikušas – cilvēki tagad vairāk tic sev.

“Nekā personīga”: Jums neizsniedza specdienesti pielaidi valsts noslēpumam, vai tai atbildē bija iekļauts tas, kāpēc viņi jums neuzticas?

Saeimas deputāte, “No sirds Latvijai” valdes priekšsēdētāja Inguna Sudraba: Nevaru Jums atbildēt, jo zināt, ka visa informācija nav izpaužama, jo tad es pārkāpšu likumu.

“Nekā personīga”: Jūs pati esat skaidrībā, kāpēc Jums pielaidi nedeva?

Saeimas deputāte, “No sirds Latvijai” valdes priekšsēdētāja Inguna Sudraba: Es vienmēr esmu skaidrībā par to, ko es daru, bet nevaru nokomentēt. Pat, ja vēlētos.

 

Viens no Sudrabas partijas dibinātājiem savulaik bija uzņēmējs Viesturs Tamužs, kas drīz politisko spēku atstāja ar pompu, paziņojot, ka Sudrabas partijai ir neskaidri finansētāji. Tagad Tamužu pašu tur aizdomās par citas partijas nelikumīgu finansēšanu. Tiesībsargi uzskata, ka 2016.gada vasarā slēgtais konsultāciju līgums ar “KPV LV”  valdes locekli Ati Zakatistovu ir aizsegs slēptai partijas biroja telpu apmaksai, kas ir 24 000 gadā.

Zakatistovam tiešām ir saistība ar “Nekā personīga” sižetā redzamo dzīvokli Valdemāra ielā, viņa firma “Per capita” tiešām ir reģistrēta tikai dažus mēnešus pirms līguma slēgšanas, bet gan Zakatistovs, gan Tamužs apgalvo, ka konsultācijas bijušas īstas.

KNAB arī pārbauda, vai viens no “KPV LV” līderiem, Saeimas deputāts Artuss Kaimiņš nav neatļauti saņēmis finansējumu no Lemberga lietā arestētās mantas glabātāja Šveices advokāta Rūdolfa Meroni.

Meroni uzdevumā strādājošie liecinājuši, ka caur Meroni kontrolētiem uzņēmumiem skaitīta nauda it kā reklāmu izvietošanai Kaimiņa raidījumā “Suņu būda”, kaut patiesībā lielākā daļa naudas maksāta politiķim, ko viņš nav deklarējis. Kaimiņš noliedz, ka būtu pieņēmis neatļautus maksājumus un tos slēpis.

KNAB Izmeklēšanas nodaļas vadītāja Cīrule norāda: “Mēs izvērtējam laika periodu no 2014. gada līdz 2016. gadam. Periods ir pietiekami ilgs, mums jāpārbauda visi fakti un personu norādītais alibi.”

Iveta Reinholde
Latvijas Universitātes Politikas zinātnes nodaļas vadītāja

Es saprotu partiju vēlmi sagaidīt, kamēr tiesībsargājošās iestādes nepierāda, ka nauda nav bijusi tīra, tikmēr neko neteikt, bet ir otrs aspekts, – tas ir vēstījums sabiedrībai.

Šeit ir sevišķi tām partijām, kas nestartē pirmo reizi vēlēšanās, bet kas ir pieredzējušas. Tas būtu politiskā brieduma, politiskās ētikas un atbildības jautājums – nākt pašām un skaidrot, jebkuru aizdomu gadījumā nāk pie sabiedrības un skaidrot, kur nauda ir ņemta. Tas būtu jābūt partijas vadības primārajam uzdevumam.

Ir pietiekami muļķīgi šajā informācijas atklātības un pieejamības laikmetā, kur netrūkst gan arī dezinformācijas, cerēt, ka vēlētājs ir tas, kurš neko nesaprot. Es pieturos pie pozīcijas, vēlētājs tomēr saprot, atceras, un seko līdzi.  Tādā veidā partija izrādītu cieņu pret savu vēlētāju, pret vēlētāju, kuri dod mandātu pārstāvēt nākamos četrus gadus Saeimā un rīkoties vēlētāju interesēs.