Finanšu policija aiztur VID darbinieci, kuru tur aizdomās par līdzdalību 1,6 miljonu izkrāpšanā

3 komentāri
Finanšu policija aiztur VID darbinieci, kuru tur aizdomās par līdzdalību 1,6 miljonu izkrāpšanā
Foto: F64

Finanšu policisti šonedēļ aizturēja kādu VID darbinieci Cēsīs. Viņu vaino krāpnieciskas shēmas organizēšanā. Finanšu policijas priekšnieks Kaspars Podiņš izteicies, ka noziegums nebūtu noticis, ja VID kopumā nebūtu bijusi vieglprātīga attieksme pret PVN izkrāpējiem.

Ceturtdienas rītā Finanšu policija aizturēja Cēsu VID nodaļas darbinieci Agnesi Leimani. Viņa tiek vainota, ka no 2013. gada janvāra kopā ar trim uzņēmējiem izveidojusi shēmu PVN izkrāpšanai.

Viens no viņas sadarbības partneriem par finanšu noziegumiem četrus gadus bijis cietumā. Finanšu policisti izkratīja Leimanes darbavietu un mājokli. Tur esot atrasti vērtīgi pierādījumi. Kopumā bijušas 37 kratīšanas Rīgā, Cēsīs un Valmierā.

Kaspars Podiņš, Finanšu policijas priekšnieks:

Šai noziedzīgajā grupā diemžēl ir Valsts ieņēmumu dienesta nodokļu pārvaldes darbiniece. Kas būtībā arī personiski izdomājusi šo te noziedzīgo shēmu, kādā veidā apiet Valsts ieņēmumu dienesta riska analīzes sistēmas, kādā veidā organizēt šo te pievienotās vērtības nodokļa izkrāpšanu. Un būtībā viņa bija šī te grupējuma stūrakmens, kas arī sniedza visas konsultācijas un domugraudus, kā pastrādāt šo te noziegumu.

Taču daudz interesantāki par pašu nodarījumu ir Finanšu policijas priekšnieka Podiņa secinājumi. Viņš sapratis, ka noziegumu bijis iespējams paveikt, jo Valsts ieņēmumu dienestā ir bijis liels caurums PVN atmaksas piešķiršanā.

Kaspars Podiņš, Finanšu policijas priekšnieks:

Šādu sistēmu varēja izdomāt tikai darbinieks, kas perfekti pārzina šīs te riska analīzes sistēmas un šo sistēmu vājības. Kādā veidā apiet šo sistēmu, tas ir izdomāts, tas ir noticis, būtībā šīs darbības tika veiktas no 2013. gada janvāra līdz šodienai. Tātad, mums ir periods būtībā trīs gadi, kad neviens Valsts ieņēmumu dienestā nav nojautis par to, kas reāli notiek. Tātad izkrāptās summas ir vienkārši …. neiedomājamas. Un ir identificēti vēl jauni gadījumi, kas liecina par to, ka pievienotās vērtības nodokļa atmaksas kontroles sistēma Valsts ieņēmumu dienestā darbojas ļoti vāji.

Bija kaut kādas atsevišķas identifikācijas, uz kurām mēs jau iepriekš norādījām, bet, ka šādā veidā, teiksim, tik milzīgos apmēros tas ir iespējams īstenot šādas krāpnieciskas shēmas un Valsts ieņēmumu dienesta amatpersonas par to pat nenojauš – ar to mēs saskārušies tiešām vēl nebijām.

Nekā Personīga rīcībā esošajā Finanšu ministres Danas Reiznieces-Ozolas rezolūcijā uzdots četru VID struktūrvienību vadītājus un viņu vietniekus rotēt. Viens no rotējamajiem ir Finanšu policijas priekšnieks Podiņš. Izmaiņas skartu arī Muitas policijas priekšnieku Ediju Ceipi, Nodokļu parādu piedziņas pārvaldes priekšnieku Marjanu Buriju, nodokļu kontroles pārvaldes priekšnieku Ivetu Buškevicu un visu šo cilvēku vietniekus.

Ministres padomnieka Jurija Spiridonova sagatavotajā pavēlē Pētersonei arī pieprasīts pakļaut Finanšu un Muitas policiju tieši VID ģenerāldirektoram. Tas padarītu par nevajadzīgu VID ģenerāldirektora vietnieka Kaspara Čerņecka amatu. Ministre arī pavēlējusi Pētersonei sagatavot tādus normatīvos aktus, kas liktu VID iestāžu vadītājus rotēt ik pēc pieciem gadiem. Reformas politiķe pamato ar sabiedrības spiedienu pēc pārmaiņām VID.

Dana Reizniece-Ozola, Finanšu ministre (ZZS):

Jā, četru struktūrvienību vadībai un vietniekiem, kas ir pakļauti vislielākajam korupcijas riskam, šobrīd ir dots Pētersones kundzei uzdevums veikt šajā līmenī vienreizēju rotāciju. Kāda ir šīs rotācijas saturiskā daļa, konkrētais piedāvājums, tas, protams, tiek atstāts viņas kā iestādes vadītājas kompetencē.

Ceturtdienas rītā, kad notika aizturēšana Cēsīs, bija arī kāda cita nozīmīga saruna. Ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers bija devies pie finanšu ministres, lai viņu pārliecinātu ar reformām piebremzēt. Viņš ar skaitļiem parāda, ka Kaspara Čerņecka, Kaspara Podiņa un Edija Ceipes vadībā Finanšu un Muitas policijas strādājušas arvien labāk. Ir atklātas daudzas lielas noziedzīgas shēmas, uzlabojusies kontrabandas apkarošana. Ģenerālprokurors no ministres aizgājis ar pārliecību, ka viņas rīkojumu par rotāciju mainīs, lai nepieļautu, ka Podiņa un Ceipes vietā atgriežas Marjans Burijs un Jānis Kalugins – Austrijā bēguļojošā Vladimira Vaškeviča domubiedri. Tieši viņi pēc pieredzes uz papīra ir piemērotākie cilvēki ieņemt augstos amatus.

Foto:

Ēriks Kalnmeiers, LR Ģenerālprokurors:

Bet es būtu ļoti piesardzīgs un ļoti rūpīgi apsvērtu, ieteiktu šīm amatpersonām apsvērt, jo ne pret Podiņa kungu, ne pret Ceipes kunga darbību kā vadītājiem man nekādu pretenziju nav. Ļoti vienkārši ir noņemt no amata amatpersonas, kuras tīri veiksmīgi tiek galā ar saviem pienākumiem, pie tam Podiņa kungs tikai divus gadus. Es domāju, ka, pirmkārt, šāda rezolūcija nav likums, kas iecirsts akmenī. Var grozīt un, saprātīgi, veicot konsultācijas, gan, kā jau ar šiem dienestiem, es jau pieminēju. Ja nepieciešams, tad es arī vienmēr esmu gatavs iesaistīties. un savas kompetences ietvaros sniegt savu viedokli vai kaut kā palīdzēt. Bet katrā ziņā ieteikums būtu nesasteigt, rūpīgi izvērtēt šos lēmumus pieņemamos un obligāti konsultēties gan ar Drošības dienestu, gan ar operatīvās vadības subjektiem par tām personām, kuras ir iecerēts ierotēt šo divu pieminēto personu vietā. Vai viņām arī nav kaut kas tāds, kas būtu jāņem vērā? Nu, jā, jo tur jau faktiski ir tikai daži varianti. Nu, tie cilvēki, kuriem ir attiecīga pieredze, ir bijuši citās lietās saistībā ar to, kas šobrīd ir Austrijā slēpjas. Es šādu iespēju nevaru izslēgt.

Ne Burija, ne Kalugina vadošos Finanšu un Muitas policijas amatos nebūšot, sola ministre Reizniece-Ozola. Tomēr arī pēc sarunas ar Kalnmeieru neatkāpšoties no ieceres atcelt no amata četru VID struktūrvienību vadītājus. Sabiedrība prasot radikālas pārmaiņas.

Atbildot uz jautājumu, vai tiešām ir vienalga, vai profesionāļi viņas teiks, ka tā nevar, tik un tā tiks virzīts uz to, ka tā vajag, Reizniece-Ozola norāda: “Nē, profesionāļi tieši piedāvās optimālu variantu, izvērtējot visus riskus un priekšrocības.”

Komentējot Kalnmeiera izteikumus, labāks risinājums par rotāciju būtu stiprināt iekšējās drošības biroju, kam arī šie atsevišķie negodprātīgie ierēdņi jākontrolē vairāk, viņa piebilst: “Es teikšu tā, ka nevis labāks, bet papildu risinājums, jo arī viens no papildus mehānismiem, kā stiprināt iekšējās drošības mehānismu. Šobrīd šis dienests ir pakļauts vienas struktūrvienības vadītājam, kas, manuprāt, ir nav īpaši pareizi.”

Pētersone pateiks – mums ir tādi, šādi un vēl kaut kādi iemesli, kādēļ to reformu, ko jūs ierakstījāt šajā rezolūcijā, veikt nevar, ko jūs teiksiet?

Jautāta, vai Pētersone kaut kādu iemeslu dēļ varētu nepieļaut reformas, finanšu ministre domā, tam nepiekrīt: “Es domāju, ka viņa neatnāks ar šādu nostāju.”

Šobrīd ieņēmumu dienesta ģenerāldirektore ir noskaņota pārliecināt ministri, ka viņas iecerētā rotācija nav iespējama. Finanšu policijas priekšnieku ar Nodokļu pārvaldes vadītāju vietām samainīt nevar. Katram vajadzīgas specifiskas zināšanas. Arī Vaškeviča muitas speciālistus amatā likt nevar. Taču VID ģenerāldirektore arī saprot, ka nepakļaušanās var apdraudēt arī viņas pašas amatu.

Ināra Pētersone, VID ģenerāldirektore, uz vaicājumu, vai pildīs rīkojumu par Ceipes un Podiņa rotāciju, vēl nevarēja atbildēt: “Es šobrīd vēl neesmu pieņēmusi vēl nekādu lēmumu. Ne pat sev galvā, ne uz papīra. Man nekur nav sarunās par tādiem uzvārdiem bijis, un ministre man vispār nav uzvārdus pieminējusi. Un no manas puses viennozīmīgi. To gan es varu pateikt. Protams, kamēr es iestādi vadu. To es varu apliecināt, ka tādas rotācijas nebūs. Vai ir bažas, ka varētu nevadīt? Nezinu. Mēs jau nezinām neko, mēs šodien strādājam, par mums citi lemj likteņus.”

Pētersone atzīst, ka Reiznieces rotācijas plāns savā starpā sarīda VID darbiniekus. Finanšu policisti, kas tagad VID vaino nolaidīgā attieksmē pret PVN izkrāpšanām, jau no vasaras piedaloties darba grupā, kas radīta tieši PVN shēmu izskaušanai. Pētersone piekrīt Kalnmeieram, ka labāks veids, kā cīnīties pret negodīgiem VID darbiniekiem, ir piešķirt papildu resursus VID Iekšējās kontroles birojam.

“Jāpievērš papildu uzmanība un jāstiprina šī struktūra, tātad un arī, protams, jāpilnveido valsts amatpersonu kontroles mehānisms. Jo nav reāli, ka daži desmiti cilvēku spētu izkontrolēt 65 000 ierēdņu deklarācijas,” teic Kalnmeiers. Jautāts, vai ir ieteicis ministrei stiprināt iekšējās drošības biroju, viņš saka: “Viņa pati to lieliski apzinās. Finanšu ministre ir ļoti uzmanīga šajos jautājumos tieši tamdēļ, ka šī pieredze nav tik liela, lai viņa varētu kardināli uzreiz pateikt, pareizais virziens ir tāds vai šitāds.”

Skaties video!

3 komentāri