EP virza tālāk Ždanokas un Mamikina ideju nepilsoņiem atļaut vēlēt eirodeputātus

1 komentārs
EP virza tālāk Ždanokas un Mamikina ideju nepilsoņiem atļaut vēlēt eirodeputātus
FOTO: LETA

Tatjana Ždanoka no Latvijas krievu savienības un “saskaņietis” Andrejs Mamikins kopš pagājušā gada aktīvi virza ieteikumu Latvijā ļaut Eiroparlamenta vēlēšanās balsot nepilsoņiem.

Pagājušajā gadā idejas atbalstam Latvijā, Igaunijā un Beļģijā savāca 20 000 parakstus un tos iesniedza Eiropas Parlamentā (EP). Šo pirmdien Briselē nolemts, ka Ždanokas un Mamikina kopīgo projektu nevis noraidīs kā nederīgu, bet virzīs tālākai skatīšanai parlamentā. “Saskaņas” biedri Rīgā izsakās, ka par Mamikina draudzību ar Ždanoku nav dzirdējuši.

EP ir īpaša Lūgumrakstu komiteja. Tajā kolektīvus iesniegumus, sūdzības vai petīcijas var iesniegt jebkurš Eiropas pilsonis. Komiteja skatījusi tūkstošiem sūdzību – par bīstamajiem atkritumiem, negodīgiem nodokļiem un pensiju sistēmu. Vai pārkāpumiem, ko pieļauj transportējot cūkas un liellopus.

Komitejai visi iesniegumi obligāti jāizskata un jāpārbauda, vai petīcijā rakstītais ir patiesība. Ap 40% gadījumu sūdzības tālāk nevirza. Ja dokuments uzrakstīts pārliecinoši, to skata kādā no parlamenta komisijām. Ja ierosinājums iegūst vairākuma atbalstu, tas var nonākt arī līdz izskatīšanai parlamenta sēdē.

Šo kā savu zelta iespēju nolēmuši izmantot no Latvijas ievēlētie EP deputāti Tatjana Ždanoka no Latvijas krievu savienības, Andrejs Mamikins no “Saskaņas” un viņu igauņu kolēģe Jana Toma.

Trijotne uzrakstījusi petīciju, ka nepilsoņiem Latvijā un Igaunijā jāpiešķir tiesības balsot Eiropas Parlamenta vēlēšanās. Pagājušā gada pavasarī savākti ap 20 000 parakstu, un tie kopā ar dokumentu iesniegti Briselei.

Ždanoka līdzīgus iesniegumus rakstījusi arī iepriekš. Bet šoreiz atbalsts nākot ne tikai no viņas zaļo frakcijas, bet arī igauņu deputātes liberāļiem un Mamikina sociālistiem. Neesot traucējuši arī konkurentu mēģinājumi dokumenta virzību apturēt.

Lai gan atbalsts Ždanokas un Mamikina aktivitātēm ir arī citās partijās, pārējie eiroparlamentārieši no Latvijas netic, ka petīcija nonāks tālāk.

Šis nav pirmais darbs, ko trijotne Mamikins, Ždanoka un Toma veic kopā. Pagājušā gada maijā Nekā personīga Briselē viņus sastapa pasākumā, kur nosodīja Ukrainā plaukstošo fašismu. Deputāti bijuši arī bieži viesi Krievijas sarunu šovos.

“Saskaņas” biedri Rīgā ciešo Mamikina draudzību ar Ždanoku Briselē komentē atturīgi. Priekšlikums par nepilsoņu tiesībām balsot neesot slikts, bet viņi kā partija savā iekšienē par to neesot sprieduši. Mamikins rīkojoties tikai pats uz savu galvu un tāpēc formāli Saskaņai ar to neesot nekāda sakara.

Lai arī partijas biedri apgalvo, ka “Saskaņa” Mamikina aktivitātēs neiesaistās, aktīva parakstu vākšana notika ar “Saskaņas” atbalstu rīkotajās 9. maija svinībās Rīgā Uzvaras parkā. Un Mamikinam izpalīdzēja arī partijas biedrs Rēzeknes mērs Aleksandrs Bartaševičs. Viņš bija atļāvis vairākas nedēļas Rēzeknes pašvaldības telpās uzturēties Mamikina pilnvarotajai personai, kas aģitēja un vāca parakstus.

Nomas maksu mērs no kolēģa neprasīja, un par to KNAB Rēzeknes mēram pirms Ziemassvētkiem piemēroja 70 eiro sodu. Jo likums privātpersonām neļauj pašvaldības telpas nodot bezatlīdzības lietošanā.

Andrejs Mamikins esot bēdīgs par jaunievēlēto Eiropas Parlamenta priekšsēdētāju Antonio Tajāni. Viņš esot mazāk ieinteresēts nepilsoņu jautājumos nekā priekštecis Martins Šulcs, un tas varot kavēt trijotnes ieceres tālāku virzīšanu.

Video

1 komentārs