Ekonomikas ministrijas konkursā uz “Latvenergo” padomi pieteicies arī ministra padomnieks Rebenoks

6 komentāri

Noslēgumam tuvojas konkurss vienā no valsts stratēģiskajiem uzņēmumiem “Latvenergo”. “Nekā personīga” zināms, ka finālā izvirzījies arī ekonomikas ministra juridiskais padomnieks Pāvels Rebenoks.

Rebenoks jau šovasar īsu brīdi vadīja “Latvenergo” pagaidu padomi, kurā galvenokārt darbojās ministra biroja cilvēki. Pagaidu padomi kritizēja, un pēc pāris nedēļām tā atkāpās. Jaunajam konkursam vajadzēja novērst iepriekš praktizēto tendenci, ka ministri ieceļ savus partijas biedrus vai sev pietuvinātas personas valsts kapitālsabiedrībās un tādā veidā diktē sev izdevīgus politiskus lēmumus. Ministrs Ralfs Nemiro apgalvo, ka konkursu nekādā veidā neietekmē. Taču ir jautājums, cik godīgi patlaban notiek šī svarīgā uzņēmuma padomes locekļu atlase.

“Latvenergo” ir viens no lielākajiem energoapgādes pakalpojumu sniedzējiem Baltijā. Tas pieder Latvijas valstij un nav privatizējams. Energomilža apgrozījums pērn bija 878 miljoni eiro.

Šovasar, īsi pirms Jāņiem, KPV LV ministra Ralfa Nemiro vadītā ekonomiskas ministrija atlaida ”Latvenergo” padomi. Tai ir lielas pilnvaras. Tā ievēl vai atsauc valdi, uzrauga viņu darbu un apstiprina uzņēmuma stratēģiju. Nemiro skaidroja, ka atlaistā padome nav bijusi ļoti slikta, taču vairāki uzņēmuma rādītāji varētu būt uzlabojami. Dienesta ziņojumu, kurā būtu pierādījumi šādas rīcības nepieciešamībai, Nemiro tā arī nepubliskoja.

Atlaistās padomes vietā iecēla pagaidu padomi. Un tās sastāvs pārsteidza. Nemiro tajā bija ielicis savu padomnieku Pāvelu Rebenoku un biroja vadītāju. Koalīcijas partneri to nosauca par politizētu, un pēc pāris nedēļām Rebenoka vadītā padome atkāpās. Nemiro mierināja, ka tā bijusi tikai ”blīve” starp pastāvīgo padomi, ko izraudzīsies konkursā.

Tajā pieteicās arī Nemiro padomnieks Pāvels Rebenoks, un “Nekā personīga” zināms, ka viņš izvirzījies konkursa pēdējās kārtās. Rebenoks nav enerģētiķis. Viņš ir zvērināts advokāts. Konkursā ministra padomnieks varēja pieteikties, jo nolikums paredzēja, ka vienam no padomes jābūt juristam.

Ralfs Nemiro

Ralfs Nemiro
ekonomikas ministrs (KPV LV)

Viņš pieteicās, kā jebkurš cilvēks, kā pārējie. Juridiskie izvērtējumi ir jāveic padomes cilvēkiem, tā ir darba sastāvdaļa, tad, kas būtu labāks kā zvērināts advokāts.

Nekā personīga: Jūs sakāt, ka viņam ir izredzes uzvarēt šajā konkursā?

Es nesaku, ka viņam ir vai viņam nav, to tiešām vērtēs konkursa komisija. Viņš pieņēma lēmumu kā privātpersona startēt, es viņu varu atbalstīt vai neatbalstīt, no tā tas lēmums netiks ietekmēts.

“Pašreizējā brīdī esmu ticis līdz trešajai kārtai, tad jau konkursa komisija lems. Mans mērķis ir kļūt par “Latvenergo” padomes locekli. Īsu brīdi man bija tas gods vadīt šo padomi. Uzskatu, ka tie mērķi, kas tika izvirzīti, no tiem nekas nav ticis realizēts. Palikusi nepadarīta darba sajūta,” norāda zv. advokāts, ekonomikas ministra Ralfa Nemiro padomnieks Pāvels Rebenoks.

Pēc uzņēmēja Valērija Maligina nāves farmācijas uzņēmumā ”Olainfarm” risinās konflikts par atstāto mantojumu – uzņēmuma akcijām. Pāvels Rebenoks kopā ar vēl vienu juristu Mārtiņu Krieķi pagājušajā rudenī kā vienas no mantinieces uzticības personām nonāca “Olainfarm” padomē un pusgadu kontrolēja uzņēmumu.

Rebenoka darbības laikā parakstīts kāds konsultāciju līgums par 250 000 eiro ar advokātu Mārci Miķelsonu. Pašreizējā “Olainfarm” vadība uzskata, ka nekādu konsultāciju patiesībā nav bijis, notikusi līdzekļu piesavināšanās, jo uzņēmumā ir pašam savs Juridiskais dienests, turklāt līgums ar Miķelsonu slēgts ar atpakaļejošu datumu. Par notikušo Ekonomisko noziegumu pārvaldē sākts kriminālprocess. Aizdomās turētā statuss nevienam nav uzrādīts, taču zināms, ka aizdomīgie pakalpojumi bijuši paredzēti tieši Rebenoka vadītajai ”Olainfarm” padomei.

Konkursā uz energomilža padomes pārstāvja amatu pretendentiem bija izvirzīti vairāki kritēriji – izglītība, pieredze, arī nevainojama reputācija. Andris Grafs, kurš darbojas vairākās valsts kapitālsabiedrības padomes konkursa komisijās, uzskata, ka prasība, lai vadības cilvēkiem ir laba reputācija, ir cieši saistīta ar paša uzņēmuma reputāciju.

Andris Grafs
Baltijas Korporatīvās pārvaldības institūta Latvijā viceprezidents

Šī nevainojamās reputācijas sadaļa ir kritiski svarīga, un tas jautājums, ko es sev uzdodu, vai personai, kurai ir vairāki skandāli, kura ir iesaistīta vairākos kriminālprocesos, (pat, ja tie nav noslēgušies), palīdzētu celt reputāciju uzņēmumam, kur šis padomes loceklis nokļūtu? Ja tā atbilde ir nē, jo tas no investoru skatu punkta raisītu jautājumus, vai tas raisītu uzticēšanos no sabiedrības, no investoriem? Ja atbilde ir nē, tam bija jāraisa diskusijām komisijā.

Konkursa komisijā, kura izraugās “Latvenergo” padomes locekļus, puse pārstāvju ir no ministrijas. Gan Nemiro, gan Rebenoks apgalvo, ka, lai izvairītos no nonākšanas interešu konfliktā, Rebenoku ministrijas darbinieki nevērtē.

Konkursa trešās kārtas intervija Rebenokam notika šajā ceturtdienā. “Nekā personīga” novēroja, ka pēc tās Nemiro kopā ar savu padomnieku iznāca no ministrijas un aizgāja apspriesties tuvējā restorānā.

“Nekā personīga” zināms, ka pēdējā pusgada laikā Rebenoks vairākkārt ticies ar ekspolitiķi un uzņēmēju Andri Šķēli. Par “Latvenergo” neesot runājuši. Ar ekspremjeru Šķēli Rebenoks esot pārrunājis farmācijas uzņēmuma  jautājumus.

“Man nesaprotami būtu tas, ka ministra biroja darbinieks tagad tiktu virzīts uz padomes locekļa amatu, tas ir neatbilstoši visam tam, ko mēs līdz šim esam darījuši kā valdība un valdības koalīcija. Es kā valdības vadītājs neatkāpšos no šī principa,” uzsver premjerministrs Krišjānis Kariņš.

Ministru prezidents arī norāda, ka pēdējā saruna ar Nemiro par šo tēmu bijusi pirms aptuveni pusgada, – kad Nemiro atlaida padomi un iecēla pagaidu padomi.

Konkursā uz “Latvenergo” padomi pieteicies vēl viens no šīs vasaras pagaidu padomes locekļiem – Vēja enerģijas asociācijas valdes loceklis un Zaļās partijas biedrs Kristaps Stepanovs. Taču viņš “Nekā personīga” teica, ka uz trešās kārtas interviju tālāk nav aicināts.