Ekonomikas ministrijas ārkārtas pārbaudē “Rīgas enerģijā” stacija nestrādā

11 komentāri

Valsts akciju sabiedrība “Sadales tīkls” uz izmeklēšanas laiku ir atstādinājusi trīs savus darbiniekus. Divi saistīti ar lēmumu pieņemšanu koģenerācijas stacijā “Rīgas enerģija”. Trešais atstādinātais organizējis elektrības ražošanas pārbaudes tukšajās pļavās ar konteineriem, par kurām stāstījām iepriekšējā sižetā. Ja atstādinātajiem darbiniekiem uzņēmuma iekšējā izmeklēšana var beigties ar disciplināro atbildību – smagākais darba zaudēšanu, tad citādi ir ar policijas sākto kriminālizmeklēšanu. Ekonomikas ministrijai radušās šaubas, vai uzņēmums godīgi izturējis pārbaudi, kas dod tiesības saņemt 43 miljonus obligātajā iepirkumā. Tāpēc tā vērsās policijā un organizētās noziedzības apkarošanas īpaša vienība, tagad izmeklē, vai nav notikusi liela apmēra krāpšana.

Ir trešdienas rīts. Pagājušas divas dienas pēc izskanējušajām aizdomām, ka stacija “Rīgas enerģija” laikā nav sākusi ražošanu koģenerācijā, un tiesības 10 gadus tirgot elektrību par paaugstinātu cenu iespējams iegūtas negodīgā ceļā. Uz pārbaudi ražotnē ierodas ekonomikas ministra izveidota kontroles grupa. Valsts puse pieaicinājusi tiesu izpildītāju, lai pārbaudē redzētais vēlāk ir juridiski pierādāms.

Visi kontrolētāji parakstās un dodas apsargātajā teritorijā. Ne operatoru, ne žurnālisti stacijā neielaiž.

 

Valdis Šaplaks
SIA”Rīgas enerģija” valdes priekšsēdētājs

(NP: Vai mēs varam kopā ar komisiju doties?) Nē, diemžēl nē. Šī tagad ir oficiāla pārbaude. Mūsu virzienā diezgan daudzi nepatiesi apvainojumi ir bijuši, tāpēc mēs vispirms gribētu ekspertus ielaist iekšā. Ar žurnālistiem mēs sazināsimies tad pēc nedēļām divām un izsūtīsim savu viedokli. (NP: Bet šodien pēc komisijas iznāksiet un atbildēsiet uz jautājumiem?) Nē, tikai uz rakstiskiem jautājumiem atbildēsim. Komisija lai pārbauda. Izdara savu secinājumus un tad ar jums sazināsimies. (NP: Jūs pretendējat uz lielu valsts atbalstu. Kāpēc mēs nevarētu iet līdzi komisijai?) Žurnālisti varēs vēlāk. Mēs atbildēsim uz rakstiskiem jautājumiem . Kā mēs no medijiem esam uzzinājuši, pašlaik mūs apsūdz un ir iesniegumi policijā. Mēs nekādu sīkākus komentārus nesniegsim. (NP: Neviens jūs neapsūdz. Jautājums, vai jūs esat sākuši strādāt un vai testu jūs izgājāt godīgi?) Eksperti par to pārliecināsies. Pagaidām paldies.

 

 

Apskatīt staciju ieradušies no Būvniecības valsts kontroles biroja, eksperti no “Latvenergo”, tās meitas kompānijas “Sadales tīkls”. Kontroles grupu vairākas stundas izvadā pa ražotni. Izrāda noliktavu, iekārtas. Pārbaudes laikā koģenerācijas stacija nestrādā. Uzņēmuma pārstāvji paskaidro, ka iekārtas drīkstot darbināt, tikai klātesot rūpnīcu pārstāvjiem.

 

Dzintars Kauliņš
EM Atjaunojamo energoresursu un energoefektivitātes departamenta direktors

(NP: Tas pamatjautājums, vai šobrīd tiek ražota elektrība un siltums?) Šobrīd elektrība netiek ražota. (NP: Vai jūs ieguvāt atbildes uz jautājumu, vai uz šā gada 22.septembri stacija bija spējīga ražot elektrību?) Droši vien atbilde ir, ka daļēji mēs informāciju guvām, taču ir vēl nepieciešama informācija, ko mēs uzņēmumam “Rīgas enerģija” lūgsim rakstveidā iesniegt. Tikai tad mēs varēsim uztaisīt kopsavilkumu par to.

 

 

Septembra beigās “Sadales tīkls” apliecināja, ka Rīgas stacijā notika vairāku dienu nepārtraukta elektrības ražošana. Šī atļauja uzņēmumam bija būtiska, jo līdz šā gada 5.oktobrim bija jāpierāda, ka tas spēj strādāt ar uzstādīto jaudu – 4 megavatiem, vai arī kompānija pazaudē iespēju saņemt garantētu, pēc mūsu aprēķiniem 43 miljonu atbalstu, ko samaksāsim mēs visi ar saviem elektrības rēķiniem.

Testa laikā uzņemtais video sēj smagas šaubas par “Sadales tīkls” dokumentos rakstīto. Stacijā darbi nebija pabeigti, un bez strādājošām iekārtām elektrības ražošana nevarēja notikt atļaujā paredzētajā veidā – no atjaunojamām izejvielām – šķeldas, ražošanas procesā izmantojot tvaika ciklu.

 

Andis Pinkulis
Valsts akciju sabiedrība “Sadales tīkls” valdes priekšsēdētājs

(NP: Vai “Rīgas enerģija” ir strādājusi ar pilnu jaudu no 22. līdz 27.septembrim?) Nē, nav strādājusi. (NP: Tad kāpēc darbinieki izdeva atļauju, ka tā ir gatava ražošanai?) Tie ir jautājumi, kas mums jānoskaidro. Kas ir bijusi tā motivācija, rūpīgi neiepazīstoties ar visu dokumentāciju.

 

 

Valsts uzņēmumā “Sadales tīkls” sākta izmeklēšana. Atstādināts darbinieks, kurš pieņēma lēmumu, ka stacija ir gatava testam, un otrs, kurš parakstīja atļauju.

 

 

Andis Pinkulis
Valsts akciju sabiedrība “Sadales tīkls” valdes priekšsēdētājs

Esam atstādinājuši viņus no amata, lai var objektīvi izmeklēt un viņi netraucētu izmeklēšanai. (NP: Vai tie ir tie cilvēki, kuri ir izdevuši atļaujas?) Jā! (NP: Nu, piemēram, Dainis Leons, kas izdeva atļauju ”Rīgas enerģijai” ir atstādināts?) Jā! (NP: Vai jūs esat pārliecināts par visu valdes locekļu godprātību?) Dotajā brīdī man nav pamata apšaubīt.

 

 

Pieslēguma process ilgstoši ir bijis valdes locekļa Rolanda Lūsvera pārraudzībā. Tieši viņš pagājušajā nedēļā “Sadales tīklos” sniedza komentārus par “Rīgas enerģiju”, lai gan bijām prasījuši interviju ar Lūsverim pakļauto, tagad atstādināto Daini Leonu. “Viņš ir izbraucis diemžēl šajā mirklī. Es domāju, ka viņš ir iepazīstinājis mani ar pilnu dokumentāciju un varēšu atbildēt uz visiem jautājumiem,” tā sacīja Lūsveris.

Intervijā viņš apgalvoja, ka “Rīgas enerģija” testu izgājusi godīgi. Pārbaude gan nav fiksēta fotogrāfijās vai videoierakstos. Lūsveris rāda “Rīgas enerģijas” radītu dokumentu.Tajā minēts, cik siltumu saražojusi Rīgas stacija testa laikā. Uz dokumenta ir “Rīgas enerģija” amatpersonas Pētera Dzirkala paraksts.

Dzirkals ir arī būvkompānijas “LEC” valdes loceklis un vadījis uzņēmumu “Latvijas energoceltnieks”. Būvkomersantu reģistrā ieraugāms, ka pie Dzirkala uzņēmumā (“Latvijas energoceltnieks”) savulaik strādājis valsts uzņēmuma “Sadales tīkls” Lūsvera brālis Gunārs.

Iespējamu interešu konfliktu “Sadales tīklu” valdes priekšsēdētājs tajā nesaskata. “Rīgas enerģija” bija pēdējā lielā stacija, kas tika pieņemta Lūsvera pārraugāmajā sfērā, jo no oktobra viņa atbildība mainījusies.

“Septembra vidū, kad Rīgas enerģijā ieradās sadales tīklu pārstāvji, Rolands vēl atbildēja par pieslēguma procesu,” saka “Sadales tīkls” valdes priekšsēdētājs Pinkulis. Ekonomikas ministrija vērsās policijā, lūdzot sākt izmeklēšanu. Ar ierosināto lietu strādās šogad izveidotā jaunā nodaļa, kam jāšķetina sarežģītie ekonomiskie noziegumi.

Šādu specifisku lietu izmeklēšana nav vienkārša un mēs esam apzinājuši tehnisku personu loku, kas varētu konsultēt izmeklētājus.

 

Andrejs Grišins
VP Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks

Izmeklēšanu veic organizētās noziedzības apkarošanas pārvalde. (..) (NP: Pēc kāda panta kriminālprocess ierosināts?) Pēc 177.panta 3 .daļas,liela apmēra krāpšana vai krāpšana organizētā grupā.

 

 

No 2015. gada “Rīgas enerģiju” kontrolē Māra Martinsona ģimene. Būvniecībā darbojošās Martinsona intereses tagad sniedzas arī citos Rīgas pašvaldības iepirkumos – “Rīgas gaismā” un “Rīgas satiksmē”.

Vai daļēji pašvaldībai piederošais “Rīgas siltums” plānoja iegādāties siltumu no Martinsona koģenerācijas stacijas, uzņēmumā neatklāja, aizbildinoties ar līgumu konfidencialitāti.

Lasi vēl

 • Andris Latvers
  +12 +11 -1

  Andris Latvers

  Tiešām malači NP komanda. Jūs faktiski neļāvāt nozagt desmitiem miljonu euro no mums visiem! Šis sižets parāda jūsu profesionalitāti un nepērkamību. Paldies
 • Martins Tirzmalis
  +11 +10 -1

  Martins Tirzmalis

  Visu cieņu jums NP žurnālisti!
  Jums pienāktos 3 zvaigžņu ordeni par pašaizliedzīgu un drosmīgu cīņu pret korupciju! Cik gadā saņem knab no valsts līdzekļiem?un cik vērtus noziegumus viņi novērsuši? Domājams ka knabs ir jālikvidē-bezjēdzīga iestāde.
 • Andris Vitols
  +4 +4 0

  Andris Vitols

  Johnny Cash Uldis Dinevichs Janis Sturmanis Janis Reiss reku par mūsu šodienas tēmu :D Laikam pārāk nekaunīgi viss bija, ja reiz ir pat uzsākta lieta

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl