1 komentārs

Kāda Eiropas Cilvēktiesību tiesas lieta atklāj neglaimojošu informāciju par metodēm, ar kādām darbojusies valsts uzņēmuma Latvijas Gaisa satiksme vadība. Aviodispečeru arodbiedrība vērsās Satiksmes ministrijā, sūdzoties par nepilnībām darba organizācijā un līdzekļu šķērdēšanā. Trauksmes celšana pavērsās pret pašu arodbiedrības līderi. Viņu no darba atbrīvoja – turklāt darba devējs viņu apmeloja un piespieda veikt garīgās veselības pārbaudi. Tiesas Latvijā šos apstākļus neņēma vērā. Tās lēma, ka par arodbiedrības vārdā rakstītu sūdzību cilvēku var no darba atlaist.

Gaisa satiksmes vadības dispečeri kontrolē lidmašīnu kustību lidostā un tās gaisa telpā. Sastrēgumstundā vienam cilvēkam jāspēj uzraudzīt un vadīt līdz pat 14 gaisa kuģiem, lai tie nesaskrietos un apstākļi būtu lidojumam labvēlīgi. Tas prasa koncentrēšanos un reakciju.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Latvijas Gaisa satiksmes vadības dispečeru arodbiedrība mēģināja panākt darba apstākļu uzlabošanos un lielāku kārtību jauno dispečeru apmācībā. Tomēr sarunas nonāca strupceļā. 2012. gada martā arodbiedrība prasīja palīdzību toreizējam satiksmes ministram Aivim Ronim. Vēstulē tika minēts, ka viņiem jāapmāca studenti arī pēc nakts maiņām, bet virsstundas dispečeriem neapmaksā. Tajā pašā laikā valde šķērdējot vairāk nekā 36 tūkstošus reklāmas raidījumiem un dokumentālām filmām, braucot nelietderīgos komandējumos uz eksotiskām zemēm un tērē desmitiem tūkstošus juridiskajiem pakalpojumiem. Arodbiedrība aicināja ministru nomainīt Latvijas Gaisa satiksmes valdi.

Dispečeru vārdā vēstuli parakstīja arodbiedrības vadītāja Aušra Straume. Lai gan prasības bija uzlabot darba apstākļus visiem dispečeriem, Latvijas Gaisa satiksmes vadība izrēķinājās ar viņu personīgi. Pret Aušru Straumi sāka dienesta izmeklēšanu, un viņu atstādināja no darba, ko viņa bija darījusi 7 gadus. Latvijas Gaisa satiksmes valde ar Dāvidu Tauriņu priekšsēdētāja amatā neķērās pie vēstulē minēto problēmu risināšanas, bet vērsās Drošības policijā, lai tā pārbauda, par kādiem drošības riskiem runā arodbiedrība.

Drošības policija izsauca Straumi uz pratināšanu un saprata, ka tas ir darba strīds, kas nav viņu kompetencē. Taču ar to represijas pret Straumi nebeidzās. Aušrai Straumei pēc vadības lūguma nozīmēja padziļinātu veselības pārbaudi un medicīniskos izmeklējumus, arī par viņas psihisko stāvokli. Pārbaudēs konstatēja, ka viņa ir vesela.

Dāvids Tauriņš sarunā ar Nekā personīga tikmēr saka, ka tā bijusi standarta veselības pārbaude un noliedz, ka mērķis būtu pazemot arodbiedrības līderi. Tomēr tā nav taisnība. Civilās aviācijas aģentūra, kura atbild par dispečeru veselību mums sacīja, ka ārpuskārtas pārbaudi pieprasīja veikt Latvijas Gaisa satiksme, kaut gan līdz kārtējai Aušras Straumes veselības pārbaudei bijis vēl pusotrs gads.

Nekā personīga rīcībā nonākusi arī 46 Latvijas Gaisa satiksmes darbinieku rakstītā vēstule toreizējam premjeram Valdim Dombrovskim, kurā viņi apraksta, ka valdes priekšsēdētājs Tauriņš viņus mēģinājis piespiest atteikties no arodbiedrības prasībām. Un centies diskreditēt arodbiedrības līderi.

Kareivīgo dispečeri vispirms atstādināja. Tad centās atlaist. Sākās gara tiesvedība. Aušrai Straumei joprojām bija liels kolēģu atbalsts. Viņi ieradās arī uz tiesu, taču palika aiz durvīm. Tiesa sēdes pasludināja par slēgtām, pamatojot to ar komercnoslēpumu. Tiesvedības iznākums bija Aušrai Straumei nelabvēlīgs. Tiesa nosprieda – ka, lai arī viņas darbā pārkāpumi nav bijuši, viņa pārspīlējusi sliktos darba apstākļus uzņēmumā, tāpēc zaudējusi darba devēja uzticību. Un ir atbrīvojama.

Aušra Straume vērsās Eiropas Cilvēktiesību tiesā par diskrimināciju un cilvēktiesību pārkāpumiem, kurus mūsu tiesas neņēma vērā. Strasbūra viņas prasību pieņēmusi un tikko publiskojusi starpziņojumu, kurā aprakstītas pret Straumi īstenotās represijas.

Kāpēc ministrija nerisināja dispečeru arodbiedrības sūdzības, bet aizstāvēja Latvijas Gaisa satiksmes valdi, tā laika satiksmes ministrs Aivis Ronis vairs neatceras. Bet bijušais valsts sekretārs saka, ka valdes atlaišanai tolaik neesot bijis pamats un vēstulē minētās problēmas drīz atrisinātas.

TOP komentāri

  • Linda
    +1 +1 0

    Linda

    Manuprāt, ir labi, kad brīžos, kad rodas aizdomas par neadekvātu to cilvēku, kas tā vai citādi vada lidmašīnas, veselību, viņus nosūta uz pārbaudēm. Ja tā būtu rīkojusies "Germanwings" vadība, varbūt simtiem cilvēku būtu dzīvi.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl