Dzīvnieku tiesību aktīvisti safilmē dzīvnieku ciešanas ūdeļu fermā

2 komentāri

Dzīvnieku tiesību aizstāvji ar skaudriem video ierakstiem jau vairākkārt centušies pievērst sabiedrības uzmanību nežēlībai kažokzvēru audzētavās. Šovasar vienu no aktīvistiem iesūtīja vienā no modernākajām ūdeļu fermām  Vērgales pagastā. Safilmētie video rāda dzīvnieku ciešanas – saplosīti ūdeļu mazuļi, nograuztas ķepas, vaļējas brūces un agonizējoši dzīvnieki.

Laikā, kad fermā strādāja iesūtīts dzīvnieku aizstāvis, tur trūka darbinieku, kas laikus novāktu bojātu pārtiku un nošķirtu agresīvos dzīvniekus pirms tie saplosa savus sugasbrāļus. Veterinārais dienests pārbaudēs būtiskus pārkāpumus zvēraudzētavā neatklāja.

Akciju sabiedrība “Grobiņa” zvēraudzētavu Vērgalē uzbūvēja 2014. gadā. Uzņēmuma vadība apgalvo, ka te ir ievērotas visas dzīvnieku labturības prasības. Tomēr dzīvnieku tiesību aizstāvji konstatējuši, ka tās tas nav. Zvēri te nav pienācīgi aprūpēti, viņiem tiek nodarītas ciešanas.

Neizturama smirdoņa, mušas, blusas, smagi ievainoti zvēri un dzīvnieku līķu kaudzes. Tāda ir ikdiena, strādājot kažokzvēru fermā.

Dzīvnieku tiesību aktīviste Vērgales fermā strādāja trīs nedēļas jūnijā. Iespēja nemanīti safilmēt fermas ikdienu viņai radās, jo firma ar sludinājumiem meklēja zvērkopjus. Viņa pieteicās un uzreiz arī dabūja darbu.

Viņai bija pienākums tīrīt būrus, izvākt un uzskaitīt ūdeļu līķīšus, meklēt būros savainotos zvērus. Tāpat viņai bija jānovāc neapēstā, sarūgusī barība. Ja to laikus neizdara, zvēri, īpaši mazuļi, saindējas un mirst no caurejas.

Vineta
dzīvnieku tiesību aktīviste

Pirmajā dienā, kad es atnācu bija, 700. Bet viņi teica, ka tas nemaz nav tik traki, jo mums bija vienu dienu 900 miruši bērniņi. Pēc tam viņš lēnām, lēnām sāka samazināties tas skaitlis. Bet pēc tam mira mammas, jo bērni sāka augt, nebija laika, kad atšķirt, tie bērni izsūca mammas.

Kažokzvēru audzēšanu regulē Dzīvnieku aizsardzības likums, kas īpašniekam liek rūpēties, lai zvēriņi nepieredzētu sāpes un ciešanas, kā arī jānovērš to savainošanās iespējas.  Minimālās  kažokzvēru labturības prasības definētas valdības noteikumos. Vērgales ferma ir salīdzinoši jauna, pamatprasības formāli tajā tiek ievērotas.  Vasaras sākums ir viens no sarežģītākajiem periodiem kažokzvēru saimniecībās. Tad jārūpējas, lai būri būtu tīri un ūdeļu mazuļi nesaliptu savos mēslos un neaizietu bojā. Tāpat laikus jānošķir ūdeļu kucēni no mammām. Ja to savlaicīgi neizdara, sākas kanibālisms – šaurajā būrī dzīvnieki sāk plēst cits citu.  130 tūkstošu kažokzvēru apkopšanā problēmas rada darbinieku trūkums.

Maija Krastiņa
SO ”Dzīvnieku brīvība” valdes locekle

Kas bija pārsteidzoši, ka dažkārt pat šīs minimālās prasības netika ievērotas. Trīs dzīvnieku vietās būros bieži vien atradās septiņi vai astoņi. Un darbinieku trūkuma dēļ dažkārt pat netika nodrošināta svaiga barība.

Akciju sabiedrība “Grobiņa” ir viens no lielākajiem kažokzvēru audzētājiem Latvijā. Tā saimnieko divās fermās – Vērgalē un Grobiņas pagasta Dubeņos. Pēdējos gados firmai ar biznesu nesokas. Kažokādu cenas jau četrus gadus ir nepieredzēti zemas.  Ja 2013. gadā viena ādiņa starptautiskās izsolēs maksāja vairāk nekā 70 eiro, tad pērn vairs tikai 20 līdz 30 eiro. 2016. gadā sabiedrībai “Grobiņa” uzsākts tiesiskās aizsardzības process. Firma kreditoriem ir parādā 14 miljonus eiro. Apgrozījums 2016. gadā bija 2,7 miljoni eiro, 2017. gadā – 3,1 miljons. Zaudējumi attiecīgi 2,2 miljoni un 338 000. Uzņēmuma kontrolpakete pieder ietekmīgā ZZS pārstāvja Andra Jaunsleiņa ģimenei.

Uzņēmuma vadība pārmetumus labturības normu pārkāpšanā noraida. Visus darbus zvērkopji paspējot paveikt laikus. Šogad esot ļoti augsts izdzīvojušo kucēnu skaits. Darbaroku uzņēmumam gan pietrūkstot.

Gundars Jaunsleinis
a/s ”Grobiņa” valdes priekšsēdētājs

Taču uz zvēru labturību tas nekādu iespaidu neatstāj. Barošanu visu mēs veicam savlaicīgi, atsēdināšanu veicam savlaicīgi. Ja kaut kur mums ļoti pietrūkst darbaspēks, tas varētu būt pārējos fermas uzkopšanas darbos, kas nav saistīts ar dzīvnieku labturību. Mēs nespējam savlaicīgi nopļaut vai izvest šos te mēslus, bet tas noteikti neatstāj iespaidu uz dzīvnieku audzēšanu.

Jaunsleinis stāsta, ka augusta beigās fermā Pārtikas un veterinārā dienesta eksperti veikuši labturības pārbaudi un pārkāpumus nav konstatējuši. Dienestā saka, ka pārkāpumi tomēr bijuši.

“Šinī pārbaudē tika konstatēta neatbilstība. Par to ka vienā būrī ir vairāk dzīvnieku nekā pienāktos. Īpašnieks paskaidroja ka viņam ir paredzēts šos dzīvniekus pārvest uz otru, Grobiņas novietni, kur viņi tiks tālāk audzēti nobaroti. Pie tam, vēl šis blīvums nebija visā novietnē, bet atsevišķās vietās bija pārsniegts. Un protams bija vesela kaudze tādi konstatējumi, kas tika pārrunāti ar šīs novietnes īpašnieku,” komentē PVD Novietņu uzraudzības daļas vadītāja Maija Irbe.

Firmai sods nav piemērots. Tikai uzdots pārkāpumus novērst. Noskatoties dzīvnieku aizstāvju safilmēto video, Irbe atzina, ka tajos ir saskatāmi atsevišķi pārkāpumi. Piemēram, nedrīkst izmest beigtos dzīvniekus kopā ar veco barību. Vietām būros ir pārāk daudz dzīvnieku.

Maija Irbe
PVD Novietņu uzraudzības daļas vadītāja

Atsevišķos gadījumos, arī inspekcijas laikā arī inspektori teica, ka ir atsevišķi dzīvnieki, kurus vajadzētu tomēr nekavējoties eitanizēt. Nevajadzētu ļaut viņiem turpināt mocīties. Kas jau izskatās, ka nav tomēr ārstējami. Un arī sižetā es redzēju tādus dzīvniekus, kursu būtu bijis nepieciešams nekavējoties eitanizēt.

Dzīvnieku tiesību aizstāvji uzskata, ka kažokzvēru audzēšana ir jāaizliedz. Sabiedrība apzinās, ka kažokādu ieguve ir amorāla. Kažokādu cenu kritums pasaulē ir neizbēgams un likumsakarīgs. Kažokādas vairs nebūs ekskluzīva prece, no tām atsakās smalkie modes nami.

“Zoologi ir atzinuši un Eiropas komisija ir atzinusi, ka savvaļas dzīvniekus nevar turēt šādos apstākļos un izlikties, ka viņiem nav ciešanu, ka viņiem nav stresa, ka viņiem nav traumu un izlikties, ka tā ir dzīvnieku labturība. Tā ka, ja mēs gribam ņemt vērā labturības prasības, un ja mēs gribam ņemt vērā, kā nodarīt dzīvniekiem vismazāko kaitējumu, kā dzīvot dzīvniekiem draudzīgi, tad zvēraudzēšana neiet kopā ar šīm mūsu vērtībām,” uzskata Krastiņa.

Atbilstoši  Dzīvnieku aizsardzības likumam, dzīvnieku labturības pārraudzīšanu veic Dzīvnieku aizsardzības un labturības konsultatīvā padome. Tā izglīto sabiedrību un dod ieteikumus valsts pārvaldes iestādēm un pašvaldībām dzīvnieku aizsardzībai un labturībai. Padomes priekšsēdētājs ir zemkopības ministrs Jānis Dūklavs.

Dzīvnieku draugi Vērgales fermā nonāca nejauši. Vasaras sākumā tā bija publicējusi darba sludinājumu. PVD labturības pārkāpumus šovasar konstatējis arī vairākās citās novietnēs, vienā pārkāpumi ir bijuši ļoti rupji. Uzsākta administratīvā lieta. PVD neatklāj, kurai firmai tā pieder.

TOP komentāri

 • Sandra Skalberga
  +2 +1 -1

  Sandra Skalberga

  Pietiek mocìt dzìvniekus.Vai tieśàm damìtes nevar iztikt bez kažokiem!
 • Marija zeltiņa(Bitadzele)
  0 0 0

  Marija zeltiņa(Bitadzele)

  tas ir ārprāts,tas ir kaut kas prātam neaptverams......
  piedod dzīvnieciņ cilvēkam ja vari...
  ????????????????

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl