Dzintars: Valstī izveidojusies varas krīze

14 komentāri
Dzintars: Valstī izveidojusies varas krīze
ANDREJS TERENTJEVS, F64

Šonedēļ beidzās arī Alda Gobzema (“KPV LV”) mēģinājums veidot valdību. Jau sākotnēji vairāki no sarunu partneriem jaunā politiķa izredzes nevērtēja augstu. Bet nākamajam, ko prezidents nominēs premjera amatam, panākt vienošanos starp partijām varētu būt vēl grūtāk.

Pret Gobzemu kā iespējamu premjeru partijas pie izslēgtām kamerām jau kopš sarunu sākuma pauda skepsi. Tomēr viņam ir viena no lielākajām frakcijām Saeimā, tādēļ neviens politiskais spēks nevarēja atļauties nepiedalīties Gobzema vadītajās sarunās. Tagad iebildumi izskan ne tikai no citām partijām, bet arī “KPV LV” iekšienē. Tādēļ sarunu partneri vairs nebaidās kļūt par netapušās valdības gāzējiem.

Saeimas gaiteņos izskanēja runas, ka Gobzems no “KPV LV” frakcijas mēģinājis izstumt partijas dibinātāju un līderi Artusu Kaimiņu. Kaimiņš publiski piebalsoja Jaunās Konservatīvās partijas (JKP) nostājai valdībā neņemt Zaļo un Zemnieku savienību (ZZS). Pēc šāda signāla citas partijas atviegloti uzelpoja un sāka runāt, ka iebildumi jau nav pret partiju, bet pret ekscentrisko Gobzemu. Arī premjera amata kandidāts saprata, ka sarunas par valdību ir izjukušas.

Gobzema jaunais plāns ir identisks Aināra Šlesera domām. Proti, jāveido profesionāļu valdība Gobzema vadībā. Ja parlaments to neatbalsta, tad Gobzema redzējumā jārīko ārkārtas vēlēšanas, bet Šlesers iesaka pārņemt varu pēc Kārļa Ulmaņa parauga. Šlesers aicina koalīcijā sadarboties arī ar partiju “Saskaņa”.

Ainārs Šlesers intervijā “Dienas Biznesam”: Mēs dzīvojam laikā, kad partijas ir novilkušas visdažādākās sarkanās līnijas. Un visas šīs līnijas lielā mērā ir saistītas nevis ar to, ka kāds ir par attīstību, bet ir par stagnāciju – par vecās politikas turpināšanu.

“Ir savilktas līnijas krustām šķērsām. Un acīmredzot ir pamats uzskatīt, ka deputāti labprātāk grib saņemt aptuveni 3000 eiro algu, bet nevirzīties uz priekšu,” tā norādīja Gobzems.

“KPV LV” premjera amata kandidāts vērsās pie uzņēmēju organizācijām ar lūgumu iecelt savus pārstāvjus viņa vadītajā profesionāļu valdībā. Viņa piedāvātajā valdības deklarācijā gan tika iekļauts piedāvājums, ka sociālajiem partneriem – uzņēmēju organizācijām un arodbiedrībām – vairs nebūtu ietekmes uz valdības lēmumiem. Paša partijā Gobzemam simtprocentīga atbalsta nav. Kaimiņš pirmdien sasaucis valdes sēdi, jo partijas valde par premjera kandidāta straujo plānu maiņu nav bijusi informēta. Ja frakcija sašķelsies, tad Kaimiņa nometnei varētu pieslieties deviņi vai desmit deputāti.

Didzis Šmits
13. Saeimas deputāts (KPV LV)

Mums ir viss kārtībā partijā. Ir, protams, atšķirīgi viedokļi. Vairākums ir, ka valdība tiek pareizi veidota. Tā, ka viss ir kārtībā. Artusam vienmēr ir bijis specifisks un savdabīgs viedoklis, bet partija kopumā ir vienota, vienota uzskatos par to, kā ir jāvada valdība.

“Ir skaidrs, ka es ar šo piedāvājumu nākšu arī uz savu frakciju ar lūgumu apstiprināt manā frakcijā manu piedāvājumu,” atzina Gobzems.

Savukārt 13. Saeimas deputāts, “KPV LV” valdes loceklis Ralfs Nemiro norādīja, ka frakcija ir absolūti vienota, “domas, protams, katram deputātam atsevišķi var dalīties kādos jautājumos”.

Aizvien nav jaunumu Gobzema pielaides lietā, un Satversmes aizsardzības birojs turpina politiķa izvērtēšanu. Nav zināms, vai izlūkdienesta uzmanību piesaistījuši Gobzema bijušie klienti advokāta profesijā, 24 000 eiro nodokļu parāds, ko viņš šovasar nomaksājis.

Divus mēnešus pēc vēlēšanām darbu turpina tehniska valdība Māra Kučinska vadībā. Tā nevar apstiprināt budžetu un nākt ar savām likumdošanas iniciatīvām. Šīs nedēļas balsojumi Saeimā liecina, ka Kučinska valdība kļūst rīcībnespējīga. JKP, “KPV LV” un Nacionālā apvienība kopīgi nobalsoja pret Ārlietu ministrijas viedokli par ANO Migrācijas paktu. Bet pretēji finanšu ministres aicinājumam “KPV LV”, JKP un “Saskaņa” atbalstīja astoņu miljonu eiro piešķiršanu neatliekamajai medicīniskajai palīdzībai nākamgad, neraugoties uz to, ka vēl nav nākamā gada budžeta, kur to iekļaut.

Raivis Dzintars
13. Saeimas deputāts, Nacionālās apvienības priekšsēdētājs

Politiskā krīze ir, tas ir nenoliedzami.

Tikmēr 13. Saeimas deputāts, “Jaunās Vienotības” priekšsēdētājs Arvils Ašeradens uzskata, ka “šobrīd sāk veidoties tādi politiskās krīzes priekšvēstneši”.

Es redzu divas problēmas: pirmā ir ļoti tehniska, mēs redzam, ka sāk veidoties varas vakuums, parlaments diezgan brīvi balso par finanšu līdzekļu piešķiršanu.

Otra – ir tā, ka liekas, ka Šķēle savu valdību apstiprināja 21. decembrī, iepriekšējoreiz, kad bija līdzīga situācija, 1995. gadā. Šobrīd mēs ļoti strauji tuvojamies tam termiņam. Mēs redzam, ka ir ļoti grūti partijām sarunāties, bieži vien ir tādi vērtību konflikti palieli. Tas rāda, ka nebūs viegli izveidot valdību, vai arī, ja tā tiks izveidota, tad nebūs viegli strādāt. Pašlaik tā situācija neizskatās labi.

Gobzemam pirmdien paredzēta tikšanās ar Valsts prezidentu Raimondu Vējoni. Vēlēšanās Saeimā iekļuva trīs jauni politiskie spēki. Valsts prezidents no šīm partijām izvēlējās uzreiz trīs potenciālos premjerministrus, tā radot konkurenci, nevis motivāciju sadarboties. Visā šajā laikā Vējonis savus lēmumus sabiedrībai plašāk nav pamatojis. Šīs nedēļas sākumā ”Nekā personīga” aicināja prezidentu uz interviju, taču piektdien tika saņemts atteikums.