Divi Saskaņas deputāti Ķekavas domē vēlas strādāt, atrodoties siltajās zemēs

Pievienot komentāru
Divi Saskaņas deputāti Ķekavas domē vēlas strādāt, atrodoties siltajās zemēs
Foto: Scanpix/Sipa USA

Šovasar uz ārzemēm pārcēlušies divi Ķekavas domes deputāti. No Saskaņas ievēlētie tautas kalpi pēc vietējo stāstītā uzturas Spānijā, Austrijā, Itālijā vai kur citur. Viņi paziņojuši, ka atrodas ilgstošā komandējumā, ko viņi noformējuši un izsnieguši viens otram. Kad Latvijā atgriezīsies, nav zināms. Un pieprasa tiesības domes sēdēs piedalīties, izmantojot Skype.

Kopš šīs vasaras Spānija, visticamāk, kļuvusi par vietu, no kuras Latvijā ievēlēti deputāti vēlas pārvaldīt Ķekavas pašvaldību. Runa ir par diviem no Saskaņas saraksta ievēlētiem deputātiem Ivanu Pihtovu un Maksimu Volkoviču. Pēdējās pašvaldību vēlēšanās, lai iekļūtu domē, Pihtovam pietika ar 1236, bet Volkovičam ar 1220 Ķekavas novada iedzīvotāju balsīm.

Abi tautas kalpi domē darbojas otro sasaukumu. Pihtovs savulaik strādājis policijā, Pilsonības un migrācijas pārvaldē un arī robežsardzē. Kopā ar Volkoviču pievērsušies biznesam un pārvalda arī savus īpašumus – viņiem katram pieder 5 dzīvokļi Baložos. Volkovičam arī Rīgā un Ķekavā.

2. jūnijā viņi abi domes sēžu zālē ir redzami pēdējo reizi, aktīvi iebilstot domes vairākuma iecerei ņemt kredītu, lai celtu bērnudārzu. Jau pēc divām nedēļām Volkoviča un Pihtova krēsli ir tukši, bet domes sēdei viņi pieslēgušies ar Skype, jo likums teorētiski ļauj piedalīties domes sēdēs attālināti. Ja deputāts ir slims vai atrodas komandējumā.

Pēc Jāņiem Volkovičs un Pihtovs domei nosūta dokumentu, ka kopš 15. jūnija abi atrodas ilgstošā komandējumā uz nezināmi ilgu laiku. Šādu izziņu abi Saskaņas deputāti izsnieguši viens otram uz abiem piederošās firmas GSPZM veidlapas.

Ķekavas domes deputāts Andris Damlics skaidro: “Pirmā reakcija bija tāda – gribējās saprast – uz cik ilgu laiku. Un tika prasīta papildu informācija. Kāds ir iemesls? Vai tā ir slimība, vai komandējums? Jo likums paredz tikai divas šādas iespējas.”

Baložos un Ķekavā vietējie iedzīvotāji zina stāstīt, ka deputāti aizbraukuši tālu prom no Latvijas. Versijas ir visdažādākās. Agrākajā Ivana Pihtova pagalmā sastaptā sētniece pat priecājas, ka deputāts ir prom.

 

Otra deputāta tēvs stāsta, ka Maksims Volkovičs esot kaut kur Eiropā un aktīvi nodarbojas ar biznesu. Kā viņš to spēj apvienot ar strādāšanu domē iedzīvotāju labā, lai vaicājot pašam Maksimam.

 

Abi deputāti joprojām tur roku uz pulsa arī saviem biznesiem Latvijā. Viņiem piederošā firma GSPZM, kuras uzdevumā viņi it kā atrodas garajā komandējumā, kā teikts Uzņēmumu reģistrā nodarbojas ar automobiļu apkopi un remontu. Baložos firmas adresē gan neatrodas autoserviss, bet nepabeigta un vairākus gadus iesaldēta pareizticīgo baznīca, kuras projektu deputāti atveduši no Pleskavas. Un arī nelielas telpas, kas atgādina kafejnīcu. Tur sastaptie cilvēki apgalvo, ka telpas īrē no abiem deputātiem. Bet naudu maksā viņu kontaktpersonai tepat Baložos.

Abiem deputātiem bijusi cieša sadarbība ar Krieviju. Kopā ar trešo domes deputātu no Vienotības Robertu Jurķi dibināta biedrība Daugava-velikaja. Tās uzdevums bijis nodrošināt pašvaldību pārrobežu sadarbību un sociālās nevienlīdzības mazināšanu. Kad Jurķis uz brīdi bija domes priekšsēdētājs, pat izcēlās publisks skandāls, ka Pihtovs un Volkovičs domes komandējuma laikā uz Pleskavas apgabalu devās kārtot arī savus privātos darījumus.

Nekā personīga: Jums nav zināms, kur viņi atrodas?
Roberts Jurķis, Ķekavas domes deputāts (Vienotība): Nav! To, ka, iespējams, kaut kur Eiropā, bet konkrēti nav.
Nekā personīga: Daugava-velikaja. Tad, ko bija domāts darīt ar to biedrību?
Roberts Jurķis: A, tā.. Tā biedrība bija domāta kā sadarbībai ar, ar, ar, ar, ar Krieviju. Ar Pleskavas pašvaldību. Savulaik. Un tur kaut kādas darbības tika veiktas un šobrīd tas nav aktīvi.

Nespējot saprast kā pareizi rīkoties pazudušo deputātu sakarā, Ķekavas mērs prasījis padomu Pašvaldību savienībai un pašvaldību ministrijai. Atklājās pretruna – likumā Par pašvaldībām teikts, ka attālināti sēdēs deputāti var piedalīties tikai tad, ja to atļauj domes nolikums. Bet Ķekavas pašvaldības nolikumā šāda iespēja nemaz nebija paredzēta. Tas nozīmēja, ka iepriekš, ļaujot deputātiem caur Skype domes sēdē piedalīties, dome jau ir pārkāpusi likumu.

Likums Par pašvaldībām

34.pants. Ja domes deputāts sēdes laikā atrodas citā vietā un veselības stāvokļa vai komandējuma dēļ nevar ierasties domes sēdes norises vietā, domes priekšsēdētājs var noteikt, ka domes sēdes norisē tiek izmantota videokonference (attēla un skaņas pārraide reālajā laikā), ja šāda iespēja ir noteikta pašvaldības nolikumā un klātneesošais domes deputāts ir reģistrējies dalībai domes sēdē pašvaldības nolikumā noteiktajā kārtībā.

Andris Damlics norāda: “Mūsu nolikumā bija paredzēts attālināta darbība komiteju sēdēs. Uz ko norādīja arī VARAM, ka mūsu nolikums ir nepilnīgs – mums nav konsekventa attieksme pret domes un pret komitejas sēdēm. Un jūlija mēnesī tika pagrozīts šis nolikums – tika izņemta ārā norma, ka komitejas sēdēs var piedalīties attālināti.”

VARAM ministrs Kaspars Gerhards skaidro: “Ņemsim vērā, ka tās ir pašvaldības. Un zem vārda ”pašvaldība” saprotam – pašu valdība. Un šeit ir tiesības domei noteiktu dažādu kārtību.”

Savukārt Latvijas pašvaldību savienības priekšsēdētājs Andris Jaunsleinis norāda: “Bija tāds priekšlikums, ka var piedalīties attālināti, bet tur ir noteikta zināma procedūra. Ir jābūt attaisnojošam iemeslam. Var būt slimība, komandējums. Bet tajā pašā laikā vēlāk šī jautājuma izskatīšanā piedalīties. Bet pa priekšu ir jābūt attaisnojošam iemeslam un par to lēmumu pieņem domes priekšsēdētājs – vai iesniegtie dokumenti ir attaisnojoši iemesli, vai nav. Ja vienkārši cilvēki aizbrauc prom un nepiedalās. Tad jau bez attaisnojoša iemesla vairāk nekā 3 reizes nevar. Jo tad ir pamats anulēt deputātu mandātu. Likumdošana to paredz.”

Nekā personīga: Bet tad kā jūs kā domes vadītājs uzskatāt – kas ar deputātiem ir noticis? Un ko jūs ar viņiem varat darīt?
Andris Damlics: Man nav informācijas. Tas, ko es esmu darījis. Es esmu viņiem rakstījis neskaitāmas vēstules. Viņi man prasījuši, kāpēc netiek pielaisti pie attālinātajām sēdēm. Atbilde ir viena – mūsu nolikums to neparedz. Bet, par cik Ķekavā deputātu skaits ir 17, mēs esam konstatējuši, ka tīri labi varam strādāt arī ar 15.

Par to, ka saskaņiešiem jāļauj iesaistīties domes sēdēs, atrodoties, iespējams, Spānijā vai citur Eiropā, ļoti aktīvi vairākas domes sēdes pēc kārtas iestājušies deputāti no Zemnieku savienības un Vienotības.

Deputāti Pihtovs un Volkovičs Ķekavas domes mājaslapā norādījuši, ka tikšanās laiku ar viņiem iespējams sarunāt, iepriekš vienojoties pa telefonu. Tomēr gan vietējiem iedzīvotājiem, gan arī žurnālistiem deputāti nav sasniedzami un uz telefonu zvaniem neatbild. Ķekavas mērs arī aizrakstījis sūdzību par deputātu izgājieniem viņu partijai, kas domei divu mēnešu laikā joprojām nav atbildējusi.

Foto: LETA

Foto: LETA

Jānis Urbanovičs, partijas Saskaņa Saeimas frakcijas priekšsēdētājs
Viņiem ir grūta izšķiršanās. Viņi nevarēs kandidēt, ja viņi tādā veidā atrodas pienākumos savos. Proti, ja viņi nevar… Nu, tas ir jau ne vienu reizi vien noticis. Ja tas būtu vienu reizi, tas būtu piedodami. Bet tā jau ir tāda ierasta prakse. Ar to viņi ir izslēguši no kandidēšanas iespējām.
Nekā personīga: Turpmākajās vēlēšanās viņi vairs nebūs no Saskaņas?
Jānis Urbanovičs: Nu jā. Vai nu viņi ir, dzīvo Ķekavā un strādā un pilda solīto saviem vēlētājiem. Vai arī viņi dara ko citu. Bet ne Saskaņā.

 Lai arī likums viņam to atļautu, Ķekavas mērs Andris Damlics abus saskaņiešus no amata atcelt neplāno. Līdz pašvaldību vēlēšanām esot palicis pārāk maz laika, lai veiktu šādas darbības.

Video

Lasi vēl