11 komentāri

Pagājušā gada budžetā vairāk nekā 20 miljonus nodokļu maksātāju naudas Saeimas deputāti bez dziļākas pamatojuma izvērtēšanas sadalīja pēc saviem ieskatiem.

Deputāti kvotu naudu deva baznīcu remontiem, sportam un kultūras iestādēm. Pie 10 000 tika arī Alojas pašvaldība. Naudu novada nacionāļi lūdza Kārļa Zāles veidotā pieminekļa Latvijas Brīvības cīņās kritušajiem alojiešiem pārvešanai no padomju karavīru kapiem Grobiņā uz Aloju. Nepilna gada laikā pašvaldībai tā arī neizdevās pieminekli izkustināt, un nauda būtu jāatmaksā. Taču gada pēdējās dienās pašvaldība izsludināja iepirkumu. Pieminekļa pārvešana tajā vairs netiek prasīta. Tagad tikai jāiekopj skvēriņš, kur piemineklis kādreiz varētu atrasties. Iepirkumā uzvarēja domes priekšsēdētāja radinieku firma.

Alojas pašvaldība saviem iedzīvotājiem uz valsts simtgadi grib dāvināt tēlnieka Kārļa Zāles pieminekli Brīvības cīņās kritušajiem. Ideja par pieminekļa pārvietošanu no padomju karavīru kapiem te virmo jau piecus gadus. Līdz šim ir atrasta vieta piemineklim pie baznīcas, ir skiču projekti, taču naudas lietās viss ir sagājis šķērsām.

Pieminekli alojiešiem, kas krituši Latvijas brīvības cīņās, trīsdesmitajos gados tēlniekam Kārlim Zālem pasūtīja Alojas baznīcas draudze. Naudu saziedoja iedzīvotāji. Piemineklis bija gatavs trīsdesmito gadu beigās, taču līdz Alojai tas nenonāca. Latviju okupēja Padomju Savienība.

Pēc kara granītā kalto pieminekli uzstādīja padomju karavīru kapos otrā Latvijas malā –  Grobiņas novada Medzē. 2012. gadā kapos notika rekonstrukcija, un Grobiņa ierosināja Alojai pieminekli paņemt.

Inga Mauriņa-Kaļva
Alojas novada domes deputāte (NA)

Dome pieņēma lēmumu šo pasākumu konceptuāli virzīt tālāk, nozīmējām atbildīgo, jo tur jāsazinās tālāk ar Krievijas vēstniecību, arī Kultūras pieminekļu aizsardzības biedrību, kā pareizi visu šo pasākumu veikt. Dome pieņēma lēmumu, un tad mēs visu laiku meklējām finansējumu, kā mēs šo pieminekli varētu atgriezt atpakaļ.

Aloja nav turīga pašvaldība un atrast naudu savā budžetā tā nespēja. Cerības radās 2016. gada beigās, kad Saeimas deputāti aicināja provinces kolēģus iesūtīt lūgumus par naudiņām, ko varētu dabūt ar deputātu kvotām.

Inga Mauriņa-Kaļva
Alojas novada domes deputāte (NA)

Tad, kad bija pieeja šīm kvotu naudām, bija jāraksta iesniegumi. Tad es kā Nacionālās apvienības deputāte sapratu, ka man ir iespēja uzrakstīt un kādu līdzfinansējumu dabūt, jo lēmums ir, un šī vīzija ir dzīva! Mums arī piešķīra šo naudiņu 10766 eiro.

2016. gada septembrī, kad deputāte rakstīja lūgumu, viņa vēl bija domes koalīcijā, taču tā mēneša beigās pašvaldībā notika varas maiņa. 2017. gada februārī pašvaldības priekšsēdētāja Dace Vilne no “Reģionu apvienības” parakstīja vienošanos ar Vides un reģionālās attīstības ministriju (VARAM) par mērķdotācijas izmantošanu. Jūlijā desmit tūkstoši ieripoja Alojas novada kasē. Taču ar pieminekļa pārvietošanu tik raiti nevedās. Izraudzītā vieta, kas minēta līgumā ar ministriju, nav uzmērīta un reģistrēta zemesgrāmatā. Nav būvvaldē apstiprināta būvprojekta. Arī pašu pieminekli nevar tā vienkārši paņemt no padomju karavīru kapiem.

Gints Jegermanis
ĀM Komunikācijas direkcijas vadītājs

2007. gada nogalē tika parakstīta abu valdību vienošanās par Latvijas apbedījumu statusu Krievijā un Krievijas apbedījumu statusu Latvijā. Un saskaņā ar šo vienošanos jebkura darbība Brāļu kapos ir jāsaskaņo. Līdz ar to pagājušā gada nogalē pie mums vērsās Brāļu kapu komiteja informēt Krievijas vēstniecību par šo lietu.

Lai gan vēstniecībai neesot iebildumu pret pieminekļa pārvietošanu, rakstiski šāds apliecinājums nav saņemts.

Nepilna gada laikā Alojas vara papīrus nepaspēja sakārtot un konkursu par pieminekļa vietas iekārtošanu tā arī neizsludināja. Neatradās arī nepieciešamais līdzfinansējums, bet ar Saeimas deputātu iedoto nepietika. Bijušais Alojas domes vicemērs Māris Možvillo stāsta, ka dome neesot bijusi gatava pieminekļa pārvešanai, nauda pārāk negaidīti uzkritusi uz galvas.

Decembra sākumā Alojā mainījās vara un par jauno pašvaldības vadītāju ievēlēja Valdi Bārdu no Zemnieku savienības. Jaunajā koalīcijā ir arī Nacionālās apvienības deputāte Inga Mauriņa Kaļva, kas sarūpēja 10 000 piemineklim. Pieminekļa jautājums bija viens no pirmajiem, pie kā ķērās Bārda.

Valdis Bārda
Alojas novada domes priekšsēdētājs (LZS)

Decembra sākumā mums bija speciālistu un dažādu pašvaldības speciālistu un projektētāju sapulce par to, ka mēģinām vēl tos darbus, kas ir līgums mums ar VARAM izpildīt un šo naudiņu apgūt. Sanācām sapulcē un skatījāmies, kā tas varētu notikties, kā tas varētu izskatīties un bija speciālistu viedoklis, ka varam paspēt apgūt.

22.decembrī pašvaldība izsludināja cenu aptauju, piedāvājumi pretendentiem jāsagatavo piecu dienu laikā. Iecerētie darbi ir lieli  – jāpārvieto simtiem kubikmetru zeme, jāierīko soliņi, bruģēti celiņi, apgaismojums, jāsasēj zāle un jāierīko piemineklim betona pamats. Un, protams, jāatved pati skulptūra.

Pieteicās divi pretendenti. Abi solīja darbus paveikt par gandrīz 40 000 eiro. Taču piedāvātās cenas pārsniedza cenu aptaujai noteiktās robežvērtības, tāpēc iepirkums izbeigts bez rezultāta. Abi pretendenti uzrunāti samazināt tāmes – tā, lai iekļautos deputātu kvotas 10 000. Piedāvājumi bija jāiesniedz jau nākamajā dienā. 29. decembrī pasludināts uzvarētājs – vietējā firma SIA “Draugu dārzs”.

Valdis Bārda
Alojas novada domes priekšsēdētājs (LZS)

NP: Tā ir tāda uzticama kompānija?

Bārda: Nu tā ir viena no novada lielākajām kompānijām, celtniecības ziņā noteikti, un arī tā summa nav tik milzīga – 10 766 laikam, ja nemaldos, lai būtu pamats neuzticēties.

NP: Jūs tai firmā iepriekš bijāt līdzīpašnieks?

Bārda: Ļoti sen, tas bija ļoti sen. Tas bija vēl divus sasaukumus atpakaļ, tad varbūt tā varētu teikt.

NP: Bet Jums tur nestrādā dzīvesbiedre?

Bārda: Strādā dzīvesbiedre, jā. Viņa ir grāmatvede. Nu viņa nav ne valdē, ne lēmēja, tā tālāk.

NP: Tā firma pieder viņas brālim?

Bārda: Nu, jā, jā.

NP: Jums tas nelikās šķērslis?

Bārda: Es domāju tā, ka nekad neesmu piedalījies celtniecības konkursu sastādīšanā, ne apjomu vērtēšanā un man nav tiesību kādai viņa kompānijai nestartēt konkursos vai iepirkumos.

Pārmetumus par konkursa rīkošanu pēdējās gada dienās Bārda noraida. Pie tā esot vainīga iepriekšējā domes vadība, kas neesot pietiekami ātri darbojusies, lai negaidīti saņemto naudu apgūtu. Ar naudas nonākšanu radinieku uzņēmumā viņam neesot sakara, viņš dokumentus neesot parakstījis, to darījis viņa vietnieks.

Firma par pasūtījumu ir priecīga un sola, ka darbus, kas apmaksāti jau avansā, noteikti izpildīšot.

Māris Siktārs
SIA “Drauga dārzs” īpašnieks

Siktārs: Nu kā, rezultāts ir – dome “piestādīja” līgumu un parakstījām.

NP: Un tas, ka esat radniecīgās attiecībās ar domes priekšsēdētāju, tam ir kaut kāda nozīme?

Siktārs: Pilnīgi nekāda. Man radinieku Alojā ir vismaz 100!

Par notikumiem Alojā informēti arī  Nacionālās apvienības Saeimas frakcijas deputāti, kas alojiešu lūgumu iekļāva savās deputātu kvotās. Viņi savu atbildību par budžeta naudas nodošanu negatavam projektam nesaskata. Vainīga esot iepriekšējā Alojas novada dome, kas nav solīto izdarījusi.

Jānis Dombrava
Saeimas deputāts (NA)

Nianse tā, ka šajā gadījumā bija vienošanās ar pašvaldību, ka pusi no līdzekļiem viņi atradīs no saviem resursiem un par realizēšanas iespējām tur īsti šaubas nebija, jo bija precīza tāme, gan visa informācija izpētīta vairāku gadu garumā.

Viņaprāt, arī pašu pieminekli bija jāpārvieto, negaidot Krievijas rakstveida piekrišanu.

Jānis Dombrava
Saeimas deputāts (NA)

Ziniet, man par šo lietu vispār nāk smiekli. Tas ir kaut kas nožēlojams, ka mēs baidāmies no Krievijas, kur viņi ir mūs okupējuši, aizveduši mūsu brīvības cīnītāju pieminekli, iemetuši kaut kādā nevietā, mēs baidāmies paņemt mūsu brīvības cīnītāju pieminekli un aizvest atpakaļ tur, kur tam būtu jābūt. Kāda starpība, kaut vai lai sūta notu pēc tam, ka mēs esam kaut ko nelikumīgu izdarījuši. Neko viņi nesūtīs, tās ir pilnīgas blēņas.

Alojas domes opozīcija par pašvaldības darījumiem gada pēdējās dienās nosūtījusi iesniegumu KNAB, policijai un VARAM.

Nacionālās apvienības ministra Kaspara Gerharda vadītā VARAM šonedēļ saņēmusi Alojas pašvaldības atskaiti par mērķdotācijas izlietošanu. Tagad ministrijai jāizlemj, vai viņa partijas biedru piešķirtā nauda izlietota tā, kā paredzēts.

TOP komentāri

 • Gunta Brikmane
 • Dzintars Kokars

  Dzintars Kokars

  Lasot visus šādus rakstus rodad tikai viena vēlēšanās, sākt visus blēžus likvidēt pašiem. Tiesībsargājošās instances tādus sargā, ir uz vienu roku.
 • Andis Kazāks
  +7 +6 -1

  Andis Kazāks

  Te nu jāiesaistās būtu Knab un citām tiesību un likumu sargājošajām instancēm.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl