Deglava tiltu remontē firma, ko vada Jakrina draugs

21 komentārs
Deglava tiltu remontē firma, ko vada Jakrina draugs
OKSANA DŽADANA, F64

Apmēram pusi no darbiem, remontējot Deglava tiltu, veic nevis konkursā uzvarējusī Lietuvas kompānija “Kauno tiltai”, bet gan firma, ko vada Satiksmes departamenta direktora Emīla Jakrina labs draugs. Jakrins, kurš amatā ir pēdējo nedēļu, noliedz, ka spētu jel kā ietekmēt projektos izvēlētos apakšuzņēmējus. Taču viens no šī apakšnieka speciālistiem ir Jakrina vadītā departamenta kādreizējais darbinieks Uģis Broža, kuru tiesā par Barona ielas remontdarbu dokumentu viltošanu.

Jaunais kultūras un sporta centrs Daugavas stadions top ar ES fonda līdzfinansējumu. Projekts paredz arī pārbūvēt apkārtnes ielas un Deglava pārvadu. Šo sadaļu uzticēja veikt Rīgas domes Satiksmes departamentam. Konkursā četru pretendentu vidū par uzvarētāju atzina Lietuvā reģistrēto “Kauno tiltai”, kas apņēmās darbus veikt par vairāk nekā četriem miljoniem eiro (4 258 457 eiro).

Konkursa dokumentos kompānija uzrādīja, ka aptuveni 12% darbu nodos apakšuzņēmējiem. Un nosauca arī divu firmu vārdus. Taču jau līguma parakstīšanas dienā parādījās jauna apakšnieka vārds, kam ” Kauno tiltai” nodeva krietni vairāk darbu – 45%.

Mārtiņš Brencis

Mārtiņš Brencis
Centrālās finanšu un līgumu aģentūras direktors

(NP: 45% ir daudz.) Jā. Bet publisko iepirkumu likums nenosaka kādu minimālo iepirkumu slieksni.

Kompānija, kam “Kauno tiltai” nodevusi pusi no līguma, ir “Tecpro Construction”. Firma iepriekš nav vinnējusi nevienu lielu būvniecības projektu. Lielākais līdz šim saņemtais pasūtījums – grīdu seguma atjaunošana un izbūve vairākos paviljonos Rīgas centrāltirgū.

Emīls Jakrins

Emīls Jakrins
RD Satiksmes departament direktora p.i.

(NP: Vai Jūsu akceptēta iepirkumu komisija tajā brīdī, kad izvēlējās “Kauno tiltai” zināja, ka pusi no darbiem veiks kāds vietējais uzņēmējs?) Es esmu drošs, ka ne. To jau arī neprasa šis iepirkums. (NP: Kad jūs uzzinājāt, ka “TecPro Construction” patiesībā veic pusi no darbiem Deglava tilta remontdarbos?) Ja jūs man tā prasāt, kamēr nebijāt šos jautājumus sākusi prasīt, es par šo lietu nebiju īpaši domājis.

“Tecpro Construction” vada Artūrs Bergholcs. 24 gadu vecumā, viņš sāka savu politisko karjeru pie Rīgas mēra tēvzemieša Jāņa Birka, bet jau dažus mēnešus vēlāk tika iecelts par Ekonomikas ministrijas parlamentāro sekretāru. Saikni ar parlamentu Bergholcs nodrošināja vēlāk arī Satiksmes ministrijā, kurā par ministra biroja vadītāju tolaik strādāja Emīls Jakrins. Ministrs Gerhards atceras, ka tikko juridisko fakultāti beigušo Bergholcu tēvzemieši ieteikuši kā pieredzējušu un zinošu.

Kaspars Gerhards

Kaspars Gerhards
Bijušais ekonomikas ministrs , tagad zemkopības ministrs (VL-TB/LNNK)

Tāpēc no partijas puses tika piedāvāts cilvēks, kurš jau bija partijā, kuram bija politiskā pieredze, bija vadījis Birka kunga biroju – šāds piedāvājums bija un es to pieņēmu. Nāca cilvēks kā speciālists. Kā politiskās partijas pārstāvis. Kādas viņam bija attiecības ar Jakrina kungu, es patlaban pateikt nevaru.

Bergholcs savu veiksmi Deglava pārvada konkursā skaidro vienkārši. Piedāvājums būt par apakšuzņēmējiem iesniegts teju visiem pretendentiem, paši konkursā nestartēja, jo neesot tik lielu brīvu finanšu līdzekļu. Sarunu ar Jakrinu par šo tēmu neesot bijis.

Artūrs Bergholcs

Artūrs Bergholcs
SIA “TecPro Construction”  valdes priekšsēdētājs

(NP: Cik tālu, jūsu firmas izvēli noteica jūsu pazīšanās ar Satiksmes departamenta direktoru?) Viņš to nav slēpis. Mums ir pietiekami sena vēsture. Arī valsts pārvaldē mēs kādu laiku esam strādājuši kopīgi. Šinī gadījumā, kā es teicu, bija trīs pretendenti. Mēs visiem trijiem devām piedāvājumu. Es nezinu, vai tas, ko dod vai nedod, bet tas jautājums tā ir pagriezts. Diemžēl tā ir sakritis, bet tai brīdī nekādas sarunas vai saistības par šo tematu nebija.

Emīls Jakrins

Emīls Jakrins
RD Satiksmes departamenta direktora p.i.

Nav komentāru par šo. Protams, ka šī izvēle nav nekādā veidā  saistīta ar manu personību.

Bijušo RD Satiksmes departamenta darbinieku Uģi Brožu apsūdz dokumentu viltošanā Barona ielas remontdarbos. Prokuratūra uzskata, ka nekāda uzraudzība Barona ielā netika veikta un ap 700 dokumentu parakstīti ar atpakaļejošiem datumiem. Kopā ar Brožu tiesā vēl piecas personas. Tagad Broža strādā pie Deglava tilta ceļu sadaļas. Jau kā “TecPro Construction” darbinieks.

Artūrs Bergholcs

Artūrs Bergholcs
SIA “TecPro Construction”  valdes priekšsēdētājs

(NP: Mums ir skatītāji, kuri ir atrakstījuši, ka redzējuši Uģi Broži uzņēmuma “TecPro Construction” automašīnā. Viņš ir jūsu darbinieks?) Jā, viņš ir. (NP: Un cik sen?) Ja nemaldos 2016. gada beigas vai 2017. gada sākums. (NP: Pēc tam, kad viņam bija nepatikšanas departamentā?) Nu, jā. Mūsu tie ceļi saveda drusku savādāk. Tie jautājumi ir daudz, bet kā speciālists viņš ir augstas raudzes. Viņam arī ir plašs sertifikātu lauks. Tā kā tā sadarbība ir pietiekami normāla.

Barona ielu ekspluatācijā nevarēja nodot gandrīz divus gadus vairāku būvdarbu defektu dēļ, uz kuriem norādīja gan eksperti, gan arī iedzīvotāji. Jakrins uzskata, ka departamenta atbildība tajā nav saskatāma, un tāpēc pašvaldība Brožas lietā nav pieteikusies kā cietusī uz jelkādu materiālu kompensāciju.

Emīls Jakrins

Emīls Jakrins
RD Satiksmes departamenta direktora p.i.

Ņemot vērā būvobjekta garumu, darba roku trūkumu un citas lietas, tas būvprocess bija tāds kāds bija, bet skaidrs, ka tas par 90% bija būvnieka atbildība, un nevis Uģa Brožas, vai kāda cita RD Satiksmes departamenta darbinieka atbildība. Nav jau viduslaiki, kad pasūtītājs var ar pātagu dzenāt strādniekus.

Interesanta ir Brožas pašreizējā darba devēja “TecPro Construction ” īpašnieku struktūra. Laikā, kad vēl Deglavas tilta remontdarbu konkurss nebija noslēdzies, kā šīs kompānijas patiesā labuma guvējs norādīts Guntars Kokorēvičs. Bet kontaktos norādīta Liene no SIA “Uzņēmumu vadība un konsultācijas”. “UVK” ir  labi zināms kā ekspremjera Andra Šķēles ģimenei piederošs bizness. Bergholcs apgalvo, ka no pērnā gada decembra viņš esot vienīgais labuma guvējs uzņēmumā.

Artūrs Bergholcs

Artūrs Bergholcs
SIA “TecPro Construction”  valdes priekšsēdētājs

(NP: Tas, kas mūs mulsina, ka pie labuma guvējiem parādās personas vārds, kuras e-pasta galā parādās “uvk” (Uzņēmumu vadība un konsultācijas – red.), kas zināms kā Andra Šķēles uzņēmums?) Nav bijusi saistība. Jo konkrētās personas, ar kurām bijusi sadarbība, cik es zinu, viņas pārstāv ļoti daudzus uzņēmumus! Nezinu, kādās attiecībās, bet tos uzņēmumus pārstāv daudzus.

Emīls Jakrins

Emīls Jakrins
RD Satiksmes departamenta direktora p.i.

Jūs labi redzējāt. Tur ir lieli uzņēmēji piedalījušies šīs kompānijas laikam dibināšanā vai izveidē, tā kā nekādu pārsteigumu tur nav. (NP: Tas mums kā medijiem ir jaunums, ka Šķēles kunga bizness sniedzas arī līdz ceļu būvniecībai.) Papētiet vēl. Es domāju, ka Šķēles kungs ir būvniecības biznesā desmitiem gadu!

Deglava pārvads nav vienīgais Rīgas Domes Satiksmes departamenta konkurss, kurā kā apakšuzņēmējs strādā “TecPro Construction”.

“Nekā personīga” ir zināms, ka šī paša projekta daļā Ata ielas, Augšielas un Vagonu ielas pārbūvē bijis cits uzvarētājs ” Ļ-KO”, daļēji darbus uzticējis Bergholca vadītajam uzņēmumam. “TecPro Constructio”n savu piedāvājumu iesniedzis arī Brasas tilta atjaunošanā, kam paredzēti desmit miljoni. Tur par uzvarētāju atkal nosaukts “Kauno tiltai”, bet, vai un cik daudz no darbiem veiks Bergholca firma, vēl nav izlemts.

Gan Jakrins, gan Bergholcs nomainīja partiju un kļuva par Attīstībai biedriem. Jakrins savu darbību  patlaban  skaitās apturējis, bet Bergholcs apgalvo, ka  viņš  neesot visai aktīvs partijas biedrs