Covid-19 krīze: Valstis cīnās arī sabiedrisko attiecību laukā

Pievienot komentāru

Covid 19, protams, ir krīze veselības aprūpes sistēmām un smagi skar visu valstu ekonomikas. Bet valstis cīnās arī sabiedrisko attiecību laukā. Prezidents Tramps ilgstoši koronavīrusu dēvēja par “Ķīniešu vīrusu”, Ķīna pielika lielas pūles, lai vīrusu nekādi nesaistītu ar viņu valsti, bet Krievija pirmie ķērās pie humanitārās palīdzības sniegšanas, lai gan paši vēl nebija sākuši pat testēt slimos.

Martā Itālija bija karstākais Koronavīrusa perēklis, saslimušo un nāvju skaitļi bija šausminoši. Mirušos no pilsētām izveda ar armijas mašīnām, tos apglabāja masu kapos. Ārstiem trūka nepieciešamā aprīkojuma – vīrusa testu, elpināšanas aparātu un, protams, medicīnas masku.

11.martā Pasaules veselības organizācija izsludināja pandēmiju. Dienu vēlāk Krievija paziņoja par humanitārās palīdzības sniegšanu Itālijai.

Drīzumā Itālijā ieradās lidmašīna ar aizsarglīdzekļiem, dezinfekcijas pulverizatoriem un krievu speciālistiem.

Viņus pavadīja filmēšanas grupa, kas steidza pārraidīt itāļu pateicības vārdus par palīdzību grūtajā brīdī.

Aktuālākās ziņas, datus un faktus par Covid-19 izplatību Latvijā un pasaulē lasi ŠEIT!

Pāris nedēļas pirms krieviem Itālijā jau pabija divas lidmašīnas no Ķīnas. Arī viņi atveda aprīkojumu un dalījās zināšanās, kā apkarot vīrusu.

Publiskajā telpā izskatījās, ka Krievija un Ķīna ir vienīgās, kas palīdz citām. Abām valstīm ir savi slēptie mērķi – Ķīna cenšas uzlabot publisko tēlu, lai neviens vairs neatgādinātu, ka lielvalsts slēpa informāciju par nelaimi un palaida garām brīdi, kad vīrusu vēl varēja kontrolēt.

Reputācijas atmazgāšanas akcijas turpinās, šonedēļ arī Latvija dāvanā saņēma 500 respiratorus.

Kad pandēmija sasniedza ASV, šis pats scenārijs atkārtojās. Krievija sūtīja aprīkojumu, pasniedzot to kā pašaizliedzīgu rīcību. Vēlāk gan atklājās, ja par daļu sūtījuma ASV bija maksājuši. Bet savu Krievija bija panākusi – ASV izskatījās vāja un nevarīga, bet Krievija – bagāta un nesavtīga.

Arī palīdzības sniegšana Itālijai ir ar dubultu dibenu, – pirmkārt, Krievija ieguva informāciju par vīrusa nopietnību. Pēc humanitāro speciālistu atgriešanās no Itālijas, Krievijas vadība mainīja domas un izsludināja karantīnu.

Otrs ieguvums ir attiecības ar Itāliju – Krievija vēlas panākt, lai nākamajā Eiropas Savienības balsojumā par sankcijām pret Krieviju, Krimas okupācija un karš Ukrainā vairs nešķistu tik slikta lieta un Itālija uzliktu veto sankcijām.

Krievijas rīcībai ir arī iekšpolitiski mērķi – palīdzot Itālijai un ASV, tā saviem iedzīvotājiem demonstrē, ka vīruss Krievijai nav problēma. Tā to uzvarēs ar savu īpašo pieeju un tautas varonību.

Krievijas un Ķīnas centieni strādā, nervozajā un vīrusa pilnajā atmosfērā labāk izskatās lidmašīna ar medicīniskajām maskām, nekā Eiropas Savienības lēmumi valstu ekonomikās ieguldīt miljardiem eiro. Nesavtīgo glābēju laurus plūc Ķīna, Krievija un Kuba, bet fakts, ka Francija uzņem pacientus no Itālijas, bet Vācija sūta maskās uz Čehiju, pazūd vispārējā troksnī ap vīrusu.