Komentāri

Pērn par Rīgas Centrāltirgus tirgus šefu kļuva Andris Morozovs, kurš atpazīstamību ieguva kā ”spaisa” apkarotājs 2013. gadā un vēlāk kļuva par aktīvu “saskaņieti”. Morozovs tirgus administrācijā vietu atradis arī savam draugam no bodibildinga un “spaisa” apkarotāju aprindām – Vitālijam Dubovam. Dubovs tagad ir tirgus Drošības dienesta priekšnieks.  Pērn tirgus atteicās no apsardzes firmu pakalpojumiem, lai veidotu savu piecdesmit apsargu kolektīvu.

Iekustināt sabiedrību pret “spaisu” Rīgā Morozovam, Dubovam un viņu domubiedriem izdevās diezgan veiksmīgi, saņemot atzinību no valsts un pašvaldības. Taču ar miljonu eiro vērto kontrabandas cigarešu rūpalu Centrāltirgū viņi ir izvēlējušies sadzīvot.

Atbildība par ienesīgā kriminālbiznesa darbošanos zem pašu novērošanas kamerām tiek uzvelta  nesakārtotajiem likumiem un policijas kūtrumam.

Rīgas Centrāltirgus ir lielākais atklātais tirgus Eiropā. Dienā tur apgrozās ap 100 tūkstošiem cilvēku. Tas ir ne tikai interesants tūrisma objekts, bet arī biznesam tur ir milzīgi apgriezieni. Netrūkst ne godīgu zemnieku, ne blēžu. Tirgū var nopirkt gan viltotas kedas un īstas cepures, gan jaunākos kartupeļus un pirmās zemenes.

AS “Centrāltirgus” kapitāla daļu turētājs ir Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs. Valdes priekšsēdētājs ir viņa partijas biedrs Andris Morozovs. Morozovs tirgū nonāca 2016. gada jūnijā, kad  kukuļošanas lietas dēļ vadītāja amatu bija spiests pamest iepriekšējais vadītājs  Anatolijs Abramovs.

Morozovs ceļu uz politiku sāka organizējot akcijas pret narkotisko vielu jeb “spaisa” tirgoņiem 2013. gadā. Rīgu bija pārņēmusi “spaisa” sērga, viņš ar bodibildinga kolēģi Sandri Bergmani un citiem domubiedriem izveidoja iniciatīvas grupu “Stop drugs”, kas ielās uzraudzīja un traucēja “spaisa” tirgoņu aktivitātēm. Grupas pamatā bija sporta kluba ”Arkan” ļaudis. Klubs izveidots, lai atbalstītu Maskavas forštates jauniešus, novēršot viņus no kriminalizēšanās. “Stop Drugs” pamanīja arī Rīgas galva Nils Ušakovs, un arī viņam priekšvēlēšanu gadā patika doties līdzi naksnīgajās patruļās.

Tā nebija vienīgā sadarbība. 2014. gada septembrī, īsi pirms 12. Saeimas vēlēšanām, Morozovs ar saviem domubiedriem piedalījās “Saskaņas” rīkotajā akcijā pret bankas ”Citadele” pārdošanu amerikāņu investoriem. Priekšvēlēšanu pasākuma plānošanu Nils Ušakovs paslepus organizēja savā kabinetā domē. Pieķerti esošie un topošie politiķi taisnojās, ka vēlajā vakarā ieradušies apspriest ikdienas darbus.

Gan Morozovs, gan Bergmanis kandidēja uz 12. Saeimu no “Saskaņas” saraksta, taču viņus neievēlēja. Morozovs kļuva par Saskaņas jauniešu organizācijas Restart.lv valdes locekli. Partija savu jauno kadru neaizmirsa. Morozovam uzticēja pieskatīt Centrāltirgu. Jaunais tirgus šefs darbojas ātri un šķietami efektīvi. No tirgus izmesti kašķīgi starpnieki, celtnieki remontē tirgus plačus un būdas. Jau no pirmajām dienām viņš pieķēries arī drošības jautājumiem.

Līdz šim tirgu pieskatīja apsardzes firma. Pagājušajā vasarā Morozovs par drošības šefu uzaicināja savu draugu no “spaisa” akciju laikiem Vitāliju Dubovu. Viņam uzticēja veidot Centrāltirgus Drošības dienestu.

Līdz pagājušā gada rudenim par apsardzi firmai SIA ”Apsardze Jūra – SBE” maksāts miljons gadā. Tagad tirgū par drošību rūpējas ap pussimts cilvēku, kas ir Centrāltirgus darbinieki. Tā triju gadu laikā iecerēts ietaupīt 150 tūkstošus eiro.

Nekā personīga gan norāda, ka nekādu pierādījumu, ka bijis publisks konkurss un tirgus Drošības dienesta vadītāja amatu, nav. Dabūt darbu Dubovam palīdzējis tas, ka viņš ir bijis profesionālajā dienestā armijā. Tagad viņš darbu tirgū apvieno ar ēdināšanas uzņēmuma “Lido” apsardzes vadīšanu.

Viens no drošības dienesta uzdevumiem ir cigarešu un alkohola preču kontrole tirgus teritorijā. Tirgū šīs preces nedrīkst atrasties. Centrāltirgus vadība un drošības dienests apgalvo, ka nopietni cīnās ar kontrabandas cigarešu tirgotājiem. Taču tirdzniecība notiek zem video novērošanas kamerām. Vīri netraucēti slēdz darījumus un pārdod blokiem cigarešu.

Policijā saka, ka Centrāltirgū izņemto cigarešu apjoms ir pieaudzis, taču ne tuvu ne četrkārt kā to apgalvo jaunais vadītājs. Panākumi skaidrojami arī ar īpašas policijas grupas izveidošanu Rīgas reģiona pārvaldē. Kā izmainījies Centrāltirgus apsargu cigarešu pienesums, policijā pateikt nevarēja.

Centrāltirgus vadības lēmums veidot savu apsardzes dienestu ir neloģisks un pretējs tirgus tendencēm. Latvijā ir daudz profesionālu apsardzes firmu, kas spētu apsargāt tirgu. Uzturēt savu dienestu ir neefektīvi un riskanti, saka Latvijas ietekmīgāko apsardzes kompāniju asociācijas valdes priekšsēdētājs Arnis Vērzemnieks.

Kopā ar Morozovu “Saskaņas” jaunatnes organizācijā Restart.lv cerīgi karjera sākās arī Centrāltirgus vecākajai lietvedei, Rīgas domes deputātei Svetlanai Savickai. Taču pēc skandāla ar vīra savādo nokļūšanu “Rīgas namu pārvaldnieka” amatos, viņa no organizācijas izstājās. Amatpersonas deklarācijā lasāms, ka viņa tirgū pērn nopelnījusi 15 tūkstošus eiro.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl