Apšauba Rasnača kā tieslietu ministra varēšanu izskaust krāpniecības shēmas

0 Komentāru
Apšauba Rasnača kā tieslietu ministra varēšanu izskaust krāpniecības shēmas
(Foto: LETA)

Dalītā īpašuma jautājumu atrisināšanu tieslietu ministra amatam virzītais Dzintars Rasnačs nosaucis par vienu no savām prioritātēm. Darāmo darbu tieslietu jomā netrūks. Vēl nesācis strādāt, Rasnačs jau saņēmis kritiku par Nacionālās apvienības nespēju tikt galā ar krāpnieciskajām shēmām daudzajās maksātnespējas lietās.

Par tēvzemiešu veterāna drosmi pārsēsties no ērtā un komfortablā krēsla Saeimas prezidijā pie valdības galda, kur nāksies smagi strādāt, pārsteigumu pauž daudzi. Taču viņš nacionāļos bija palicis teju vai vienīgais jurists, par kura spējām saņemt ministra darbam nepieciešamo augstākā līmeņa pielaidi nebija šaubu.

Pēc astotās klases beigšanas Rasnačs nedevās uz ģimnāziju, jo uzskatīja, ka tur mācās tikai meitenes, bet ieguva specialitāti Rīgas industriālajā politehnikumā. Seši gadi slīpētāja darbā VEF instrumentu ražotnē bija būtiski, jo tieši tur Rasnačs sāka darboties Latvijas Tautas frontē, kas bija aizsākums viņa nokļūšanai tēvzemiešu rindās, kurās Rasnačs, atšķirībā no daudziem citiem, ir joprojām.

Oponenti gan mīl pieminēt arī kādu neglaimojošu faktu Rasnača biogrāfijā – atmodas vēsmām jau virmojot, viņš astoņus mēnešus bijis arī kompartijas biedrs. Juristos Rasnačs izmācījās Latvijas Universitātē vakara nodaļā. Aktīvi strādāja tēvzemiešu 6. Saeimas vēlēšanu kampaņā, taču parlamentā neiekļuva. Tomēr ar savu darbu Rasnačs nopelnīja augsto tieslietu ministra posteni. Andra Šķēles pirmajā valdībā 32 gadīgais Rasnačs bija jaunākais ministrs, un tas bija laiks, kad bija jārada mūsdienu tiesību sistēmas pamati Latvijā.

Bijušais Tieslietu ministrijas valsts sekretārs Aivars Maldups: 
Viņš bija tāds urķis, urbējs. Kas lien iekšā visos sīkumos, iepazīstas ar lietām, mēs bieži vien ministrijā bijām pat pārsteigti, ka viņš meta atpakaļ vēstules, kuras pats lasīja, dziļi analizēja, un reizēm pat par vienu nepareizu komatu bija situācijas, kad viņš laboja un meta atpakaļ, un lika pārstrādāt.

Prognozes, ka nepieredzējušo ministru ātri “nometīs”, nepiepildījās. Rasnačs nostrādāja vēl vienā Šķēles un Guntara Krasta valdībā. Kopā ar tālaika finanšu ministru Robertu Zīli pārcieta arī neuzticības balsojumu Saeimā. Viņš tolaik publiski kritizēja tiesnesi, kura Bankas Baltija lietā apsūdzētajam Aleksandram Laventam veselības problēmu dēļ atļāva atrasties mājas arestā. Nepārdomātie tieslietu ministra Rasnača izteikumi bija viens no iemesliem, kāpēc Laventa sūdzību pieņēma Eiropas Cilvēktiesību tiesa, un vēlāk tā pieprasīja atcelt Latvijas tiesas spriedumu Bankas Baltija lietā.

Tieslietu ministra amata kandidāts, Saeimas deputāts Dzintars Rasnačs (Visu Latvijai!-TB/LNNK):
Jebkuram ministram, kurš grib ieviest kādā konservatīvākā sistēmā kardinālas izmaiņas, ir jābūt gatavam saņemt sitienus.

Pēc darba valdībā Rasnačs nonāca Saeimā, kur lielos skandālos nav iekūlies. Tomēr joprojām ir jautājums, kā Rasnačs, kuru raksturo kā pedantu un pieredzējušu juristu, būdams Saeimas Juridiskās komisijas sekretārs, lika savu parakstu zem viltotā protokola, kas maksāja karjeru Vinetai Muižniecei un kuru notiesāja par dokumentu viltošanu. Kā liecina mūsu rīcībā esošais tiesas spriedums, izmeklēšanā tā arī netika noskaidrots, kad un kā precīzi tika parakstīts 2009. gada septembra komisijas sēdes melīgais protokols, taču ne Muižniece, ne Rasnačs nav apšaubījuši, ka uz protokola ir tieši viņu paraksti.

Tas, ka 16 gadu salīdzinoši mierīgas laika pavadīšanas Saeimā, kur amati prezidijā vienmēr ļāva Rasnačam būt labi pamanāmam vēlētājiem, politiķis atkal sajutis sevī ambīcijas darbam valdībā, ir pārsteigums kādreizējiem partijas biedriem.

Foto: LETA

Foto: LETA

Bijušais TB/LNNK valdes loceklis, tieslietu ministru G. Bērziņa, J. Bordāna padomnieks Jānis Tomels:
Katrā ziņā tas ministra posms viņam nebija viegls tīri tādā slodzes ziņā, un tīri cilvēciski viņš kādu laiku gribēja pabūt ārpus tā smagā darba, kas ir ministram jādara par salīdzinoši ne pārāk lielo algu – to pašu var dabūt Saeimā, tik ļoti nepārstrādājoties.

Informācija, kas ir Nekā personīga rīcībā liecina, ka Dzintaru Rasnaču virza augstajam amatam, jo Nacionālā apvienība ir pilnīgi droša, ka viņš spēs saņemt ministra darbam nepieciešamo augstākā līmeņa pielaidi valsts noslēpumam. Tāda Rasnačam ir jau tagad, strādājot Saeimas prezidijā.

Foto: LETA

Foto: LETA

Nekā personīga: Vai varat paskaidrot savu izvēli, kāpēc tieši tagad izvēlaties Rasnaču, kad jāveic būtiskas pārmaiņas tiesu jomā?
Eiropas Parlamenta deputāts, Nacionālās apvienības valdes loceklis Roberts Zīle: Mēģinu atcerēties, pirms 5 gadiem viņš visumā gribēja Saeimā palikt, jo toreiz arī bija iespēja kļūt par tieslietu ministru. Tagad viņš ir piekritis.
Nekā personīga: Vai tas ir reformu dēļ?
Roberts Zīle: Iespējams, jā, bet varbūt NATO parlamentārās delegācijās strādājot, labā nozīmē, viņš grib īstenot ambiciozo mērķi – vadīt tieslietu padomi Latvijas prezidentūras ES laikā.

Bez jau pieminētās Latvijas prezidentūras Rasnačam priekšā daudz grūtu un sarežģītu lēmumu. Jāpabeidz smagā tiesu reforma. Konservatīvā sistēma, ar kuru Rasnačs jau reiz sadūries, viņu nebiedē, jo laiki mainījušies un tiesneši esot izveidojuši labu pašpārvaldi. Pēdējā laikā ar vien biežāk publiski norādīts uz kļūdām kolēģu darbā, un tiesu vadītāji rosinājuši saukt pie disciplināratbildības vairākus tiesnešus. Arī tieslietu ministrs ir viena no amatpersonām, kura var iniciēt izmeklēšanu pret negodīgiem tiesnešiem.

Valdības veidošanas laikā skarbus vārdus Rasnača partijas biedriem velta lielāko banku vadītāji. Viņi vēstulē nākamās Saeimas deputātiem raksta, ka shēmas, kurās iesaistīti gan maksātnespējas administratori, gan tiesu sistēmā un valsts pārvaldē strādājošie, sasniegušas tādu mērogu, ka var runāt par nacionālās drošības apdraudējumu. Taču nacionālā apvienība, kas uzrauga tieslietu jomu jau daudzus gadus un kam būtu jāizskauž šādas shēmas, drīzāk lobē partijā ietekmīgus spēlētājus. Banku vadītāju kritiku Rasnačs sauc par pamatotu, taču vienlaikus norāda uz kritizētāju pašu neizdarībām.

Tieslietu ministra amata kandidāts, Saeimas deputāts Dzintars Rasnačs (Visu Latvijai/TB/LNNK):
Ir viena lieta, kur lielo banku vadītāji nespēj saskatīt skabargu arī savā acī. Tas ir jautājums par kredītņēmēju maksātspējas un reputācijas izvērtēšanu.

Valdības vadītāja Laimdota Straujuma neatklāj, vai īsti ir apmierināta ar Rasnača kandidatūru. Tieslietu joma arī turpmāk esot iedalīta nacionālajai apvienībai, kas ļauj noprast, ka arī problēmas šai jomā, tā atstās risināt pašai partijai.

Bijušais tieslietu ministrs Jānis Bordāns, kuru patrieca no nacionāļu rindām, līdzko viņš pieķērās maksātnespējas administratoru stingrākai uzraudzībai, nelolo lielas cerības, ka Rasnačs nostāsies pret partijas interesēm un enerģiski ķersies pie krāpšanu shēmu izskaušanas. Šie jautājumi nav bijuši tie, par kuriem Rasnačs būtu interesējies, strādādams Saeimā.

Foto: LETA

Foto: LETA

Bijušais tieslietu ministrs Jānis Bordāns: 
Vai Rasnača kungam būs neatkarīga stāja, cik viņš būs neietekmējams no partijas pozīcijas, te drīzāk varētu problēma rasties. Un, cik viņam, Rasnača kungam, vispār ir pašam savs viedoklis šajos jautājumos.

Tieslietu ministram arī turpmāk pieļaujot ļaunprātīgus maksātnespējas gadījumus, Latvija riskē ar starptautiskām tiesvedībām par investīciju aizsardzību. Tam sekas var būt miljonos, ko zaudēsim tiesvedībās, bet desmitiem reižu lielāki var būt zaudējumi no aizbiedētiem investoriem, kuri nevēlas šurp nākt Latvijas starptautiskās reputācijas dēļ.

0 Komentāru