Bordānam šaubas par to, cik nopietna ir krimināllieta pret Kaimiņu

7 komentāri

Pirms nedēļas sarunas par jaunās valdības veidošanu sāka sešas partijas, kuras kopā Saeimā varēja rēķināties ar 77 balsīm. 

Pēc Jaunās konservatīvās partijas (JKP) paziņojuma, ka tā nesadarbosies ar ZZS, koalīcijai vairs paliek tikai 66 balsis, un topošās valdības stabilitāte tieši atkarīga no otras jaunās partijas – “KPV LV”. Citas partijas tik trausls vairākums neapmierina, tādēļ nākamnedēļ sarunas jāsāk no sākuma.

Pirmā nedēļa pēc vēlēšanām nav bijusi vienkārša. Lai nākamajai valdībai nodrošinātu vairākumu Saeimā, vienošanās jāpanāk starp vismaz četrām no ievēlētajām septiņām partijām, un nu jau norit trīs paralēli valdības veidošanas procesi. Vieni aicina nesteigties, citi jau piedāvā savu koalīcijas un valdības sastāvu.

Jau pirmdien abas partijas, kas ieguvušas pa 16 mandātiem – JKP un “KPV LV” – paziņoja par sarunu sākšanu ar visām partijām, izņemot “Saskaņu”. Teorētiski topošajai valdībai bija pieejamas 77 deputātu balsis.

Jānis Bordāns
Premjera amata kandidāts (JKP)

Šis sarunu raunds neietver ministriju un premjera vietu sadalījumu, bet pārrunātu, kas ir katras partijas uzstādījumi. Mēs esam gatavi būt stūrakmens valdības veidošanas un pastāvēšanas procesā.

Pirmās sarunas bija piesardzīgas. Iesaistītie arī bez ieslēgtām kamerām apliecina, ka amatu dalīšana nav notikusi, ir mēģināts saskaņot redzējumus par reformām un galvenajiem darbiem.

Aldis Gobzems
Premjera amata kandidāts (“KPV LV”)

Šo sarunu mērķis nebija veidot kodolu, bet gan iepazīties un pārrunāt tās programmātiskās detaļas, kurās mēs varam atrast kopsaucējus.

Savukārt Saeimas deputāts Artuss Kaimiņš (“KPV LV”) norādīja: “Tā kā pirmajā randiņā. Saprast, apskatīties viens otram acīs, izrunāt, kas nav izrunāts.”

Trešdien viss mainījās. JKP paziņoja, ka ar ZZS nestrādās un potenciālais valdības atbalsts samazinājās uz 66 balsīm.

66 ir tieši tik, lai abas reformatoru partijas kļūtu viena no otras tieši atkarīgas. Katra no tām var bloķēt lēmumus vai izgāzt balsojumu. Šajā brīdi izredzes parādījās trešajai jaunveidotajai partijai “Attīstībai /Par”. Tā bažās par mediju brīvību un demokrātiju paziņoja, ka uzsāks savas sarunas par valdības veidošanu.

Juris Pūce
13. Saeimas deputāts (“Attīstībai /Par”)

Es ticu, ka par daudziem jautājumiem mēs vienosimies diezgan vienkārši, bet, ja ir šaubas par patiesu uzticību demokrātiskām institūcijām, tas rada problēmu mums ļoti lielu.

Artis Pabriks
Premjera amata kandidāts (“Attīstībai /Par”)

Mums ir šaubas par valdības vadītājiem, bet mums ir nepietiekama informācija par tām lietām, kuras šīs partijas grib īstenot koalīcijā, un kā tās uz konkrētiem izaicinājumiem reaģēs.

Konservatīvie bažas noraida un uzsver, ka iepriekšējā darbā partijas biedri to tik vien darījuši, kā cīnījušies par tiesiskumu un mediju brīvību.

Jānis Bordāns
Premjera amata kandidāts (JKP)

Pārmaiņas nevar notikt vienā dienā, tas ir jāsaprot. Neviena no jaunievēlētajām partijām nevēlas valsts kursa maiņu, šeit nav nekādas revolūcijas notikušas Latvijā. Notiek normāls demokrātiskas attīstības process, un demokrātiskā procesā cita starpā var būt sadrumstalotība kādu brīdi.

Arī “KPV LV” premjera kandidāts Gobzems mainījis izturēšanos un sācis runāt ar medijiem, uz kuriem iepriekš rādīja kā partijas, progresa un reformu ienaidniekiem.

“Jūs ļoti labi jūtat, mēs esam palikuši šobrīd vienīgie šajā telpā, un es atbildu uz pilnīgi visiem jūsu jautājumiem, netaupot savu enerģiju un laiku. Vienmēr esmu to darījis un vienmēr arī to darīšu,” norādīja Gobzems.

Jūtot, ka nākamās valdības groži sāk slīdēt no rokām, konservatīvie rīkojās strauji. Nedēļas noslēgumā Bordāns partneriem piepeši piedāvāja ministriju sadalījumu, ignorējot, ka līdz šim bija runāts tikai par darbiem.

Jānis Bordāns
Premjera amata kandidāts (JKP)

Šī ir unikāla iespēja izveidot jauno Latvijas valdību bez “Saskaņas” un bez ZZS. JKP neredz nekādu nepieciešamību runāt par ilgstošām sarunām par valdības veidošanu kaut kad decembrī vai janvārī, jo tam nav nekādu priekšnoteikumu. Ir visi priekšnoteikumi, lai Saeimā ievēlētās partijas un tās partijas, kuras atradīsies koalīcijā, veidotu valdību nekavējoties.

Savukārt Gobzems norādīja: “Mums nav nekur jāsteidzas, mums ir jāsagatavo kvalitatīvs darba plāns, kvalitatīva ceļa karte. Un visi no tā būs tikai ieguvēji.”

Bez ZZS valdības stabilitāte pilnībā atkarīga no divām nepieredzējušām partijām, kas vēlētājiem devušas daudz radikālu solījumu. Viena no tām drīz var zaudēt pat trīs deputātus, jo Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) varētu lūgt pret tiem sākt kriminālvajāšanu.

Saeimai par deputātu izdošanu būs jābalso. “KPV LV” esot plāns, kā ar KNAB lietu tikt galā. JKP viņiem piebalso, apšaubot lietas pamatotību.

“Mūsu partijai būs atsevišķs publisks paziņojums šajā sakarā, pacietieties, mēs izrunāsim, mēs atsevišķi par to publiski paziņosim. Mums ir risinājums, mums ir arī viedoklis attiecībā par potenciālo izdošanu vai neizdošanu,” norādīja Gobzems.

“Nekā personīga”: Vai sarunā ar “KPV LV” tika apspriests arī jautājums par Kaimiņa kunga krimināllietu un nodošanu kriminālvajāšanai?

Bordāns: Netika apspriests.

“Nekā personīga”: Vispār netika minēts šis jautājums?

Bordāns: Tika pieminēts.

“Nekā personīga”: Vai tas, kādā veidā koalīcija balsotu vai kā “KPV LV” vēlētos, lai koalīcija balsotu no viņu puses izskanēja?

Bordāns: Šobrīd nav tāds jautājums, patiesību sakot, vispār radies, ka būs kaut kāds balsojums. Es nespekulēšu par to, cik nopietna šī krimināllieta ir un kas varētu būt vai nebūt Saeimā. Tad, kad šis jautājums radīsies, tad droši vien varēs skatīties. Bet patiesību sakot, es saskatu, ka tajā varētu būt diezgan daudz spekulācijas un man negribētos izteikties par spekulācijām.

“Nekā personīga”: Spekulācijas jautājumā par to, kā notiks balsojums vai spekulācijas attiecībā uz pašu krimināllietas būtību?

Bordāns: Uz pašu krimināllietas būtību un juridisko pamatojumu vispār, nozieguma sastāvu vai kriminālpārkāpuma sastāvu.

“Saskaņas” Saeimas frakcijas vadītājs Jānis Urbanovičs norādīja: “Skaidrs, ka par to viņi ir satraukušies, un savu satraukumu viņi neslēpj. Man bija viens jautājums, kā būs. Ja izmeklētāji prasīs, tad obligāti izdos, kā citādi. Neiedziļinoties procesā. Savukārt šoreiz ar lielāku prieku izdos, lai ieriebtu Kaimiņam un cerībā pēc tam to Kaimiņa mantojumu sadalīt.”

Valsts prezidents Raimonds Vējonis uz notiekošo pagaidām skatās no malas. Viņš partijām atgādinājis izvērtēt, vai kandidātiem nebūs problēmu ar pielaides iegūšanu. Vējonis nenosauks valdības vadītāju, kas nevarēs savākt Saeimas vairākuma atbalstu.

Raimonds Vējonis
Valsts prezidents

Satversmes 59.pants nosaka to, ka Ministru prezidentu un viņa piedāvātos ministrus apstiprina Saeimas vairākums. Tātad man jābūt pārliecinātam, ka tajā brīdī, kad es kādu nosaukšu, ka tiešām šim potenciālajam ministru prezidenta kandidātam un viņa, iespējams, piedāvātajiem ministriem būs šis Saeimas vairākuma atbalsts.

Latvijas Reģionu apvienība, kam līdz 5 % vēlēšanu barjeras pārvarēšanai vēlēšanās pietrūka pavisam nedaudz, nākamnedēļ lems, vai apstrīdēt vēlēšanu rezultātus tiesā. Partija vērsās tiesā saistībā ar sabiedriskās televīzijas nosacījumiem partiju aicināšanai uz priekšvēlēšanu diskusijām. Pilns spriedums šajā strīdā vēl nav pieejams.

TOP komentāri

 • Trops

  Trops

  Visas Krimināllietas tika pasūtītas šim brīdim, tas ir acīmredzami, to redz pat ZZS gopņiki u.c čempioni. Cilvēki, netaisiet ziepes! Ja Jūs mēģināsiet noņemt šos 3 cilvēkus no trases, kurš atbildēs par sekām?
 • ērce
  +3 +3 0

  ērce

  Jācer, ka latvieši nesāks savu parasto kasīšanos, kas nāk tikai par labu latviešu ienaidniekiem.
 • Edgars Cinins
  +5 +2 -3

  Edgars Cinins

  Kas to būtu domājis, ka cienījams cilvēks, bijušais ministrs, kaut kādu mistisku iemeslu dēļ spēs palikt par sū...u!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl