Bijušais Rīgas izpilddirektors Juris Radzevičs: jaunā vara var mainīt pašvaldības līdzdalību kādā no kapitālsabiedrībām

4 komentāri

Rīgas pagaidu administratori šonedēļ apstiprināja Rīgas budžetu – plānotie izdevumi būs vairāk nekā viens miljards.

Budžets daudz neatšķīrās no tā, ko bija  sagatavojusi atlaistā Oļega Burova (GKR) vadītā dome, tomēr 23 miljoni netika vairākiem projektiem, tajā skaitā filmu fondam, par ko esam stāstījuši savos  sižetos.

Būtiskas pārmaiņas šobrīd īsteno arī Rīgas izpilddirekcija. Bijušais izpilddirektors Juris Radzevičs pieļauj, ka, iespējams, tiks izmantots laiks līdz ārkārtas vēlēšanām, lai mainītu pašvaldības līdzdalību kādā no kapitālsabiedrībām.

Radzevičs Rīgas izpilddirektora krēslā bija vairāk nekā 10 gadus. Viņa loma ievērojami pieauga no šī gada sākuma, jo Radzeviča pārziņā nonāca visas pašvaldības kapitālsabiedrības. Agrāk īpašnieka funkcijas pašvaldības uzņēmumos īstenoja Rīgas mērs un viņa vietnieki.

Rīgas domes pagaidu administrācija pretenzijas pret Radzeviču cēla pēkšņi. Viņš esot rīkojies bezatbildīgi, samazinot ”Rīgas satiksmes” reisus vīrusa pandēmijas laikā. Un piedāvāja viņam doties atvaļinājumā. Radzevičs tā bija arī noskaņojies darīt, jo plānoja piedalīties domes ārkārtas vēlēšanās ”Gods kalpot Rīgai” sarakstā. Taču iestājās krīze, un viņš nolēma, ka nav pareizi šādā laikā atpūsties. Arī vēlēšanu datums pārcēlās uz daudz vēlāku laiku. Radzevičs pretojās pagaidu administrācijas plāniem, un tā viņu atbrīvoja no amata.

“Skaidrs, ka tā bija kaut kāda ilūzija par kaut kādiem atvaļinājumiem vai neitralitātes ievērošanu. Galvenais mērķis bija, lai es paeju malā,” saka Radzevičs.

Radzeviča pienākumus uzticēja juristei Ivetai Zalpēterei. Viņa ir startējusi vēlēšanās no vides aizsardzības un  reģionālās attīstības ministra Jura Pūces (“Attīstībai/Par!”) pārstāvētās partijas ”Latvijas attīstībai”, tāpēc Zalpēteres iecelšana bez konkursa tik nozīmīgā amatā tiek saistīta ar politiskajām interesēm.

Vaicāts, vai viņš ieteicis Zalpēteri šim amatam, Pūce atbild: “Nē, es tas nebiju. Tapa zināms, ka būs nepieciešams atstādināt izpilddirektoru par pieļautajiem pārkāpumiem, un pagaidu administrācijas vadītājs Edvīns Balševics saprata, ka jāpieņem lēmums par pienākumu izpildītāja iecelšanu. Es zināju, ka ir uzrunāti vairāk nekā 10 cilvēki, lielākoties ar valsts pārvaldes pieredzi uz laiku tikai uz dažiem mēnešiem. Cilvēkam, kurš piekrīt šim ļoti atbildīgajam darbam, turklāt ārkārtējās situācijas laikā. Es zināju, ka tiks iecelta Iveta Zalpētere. Mani bija informējis pagaidu administrācijas vadītājs. Es tam neiebildu, es Ivetu pazīstu.”

Līdz šī gada decembra vidum ir jāizlemj jautājums par pašvaldības līdzdalību kapitālsabiedrībās. Tādu kopā ir 15. Dažas ir pašvaldības funkcijām nepieciešamas, piemēram, ”Rīgas satiksme”, un par pašvaldību daļu atsavināšanu šai uzņēmumā nevar būt runas. Taču vairākām ir liels apgrozījums, tās darbojas ar peļņu, tām ir lieli īpašumi un biznesi, kas nav pašvaldības uzņēmumiem raksturīgi. Piemēram, ”Rīgas mežiem” pieder kokaudzētava ”Norupes” ar jaudīgu kokzāģētavu.

Valsts kontrole ir kritizējusi ”Rīgas mežus”, ka viņu kokzāģētava kropļo tirgu un samazina finanses uzņēmuma tiešajiem uzdevumiem. Jaunā pagaidu vara Rīgā, iespējams, izmantos situāciju un šo pašvaldībai neraksturīgo biznesu ātri pārdos privātajiem.

“Tieši šogad ir jāpieņem visi lēmumi par (pašvaldības) līdzdalību. Un tas nozīmē, ka tiesiskais pamats lemt par šo jautājumu ir. Viennozīmīgi ir vēsmas par ietekmi (formālu vai neformālu) ”Rīgas namu pārvaldniekā” , viennozīmīgi ir skaidrs, ka interesants ir ”Rīgas mežu” bizness, kas saistīts ar kokapstrādi. Domāju, ka atkritumi SIA ”Getliņi Eko” arī ir ļoti interesanta lieta. Un arī interese varētu būt par ”Rīgas ūdeni”  kā stabili strādājošu uzņēmumu. Tādēļ šie noteikti ir uzmanības centrā. Un, protams, arī uzņēmums ar privātā kapitāla līdzdalību,  ”Rīgas siltums” ir ļoti nopietns spēlētājs enerģētikas jomā,” norāda Radzevičs.

Iveta Zalpētere izpilddirektora pienākumus pilda nedēļu un konkrētas atbildes, vai un kurā uzņēmumā būtu plānots lemt par izmaiņām pašvaldības līdzdalībā, nesniedza. Tomēr par pagaidu Rīgas varas plāniem liecina kāda šonedēļ veikta reorganizācija. No Īpašuma departamenta tiešā Ivetas Zalpēteres uzraudzībā pārcēla Komercdarbības nodrošinājuma pārvaldi. Viens no tās  uzdevumiem ir izvērtēt, vai izbeigt pašvaldības līdzdalību uzņēmumos, vai kļūt par īpašnieci jaunā biznesā. Tagad visa vara koncentrējas vienās rokās.

Izpilddirektora pienākumu izpildītāja sarunā ar ”Nekā personīga” uzsver, ka izmaiņas ir tikai formālas, lai mazinātu birokrātiju.

“Nekā personīga”: Vai pašvaldība atteiksies no savas ietekmes vai gluži otrādi to palielinās kapitālsabiedrībās?

Zalpētere: Es saprotu, ko Jūs jautājat, tas jautājums ir jāizvērtē. Es vēl neesmu pie šī jautājuma ķērusies. Bet es zinu, ka man būs jāpieņem lēmums. Un tam man ir nepieciešams iegūt papildus informāciju no Komercdarbības nodrošinājuma pārvaldes. Es nevaru atbildēt uz jautājumu, kas, kā notiks.

“Tā Jūsu jautājumu daļa, vai (reorganizācija)  implicē, ka ir plānoti kaut kādi pārdošanas darījumi saistībā ar Rīgas domes aktīviem, nē. Es neesmu par to dzirdējis, un es būtu nenormāli pārsteigts, ja pagaidu administrācija kaut ko tādu gatavotu. Ņemot vērā, ka tā strādā kā pagaidu administrācija, kas pēc būtības izpilda tehniskas funkcijas,” norāda Pūce.

Vairākās Rīgai piederošās kapitālsabiedrībās darbojas pagaidu valdes un padomes locekļi. Vēl vismaz trijos uzņēmumos – ”Rīgas namu pārvaldnieks” , ”Rīgas ūdens”, kā arī ”Getliņi Eko”  likums līdz 1.jūnijam liek iecelt jaunu padomi.

29.aprīlī plānota dalībnieku sapulce uzņēmumā ”Rīgas siltums”. Tajā Rīgas domei pieder 49% un padomē turpina strādāt bijušie domnieki Vjačeslavs Stepaņenko un Jānis Ločmelis, abi no kādreizējām Rīgas domes varas partijām ”Saskaņa” un ”GKR” . Patlaban sapulces darba kārtībā nav iekļauts jautājums par viņu nomaiņu.

Gan izpilddirektora pienākumu izpildītāja, gan viņu amatā iecēlušais pagaidu administrācijas vadītājs Edvīns Balševics uzsver,ja nepieciešamās personāliju izmaiņas kapitālsabiedrībās notiks, tas notiks atklāti.

Balševics: Mēs esam valsts pārvaldes ierēdņi, kuri centīsies nodrošināt to, lai pašvaldība strādātu, kā tai jāstrādā.

“Nekā personīga”: Bet, ja notiks izmaiņas valdēs un padomēs, tāsJjūs neuzskatītu par būtiskām izmaiņām?

Balševics: Jautājums, cik pagaidu administrācija ilgi strādās. Dienas kārtībā būs arī šie jautājumi. Mēs nodrošināsim visu atklātā formā.

“Šis amats dod lielas tiesības, un patiesībā nekāda uzraudzība jau nenotiek par šiem te vienpersoniskiem lēmumiem,” norāda Radzevičs.

Iveta Zalpētere noliedz, ka lēmums pieņems bez diskusijām. Uzreiz pēc svētkiem plāno vienoties  par korporatīvās padomes izveidi domei piederošo kapitālsabiedrību pārvaldībai. To esot piekritis vadīt Baltijas korporatīvās pārvaldības institūta vadītājs Andris Grafs.

Ivetas Zalpētere civildienestā darbojas ilgi. Taču tās darba novērtējums nav bijis viennozīmīgs. Divus gadus viņa vadīja Privatizācijas aģentūru. Un aizgāja pēc viņai  kritiska audita. Darbinieki publicēja vēstuli, kurā Ivetu Zalpēteri kritizēja par darbinieku pazemošanu un dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu. Tāpat vēstulē tika norādīts, ka Ivetas Zalpēteres patrons ir Edgars Jaunups.

“Es pazīstu Edgaru Jaunupu jau ilgāku laiku. Kad es vēl strādāju Tieslietu ministrijā. Viņš bija padomnieks (ministre Solvitai Āboltiņai). Es viņu pazīstu. Neko vairāk es arī nevaru komentēt,” norāda Zalpētere.

“Nekā personīga”: Vai Jūs uzskatītu, ka pašvaldības darbinieki ir pelnījuši šādu vadības stilu?

Pūce: Man ir bijis tas gods strādāt ar Ivetu Zalpēteri kopā, esot ekonomikas ministrijas valts sekretāram un viņai esot PA ģenerāldirektora amatā, un esmu pārliecināts par to, ka Iveta Zalpētere ir ļoti efektīvs menedžeris. Cilvēks, kurš vienmēr panāk rezultātu. Un ņemot vērā, ka kapitālsabiedrībās 10 gadus nav bijis labas pārvaldības, ko tagad Nila Ušakova atstādināšanas gadījumā atzīst arī tiesa, tas cilvēks, kurš var nodrošināt ātras pārmaiņas Rīgas pašvaldībā ir ļoti nepieciešamas.