Komentāri

Uzņēmumu reģistrācija Eiropas Savienības (ES) valstī būtu kārdinoša daudzām ārzonas kompānijām. Latvija saņemtu simtiem miljonu nodokļos, sola bankas. Ar šo priekšlikumu, noslēpjot negatīvos blakus efektus, jau iekārdināti Saeimas deputāti, kam drīzumā jālemj par budžetu.

Banku kontrolētāji un finanšu uzraugi par ofšorizācijas priekšlikumu ir sašutuši. Ja likumu pieņems, Latviju pielīdzinās ārzonai un mēs zaudēsim finanšu tirgu uzticību. Tas kaitēs Latvijas uzņēmumiem, jo vairāk būs jāmaksā par kredītiem. Arī valdībai būs vairāk jāmaksā par aizņēmumiem, turklāt nāksies skaidroties arī ar Eiropas Savienību un var izgāzties sarunas par iestāšanos OECD.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Katru gadu oktobrī Saeimas deputāti aktīvi apspriež budžetu. Vajadzību ir daudz, naudas nekad nepietiek. Tāpat arī šogad jāatsakās no solītajiem nodokļu samazinājumiem, un jāievieš Solidaritātes nodoklis lielo algu saņēmējiem.

Taču bankām ir revolucionārs priekšlikums, kā valsts varētu izvairīties no nepatīkamajiem lēmumiem un iekasēt simtiem miljonus eiro.

Daļai Latvijas banku galvenais bizness ir nerezidentu apkalpošana. Apgrozījums ir milzīgs – līdz divsimt miljardiem eiro gadā. Lielākoties tas ir Krievijas un citu bijušo padomju republiku kapitāls. Firmas ir reģistrētas ofšoros visā pasaulē.

Banku piedāvātā shēma ir vienkārša. Šīs firmas ir jāpārvilina reģistrēties Latvijā. Mums uzņēmumu ienākuma nodokļa likme ir 15%. Firmām, kas savu peļņu gūst tikai no tirdzniecības ārpus ES, bankas iesaka noteikt 2,25% nodokli. Tik zema likme nav nekur citur ES.

Protams, iegūtu ne tikai budžets, peļņa tiktu arī pašām bankām. Idejas virzīšanai iedarbināti visi pieejamie lobiji, Komercbanku asociācija, Tirdzniecības un rūpniecības kamera, Darba devēju konfederācija. Iesaistītas arī jaudīgas sabiedrisko attiecību firmas.

Banku virzītais priekšlikums ir kārdinošs. Simtiem miljonu eiro ienākumi budžetā un tūkstošiem darbavietu. Tomēr tas Latviju pielīdzinātu ofšoram, samazinātu kredītreitingu, tāpēc gan valstij, gan te strādājošajiem uzņēmumiem būtiski pieaugtu kredītmaksājumi. Šie un citi zaudējumi drīz vien pārsniegtu ieguvumu.

Jau pirms mēneša Finanšu ministrija brīdināja, ka šāds priekšlikums ir pretrunā ar Eiropas Savienības un OECD nodokļu principiem. Otrdien baņķieru pārstāvji savu priekšlikumu prezentēja Saeimas Nodokļu politikas komisijas deputātiem. Arī te riskus un iespējamos zaudējumus baņķieru pārstāvji noklusēja.

Tāpat arī banku uzraugs saskata risku, ka negodīgām ofšoru kompānijām būs liela vēlēšanās Latvijā atmazgāt netīro naudu. Lai gan finanšu uzraugi uzskata, ka šo priekšlikumu nav iespējams ieviest neriskējot ar kaitīgajām sekām, Saeimas komisijas lēmums nebija pilnībā noraidošs. Iespējas esot vēl jāpēta. Tomēr banku plāns ofšorizēt Latviju jau no nākamā gada, ir izgāzies.

Naturalizēto ofšoru dēļ būtiski būs apgrūtināti starpvalstu norēķini citām Latvijas kompānijām. Ārvalstu bankas nevarēs atšķirt vai pārskaitījumu veic firma, kas strādā Eiropas savienības tirgū, vai ārpus tā un smagnējās procedūras, kas vērstas pret netīrās naudas atmazgāšanu būs jāiziet gan vienām, gan otrām.

Skaties video!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl