Baltijas forums rīkos konferenci Krievijā un ar aktivitātēm Latvijā nogaidīs

2 komentāri
Baltijas forums rīkos konferenci Krievijā un ar aktivitātēm Latvijā nogaidīs
FOTO: LETA

18.aprīlī Maskavā plānota apjomīga starptautiska konference. Kā liecina šī pasākuma programma, uz to gaidīti daudzi prominenti viesi. Galvenokārt no Latvijas. Sanāksmes nosaukums Latvija un Krievija: sadarbības iespējas pēc krīzes.

Programmā uz trim lapām solīts, ka no mūsu valsts ieradīsies aptuveni 20 ietekmīgas personas no politiskajām aprindām un biznesa. Piemēram, Ārlietu ministrijas politiskais direktors Eduards Stiprais, Latvijas vēstniece Krievijā Astra Kurme, savu grāmatu ”Kas es esmu?” prezentēs un ar lekciju uzstāsies eksprezidents Valdis Zatlers.

Laikā, kad Eiropa un arī Latvija nav tajās labākajās attiecībās ar Krieviju, šāda pasākuma rīkošana un Latvijas pārstāvju ierašanās rada daudz jautājumu. Daļa no šiem solītajiem konferences viesiem kategoriski noliedz, ka plānotu doties uz Maskavas valsts Starptautisko attiecību institūta rīkoto konferenci. Kā saka viens no pasākumā iekļautajiem dalībniekiem Krievijas pētnieks Andis Kudors – Krievija cenšas atrast jebkādu sadarbības iespēju ar Austrumeiropas valstīm, lai mazinātu Eiropas vienotību sankciju jautājumā.

Maskavas valsts Starptautisko attiecību institūts ir viena no prestižākajām un ietekmīgākajām Krievijas mācību iestādēm. Izveidota vēl Staļina laikā, lai gatavotu starptautisko attiecību speciālistus un diplomātus, kuri padomju gados roku rokā strādāja ar VDK.

Mūsdienās institūts joprojām saistīts ar Krievijas Ārlietu ministriju. Starp tā absolventiem ir Ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs, Kultūras ministrs Vladimirs Medinskis, Krievijas bagātākais cilvēks Ališers Usmanovs.

18.aprīlī institūtā plānotajā konferencē ar plašu programmu un Latvijas pārstāvju piedalīšanos diskusijas solītas par vairākām tēmām: Divpusējā abu valstu ekonomiskā sadarbība, Sadarbība biznesa un izglītības jomā, ”Kultūras ekonomika. Latvijas Ārlietu ministrija gan kategoriski noliedz, ka šādu pasākumu apmeklēs kāds no ministrijas vai Latvijas vēstniecības.

Ārlietu ministrs (V), Edgars Rinkēvičs

Tas ar Ārlietu ministriju nekādā veidā nav saskaņots. Ārlietu ministrija nevar ne akceptēt, ne neakceptēt, ko dara citas valsts institūti. Tas, ko viņi dara, ir viņu pašu problēma.

>Piedalīšanos konferencē noliedz arī bijušais prezidents Valdis Zatlers, kurš par savu iekļaušanu sarakstā uzzināja no Nekā personīga. Tik pat pārsteigti ir arī citi no pieteiktajiem viesiem, kuri 18.aprīlī it kā spriedīs kā Latvijai un Krievijai atkausēt ledu un uzlabot attiecības.

Starp gaidītiem viesiem Maskavā ir arī Krievijas melnajā sarakstā esošais Jaunā Rīgas teātra režisors Alvis Hermanis, kuram vajadzētu piedalīties diskusijas sekcijā par kultūru. Teātrī pilnībā noliedz, ka režisors plānotu tuvākajā laikā braukt uz Krieviju. Līdzīgs pārsteigums izlasot savu vārdu starp piesolītajiem dalībniekiem bija vienam no skaļākajiem Krievijas kritiķiem Andim Kudoram.

Austrumeiropas politikas pētījumu centra izpilddirektors, Andis Kudors

Šajā virzienā mums ir skaidra nostāja. Krievija iespējams mēģina mazināt šo te starptautisko spriedzi, kurā viņa pati sevi ir iedzinusi. Runājot uzreiz ar šiem… Un ja šie – baltieši pēkšņi kļūs ļoti pozitīvi pret Krieviju kaut kādus mazu ekonomiskos ieguvumus iegūstot.. Es domāju, ka tas ir viens no viltīgiem gājieniem, bet mums nevajadzētu raustīties uz vienu vai otru pusi. Vispirms vajadzētu gaidīt nevis to, ko Krievijas amatpersonas runā, bet ko viņi dara!

Latvijai ir konsekventi jāturas pie ES kopējās ārpolitikas attiecībās ar Krieviju. Sankciju politika ir jāturpina. Es neredzu pamatu šadam pasākumam. Vai tad organizatori nezina mūsu nostāju? Viņi zin.

Tomēr ne visi ir tik kategoriski. Kā lielisku iespēju Maskavas institūta rīkoto pasākumu saredz Stradiņu slimnīcas valdes loceklis Normunds Štāls. Viņš ir agrākais uzņēmuma ”Rīgas marka” vadītājs, kurš kopā ar Rīgas domi Maskavā veidoja tirgotavas Rižkij dvorik. Šobrīd Štāls Maskavā tiek prezentēts kā ”medicīnas tūrisma attīstības projekta iniciators”.

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas valdes loceklis, Normunds Štāls

Idejiski ir doma, ka ir jābrauc.  Es esmu 4 gadus pirms krīzes attīstījis, nostrādājis, lai attīstītu šo virzienu. Ir investēts daudz enerģijas un naudas. Šobrīd ir laiks, kad jāuztur attiecības.

Stradiņu slimnīcas valdes locekli politiski atbalsta Veselības ministrs. Pretēji saviem partijas biedriem valdībā, Guntis Belēvičs ir priecīgs par iespēju attīstīt biznesu arī Krievijas virzienā.Krievija nepārtraukti meklē sadarbības partnerus un vājos punktus Eiropā, kas varētu arī viņu intereses palīdzēt aizstāvēt. Es domāju, ka diezgan daudz jums varētu pastāstīt arī stratēģiskās komunikācijas eksperti, kā Latvijā mēģina darboties Krievijas pārstāvji dažādi pastiprinot atsevišķas ziņas un mēģinot paspilgtināt arī politiķu neuzmanīgus izteikumus par to, cik svarīgi vai mazāk svarīgi Krievija ir kā sadarbības partneris.

Starp dalībniekiem, kuri brauks uz Maskavu, ir divi Saeimas deputāti no partijas Saskaņa. Jānis Urbanovičs un Sergejs Potapkins. Abus saista ne tikai viena partija, bet arī kopīga darbošanās organizācijā ”Baltijas forums”, uz kuru savulaik ieradušies arī pārstāvji no Maskavas valsts Starptautisko attiecību institūta. Deputāts Potapkins forumā ir ekonomikas padomnieks. Urbanovičs – prezidents.

18.aprīļa konference Maskavā pēc formas un dalībnieku izvēles ir diezgan līdzīga Baltijas foruma rīkotajām sanāksmēm. Tajā ar atklāšanas uzrunu uzstāsies Baltijas foruma uzraudzības padomes priekšsēdētājs Igors Jurgens. Viņš Maskavā vada ”Viskrievijas apdrošinātāju apvienību” un tiek uzskatīts par vienu no ietekmīgākajiem lobistiem varas gaiteņos. Jurgens bija viens no tiem, kurš piedalījās par godu Vladimira Putina 15 gadu valdīšanas gadadienai rīkotajā pārraidē televīzijā. Bieži Krievijas viedokli pārstāv dažādos pasākumos ārvalstīs.

Šis gads Urbanoviča vadītajam Baltijas forumam atnācis ar pārdomām un palielāku pauzi. Esot bažas, vai forums Latvijā vispār notiks. Neoficiāli zināms, ka tā rīkotājiem ir grūtības atrast naudu pasākuma sarīkošanai. Viens no regulārajiem lielajiem sponsoriem VAS Latvijas dzelzceļš Nekā personīga atbildēja šādi: uzņēmumam esot ļoti svarīgi uzturēt labas darījumu attiecības ar Krieviju, bet ”pagaidām lēmums par atbalstu šī gada biznesa forumam nav pieņemts.”

Foruma direktors Aleksandrs Vasiļjevs stāsta, ka Rīgā viņu idejas šobrīd neesot vajadzīgas. Te ar Krieviju meklējot tikai konfliktus un konfrontācijas. Pagaidām zināms tikai tas, ka nākamais viņu pasākums notiks Maskavā.

10.jūnijā Maskavā iecerētā Baltijas foruma sanāksme notiks ar augsta līmeņa cilvēkiem – pasākumā līdzdarbosies bijušā Krievijas ārlietu ministra Igora Ivanova vadītā Starptautisko lietu padome. Tā izveidota pirms 5 gadiem pēc prezidenta Dmitrija Medvedjeva rīkojuma. Padomes vadībā bez Ivanova strādā ārlietu ministra vietnieks Aleksejs Meškovs, Alfa banka vadītājs Pjotrs Avens un Vladimira Putina preses sekretārs Dmitrijs Peskovs.

Baltijas foruma rīkotāji noliedz, ka viņu plāni rīkot sanāksmi Maskavā saistīta ar bažām, ka no Krievijas aicinātie viesi tiks iekļauti Latvijas ”melnajā sarakstā”. Baltijas foruma sanāksmes bijušas kā iegansts, lai Saskaņas politiķi uz Latviju aicinātu dažādus ar Krievijas tautiešu politiku saistītus ietekmīgus cilvēkus. Forumos iepriekš piedalījies arī Krievijas ārlietu ministrijas paspārnē strādājošas aģentūras Rossotrudņičestvo vadītājs Konstantīns Kosačovs, Krievijas prezidenta palīgs Igors Levitins.

Skaties video!

2 komentāri