Auto tirgotāji apšmauc Valsts policiju un piegādā neatbilstošu transportu. Iespējams, viltoti dokumenti

7 komentāri
Auto tirgotāji apšmauc Valsts policiju un piegādā neatbilstošu transportu. Iespējams, viltoti dokumenti
FOTO: LETA

Līdz šim lielākajā automobiļu iepirkumā Valsts policijai atklājusies neglīta šmaukšanās. Pilnsabiedrība A26 uzvarējusi konkursā par operatīvo transportu ar jaunās paaudzes motoru. Tomēr nodotas policijai pavisam citas, līgumam neatbilstošas mašīnas.

Ir aizdomas, ka uzņēmējs krāpies un policiju maldinājis ar viltotiem dokumentiem. Tomēr šmaukšanos varēja atklāt krietni laicīgāk, ja policija nebūtu bijusi tik pielaidīga pret konkrēto komersantu.

Uzreiz pēc Jāņiem iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis un valsts galvenais policists Ints Ķuzis sabiedrībai lepni  izrādīja daļu no jaunajām policijas automašīnām. Tas  līdz šim ir vērienīgākais auto iepirkums. Policija tika pie 755 jauniem transportlīdzekļiem un par nomu turpmākos piecus gadus maksās 22 miljonus eiro. Jaunus spēkratus aizturēto pārvietošanai vajadzēja arī Speciālo uzdevumu bataljonam. Policija prasīja furgonus ar jaunās paaudzes motoru EURO 6.

Auto ar samazinātu izmešu daudzumu nav vienkārši iegriba, to prasa Eiropas Komisijas regulas par vides saudzēšanu. Šī konkursa prasība atturēja daudzus auto dīlerus piedalīties šajā valsts policijas iepirkuma daļā. Transportlīdzekļus vajadzēja piegādāt jau gada vidū, bet rūpnīcas nesolīja, ka automašīnas ar jaunās paaudzes motoru laikus saražos un atsūtīs uz Latviju.

SIA Amserv Krasta valdes priekšsēdētājs Andis Araks

Mēs konkrētajā grupā A16 nestartējām, jo nebija atbilstošam izmešu daudzumam  automobilis, ko piedāvāt. Tajā brīdī tieši mainījās modeļi, mēs nevarējām nodrošināt to EURO 6, nezinot ne komplektācijas, ne cenas.

To nevarēja arī  pilnsabiedrība ”A26”, tomēr  tā konkursā piedalījās un  solīja, ka policijai būs furgoni ,kuru dzinēji atbildīs prasītajam un vinnēja. Un slēdza līgumu, ka mēnesī policija par vienas mašīnas nomu maksās 800 eiro, bet par visiem Citroen furgoniem piecos gados vairāk nekā 806 820 tūkstošus.

17 Citroen Jumpy automašīnas Latvijā nonāca  gada  vidū. Tās  vajadzēja aprīkot policijas vajadzībām. Uzņēmējs to arī darīja, lai gan zināja, pašas mašīnas neatbilst līgumam, jo ir ar EURO 5, nevis EURO 6 motoru.

Neskatoties uz neatbilstību, policija Citroen  automobiļus ir pieņēmusi. Par ko liecina automobiļu atrašanās policijas stāvlaukumā Vestienas ielā. Policija automašīnas pieņēma septembra sākumā un apgalvo, ka neatbilstību nav pamanījusi. Šmaukšanās nāca gaismā, kad Citroen transportlīdzekļus policija ierakstīja grāmatvedībā. Tad arī policija saprata, ka automašīnas nav vis ar jaunās paaudzes motoru, bet gan atbilst zemākam EURO 5 standartam.

Valsts policijas priekšnieka Inta Ķuža vietniece skaidro, ka policijas darbinieki vēl pirms auto pieņemšanas skatījušies CSDD reģistros, taču tur neesot parādījusies nekāda informācija par konkrēto Citroen dzinēju emisijas  standartiem.

Nekā personīga gan pārliecinājās, ka atklāt maldināšanu policijai būtu prasījis ne vairāk kā 5 minūtes. Visiem pieejamā mājaslapā auto DNA daži klikšķi aizved līdz informācijai, gan to, kur auto ražots, gan to, ka auto motors atbilst EURO 5 emisijas standartiem.

Vēl vasarā 22. jūnijā, divus mēnešus pirms auto pieņemšanas, Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis rakstīja pilnsabiedrībai A26 , lai tā tiešām  apstiprina, vai policijai tiks piegādāti Citroen ar  motoriem, kas atbilst stingrajām EURO 6 apkārtējās vides prasībām. Un lūdza pievienot ražotāja apstiprinājumu.

A26 izpilddirektora Guntara Šīranta atbildes vēstule pienāca zibenīgi. Klāt  bija pievienots autoražotāja Parīzē izdots apstiprinājums, kas policijas modrību iemidzināja.

Nekā personīga rīcībā ir policijai piegādāto Citroen automašīnu rūpnīcas Parīzē sertifikāti un neviens no tiem neatbilst tai kopijai, ko ”A26” jūnijā iesniedza policijai. Tas nozīmē, ka policiju komersants maldinājis apzināti, lai slēptu, ka mašīnas neatbilst ne konkursa prasībām, ne noslēgtajam līgumam.

Toties mūsu rīcībā esošie automašīnas ražotāja sertifikāti atbilst tām automašīnām, ko ”A26” reāli piegādāja policijai un kuras reģistrēja CSDD .

Valsts policija prasīs, lai A26 izpilda līgumu. Tas nozīmē, ka uzņēmējam būs mašīnas jāmaina. Policija plāno, ka tas jāizdara līdz nākamā gada sākumam.

 

 

 

Ja auto netiks nomainīti uz līgumam atbilstošiem spēkratiem, Valsts policija sola tiesāties. Policija ir pieprasījusi skaidrojumu no pilnsabiedrības A26 , CSDD , kā arī sagatavojusi pieprasījumu ražotājam par vasarā   viņu it kā sūtītā sertifikāta izcelsmi. Ja pierādīsies, ka valsts policijai sniegts viltots apliecinājums, tā rosinās kriminālprocesu un vainīgos  saukts pie atbildības.

Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis plāno šo jautājumu ar Valsts policijas šefu Intu Ķuzi pārrunāt rīt, kad viņš atgriezīsies no atvaļinājuma.

Video

Foto

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl