AT tiesneši gatavi tiesāties par pazemināšanu amatā

Komentāri

Lai panāktu lietu izskatīšanu saprātīgā termiņā un atvieglotu personu vēršanos tiesā savu tiesību aizsardzībai, pirms 5 gadiem tika uzsākta tiesu sistēmas reforma. Sākums šai reformai bija Augstākās tiesas Krimināllietu tiesu palātas likvidācija. Tai jānotiek ar 1.janvāri. Taču tagad atklājies, ka nav rūpīgi izdomāts jautājums, kur paliek bez darba palikušie tiesneši.

Ivara Bičkoviča vadītajai tiesai Saeima piešķīra vairākas tiesnešu vakances, taču viņš tās atstājis tukšas. Vienlaikus tiesa nav izteikusi vēlmi darbu turpināt ar trim pieredzējušiem tiesnešiem, nepaskaidrojot, kāpēc. Atraidītie tiesneši nolēmuši tiesāties.

Augstākā tiesa ir tiesu hierarhijas virsotne. Tur strādāt ir gods un tiesneša karjerā tas ir augstākais pakāpiens. Augstākās tiesas tiesneši pārbauda, vai zemāku instanču tiesneši savos spriedumos nav kļūdījušies. Tiesā vēl līdz šā gada beigām bija gan krimināllietu tiesu palāta, kur skata apelācijas sūdzības, gan krimināllietu departaments, kur  vairs neskaidro lietas apstākļus, nepārbauda pierādījumus. Bet vērtē spriedumu atbilstību procesuālo tiesību normām. Ludmila Poļakova par tiesnesi strādā 32 gadus, 27 no tiem Augstākajā tiesā. Viņa  Krimināllietu tiesu palātā skata smagas  slepkavības un krāpšanas lietas. Bargus sodus piespriedusi arī par sievas slepkavību notiesātajam Igoram Ivanovam un kinoteātra šāvējam Nikolajam Zikovam. Saskaņā ar tiesu reformu, tiesneses Poļakovas darba vietu no 1.janvāra likvidēs.

Saeima pavasarī piešķīra 4 papildu vietas Augstākās tiesas Krimināllietu departamentā, kur patlaban strādā tikai 6 tiesneši. Lai gan brīvās vietas ieteica aizpildīt  ar likvidētās palātas tiesu tiesnešiem, praksē viss notika citādi. Departamenta tiesneši slēgtā konkursā izlēma, ka pie sevis pieņems tikai divus likvidētās Krimināllietu tiesu palātas  tiesnešus, aiz strīpas atstājot Ervīnu Kušķi, Jāni Tiltiņu un Ludmilu Poļakovu, lai gan par visiem pozitīvu atzinumu deva tiesnešu kvalifikācijas kolēģija.

Foto: LETA

Foto: LETA

Augstākās tiesas Krimināllietu tiesu palātas tiesnese Ludmila Poļakova:
Vienkārši pateikt, ka tas bija pārsteigums priekš mums visiem, kuri netika iecelti par tiesnešiem, tas būtu par maz. Tas bija šoks!

Atteikumus saņēmis arī tiesnesis Ervīns Kušķis, kurš turpat 7 gadus vadīja Krimināllietu tiesu palātu. Aizejot no Augstākās tiesas, viņš zaudē  arī īpaši pilnvarotā tiesneša statusu, lemt par sevišķi slepenā veidā veicamajiem operatīvajiem pasākumiem – arestiem, kratīšanām un sarunu noklausīšanos. Kāpēc viņš neder darbam kasācijas instancē – viņam nesaka. Kušķim parādīts vienīgi lēmums par divu citu palātas tiesnešu pārcelšanu.

Foto: LETA

Foto: LETA

Augstākās tiesas Krimināllietu tiesu palātas priekšsēdētājs Ervīns Kušķis:
Man lēmums ir nesaprotams, tā kā divi tiesneši tika apstiprināti departamentā, bet 2 vietas ir atstātas neaizpildītas.

Aiz strīpas palikušajiem tiesnešiem piedāvā ieņemt vietu Rīgas apgabaltiesā. Tiesnešu karjerā tas ir milzu solis atpakaļ.

Augstākās tiesas Krimināllietu tiesu palātas tiesnese Ludmila Poļakova norāda:Piedodiet, es Rīgas apgabaltiesas tiesnešiem esmu atcēlusi virkni attaisnojošu spriedumu, 27 gadu laikā lasījusi lekcijas.”

Nekā personīga: Vai jūs šobrīd piedāvāto vietu Rīgas apgabaltiesā uzskatā par pazeminājumu?
Augstākās tiesas Krimināllietu tiesu palātas priekšsēdētājs  Ervīns Kušķis: Viennozīmīgi, tas ir pazeminājums. Saeima mani ir iecēlusi amatā uz mūžu, iecēlusi Augstākajā tiesā, jo kādā struktūrvienībā es strādāju, to jau nosaka Augstākās tiesas priekšsēdētājs.

Par tiesnešu pārcelšanu jālemj Saeimai. Balsojumam vajadzētu notikt nākamceturtdien. Līdz tam atraidītie tiesneši cer deputātus pārliecināt par šī soļa neatbilstību likumam. Tomēr situācija ir neapskaužama, jo 1.janvārī viņiem Augstākajā tiesā arī darba nebūs. Šis ir tikai tiesu reformu pirmais  posms, pēc diviem gadiem tās pašas pārmaiņas gaida arī civillietu tiesu palātas tiesnešus. Redzot, cik haotiski  notiek izmaiņas, satraukts ir Tiesnešu biedrības vadītājs.

Tiesnešu biedrības prezidents, Zemgales apgabaltiesas tiesnesis Juris Siliņš:
Nav pateikti tie iemesli, kuru dēļ šie tiesneši netiek virzīti – nav sniegti argumenti,  vai kvalifikācija neatbilst, vai kādi citi iemesli, manuprāt, tā ir viena no lielākajām problēmām šai situācijai.

Augstākās tiesas priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs vaino Saeimu un Tieslietu ministriju. Tās reformas ir  novilcinājušas nav skaidri atrunājušas, kā notiek tiesnešu pārcelšana.

Foto: LETA

Foto: LETA

Augstākās tiesas priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs:
Ja jūs nolemjat, ka Augstākā tiesā ir jālikvidē palātas, tad es gribētu izlasīt, kur ir šis likuma turpinājums – atrisinājums šai reformai – kas notiek ar pāri palikušajiem tiesnešiem. Tas ir jautājums likumdevējam.

Saeimas tiesu politikas apakškomisijas vadītāja Solvita Āboltiņa akmeni atkal met Bičkoviča virzienā. Tiesu vara ir neatkarīga, un politiķi nevar norādīt, kurus tiesnešus un kā izvēlēties. Tomēr slēgtais konkurss tiesnešiem nav devis atbildes, kāpēc tie neder darba turpināšanai Augstākajā  tiesā.

Foto: LETA

Foto: LETA

Saeimas Juridiskās komisijas Tiesu politikas apakškomisijas priekšsēdētāja deputāte Solvita Āboltiņa (Vienotība):
Te ir runa par tiesu varas neatkarību. Vai atkal šeit netiek demonstrēts, ka neatkarība tiek izmantota ļaunprātīgi? Jo juridiski tiesneši noteikti meklēs veidu, kā apstrīdēt šo lēmumu.

Kušķim  un Tiltiņam būtiski atšķiras domas no departamenta tiesnešiem par sodu Rīgas domes amatpersonu kukuļošanas lietā Muitas kriminālpārvaldes šefa Vladimira Vaškeviča sievai Inārai Vilkastei. Kamēr Tiltiņš un Kušķis bija par cietumsodu, departamenta tiesneši viņu spriedumu daļā pret Vilkasti atcēla. Tiesnese Ludmila Poļakova savulaik neparakstīja lēmumu par Ivara Bičkoviča virzīšanu uz Augstākās tiesas priekšsēdētāja amatu, un domā, ka tam varētu būt nozīmē arī šīsdienas notikumos.

Nekā personīga: Vai jūs esat gatava tiesāties?
Augstākās tiesas Krimināllietu tiesu palātas tiesnese Ludmila Poļakova: Jā, esmu gatava tiesāties, jo es uzskatu, ka man ir taisnība, tāpat kā maniem kolēģiem un mēs vērsīsimies tiesā, lai panāktu taisnīgu regulējumu  šim konfliktam.

 

Nekā personīga: Ja tiesā izrādīsies, ka viņiem ir taisnība – kāda būs jūsu atbildība? Kaut vai par tiesāšanās un advokātu izdevumu segšanu. Vai morāli?
Augstākās tiesas priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs: Man ir grūti pateikt – mēs esam stingri vadījušies un virzījuši šīs procedūras atbilstīgi likumam. Katrā ziņā šobrīd pateikt, kurā vietā mēs esam pārkāpuši likumu, nu es katrā ziņā nesaskatu… Es nevaru pateikt katrā ziņā…

Augstākā tiesā saka, ka rindas  kasācijas instancē nav garas un krimināllietu skatīšanu  patlaban nozīmē apmēram pēc  3 mēnešiem. Tomēr Nekā personīga zināmi gadījumi, ka jautājuma izlemšana ir bijis jāgaida pusgadu un pat ilgāk. Uz tiesnešus vakantajām vietām Krimināllietu departamentā drīzumā sludinās atklātu konkursu, zināms, ka  komisijā būs arī Augstākās tiesas priekšsēdētājs.

Versiju, ka vakantā vieta tiek taupīta viņam pašam, gadījumā, ja viņu pavasarī nepārvēl Augstākās tiesas priekšsēdētāja amatā, kad beidzas pilnvaru termiņš, Bičkovičs noraida. Viņam vieta Augstākajā tiesā būs garantēta tik un tā.

Augstākās tiesas priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs:
Neatkarīgi no manas nākamā gada tālākās karjeras, mana vieta nekādā veidā nesamazina šīs te iespējamās vakances.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl