“Attīstībai/Par!” biedriem nezinot, par AM parlamentāro sekretāri iecelta kādreizējā ātro kredītu un būvnieku aktīva lobiste Baiba Bļodniece

20 komentāri
“Attīstībai/Par!” biedriem nezinot, par AM parlamentāro sekretāri iecelta kādreizējā ātro kredītu un būvnieku aktīva lobiste Baiba Bļodniece
EVIJA TRIFANOVA, LETA

Apvienības “Attīstībai/Par!” biedriem nezinot, par aizsardzības ministrijas parlamentāro sekretāri iecelta kādreizējā ātro kredītu un būvnieku aktīva lobiste Baiba Bļodniece. Viņa piedalījās augustā notikušajās Rīgas domes vēlēšanās un sevi pieteica kā aktīvu cīnītāju par sieviešu tiesībām.

Vēlēšanās Bļodniece bija viena no visvairāk svītrotajām, bet pateicoties domubiedru Edgara Jaunupa un Jura Pūces ietekmei partijā nokļuva naudas resursu ziņā bagātākajā ministrijā.

Ar lozungu – par sieviešu tiesībām no “Attīstībai/Par!”/”Progresīvo” kopīgā saraksta Rīgas domē cerēja iekļūt Baiba Bļodniece. Bļodniece, vairāk pazīstama ar savu iepriekšējo uzvārdu Fromane, politikā nav jaunpienācēja. Viņas karjera aizsākās partijā ”Jaunais laiks”, kad Einara Repšes valdībā kļuva par tieslietu ministra Aivara Aksenoka palīdzi, tad biroja vadītāju. Vēlāk ietekmi palielināja  kā finanšu ministra Repšes padomniece.

Viens no pretrunīgākajiem Bļodnieces darbiem saistīts ar skandalozās VID ēkas projektu Mežaparkā. Māju ne tikai cēla uz kādreizējā VID ģenerāldirektora vietnieka Vladimira Vaškeviča sievai Inārai Vilkastei piederošas zemes, tās būvniecības atļaujām Vilkaste deva iespaidīgu kukuli – vienu miljonu, bet arī vēlākie zemes īpašnieki saistīti ar Krievijas oligarha interesēm, ar valsti slēdza ilgu un neizdevīgu nomas līgumu.

Baiba Bļodniece, kura finanšu ministra Einara Repšes birojā uzraudzīja projektu no valsts puses, 2010.gadā negaidīti nonāca pretējā pusē kā Krievijas miljonāra un valsts nekustamo īpašumu kopuzņēmuma vadītāja.

Pēc darbošanās VID ēkas projektā, Bļodniece īsu brīdi bija maksātnespējas administratore. Tad aktīvi pievērsās ātro kredītdevēju interešu aizstāvībai. 2013.gadā kopā ar Repši, Jaunupu un ietekmīgiem uzņēmējiem dibināja jaunu politisko spēku “Latvijas attīstībai”. Taču starts 12. Saeimas vēlēšanās partijai bija neveiksmīgs. Bļodniece turpināja darbu privātajā sektorā un kļuva par Latvijas lielākās būvuzņēmēju organizācijas vadītāju. Tieši par šo laika periodu KNAB un Konkurences padome veic kriminālizmeklēšanu saistībā ar vismaz desmit Latvijas lielāko būvnieku iesaisti noziedzīgos nodarījumos un aizliegtu karteļa vienošanos. KNAB rīcībā esošie fakti liecina par iespējamu cenu saskaņošanu valsts iepirkumos.

Šajā pavasarī  Bļodnieces vārds negaidīti parādījās “Attīstībai/Par!”/”Progresīvo” sarakstā Rīgas domes vēlēšanās. Pieredzējusī juriste savas zināšanas solīja ieguldīt  smagu jautājumu risināšanā par sociālajām garantijām māmiņām un vardarbību pret sievietēm.

Tomēr vēlētāji Bļodnieci sarakstā aktīvi svītroja. No 30. numura viņa noslīdēja uz pašu saraksta apakšu. Pēc Mārtiņa Staķa ievēlēšanas Rīgas domē, parlamentārā sekretāra vieta aizsardzības ministrijā kļuva vakanta. Ministrs Artis Pabriks šo vietu nepiedāvāja kādam no 13 “Attīstībai/Par!” Saeimas frakcijas deputātiem, bet  amatā iecēla Bļodnieci. Viņa saņems 3545 eiro mēnesī.

“Es domāju, ka mums ne vienmēr jādomā tikai par saviem reitingiem. Es domāju, ka šajā gadījumā Pabriks ir izvēlējies profesionālu cilvēku, es zinu, ka Bļodniece ir profesionāla. Par pārējo es neņemos spriest,” norāda Saeimas deputāte, Saeimas sekretāra biedre Marija Golubeva (“Attīstībai/Par!”).

Savukārt Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par!”) norāda: “Šis jautājums primāri ir jāuzdod pašam politiķim. Es domāju, ka vēlētājam vienmēr ir iespēja izdarīt savu izvēli. Man kā politiķim tas var patikt vai nepatikt, bet man šīs izvēles ir jārespektē. Mēs esam partiju apvienība, mēs sadarbojamies ļoti cieši. Mēdz būt situācijas, kad mums atšķiras viedokļi, varbūt tas ir publiski pamanīts. Bet mēs kopumā esam veiktspējīgi, vienoti.”

Bet Saeimas deputāts Mārtiņš Šteins (“Attīstībai/Par!”) saka: “Man nav tādi dati, kurš tieši izvēlējās. Ministrs mums paziņoja, un mēs pieņēmām šo lēmumu un turpināsim sadarbību. Protams, labā prakse būtu diskusijas un demokrātisks process, bet vēlēšanu laiks un budžeta apspriešanas, varbūt vienkārši nesanāca laiks.”

Pabriks savu rīcību pamatoja ar Bļodnieces augsto kompetenci likumdošanas jautājumos. Daudzos svītrojumus sauca par nebūtiskiem un priekšvēlēšanu solījumos nekā populistiska nesaskatīja.

Pabriks savu izvēli sociālajos tīklos pamatoja: Laba izvēle, jo…

  • Ir augsti kompetenta tajos uzdevumos, kuri jāpilda parlamentārajam sekretāram;
  • Nevienās vēlēšanās nav izgāzusies, jo nupat tikai sākusi savas politiskās gaitas;
  • Nesola populistiskas lietas, un tam arī nav nekāda sakara ar parlamentārā sekretāra darbu.

Vaicāta, vai bija pārsteigta par Pabrika izvēli, Saeimas deputāte Vita Tērauda (“Attīstībai/Par!”) atbild: “Biju pārsteigta, jo Bļodnieces kundzei nav pieredzes aizsardzības jomā. Un viņai ,kā man stājoties amatā aizsardzības komisijā, ir daudz daudz ko mācīties par nozari.”

Savukārt Bļodniece norāda: “Skaidrs, ka ministrija, Nacionālie bruņotie spēki, armija, ir tie, kas paši šo militāro jomu arī veic. Man nav jākļūst par militāristi, lai varētu efektīvi aizstāvēt aizsardzības ministriju Saeimā!”

Aizsardzības būvju celtniecība šai nozarei ir svarīga. Un uzņēmēju cīņa par uzvaru bieži pat simtu miljonu iepirkumos ir sīva.

Būvnieku dalība militārajos iepirkumos ir samazināta līdz minimumam, tikai dažiem ir industriālās drošības sertifikāts, kas pielaiž slēgtajos konkursos. Raidījumam “Nekā personīga” zināms, ka arī izmeklēšanā esošajā karteļa lietā aizliegtas vienošanās slēgtas arī valsts militāro objektu iepirkumi. Tāpēc Saeimas Aizsardzības komisijas vadītāju pārsteidz, ka tieši kādreizējā būvnieku interešu lobētāja ir tā, kura bijusi ministra pirmā izvēle parlamentārā sekretāra darbam.

Saeimas aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētājs Juris Rancāns (JKP) saka: “Šajā amatā tiek bīdīts cilvēks, kuram ir gana sena vēsture un arī neviennozīmīga reputācija. Protams, tas mūs dara gana piesardzīgus.  Bet tāpēc mēs esam komisija, tāpēc mēs esam juristi, mēs arī saprotam, kas mums tur tiks iesniegts un kas un kā virzīts. Es ceru, ka nekāda lobēšana no atsevišķu uzņēmēju puses ne valdībā, ne vēl jo vairāk Saeimā nebūs.”

“Nekā personīga”: Jūs, kas cīnījāties par vienotu ētikas kodeksu būvniekiem, kāda bija jūsu reakcija, kad uzzinājāt par krimināllietu būvnieku karteļa lietā?

Bļodniece: Tāpat kā lielai daļai sabiedrības tas bija pārsteigums. Nav nekādu iespēju, ka es  ietas materiālos varētu parādīties, jo es nekādās tādās sarunās piedalījusies neesmu. Un neko par tādām neesmu zinājusi.

Tas, kas, manuprāt, ir svarīgi šādās izmeklēšanās, lai tā būtu ātra. Diemžēl neizskatās, ka tā virzītos šobrīd tik ātri. Citās valstīs tieši reputācijas dēļ iestādes ziņo par faktu, bet nevis nosauc konkrētus uzņēmumus. Jo pastāv varbūtība, ka kāds uzņēmums, kas ir ziņojumā, nav nosaukts un ir priekšrocībā pār citiem. Un otrādāk, ir  nosaukts kāds, kas ir nevainīgs. Tiesiskā valstī par to ir jādomā, lai izvairītos no linča tiesām.

Bļodniece nenoliedz, ka viņas  nonākšana aizsardzības ministrijā ir apvienības spices kopīgs lēmums. Jāpiemin, ka “Attīstībai/Par!” valdes locekļa Edgara Jaunupa  vārdu žurnāls ”Ir” nosaucis kā vienu no politiķiem, kurš figurē slavenajās Taureņu pirts sarunās, kurā apspriesti tajā skaitā arī būvniecības jautājumi.

20 komentāri