5 komentāri

Gada nogalē Laimdotas Straujamas valdības pēdējā sēdē slepeni akceptēts kāds vērienīgs darījums. Valsts par 21 miljonu eiro atpirkusi daļas ar Krievijas miljardieri Viktoru Vekselbergu saistītā firmā un kļuvusi par vienīgo īpašnieku VID ēkai Mežaparkā.

Pirkumu finanšu ministrs sauc par izdevīgu, jo valsts varēs samazināt nomas maksu, ko līdz šim strikti noteica uz 30 gadiem noslēgtais līgums. Tomēr par veiksmīgu šo darījumu saukt attur 55 miljonu eiro lielais kredīts bankā, kas tagad valstij būs jāsedz vienai.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Teritorija Mežaparkā, kur savulaik pletās nekopta zāle un uzņēmums Ķīšezers audzēja tomātus un gurķus, dažiem izredzētajiem palīdzējis tapt miljonāriem, bet uz tās uzceltā VID ēka iztukšojusi valsts kabatas.

Foto

Joprojām nav atminēta mīkla, kā apsūdzētā, ārzemēs bēguļojušā muitnieka Vladimira Vaškeviča sievai Inārai Vilkastei zemi, ko viņa bija iegādājusies par 170 tūkstošiem latu, trīs gadus vēlāk izdevās pārdot par 30 miljoniem. To nopirka Krievijas oligarham Viktoram Vekselbergam pastarpināti piederoša firma, lai Mežaparkā uzceltu vērienīgu dzīvojamo māju un biroju kompleksu. Vekselberga intereses Latvijā pārstāvēja bijušais Rīgas mērs Gundars Bojārs. Krīze ieceri par megaapbūvi apstādināja, taču attīstītāji nepadevās un panāca, ka uz viņu zemes ceļ jauno VID ēku.

Celt Valsts ieņēmuma dienesta ēku uz Krievijas miljardierim piederošas zemes atļāva Aigara Kalvīša valdība. Izveidoja kopuzņēmumu biroju centrs Ezerparks, kur turpat 70% daļu piederēja Bojāra vadītajai SIA Mežaparks SPV un atlikušās daļas Finanšu ministrijas pārraudzītajai Valsts akciju sabiedrībai Valsts nekustamie īpašumi. Par finanšu ministru nākot Einaram Repšem, viņa biroja vadītāja Baibu Fromani nozīmēja par kopuzņēmuma vadītāju, lai uzraudzītu ēkas celtniecību.

Būvniecībai Biroju centrs Ezerparks ņēma kredītu. Jauno kompleksu atklāja 2014. gada vasarā un atklātībā beidzot tapa zināms, cik VID par ēkas lietošanu būs jāmaksā. Izrādījās, ka līdz pat 2044. gadam Valsts ieņēmumu dienests par ēkas nomu un uzturēšanu ik gadu tērēs vidēji 10 miljonus, kas ir trīs reizes vairāk nekā dienests maksāja par 14 ēkām, kurās uzturējās iepriekš. Jaunajā kompleksā, protams, ir moderns datu centrs un muitas laboratorijas, tomēr pirmajos mēnešos būvē atklājās arī daudz nepilnību, ar kuru novēršanu biroju centrs Ezerparks nebūt nesteidzās.

Uzreiz pēc VID ēkas nodošanas Vekselberga finansētais uzņēmums meklēja iespējas, kā varētu būvi un zemi pārdot tālāk. Un valsts nekustamajiem īpašumiem piedāvāja pārdot arī savas daļas ASV investīciju fondam LCN. Tomēr VNĪ šim darījumam nepiekrita, jo tā zaudētu kontroli noteikt gan cenu, gan nomas maksu.

“Visu šo sarunu rezultātā mēs sapratām, ka visus tos labumus, ko no mums grib amerikāņu pensionāri, diemžēl nevaram nodrošināt, jo cieš valsts intereses,” norāda Valsts nekustamo īpašumu valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Tols.

Tad nāca jauns piedāvājums – valstij atpirkt daļas no SIA Mežaparks SPV un kļūt par vienīgo īpašnieci zemei un VID ēkai. Abas puses pasūtīja vērtējumus, tie bija līdzīgi, un valsts paļāvās uz Latio vērtējumu un piekrita 21 miljonu eiro lielajam pirkumam.

Gada pēdējā Straujumas valdības sēdē, finanšu ministram Jānim Reiram pašam klāt neesot, ministri darījumu bez diskusijām akceptēja, jo tam saskaņojumu bija devusi tieslietu ministrija un pārresoru koordinācijas centrs. Jānis Reirs, kurš rīkojuma projektu valdībai iesniedza kā steidzamu, to sauc par izdevīgu darījumu.

“Izdevīgu gan finansiālā, gan morāli ētiskā ziņā! Pagājušā gada nogalē partneri iesniedza piedāvājumu pārdot savas daļas un tika veikti vērtējumi, un šis darījums ir tuvu tirgus cenai, pat nevis virs tirgus cenas,” viņš norāda.

Par pirkumu Valsts nekustamajiem īpašumiem bija jānorēķinās īsā laikā – nepilnās trijās nedēļās. Jaunākais pusgada pārskats liecina, ka vismaz uzkrājumos nekustamajiem īpašumiem šādas naudas nebija.

“Darījuma avots ir VNĪ kā akciju sabiedrības pašu līdzekļi. Mēs darījuma nodrošināšanai neesam ņēmuši nevienu centu kredīta, valsts budžeta naudas ne centa nav izlietots. Līdz ar to nevar teikt, ka mēs būtu apgrūtinājuši valsts budžetu,” skaidro Tols.

Amatpersonas akcentē, ka valsts no šā darījuma ieguvusi 34 miljonus, jo nomas līgumu tagad varēs pārskatīt, un katru gadu tiks ietaupīts viens miljons, ko kā savu peļņu bija ieplānojis Krievijas partneris.

Tomēr Nekā personīga zināms, ka ieguvusi arī Vekselbergam netieši piederošā firma, jo tā atbrīvojusies no VID ēkas celtniecībai ņemtā kredīta Nordea bankā. Patlaban tas ir 55 miljonus eiro liels, un tas pilnībā būs jāsedz valsts nekustamajiem īpašumiem.

“Līgums tika parakstīts labprātīgi, bez spaidiem un abas puses piekrita darījumam, ko vēlējās parakstīt. Tātad tas acīmredzot ir izdevīgs abām pusēm, jā,” domā SIA Mežaparks SPV valdes loceklis Jānis Stakens.

Pēc Biznesa žurnāla Forbes aplēsēm Krievijas ceturtā bagātākā cilvēka Viktora Vekselberga, ko Krievijas prezidents iecēlis par Silīcijas ielejas vadītāju, interese par Latviju ir jau no 2006. gada. Holdinga Renova group mājaslapā rakstīts, ka New Europe īsteno apjomīgus projektus nekustamā īpašuma tirgū Baltijā, bet darbību patlaban veic Latvijas tirgū. Pagaidām dzīvojamās mājas pilnībā nav pabeigtas ne Ādažos, ne Garkalnē, ne Pārdaugavā, ne Mežaparkā.

“Mums ir vairāki projekti, viens no tiem ir turpat blakām VID ēkai, varbūt esat ievērojuši, 2. un 3. kārta. Tie būs pirmie, kuros plānojam ieguldīt nākotnē,” turpina Stakens. Uz jautājumiem, vai tiem bija vajadzīga skaidra nauda un vai tāpēc ir izlemts par daļu pārdošanu, viņš atbild: “Jā, tie ir pirmie. Bet mums ir īpašumi arī citās vietās. Stāstu tikai par to, ko var apskatīties. Bet, jā, mums vajag naudu attīstībai, protams.”

Nekā personīga novēroja, ka biroju centrs Ezerparks, kas tagad 100% pieder valsts nekustamajiem īpašumiem, joprojām atrodas vienās biroja telpās Vecrīgā kopā ar Vekselberga nekustamo īpašumu firmām.

Skaties video!

TOP komentāri

 • Ila
  +1 +1 0

  Ila

  Latvijas būvkompānija LAND & HOME Construction rūpējas, lai tās klientiem būtu ērti un komfortabli mājokļi. Pateicoties kvalitātes kontrolei visos posmos, atbildībai, mūsdienīgu celtniecības materiālu izmantošanai un daudzu gadu pieredzi, mēs projektējam un būvējam mājas, kurās ir harmoniski apvienots estētikas un dzīvojamās platības funkcionalitātes aspekts. Sīkāku informāciju meklējiet: www.gatavieprojekti.lv
 • bomis
 • ES
  0 0 0

  ES

  Vai tie, kas taisīja visus suhermuher,lai tādas summas būtu, kas pārdeva zemes ārzemniekiem, būtu uz mēness aizlaidušies,ka nav iespējams par aplamībām likt maksāt, cik var kāst mūsu nodokļu naudu, bet biezajiem nelikt atbildēt?

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl