1 komentārs

Ūdenslīdējs Jurijs Timofejevs tika uzskatīts par vienu no labākajiem šīs jomas speciālistiem bruņotajos spēkos. Mācījies prestižās skolās ārzemēs, devies bīstamās misijās. Tomēr pēc 20 saspringtiem gadiem dienestā viņš piedzīvoja insultu.

Šokam par smago saslimšanu līdzi nāca vēl kāds nepatīkams pārsteigums. Armijas ārsti secināja, ka slimībai nav nekādas saistības ar dienestu un slodzēm, ko ikdienā piedzīvo ūdenslīdēji. Šāds mediķu verdikts liedz Timofejevam saņemt kompensācijas, kas pienākas tiem, kuri traumas vai slimības gūst dienesta laikā.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

2011. gadā Latvija devās palīgā Eiropas Savienībai pie Somālijas krastiem Āfrikā apkarot pirātus, kas laupīja cilvēkus un kuģus.

Kā pirmais misijā no mūsu valsts devās militārais ūdenslīdējs Jurijs Timofejevs. Viņš Latvijas armijā dien no 1995. gada. Pabeidzis vienu no pasaules augstākā līmeņa ūdenslīdēju skolām Francijā – kļuvis par atmīnēšanas speciālistu. Amerikā izgājis virsnieku kursus. Piedalījies daudzos glābšanas darbos – iznīcinājis ap 200 mīnu. Zem ūdens dienesta laikā atradies vairāk nekā 1000 stundu.

Kad Aizsardzības ministrija Timofejevu sūtīja uz misiju Indijas okeānā, viņš apzinājās, ka bīstamās operācijas Somālijā pielīdzināmas karadarbībai. Bet par braukšanu neesot šaubījies. Bijis prieks un lepnums pārstāvēt Latvijas armiju.

Jurijs Timofejevs

Par to, ka mums ir lieliska valsts, ka mums tikai tā visiem jāpilnveido. Man arī ir tas lepnums, ka es dzīvoju mūsu valstī. Un, godīgi runājot, ka mana valsts un mani bruņotie spēki paver unikālas iespējas tādiem cilvēkiem kā es.

To Nekā Personīga Jurijs Timofejevs teica īsi pirms 18. novembra 2012. gadā, stāstot par to, ko viņš kā militārists sajūt dienā, kad Latvija svin dzimšanas dienu.

Pēc misijas Somālijā Jurijs Timofejevs atgriezās dienestā Latvijā. Bet pēc trim gadiem armijas ūdenslīdēja dzīvē notika traģēdija. Juriju piemeklēja insults. Vairākas dienas pēc iegremdēšanās ūdenslīdēju treniņu baseinā turpinājās reiboņi, galvassāpes. Stāvoklis strauji kļuva sliktāks.

Jurijs Timofejevs

10. februārī es tiku nogādāts slimnīcā. Jo tad jau mana slimība izpaudās tā, ka man bija palikusi mazjūtīga kreisā puse rokai un kājai. Man jau bija runas traucējumi.

Jurijs Timofejevs rēķinājies, ka ūdenslīdēja profesija ir bīstama un var ietekmēt veselību. Armijā viņu regulāri pārbaudījuši mediķi. Izietas arī dažādas sarežģītas ekspertīzes, mācoties Francijā. Līdz tam ne ārvalstu, ne vietējie ārsti nekādas veselības problēmas nebija atklājuši. Tāpēc īpaši nav pievērsis uzmanību galvassāpēm, jo ūdenslīdējiem, kuri strādā zem ūdens skābekļa trūkumā, tā esot ikdiena.

Foto:

Jurijs Timofejevs

Mēnesis, pusotra. Es nevarēju saprast un apjēgt. Prasīju speciālistiem – kas ir ar mani noticis. Nu, es sapratu, ka insults, bet sakarā ar ko? Kas manī ir tāds noticis, ka ar mani notika insults. Tikai tad, kad speciālisti man pateica, ka vislielākā varbūtība, ka tas ir jūsu dienests, jūsu smagie apstākļi, stress.

Jurija darbavieta bija Baltijas ūdenslīdēju skola Liepājā. Tā māca niršanas speciālistus Latvijas armijai, ugunsdzēsējiem, valsts un pašvaldību policijai. Mācības notiek arī Lietuvas, Igaunijas un citu valstu karavīriem. Mūsu ūdenslīdēju prasmes un zināšanas pasaulē vērtē ļoti augstu. Labā līmenī ir arī tehniskais aprīkojums. Šajā barokamerā testē jaunos ūdenslīdējus, imitējot spiedienu, ar kādu ķermenis saskaras lielā dziļumā. Ar tās palīdzību iespējams arī izglābt nirējus, kuri piedzīvo ķermeņa dekompresiju, kas rodas, pārāk strauji paceļoties virs ūdens.

Armijas kārtība nosaka, ka karavīru veselības problēmas, traumas, nāves gadījumus izskata nevis ierindas mediķi, bet īpaši tam izveidota Centrālās medicīniskās ekspertīzes komisija. Tā pētīja arī Jurija Timofejeva gadījumu. Secinājums – insulta iemesls nav piedzīvotās slodzes 20 gadu ilgajā dienestā. Pie vainas esot iedzimts pārāk mazs asinsvads galvā, kur bija izveidojies trombs. Šis atzinums nozīmē, ka Timofejevs nesaņems nekādas kompensācijas, kas pienākas karavīriem, kuri traumas vai slimības ieguvuši, pildot dienestu. Tāpat arī nepienākas vienreizējais pabalsts – 14 līdz 70 tūkstoš eiro apmērā, ja viņam pēc slimības piešķirs kādu no invaliditātes grupām.

Jurijs Timofejevs

Jautrākais ir tas, ka Aizsardzības ministrija pasaka to, ka manā slimībā ir vainīgi mans tētis ar māti. Ka dienests bruņotajos spēkos ir maksimāli veselīgs, ka tas tikai attīsta cilvēkus, tikai dod klāt veselību. Manā gadījumā mani vecāki ir mana insulta radītāji. Attieksme tāda, ka es nebūtu ne dienējis, ne ko. Tā kā tāds svešinieks, kurš varbūt pat tā kā slikts cilvēks, kurš mēģina no valsts kaut ko izspiest. Sagriezt kāju un teikt, ka mani ievainojuši Afganistānā.

Timofejevs noskaidrojis, ka armijas Centrālās medicīniskās ekspertīzes komisija nav prasījusi atzinumu no ārstiem, kuri Latvijā vienīgie pārzina ūdenslīdēju darbu un specifiskās saslimšanas. Vadījušies tikai no savas pieredzes un formāliem kritērijiem.

Nav arī vērtējuši Timofejeva izietās ekspertīzes citās slimnīcās. Viņu pārbaude konstatējusi to, ka slimība nav radusies uzreiz pēc vingrinājuma, tāpēc tā nav saistāma ar dienestu.

Lielisks speciālists, patriots un uzticams karavīrs. Tā armijā raksturo Juriju Timofejevu. Bet sanācis esot tā kā sanācis. Nu jau bijušais ūdenslīdējs tomēr nav gatavs samierināties ar formālām mediķu atbildēm un sola tiesāties. Viņam svarīgāk esot nevis iegūt pabalstus, bet pierādīt taisnību. Jo līdzīgi var notikt arī ar citiem karavīriem, par kuru traumām vai slimībām armija secinās, ka tās iegūtas nevis pastiprinātās slodzes, bet citu iemeslu dēļ.

Statistika par militāristu saslimšanām nav liela. Pagājušogad tikai 1 reizi mediķi secinājuši, ka karavīrs slimību ieguvis, pildot dienesta pienākumus. 2014. gadā tādi bijuši 6 gadījumi. 2013. gadā 5 slimības un viena trauma. Pēc Aizsardzības ministrijas ziņām, tiesās šobrīd atrodas 10 lietas, kur karavīri tiesājas par, viņuprāt, nepamatotu atteikumu saņemt kādu no pabalstiem vai kompensācijām. Ūdenslīdējs Jurijs Timofejevs sola, ka viņš vistuvākajā laikā savāks visus nepieciešamos dokumentus un arī dosies savu taisnību aizstāvēt tiesā.

Skaties video!

TOP komentāri

  • ES
    0 0 0

    ES

    Tā ar nekrieviem krievu armijā izdarījās padomju laikos.Vai Latvijas armijā palikuši tā laika mediķi?

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl