Komentāri
Arī Maizīša un Kažociņa vārds izskan starp prezidenta amata kandidātiem
(Foto: LETA)

Prezidenta Andra Bērziņa pilnvaras beidzas 7. jūlijā. Likums paredz, ka Valsts prezidenta kandidatūra ir jāvirza vismaz 45 dienas pirms tam. Taču vienošanos politiķi gribētu panākt jau laikus.

Zaļie zemnieki pauduši gatavību balsot par esošo prezidentu Andri Bērziņu. Nacionālā apvienība labāk amatā redzētu Eiropas cilvēktiesību tiesnesi Egilu Levitu. 23. februārī Vienotībai vajadzēja lemt, vai virzīt šim amatam Eiropas deputāti Sandru Kalnieti. Tomēr partijas valde lēmumu nepieņēma. Esot pārāk daudz kandidātu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti
Foto: LETA

Foto: LETA

Nekā personīga: Sandra Kalniete pati pieteicās kļūt par prezidentu, vai viņu varētu virzīt?
Vienotības priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa: Mēs nerunājam šobrīd par kandidatūrām. Nu ir dažādi veidi, kā virzīt. Katrā ziņā Vienotībai ir pietiekami daudz kandidātu. Es varu nosaukt bez Sandras Kalnietes vēl Inesi Vaideri, Arti Pabriku, Andri Piebalgu, Valdi Dombrovski, Solvitu Āboltiņu, Ojāru Kalniņu, Juri Vidiņu galu galā.
Nekā personīga: Tad savu kandidēšanu jūs tā kā neizslēdzat?
Solvita Āboltiņa: Es, mēs šobrīd nerunājam par kandidēšanu. Es varu vienkārši teikt, ka tie ir absolūti mīti, ka, man, protams, es esmu ļoti pagodināta nemitīgi.
Nekā personīga: Bet jūs jau pati sevi nosaucāt.
Solvita Āboltiņa: Nemitīgi dzirdēt… Jā, kāpēc lai es būtu liekule un teiktu, ka manas īpašības vai mana profesionālā pieredze tam neatbilst?
Nekā personīga: Liekulībai nē.

Saeimas politiķi neoficiālās sarunās Nekā personīga minēja, ka šīs nedēļas Āboltiņas sarunas ar Augustu Brigmani un Gaidi Bērziņu esot notikušas aiz bailēm, ka zaļie zemnieki varētu prezidentu izraudzīties kopā ar Saskaņu un Ingūnas Sudrabas partiju. Par to vedinājis domāt šo partiju kopīgais balsojums saglabāt slēptā balsojuma kārtību prezidenta vēlēšanās.

Vienotības priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa:
Vienmēr paliks šī šaubu ēna pēc balsojuma par to, vai prezidents ir ievēlams atklātā vai aizklātā veidā, 52 balsis bija par aizklātu ievēlēšanu, ar 51 balsi pietiek, lai ievēlētu prezidentu.

Augusts Brigmanis centās pārliecināt koalīcijas partijas, ka atbalsts slēgtajam balsojumam bijis balsojums par principu, tas neko vairāk nenozīmē un ka ZZS prezidentu kopā ar Saskaņu nemeklēs.

Foto: LETA

Foto: LETA

ZZS Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis:
Ja mēs gribētu kādu citu procedūru veidot prezidenta izvēlēšanai, tad mēs šeit nebūtu. Mana klātbūtne šeit apliecina to, ko mēs vēlamies sasniegt.

Pirms četriem gadiem tas pats Augusts Brigmanis prognozēja, ka ZZS frakcija prezidenta vēlēšanās balsos par Valdi Zatleru. Tomēr zaļie zemnieki nobalsoja par Andri Bērziņu.

Tieši ZZS svārstīgās nostājas dēļ Saskaņa prezidenta ievēlēšanu saredz kā savu lielo iespēju iekļūt valdībā. Neoficiāli tiekot pieļauts, ka Saskaņa kopīgā mērķa labad varētu lauzt līgumu ar Vladimira Putina partiju Vienotā Krievija, ja vien izdotos ievēlēt atbilstošu prezidentu un ar ZZS izveidot valdību.

Foto: LETA

Foto: LETA

Saskaņas Saeimas deputāts Andrejs Elksniņš:
Nepārprotami, lēmumu pieņems koalīcijas pārstāvji, un lēmumu pieņems Vienotības un Zaļo un zemnieku frakcijas politiķi. Šajā procesā piedalīsimies arī mēs. Ir vairāki kandidāti, kurus ir iespējams virzīt un par kuriem balsot parlamentā.

Saskaņa sarunās minējusi Latvijas vēstnieku NATO Māri Riekstiņu. Viņš jau izvirzīts par prezidenta kandidātu iepriekš, kad bija Tautas partijas politiķis.

Foto: LETA / Saeimas arhīvs

Foto: LETA / Saeimas arhīvs

Saskaņas Saeimas frakcijas vadītājs Jānis Urbanovičs: Minēts Māra Riekstiņa vārds?
Nekā personīga: Jā. Vai jūs esat virzījis šo jautājumu, vai kāds cits pie jums vērsies ar šādu kandidatūru?
Jānis Urbanovičs: Neatceros.
Nekā personīga: Tāda svarīga lieta.
Jānis Urbanovičs: Nu neatceros, man ir kādi 16 jau kandidāti.
Nekā personīga: 16 prezentēti.
Jānis Urbanovičs: Jā.
Nekā personīga: Jūs tā kā pats varētu iestāties par Māra Riekstiņa atbalstu?
Jānis Urbanovičs: Mēs izskatīsim vispirms visus priekšlikumus.

 

Foto: LETA

Foto: LETA

Latvijas vēstnieks NATO Māris Riekstiņš:
Šis ir Saeimā pārstāvēto partiju virzīts process. Līdz ar to pie viņiem arī jāmeklē atbildes par prezidenta vēlēšanām. Mani partijas nav uzrunājušas par šādu piedāvājumu. Šobrīd koncentrējos uz darbu NATO, kur, ticiet man, saistībā ar norisēm pēdējā gada laikā darba ir daudz.

Zaļie zemnieki sarunās oficiāli ne par kādiem citiem kandidātiem kā vien par esošo prezidentu nerunā. Pat ne par savu biedru Raimondu Vējoni, kuru prezidenta amatā redz vairāki Vienotības politiķi.

Zaļo un zemnieku savienības frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis:
Mēs šodien neuzliekam nekādus konkrētus rāmjus, kas sašaurinātu mūsu izvēles brīvību nākotnē maija mēnesī. Tā kā mēs esam atvērti šīm sarunām, šīm diskusijām.

Tomēr diskusiju formāts arī turpmāk esot paredzēts viens plus viens, plus viens. Tā esot ērtāk runāt. Par formātu 1 + 1 + 1 sajūsmā nav Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece. Arī viņai nebūtu iebildumu sēdēt pie sarunu galda.

Foto: LETA

Foto: LETA

Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (NA): Tas, ka jau šodien šīs sarunas ir notikušas un trīs koalīcijas frakciju vadītāji ir tikušies, manuprāt, tā ir laba zīme, šīs sarunas ir jāturpina, iespējams, jau arī plašākā skaitā un…
Nekā personīga: Ko nozīmē plašākā skaitā?
Ināra Mūrniece: Varbūt varētu būt lielāks frakciju pārstāvju skaits pie šādām tikšanām, tad  –jo vairāk šo galvu būtu kopā, jo varbūt arī rastos labāks padoms.

Mūrniece uzskata, ka nākamajam prezidentam nebūtu jābūt politiķim. Tam jābūt cilvēkam ar labu reputāciju, cilvēkam, kas sajūt tautas sirdspukstus un prot daudzas svešvalodas. Par piemērotākajiem Mūrniece uzskata Nacionālās apvienības izvirzīto Egilu Levitu un eksprezidenti Vairu Vīķi-Freibergu.

Nekā personīga rīcībā esošās ziņas liecina, ka sarunās politiķi minējuši arī drošībnieku kandidatūras. NBS komandieri Raimondu Graubi, kā arī bijušo un esošo SAB vadītāju Jāni Kažociņu un Jāni Maizīti.

Foto: LETA

Foto: LETA

Nekā personīga: Vai ir kāds politiķis vai frakcijas vai deputāti uzrunājuši jūs kā iespējamo prezidenta kandidātu?
SAB direktors Jānis Maizītis: Nu, noteikti nē.
Nekā personīga: Un pat, ja tā darītu, vai jūs to apsvērtu?
Jānis Maizītis: Es esmu ļoti aizņemts savā ikdienas darbā.

 

Foto: LETA

Foto: LETA

Aizsardzības ministra padomnieks Jānis Kažociņš:
Nebiju ievērojis, ka kāds būtu minējis un neņemu to nopietni.

Vienotības valdes sēdē stingru nē kandidēšanai uz prezidenta amatu teikusi premjerministre Laimdota Straujuma un ekskomisārs Andris Piebalgs.

ASOCIĀCIJU TESTS! Mēs uzminēsim, kā Tu pavadīji vasaru!

ASOCIĀCIJU TESTS! Mēs uzminēsim, kā Tu pavadīji vasaru!

Vasaru pārsvarā pavadīji siltās zeķēs, vērojot lietus lāses aiz loga, vai arī gluži pretēji – aktīvi sportojot brīvā dabā, pa vidu daudziem koncertiem un festivāliem? Godīgi aizpildi šo testu un skaties – vai mēs spēsim uzminēt, kāda patiesībā bija Tava vasara!

Lasi vēl