Ar “Saskaņas” jauniešiem saistīta biedrība Covid-19 krīzē dalījusi pārtikas pakas pensionāriem

14 komentāri

Ar “Saskaņas” jauniešiem saistīta biedrība Covid-19 krīzē dalījusi pārtikas pakas pensionāriem. Viena no kustības līderēm – Saeimas deputātes palīdze un kandidāte Rīgas domes vēlēšanās.

Starp solījumiem būvēt ielas, atjaunot parkus, remontēt iekšpagalmus un celt bērnudārzus uz augustā gaidāmajām ārkārtas vēlēšanām partijas dodas, daloties nosacīti divās nometnēs. Agrākā opozīcija sola atlaisto Rīgas saimnieku-korumpantu medības. Bet līdzšinējie Rīgas atslēgu turētāji – tikai saimniecisku darbu rīdzinieku labā. Tikmēr apvienība PAR izvilkusi pilno lozi – vīrusa krīzes aizsegā ar ministra Jura Pūces ieceltu administratoru rokām pārdalot Rīgas saimniecību.

Nacionālā apvienība + Reģionālā apvienība

Apvienoties pret agrākajiem Rīgas saimniekiem – tāds plāns bija partijām, kas līdz šim galvaspilsētā gadiem sēdējušas opozīcijā vai domē vispār nav spējušas iekļūt. Ar noteikumu apvienot spēkus, Nacionālajā apvienībā par mēra kandidātu piekritis būt Einārs Cilinskis. Plāns izgāzās. Kopā startē nacionālisti un Eduarda Smiltēna Reģionu apvienība.

Einārs Cilinskis

Einārs Cilinskis
RD deputāta kandidāts (NA)

“Pirmie, kas izlēma iet atsevišķi, bija JKP. Acīmredzot katrai partijai ir kaut kādi iekšējie uzstādījumi, kas laikam prevalēja pār vēlmi tomēr veidot kopīgu sadarbību.”

“Jaunā Vienotība”

Arī “Jaunā Vienotība” gribējusi vienotu sarakstu, bet plānus izjaukuši divi koalīcijas partneri valdībā.

Vilnis Ķirsis

Vilnis Ķirsis
RD deputāta kandidāts (Vienotība)

“(NP: Tie, kas iebilda, galvenokārt bija JKP?) Nu jā, un arī “Attīstībai/Par!” teica, ka ies atsevišķi.”

“Jaunā Vienotība”, kas gadiem sēdējusi Rīgas domes opozīcijā, cer restartēt domi ar Intu Ķuzi, kurš gadiem sēdējis policijas vadītāja krēslā. Viņš apgalvo, ka izmantošot savu pieredzi, lai nepieļautu koruptīvo saišu veidošanu. Kā tieši viņš tās palīdzējis graut savā iepriekšējā darbavietā, precīzi nepasaka. Vien piemin “nanoūdens” lietu, kuru izmeklēja nevis policija, bet “Nekā Personīga”.

Ints Ķuzis

Ints Ķuzis
RD deputāta kandidāts (Vienotība)

“Es kā Valsts policijas priekšnieks vai arī kādreiz kā Rīgas policijas priekšnieks nevaru uzņemties atbildību par Rīgas domes kaut kādu darbību. (NP: Jūs varat, zinot kaut kādu informāciju, aiziet pie attiecīgām iestādēm un pievērst uzmanību. Jautājums, vai jūs to darījāt?) Jā, protams, es domāju, ka par to šaubu nav, un, ja mēs runājam arī par šo, “nanolietu”, tad es arī viennozīmīgi varu teikt, ka tas ir jūsu jūsu ideja, kas nāca no jums un faktiski arī materializējās, un arī tā bija faktiski viena no pirmajām šīm lietām, kas arī tālākā gaitā pārējām parādīja shēmu kā viņi darbojās, faktiski jau sākot ar šo “nanolietu” – kā viņi darbojas citās.”

“Attīstībai/Par!” + “Progresīvie”

Otrs apvienotais saraksts, ko izdevās izveidot – “Attīstībai/Par!” un Progresīvie.

Mārtiņš Staķis

Mārtiņš Staķis
RD deputāta kandidāts (A/P)

“Izlemjot startēt Rīgas domes vēlēšanās, man jau no sākuma bija uzstādījums tāds, ka mums ir spēki jāapvieno, tāda sīka kašķēšanās kā personīgo ambīciju stādīšana augstāk novedīs pie tā, ka Rīgas domes varā atgriezīsies tie, kuru dēļ Rīgas dome patiesībā tika atlaista.”

Par strādāšanu pašvaldību domēs deputāti ierasti saka – tas nav politisks, bet saimniecisks darbs. Tāpēc var uzskatīt, ka “Attīstībai/Par!” šobrīd izvilkusi pilno lozi. Tās pašvaldību ministrs Juris Pūce ielicis partijai pietuvinātos administratorus galvaspilsētā. Viņi attālinātā darba un vīrusa aizsegā bez liekas uzmanības arī no žurnālistiem pārskata Rīgas domes saimniecību. Pavīdējusi iecere privatizēt “Rīgas namu pārvaldnieku”, ko savulaik aizkulisēs plānojusi darīt arī Nila Ušakova (S) komanda. Sporta funkcionāru aprindās izskan aizdomas, ka administratori partijas uzdevumā uzsākuši revīzijas. Pirms Jāņiem ārkārtas pārbaude ienākusi Daugavas sporta namā.

Valdis Valters Sporta apskatnieks

“Man kāds pačukstēja nesen. Ka kādu šis objekts esot ļoti ieinteresējis. Un tāpēc to es gribētu noskaidrot, ejot pie šīs ēkas direktora Gunta Šenhofa.”

“Kā lai pasaka apgalvojuma formā, protams, apgalvot nevar pateikt – jā, viņš ir ieinteresējies un to visu organizē.”

Guntis Šēnhofs, SC “Daugavas Sporta nams” direktors

“Bet domāt man ir pamats tam, ka Edgars Jaunups ir noorganizēs šeit ārkārtas revīzijas komisijas apciemojumu. Viņa mērķis jau arī ir saprotams tīri cilvēciski – pārņemt Rīgā varu pār jaunatnes basketbolu.”

Daniels Pavļuts

Daniels Pavļuts
Saeimas deputāts (A/P)

“(NP: Politiķi runā, ka liela loma jūsu partijai kuluāru sarunās ir Edgaram Jaunupam. Tā tas ir?) Šādas valodas attiecībās pret tām partijām, kur Edgars Jaunups ir darbojies, šķiet ir apritē pēdējos aptuveni 20 gadus. (NP: Un kā ir ar jums?) Edgars Jaunups ir viena no amatpersonām mūsu apvienībā, viņš ir dažādās struktūrās pārstāvēts un cilvēks ar lielu politisku pieredzi un savu skatījumu. Tā kā, protams, ka viņš piedalās dažāda veida politisku jautājumu izlemšanā. (NP: Kā ar Māra Martinsona ēnu, kas seko Edgaram Jaunupam?) Es nevaru apliecināt, ka es tādu ieraugu.”

“Gods Kalpot Rīgai”

Pirmsjāņu laikā “Gods Kalpot Rīgai” mēra kandidāts Oļegs Burovs piezemējās Rīgas Autoostas padomē. Kuru šobrīd arī pārrauga Jura Pūces ieceltie administratori. Saeimas kuluāros to tulko kā apliecinājumu “paristu” draudzībai ar “Gods kalpot Rīgai”.

Daniels Pavļuts

Daniels Pavļuts
Saeimas deputāts (A/P)

“(NP: Ja būs iespēja ar Burova kungu veidot koalīciju, jūs varētu apsvērt?) Šis laikam atkal ir tas gadījums, kad būtu jāizmanto tā mūsu laucinieciskā paruna par to, ka nevajag jūgt ratus zirgam priekšā.”

Oļegs Burovs

Oļegs Burovs
RD deputāta kandidāts (GKR)

“Ja mēs tiešām redzam, ka partijas zina, ko darīt, un viņi ir gatavi darīt, ar tiem mēs esam gatavi sadarboties, mēs esam saimnieciska partija, pragmatiska partija.”

“Jaunā konservatīvā partija”

JKP biedri publiski izsakās, ka Jutas Strīķes aiziešana mūžībā sagrāvusi partijas plānus un priekšvēlēšanu stratēģija jāpārstrādā. Mēra kandidāts nu vairs nav Juris Jurašs, kura vārds pēdējā laikā plaši locīts saistībā ar agrākā SAB augsta līmeņa darbinieka Aigara Sparāna aizturēšanu un iesaistīšanos “PNB bankas” aizkulišu lietu kārtošanā. Partija pasūtījusi socioloģisko aptauju. Pētīti vairāki spices cilvēki. Tajā skaitā satiksmes ministrs Tālis Linkaits.

Tālis Linkaits

Tālis Linkaits
Satiksmes ministrs (JKP)

“Mēs secinājām, ka nav vilkmes. Nav potenciāla tādam variantam. (NP: Jums nav vilkmes?) Nē. (NP: Kurš varētu būt kandidāts? Mēs vēl neesam līdz galam izlēmuši, kāds būs labākais variants.”

Līderu trūkuma apstākļos partija nolēmusi būt moderna un mēram virzīt sievieti. Aptaujās sliktus rezultātus uzrādījusi Saeimas priekšsēdētājas biedre Dagmāra Beitnere-Le Galla. Tāpēc, visticamāk, šo vietu varētu piedāvāt Lindai Ozolai.

Linda Ozola

Linda Ozola
RD deputāta kandidāte (JKP)

“Šobrīd gala lēmums nav pieņemts. Es neesmu informēta par to, bet es domāju, ka mūsu partijā jebkurš aktīvs biedrs, kā arī amatpersona būtu gatava uzņemties šo godu, lai nodrošinātu tiesisku kārtību arī Rīgā.”

“KPV LV”

13. Saeimas pārsteigums tobrīd Artusa Kaimiņa un Alda Gobzema virsvadītā “KPV LV” palikusi bez spilgtiem līderiem. Partijas iekšienē apspriesti vairāki kandidāti. Viens no tiem bijušais ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro.

Ralfs Nemiro

Ralfs Nemiro
Saeimas deputāts (KPV LV)

“Pirmais desmitnieks top, un, ja gadījumā mēs viņu saliksim, es vēl neesmu pieņēmis galīgo lēmumu kandidēt. (NP: Līdz kam jums ir jāpieņem?) Apmēram līdz šī mēneša beigām.”

Bet viņa darbs ministrijā beidzās ar skandālu – Nemiro Satversmes aizsardzības birojs noņēma pielaidi valsts noslēpumam. Iemeslu, kāpēc tā noticis, eksministrs sabiedrībai joprojām nav izskaidrojis.

Ralfs Nemiro

Ralfs Nemiro
Saeimas deputāts (KPV LV)

“(NP: Jūs neuzskatāt, ka būtu nepieciešams jums kā amatpersonai, kuram šī pielaide ir noņemta, izskaidrot sabiedrībai tos argumentus, kāpēc tas tā ir noticis?) Es esmu saņēmis vēstuli no Satversmes aizsardzības biroja, kurā norādīts, ka šie jautājumi satur arī valsts noslēpumu. Līdz ar to es nevaru to izpaust. (NP: Tad SAB ir pateicis, ka jūs nedrīkstat neko teikt par to, kāpēc mums ir atņemta pielaide?) Šī bija konfidenciāla saruna un es līdz ar to viņu neizpaudīšu. (NP: Jums tā SAB ir teicis, ka nedrīkst par to runāt?) Man ir vēstule. Oficiāls dokuments, kuru es esmu izlasījis un iepazinies. Jebkurš jautājums, kas saistīts ar valsts noslēpumu, tas paliek kā valsts noslēpums un es visus noslēpums, jo esmu aizmirsis. (NP: Jautājums, vai jūs esat prasījis, vai jūs drīkstat sabiedrībai šo jautājumu skaidrot?) Nē. Tādu jautājumu es neesmu uzdevis.”

Zaļo un zemnieku savienība

ZZS tradicionāli nav izdevusies cīņa par Rīgas atslēgām. Viņi lepojas ar ietekmi ārpus Rīgas. Iespējams, tas bija viens no iemesliem, lai ZZS rindas pret Amerika un Burova sarakstu nomainītu velosipēdists un ilggadējais Rīgas brīvostas valdes loceklis Viesturs Silenieks. Nu partijas biedri ļauj vaļu izpausties Viktoram Vailainim. Ar masīvām un visur esošām reklāmām. Sanāks – būs labi. Nesanāks – nebūs pirmā reize.

Valainis bija viens no tiem, kura individuālās kampaņas dēļ KNAB partijai “Vienotība” savulaik gandrīz atņēma valsts finansējumu. Valainis savu vainu notikušajā joprojām nesaskata.

Viktors Valainis

Viktors Valainis
RD deputāta kandidāts (ZZS)

“Nē, es neuzskatu, ka manis dēļ kādam kaut kas te ticis noņemts. (NP: Viņi palika arī ar tādu pašu domu, ka jūs tur nebijāt pie vainas?) Es neredzu tur savu vainu katrā ziņā.”

“Saskaņa”

Soctīklos pašā Covid-19 krīzes epicentrā pēkšņi parādījās kāda jauniešu kustība, kas sevi dēvēja par ”BE Kind.lv”. Jeb – “esi laipns”. Viņi aktīvi filmēja un dalījās ar video kā no uzņēmējiem tiek vākta pārtika un dalīta veciem cilvēkiem. Sižetu tam veltīja pat Krievijas televīzija NTV. Tajā uzstājās kustības aktīvists Daniils Uļjanovs.

Veterānus cenšas atbalstīt brīvprātīgie un tas viss valstī spēkā esošajos ārkārtas apstākļos. Piemēram, sūtījumu ar produktiem atstāj pie veterāna durvīm. Veterānu organizācijas arī pie mums vēršas un sūta sarakstus ar cilvēkiem, kuriem pensijas ir 250, 100 eiro un tāpēc izdzīvot vienkārši nav iespējams.

Šie nav vienkārši brīvprātīgie, bet jaunieši no “Saskaņas”. Uļjanovs strādājis “Saskaņas” frakcijā Rīgas domē. Un ticis noformēts kā palīgs diviem Saeimas deputātiem. Intervijā žurnālistiem viņš gan nespēja atcerēties, kuram tieši. Pārtikas vākšanas akcija beigusies. Šobrīd kustība apkopj zvērus patversmēs, talko un krāso rotaļu laukumus. Saeimas deputāte Regīna Ločmele-Luņova apstiprina, – kustībā darbojas arī viņas palīdze, kura startēs Rīgas domes vēlēšanās.

Regīna Ločmele-Luņova

Regīna Ločmele-Luņova
Saeimas deputāte (Saskaņa)

“Ar partiju tas saistīts tik lielā mērā, ka tur trīs cilvēki, arī mana palīdze Aleksandra Simiņģajeva. Doma bija tieši tādēļ, ka ir jaunieši, kuri vēlas kaut ko darīt. Un jāizdomā, ko viņiem darīt, un mēs nu, teiksim tā, doma par labdarību tā ir tāda diezgan standarta, un es, tieši otrādi, mēģināju viņus atrunāt un novirzīt no tādiem standarta gājieniem tur ar bērnu namiem un tā tālāk, ja un paskatīties uz šo problēmu nedaudz plašāk.”

Jau pirms vīrusa krīzes par “Saskaņas” līderi izvēlēts līdz tam publiski maz zināms IT speciālists Konstantīns Čekušins. Viņu partijas biedriem ieteicis Boriss Cilevičs. Abi kopā esot aktīvi dalībnieki Čekušina vadītā prāta spēļu klubā. Partijas līderis Urbanovičs piekodinājis Rīgas mēra kandidātam ar žurnālistiem nerunāt. Un arī attālinātajās “saskaņiešu” sapulcēs viņš ar īpašu aktivitāti neizceļas.

Agrākajiem Rīgas saimniekiem “Saskaņai” saraksta veidošana aiz slēgtām durvīm notikusi augstos toņos. Viena grupa gribējusi tur redzēt tikai jaunas sejas kā piemēram jauniešu aktīvistus. Nila Ušakova spārns uzstājis uz vecajiem kadriem. Rezultāts – sanācis kaut kas pa vidu.

Vjačeslavs Dombrovskis

Vjačeslavs Dombrovskis
Saeimas deputāts (Saskaņa)

 “Faktiski viedoklis sadalījies, nu varu pateikt, popularizējies divās pusēs. Kura viena puse, tai skaitā es, uzskatīja par to, ka uz Rīgas domes vēlēšanām vajag bīdīt nu pilnīgi jaunu komandu un visus tos, kas strādāja tagad jau laikam sanāk iepriekšējā sasaukumā, ka viņiem nu nevajag liegt kandidēt, bet vajag pārvietot uz saraksta otro pusi un izskanēja pat viedokli, ja es pareizi atceros no partijas priekšsēdētāja puses, ka viņiem vispār vajag liegt kandidēt. Un, protams, ka cits viedoklis galvenokārt no Ušakova kunga puses bija tāds, ka uz vēlēšanām iet vecā komanda. Gala rezultāts ir kaut kāds, nu es nevaru pateikt pa vidu. Bet, kur attiecībā uz pirmo sarakstu varētu pateikt, ka uzvarējusi pirmā nometne, bet attiecībā uz lielu daļu no pārējā saraksta uzvarējis Nila Ušakova viedoklis.”

Interesanti, ka pats pirmais, kurš par “Saskaņas” izraudzīto saraksta līderi paziņoja soctīklos, bija Maskavā dzīvojošais agrākais Krievijas vēstniecības Latvijā darbinieks Dmitrijs Jermolajevs. Viņš 17.februārī savā “Facebook” kontā rakstīja: “Lieku litru, ka “Saskaņas” izvirzītais mēra kandidāts būs Konstantīns Čekušins.”

Publiski par Čekušinu kā kandidātu partija sāka runāt deviņas dienas vēlāk. Jāatgādina, ka Jermolajevam ir liegta iebraukšana Latvijā. Savukārt “KPV LV” un “JKP”, visticamāk, jaunnedēļ varētu izlemt, kuri būs viņu Rīgas mēra amatu kandidāti.