Ar Čakšas bijušo vīru saistīta firma no veselības budžeta saņēmusi nepilnu miljonu

52 komentāri

Ar šo gadu veselības aprūpē bija paredzēts ieviest divus pakalpojumu grozus – vienu tiem, kas maksā nodokļus, otru – nemaksātājiem.

Lai iedzīvotājus pareizi sašķirotu, vajadzēja izveidot sistēmu, kam valdība no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem piešķīra divus miljonus eiro. Jaunā veselības ministre Ilze Viņķele (“Attīstībai/Par!”) šonedēļ paziņoja, ka ap 600 000 eiro no šīs naudas, iespējams, iztērēti negodīgi. Naudu saņēma veselības ministres Andas Čakšas bijušā dzīvesbiedra uzņēmums.

Pagājušā gada pēdējās dienās Veselības ministrija un Nacionālais veselības dienests iegādājās programmatūru “Owitech” un konsultācijas tās ieviešanai. Kopējā summa – 480 000 eiro.

Programmu “Owitech” ražo Latvijas uzņēmums “Analytica”. Tā pasargā datorsistēmas no kiberuzbrukumiem. Programmu var nopirkt no citām firmām, bet uzstādīšanu un apkalpošanu piedāvā tikai pati “Analytica”.

Juris Pūce
SIA “Analytica” līdzīpašnieks un valdes loceklis

Tas mūsu pakalpojumu spektrs tanī programmatūras sistēmā, ko mēs veicam, ir ļoti plašs. Mēs darām vismaz trīs lietas, vienkārši runājot. Viens – informācijas drošības pakalpojumi, kur mēs faktiski izmantojam rīku, lai risinātu dažāda veida problēmas, otrs – IT pakalpojumu pārvaldības jautājumi, kur arī principā šis tiks cieši integrētas ar darbiem jebkurā gadījumā. Un trešais faktiski ir programmatūras izstrādes procesu optimizācija, izmantojot arī kā platformu.

Saņēmusi sūdzības no nozares pārstāvjiem, jaunā veselības ministre uzdeva sākt pārbaudi ministrijas un veselības dienesta darījumiem. Šonedēļ viņa paziņoja, ka aizdomīgi ir ap 600 000 eiro pasūtījumi. No tiem par pusi jau samaksāts.

Ministrijas piesaistītie eksperti uzskata, ka nav piegādātas iepirkumā prasītās licences. Viņiem ir aizdomas, ka daļa no nopirktās programmatūras nemaz neeksistē, bet citā daļā patiesībā pārdota citas firmas programma, kas tirgū ir krietni lētāka.

Ilze Viņķele
Veselības ministre (“Attīstībai/Par!”)

Tātad šeit ir divas lietas – aizdomas par krāpniecību un otrs ir: pilnīgi noteikti te ir negodīga konkurence.

Tātad mēs esam saņēmuši pirmo neatkarīgo ekspertu pārbaudes rezultātus. Uz tiem pamatojoties, mēs izveidojām, ar rīkojumu izveidoju uz dienesta pārbaudes komisijas. Un mēs veiksim fizisku  pārbaudi par šo licenču esamību, vai tās ir instalētas. Veiksim pārrunas arī ar komersantu, lūgsim skaidrojumu viņam par šo situāciju, un tad atbilstīgi, ja būs tā, kā eksperti savos atzinumos norāda, ka šīs programmatūras, iespējams, vispār dabā nepastāv, tad, protams, mēs vērsīsimies policijā.

Savukārt bijusī veselības ministre Anda Čakša (ZZS) norāda: “Manā skatījumā šis ir liels šovs un diezgan bezatbildīgs. Ņemot vērā, ka paziņojums par to, ka politiski var ietekmēt elektronisko iepirkumu sistēmu, tas vien liek domāt par neprofesionalitāti šāda paziņojuma veikšanā.”

“Analytica” lielāko īpašnieku Juri Pūci un Andu Čakšu savulaik vienojusi laulība. Pūce pēdējos gados ministrijā bijis biežs viesis, tomēr Čakša neesot informēta par darījumiem ar bijušo vīru.

Veselības ministrija ”Analytica” produktus un pakalpojumus aktīvāk sāka pirkt pēc Čakšas stāšanās amatā – 2017. gada nogalē, kad firmu piesaistīja e-veselības kļūdu labošanai

Pēdējā pusotra gada laikā Veselības ministrija un Nacionālais veselības dienests kopumā pircis preces un produktus par 3,4 miljoniem eiro. Gandrīz trešā daļa (923 166,44 eiro) no šīs summas bijusi par “Owitech” licencēm un apkalpošanu.

“Nekā personīga”: Vai Jura Pūces uzņēmums arī bija viens no tiem, kas īstenoja šos projektus?

Čakša: To man ir grūti atbildēt. Tur ir ļoti daudzi uzņēmumi piedalījušies, ja mēs runājam par finansēšanas likuma sistēmu radīšana, tad es jau teicu, ka tas ir “ZZ Dats”, nevaru jums precīzi pateikt, kas ir īpašnieks. Ja mēs runājam par IKT projektiem, tad šos projektus realizē vai pie viņiem strādā Veselības ministrijas ierēdniecība.

Mans bijušais dzīvesbiedrs ir mans bijušais dzīvesbiedrs, un man šobrīd ar viņu ir tieši tik daudz sakara, ka mēs laiku pa laikam pārrunājam mūsu bērna skolas gaitas, tas arī viss. Ja viņš strādā nozarē, un te man jāatzīmē, ka viņam ir palaimējies, ka viņš ir bijis ar mani kādu laiku laulībā. Tas nozīmē, ka šobrīd viņam ir jāmaina profesija?

“Nekā personīga”: Ja viņš sāk uzvarēt iepirkumos tajā brīdī, kad kļūstat par ministri?

Čakša: Es tā nedomāju, un tas tā nav tiesa. Man nav ar to nekādu saistību tādā veidā.

Savukārt Viņķele pauž: “Lasot eksperta atzinums, kuri ir intervējuši arī kolēģus ministrijā, ir skaidrs, ka šobrīd mēs nevaram izsekot lēmumu pieņemšanas ķēdei, jo savukārt nav skaidrs, kurš tad ir bijis tas cilvēks, kurš ir izvēlējies tieši specifiski noteiktus iepirkums Elektronisko iepirkumu sistēmā.”

Pirms 14 gadiem Valsts reģionālās attīstības aģentūra izveidoja Elektronisko iepirkumu sistēmu. Tā ļauj iestādēm vienkāršāk iepirkt kancelejas preces, IT pakalpojumus un citas lietas. Pagājušajā gadā caur šo sistēmu iestādes tērēja jau 100 miljonus eiro.

Sistēma līdzinās interneta veikalam. Preces apkopotas katalogos. To, kuri uzņēmumi sistēmā drīkst piedāvāt savas preces un pakalpojumus, Valsts reģionālā attīstības aģentūra noskaidro atklātos konkursos. Lielākajā daļā kategoriju tiek izvēlēti vairāki uzņēmumi, kas visu laiku ar cenu konkurē savā starpā. Dažās jomās konkurences nav, un produktu piedāvā tikai viens uzņēmums.

Par sistēmu atbildīgā Valsts reģionālās attīstības aģentūra šopavasar arī ķērās pie ”Analytica” darījumu pārbaudes. Pēdējo divu gadu laikā par ”Owitech” licencēm un apkalpošanu valsts iestādes maksājušas divus miljonus eiro.

Oļegs Fiļipovičs
Valsts reģionālās attīstības aģentūras Elektronisko iepirkumu departamenta direktors

Pārbaudot darījumus, mēs konstatējām, ka vienā no pozīcijām mums diezgan bieži ir jāiet ar aicinājumu grozīt darījuma nosacījumus, lai viņi būtu atbilstoši vienošanās prasībām. Un tad mēs paņēmām arī dažus vēsturiskus darījumus, un šajā gadījumā 19. martā mēs uzrakstījām Veselības ministrijai, pieprasījām vienā no noslēgtiem darījumiem informāciju. Tad, kad saņēmām, izskatījām, tad arī informējām Veselības ministriju par to, ka, mūsuprāt, darījumā lielākā daļa no darba uzdevumiem neatbilst vienošanās nosacījumiem.

Tas, ko varēja pirkt tajā pozīcijā, varēja pirkt attiecīgā programmatūras produkta pielāgošanu pircēja vajadzībām. Tas, kas faktiski bija rakstīts darba uzdevumā, bija konsultācijas pakalpojumi, izmantojot šo produktu. Un tur ir tā lieta, ka konsultācijas pakalpojumi ir vienā sadaļā un tur ir konkurence, savukārt šā produkta ieviešana un papildināšana, kas ir diezgan specifisks produkts, tur bija piedāvājumu iesniedzis tikai viens piegādātājs, un attiecīgi šajā gadījumā tur konkurences nebija.

Savukārt Pūce pauž: “Mēs sniedzām konsultācijas, kas attiecās tieši uz to mūsu pakalpojumu, nevis, kas būtu vispārīgas vai kādā savādākā veidā, tur slepus vai konkurenci ierobežojoši.”

Elektronisko iepirkumu sistēmu izmanto ap 700 valsts un pašvaldību iestāžu un uzņēmumu. 35 miljoni eiro – vairāk nekā trešā daļa visu tēriņu – pērn aizgāja programmatūras pirkšanai un apkalpošanai.

Vaicāta, kādēļ ministre nāca klajā ar paziņojumu nevis sagaidīja pārbaudes beigas, Viņķele atbildēja: “Teikšu godīgi, tādēļ, ka šīs aizdomas par tāda veida darījumiem un shēmām, es lietošu to vārdu, apgrūtināja un traucēja arī e-veselības nākamās kārtas palaišanu. Man šķita svarīgi arī publiski raidīt signālu, ka tā, kā agrāk varēja brīvi rīkoties… tā vairs nevarēs. Tā kā es ceru raidīt pilnīgi nepārprotamus signālus, ka šiverēšana IT projektos Veselības ministrijā vismaz uz kādu laiku ir beigusies.”

Oļegs Fiļipovičs
Valsts reģionālās attīstības aģentūras Elektronisko iepirkumu departamenta direktors

Abi šie gadījumi izklausās viens trakāks par otru, tad droši vien būs jāskatās – horizontāla pārbaude par visiem darījumiem, kas ir bijuši attiecīgajā katalogā, un jāskatās, kā viņi bija veikti. Nu, cita varianta nav.

Elektronisko iepirkumu sistēma tika radīta, lai mazinātu birokrātiju un tādas ikdienas preces kā biroja papīru un pildspalvas iestādes varētu pirkt kopā, nevis katra rīkojot savas iepirkumu procedūras. Tagad šo sistēmu izmanto, lai apietu miljonus vērtus konkursus arī gadījumos, kad tie būtu jārīko. Konkurence samazinās un pasūtījumi tiek vēlamajiem uzņēmumiem.