6 komentāri

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) pārbaude apstiprina TV3 raidījuma Nekā personīga pavasarī izteiktās šaubas par pārkāpumiem nanopreču iepirkumā Rīgas satiksmē. 

Gada sākumā raidījums ziņoja par shēmu Rīgas satiksmē, kad smalku tīrīšanas līdzekļu vietā uzņēmumam piegādāts ūdens, bet pašvaldības uzņēmuma samaksātā nauda sadalīta starp shēmā iesaistītām personām. Rīgas satiksme veica savu izmeklēšanu un pārkāpumus nekonstatēja.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Pārbaudi veica arī VID. Tā ir noslēgusies, un VID nanotehnoloģiju darījumu ne vien atzinis par šaubīgu, bet tas atzīts par nenotikušu. Tas nozīmē, ka VID neviens nav spējis sniegt ticamus pierādījumus, ka dārgie tīrīšanas līdzekļi pirkti un nogādāti Rīgas satiksmei. Visdrīzāk Rīgas satiksmei nāksies valsts budžetā atmaksāt nodokļus – 100 tūkstoš eiro, un, iespējams, izmeklēšanu sāks Finanšu policija.

VID pārbaudīja nanotehnoloģiju darījumu, kad radās aizdomas, ka tāds nemaz nav noticis. Par to liecināja paši shēmā iesaistītie. Uz audita noslēguma sarunu šonedēļ ieradās Rīgas satiksmes vadošās amatpersonas. Viņu vidū arī vadītājs Leons Bemhens. VID darījumu pārbaudīja vairāk nekā trīs mēnešus. Ceturtdien VID Bemhenu un pārējos iepazīstināja ar audita secinājumiem. Smagā saruna ilga pusotru stundu.

Shēma, ko izpētīja Nekā personīga un ko tagad apstiprina arī VID, aizsākās 2012. gadā. Rīgas satiksmē izlēma, ka sabiedriskā transporta sakopšanā jāizmanto dārga nanoķīmija. Pašvaldības uzņēmums izsludināja konkursu, un uzņēmēji Vita Baurovska un Aleksandrs Beskorovainijs noorganizēja, ka publiski neizziņotā cenu aptaujā uzvarēja iepriekš sarunāta celtniecības firma MJ Patneri.

Tie ar tīrīšanas līdzekļu biznesu nenodarbojās, tāpēc bija vienošanās, ka preci sagādās, komplektēs un uz Rīgas satiksmi nogādās Baurovskas firmas Vialeks un HRM, bet MJ Partneri tikai parakstīs grāmatvedības dokumentus.

Sākumā viss ritēja gludi, Bemhens parakstīja tukšu līgumu, MJ partneru kontā 2013. gadā pašvaldības uzņēmums ieskaitīja turpat 400 tūkstošus eiro, celtnieki paturēja 3% un naudu tālāk aizskaitīja iepriekš minētajām firmām.

Problēmas sākās, kad VID radās aizdomas par krāpšanos ar nodokļiem. Nesakrita MJ partneru un Baurovskas firmu deklarētie un samaksātie PVN. Tad atklājās, ka Baurovskas firmām nav pavadzīmju par tīrīšanas līdzekļu iegādi, jo tās nemaz nanoķīmiju nav pirkušas. Celtnieki  sāka savu izmeklēšanu un no Vitas Baurovskas uzzināja, kā shēma darbojusies.

SIA Vialeks un SIA HRM amatpersona Vita Baurovska

Bet, ka tas bija tikai ūdens, ar kuru mazgāja, tā tas nav. Ir mazgāts. Un bija tāda doma, ka tiek piegādāts  ūdens, tad pienāk nauda, tiek iegādāta ķīmija un tiek nolikta noliktavā un mazgāti autobusi, jo autobusi ir jāmazgā, visiem jāsaprot, ka autobusi jāmazgā. Tāpēc tā tas tika domāts. Ūdens, bet tajā laikā tika izmantota ķīmija, kas vēl ir saglabājusies, tad tiek ievesta jauna ķīmija, atkal ir ūdens, un… tādi tie solīši bija saplānoti.

Taču saplānotie soļi neīstenojās. Par to liecina VID atklātais, ka Rīgas satiksmē it kā piegādātajai precei  nav  izcelsmes dokumentu. To vairāk nekā gadu palīdzēja noslēpt Kontroles daļas priekšnieka vietnieks, Saskaņas centra biedrs Vjačeslavs Stunžāns. Viņa firma iepriekš piegādāja mazgāšanas līdzekļus. Un trūkstošās nanotehnoloģiskās preces aizstāja ar savas firmas iepirkto.

Rīgas satiksme nevarēja vai varbūt negribēja noskaidrot to, ko savā pārbaudē tagad ir spējis atklāt VID. Preču pavadzīmēs sniegta melīga informācija par nanotehnoloģisko līdzekļu glabāšanu un piegādi Rīgas satiksmei. Cilvēki, kuri it kā parakstījušies par preču saņemšanu, nevar pateikt, no kā tā iegādāta.

VID prasīja ziņas gan Vācijā, gan Austrijā, kur noskaidroja, ka nanoķīmija uz Latviju nemaz nav sūtīta. VID arī izsekojis naudas plūsmai, kur palikusi Rīgas satiksmes maksātā nauda. Un ir pierādīta shēmā iesaistītās Vitas Baurovskas iepriekš sniegtā informācija.

Latvijas firmas vairākus  simtus tūkstošus skaitījušas tālāk uz ārzonu firmu kontiem Honkongas un Ķīnas bankās. Pēc Baurovskas ziņām, nauda no turienes izņemta un atnākusi atpakaļ uz Rīgu, kur to sadalījušas kādas par ”apdrošinātājiem” sauktas personas Antonijas ielā 23.

VID guvis pārliecinošus pierādījumus, ka nanotehnoloģisko ķīmijas preču darījums uzskatāms par nenotikušu. Jūnija sākumā VID atcēla  uzrēķinu MJ partnerim. Iepriekš VID paļāvās uz pašvaldības uzņēmuma teikto, ka prece ir saņemta,tagad pārbaudē gūts apstiprinājums pretējam. Rīgas satiksmei draud 100 tūkstoš eiro liels uzrēķins.

 SIA MJ Partneri advokāts Jānis Davidovičs

Šeit ir runa par valsts nodokļiem. Faktiski šāda nodokļu atlaišana manam klientam automātiski nozīmē, ka kādam šī summa tiks uzrēķināta. Teorētiski tā arī varētu būt Rīgas satiksme.

Pašvaldības uzņēmuma vadībai vēl ir divas nedēļas laika jaunu pierādījumu iesniegšanai Valsts ieņēmumu dienestam. Tomēr, ja 3 mēnešu garumā tādi nav sniegti, maz ticams, ka Rīgas satiksmei uzrādīsies jauni fakti līdz 26. jūnijam, VID gala lēmuma datumam.

Konkrētus atbildīgos Rīgas satiksmes skandalozajā darījumā varētu noskaidrot Finanšu policijas sākta izmeklēšana. VID ģenerāldirektore apstiprina, ka par darījumiem, kur izvairīšanās no nodokļu nomaksas pārsniedz 18 tūkstošus eiro, VID informāciju automātiski nodot tālāk  finanšu noziegumu izmeklētājiem.

Par nanoķīmijas iegādi un izlietošanu atbildīgais Vjačeslavs Stunžāns joprojām ir atstādināts no amata pienākumu pildīšanas uz nezināmu laiku. Neviens cits uzņēmumā par notikušo nav saukts pie atbildības. Rīgas satiksmes ilggadējais vadītājs arī pēc VID sniegtajiem pierādījumiem turpina noliegt, ka viņa vadītajā uzņēmumā būtu notikuši jelkādi pārkāpumi.

TOP komentāri

 • arachiks
  +2 +2 0

  arachiks

  Ilgi jau tas jaunais prezis nepieseks,to zagļu bandu,vienreiz kādam būs jāatbild,cik ilgi var visu Latviju čakarēt,gan ar transporta biļetēm,gan ar auto stāvvietām un visādiem krāna ūdeņiem,kurus pārdod kā minerālu.
 • Kajagoō
  +1 +1 0

  Kajagoō

  Nu, laicīgi paceļot cenas biļetēm, sodu tāpat nomaksās pasažieri
 • zvaigžņu vilks
  +1 +1 0

  zvaigžņu vilks

  nu ļoti imteresanta un patiesa sejas izteiksme Bemhenam .....

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl