Apstiprinās Krievijas iejaukšanās LMT tīklā Kurzemes piekrastē. Traucējumi skāruši arī “Tele2”

19 komentāri
Apstiprinās Krievijas iejaukšanās LMT tīklā Kurzemes piekrastē. Traucējumi skāruši arī “Tele2”
pixabay

Pirms trīs nedēļām bija novērojami dīvaini mobilo sakaru traucējumi Kurzemes piekrastē mācību “Zapad” laikā. Kompānija LMT vēlāk paziņoja, ka traucējumus izraisījis kāds avots Baltijas jūrā. Tomēr cietušas arī operatora “Tele2” frekvences.

Saeimas Nacionālās Drošības komisijas deputātiem ticis ziņots, ka traucējumus, iespējams, izraisījis Krievijas jaunākās paaudzes sakaru slāpētājs. Tas centies ietekmēt objektus Ēlandes salā Zviedrijā, kas atrodas tieši pretī Kurzemes piekrastei. Zviedrijā tai laikā notika pēdējo 10 gadu lielākās militārās mācības Aurora 17.

Lai iejauktos mobilo tīklu frekvencēs, Krievijas armijas rīcībā ir vesels ieroču arsenāls. Vispirms jau stacionārās iekārtas. Tās spēj līdz pat 500 km tālu ietekmēt frekvences. Pēc tam kuģi – tie var braukt lēni gar krastu un ietekmēt objektus, kas atrodas valsts iekšienē. Un visbeidzot mazi droni, tos ir grūti pamanīt pat ar radariem uz zemes.

Latvijas bruņotie spēki 1.septembrī piefiksējuši Krievijas karakuģi Serpukhov 563 sešu jūras jūdžu attālumā no Latvijas teritoriālajiem ūdeņiem. Serpukhov ir viens no jaunākajiem Baltijas flotes kuģiem, tas būvēts 2015. gadā. No tā raķeti var aizšaut 1500 kilometru attālumā. Kuģi var aprīkot ar visa veida papildus tehniku, arī sakaru slāpēšanas ierīcēm.

Dienu iepriekš, 30.augustā, mobilo sakaru operatori LMT un Tele2 ziņoja valsts uzņēmumam “Elektroniskie sakari”, ka Kurzemes piekrastē mobilo sakaru torņos 900 megahercu frekvencē saziņa ir pārtraukta.

 

MĀRIS ALEKSANDROVS
VAS Elektroniskie sakari Tehniskā departamenta direktors

Spriežot pēc mūsu aparatūras, pēc operatoru sniegtās informācijas pēc traucētajām bāzes stacijām varēja saprast, ka šis te traucējumu avots pārvietojas. Varētu pieņemt, ka būtu kuģis. To grūti spriest.

Nu, tātad, redzot, ka avots maina savu lokalizācijas vietu, ja, mēs ap plkst.22 vakarā secinājām, ka traucējumi ir beigušies, un tā kā tie pārvietojās uz Lietuvas pusi, tad mēs informējām mūsu Lietuvas kolēģus no monitoringa, ka varētu būt arī viņiem traucējumi.

 

 

Tajā laikā Zviedrijā notika vērienīgākās militārās mācības pēdējos 10 gados – “Aurora 17”. Piedalījās 19 000 karavīru, tajā skaitā 1000 amerikāņu un 30 latviešu.

Mācībās tika izspēlēts uzbrukums stratēģiski svarīgajām salām Baltijas jūras vidū – Gotlandei un Ēlandei. Ēlandes salā ASV armija bija izvietojusi zenītraķešu sistēmu “Patriot”.

Zviedru portāls “Metri” ziņoja, ka šai laikā pie ziemeļu Ēlandes krastiem ir parādījies kāds nezināms lidojošs objekts. Tas bijis piecus, sešus metrus garš un vietējos iedzīvotājus izbiedējis.

Šie notikumi savā starpā ir saisatīti. Ar šādu ziņojumu pagājušajā nedēļā ir iepazīstināti Saeimas Nacionālās drošības komisijas deputāti.

Latvijas piekrastes mobilie sakari cietuši tādēļ, ka bijis mēģinājums izsist no ierindas iekārtas Ēlandes salā. To paveikusi Krievija.

Tiesa, Militārās izlūkošanas dienests piekodinājis, ka šīs ziņas ir neapstiprinātas un vēl pārbaudāmas. Dažas dienas vēlāk ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs laikrakstam  “Washington Post” paziņoja, ka Latvija varētu būt cietusi no plašāka uzbrukuma, kas bijis vērsts pret Zviedriju. ”Mūsu varasiestādes analizē versiju, ka  komunikāciju negadījumam, kas radies ZAPAD mācību laikā pret Ēlandes salu, bijusi tieša ietekme Latvijā,” laikrakstam teica ministrs.

Rinkevičs saka, – ja oficiāli apstiprināsies Krievijas iejaukšanās Latvijas sakaros un, ja Krievija šādu rīcību atkārtos, tad ir iespējams runāt par NATO 5.panta iedarbināšanu, jo no 2015. gada uzbrukums valsts komunikāciju sistēmām arī ir uzbrukums valstij.

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl