Komentāri

Karam ar ieročiem un karam ar informāciju un meliem ir nepieciešama nauda. To var pārvadāt un nodot adresātam čemodānos vai celofāna maisiņos. Tomēr ērtāk – izmantot banku pārskaitījumus. Lai tos nevarētu izsekot, tiek dibināti ofšoru astoņkāji. Izmantotas valstis, kur banku uzraudzība ir vāja. Pagājušajā gadā atklātībā nāca Panamas ofšoru skandāls. Tajā izgaismojās Krievijas varai pietuvināto cilvēku iesaiste šādā nelegālā naudas apritē.

Lai uzturētu un finansētu organizācijas un aktīvistus ārvalstīs, kam jāaizstāv Krievijas intereses ir dažādi veidi kā tiem veikt finanšu piešprices. Viens – oficiālais. Bet arī par to Krievijas varas iestādes plaši nestāsta. Tie ir valdības un ministriju uzturēti fondi, kas savai darbībai vairāk nekā 100 valstīs pēc dažādām aplēsēm tērē ap 100 miljonus dolāru gadā. Tie ir: Krievijas federālā aģentūra Rossotrudņičevstvo, fonds Russkij Mir, Fonds Tautiešu tiesību aizsardzībai ārzemēs un Gorčakova fonds publiskajai diplomātijai.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Šīs slēpti publiskās nauda piešķiršana notiek uz grantu pamata. Pēc drošības iestāžu aplēsēm Latvijā ir gandrīz 100 organizāciju, kas realizē Krievijas tautiešu politiku un no Krievijas arī saņem naudu.

Pētnieki ir izveidojuši dažādus priekšrakstus ar mērķiem, kurus cenšas sasniegt Krievija. Daudzi no tiem nav izpildāmi bez naudas līdzdalības.

Tā, piemēram, atšķirībā no Aukstā kara laika, kad padomju savienība atbalstīja dažādas kreisi orientētas kustības, šobrīd Krievija finansē un uztur gan galēji kreisās, gan galēji labējās organizācijas, zaļos, antiglobālistus un arī pārstāvjus no finanšu elites. Mērķis ir gūt pēc iespējas plašāku viļņošanos sabiedrībā par tematiem, kas atbilst Krievijas dienas kārtībai. Lai to katrā no valstīm panāktu – jāiegulda gan pamatīgs darbs, gan arī slēptā veidā ievērojami naudas līdzekļi.

“Nekā personīga” žurnālisti pirms diviem gadiem Ungārijā iefiltrējās slepenā galēji labējo spēku sanāksmē, kuras dalībniekus uzrunāja arī Eirāzijas un agrākās Krievijas varenības atjaunošanas idejas autors, Putina ideologs Aleksandrs Dugins.

Krievijas slēptā politika ir kritusi auglīgā augsnē – NATO un Eiropas Savienības valsts Ungārijas politiķi aktīvi kritizē rietumu ieviestās sankcijas pret Krieviju. Kad pagājušonedēļ Ungārijā ieradās Vladimirs Putins, šīs valsts premjers paziņoja, ka neekonomiskus jautājumus nevarot risināt ar ekonomiskiem instrumentiem. Ar to domājot Krievijas sodīšanu par tās rīcību Ukrainas austrumos.

Krievijas ietekmes stiprināšanai izmantoti uz ārzemēm emigrējušie tautieši, kas tiek iesaistīti nevalstisko organizāciju darbībā. Būtisks veids, kā izplatīt savu ietekmi ārvalstīs, ir arī pareizticīgā baznīca.

Bet Krievijas būtiskākie ārpolitikas ietekmes ieroči ir nauda, bizness un energoresursi. Piemēram, diezgan atklāti Krievija ietekmi audzējusi Čehijā. Tam izmantojot naftas kompāniju Lukoil. Tagadējā Čehijas prezidenta Miloša Zemana partija atzinusi, ka sadarbojusies ar lobistiem no Krievijas. Iespējams, naftas kompānija Lukoil slēpti finansiāli stiprinājusi politiķa pozīcijas vēlēšanās 2013. gadā.

Korupcija šobrīd vairāk kā jebkad agrāk ir kļuvis par valstu nacionālās drošības jautājumu – tā saka organizācija “Transparency International”. Tās eksperti pētījumos piemin Latviju un Čehiju, kur Krievija aktīvi izvērusi naudas atmazgāšanu izmantojot ofšorshēmas.

Skandāls par Krievijas naudas ietekmi uz Eiropas politiķiem skāris Francijas prezidenta amata kandidāti Mari Lepēnu. Savulaik viņu Krievija vēlējusies redzēt starp novērotājiem Krimas aneksijas referendumā, kurā piedalījās arī Tatjana Ždanoka. Tomēr Lepēna savā vietā nosūtīja partijas biedru. Bet izteica atbalstu Krievijas rīcībai. Šobrīd zināms, ka Lepēnas partija saņēmusi 8 miljonu eiro lielu aizdevumu no Čehijā bāzētas Krievijas bankas un kopējais atbalsts priekšvēlēšanu kampaņai varētu sasniegt 40 miljonus.

Pagājušajā gadā skaļu rezonansi izraisīja tā saucamais Panamas dokumentu skandāls. Atklātās ziņas un ofšorkompāniju astoņkāji aizveda arī pie paša ciešākā Krievijas prezidenta Vladimira Putina draugu loka. Kremļa saimnieks, protams, par šiem faktiem tikai pasmējās.

Ofšori pamazām iziet no modes. Eiropa grib ieviest apjomīgus regulējumus, lai to pastāvēšanu padarītu par bezjēdzīgu. Tuvāko gadu izaicinājums būs veiktie darījumi ar virtuālo valūtu Bitcoin. Tie ir tik ļoti noslepenoti un nošifrēti, ka neviens nevar uzzināt, kurš, kam un ko maksā. Vai pārskaitījumi ir kukuļi amatpersonām, vai maksājumi par narkotikām, vai arī par ieroču piegādēm teroristiem.

Video

Lapa netika atrasta | SKATIES
Mēs izmantojam cookies. Tie mums palīdz Tevi atcerēties!

Svētdiena, 18. februāris

Kora, Kintija

Horoskops aunam

Šodien, pateicoties veiksmīgai nejaušībai, tavi ceļi krustosies ar kādu cilvēku, kurš tieši un atklāti norādīs uz tavas izdarības patiesajām sekām. Izvairies no ironizēšanas kā aizsardzības taktikas.

Horoskops vērsim

Šodien pasīvi ļausies citu diktētai dienas kārtībai, jo pašam nebūs nekādu zīmīgu vēlmju. Ja draugi vai ģimene būs sarūpējuši kādas nodarbes, bez liela entuziasma tajās piedalīsies.

Horoskops dvīņiem

Šodien dosi priekšroku garīgām aktivitātēm. Jutīsi īpašu atbildību pret savu ģimeni un bērniem. Mēģini saprast, kas ir tavu tuvinieku nemiera cēlonis. Ja atradīsi atbildi, spēsi viņiem palīdzēt.

Horoskops vēzim

Šodien uzsāc tikai tādas lietas, kas tevi emocionālu atslābina. Ja nav šīs sajūtas, nemaz neķeries klāt. Tava vājā vieta var izrādīties nespējā atšķirt patiesi neatliekamo no stresa brīdī uzburtā.

Horoskops lauvai

Viss, kas ar tevi un ap tevi šodien notiek, ir dvēseles impulsa rezultāts, nevis racionāla prāta auglis. Beidzot tu ļausies sajūtām, vājumam un neracionālām jūtu izpausmēm.

Horoskops jaunavai

Izvēlies fiziskās aktivitātes, īpaši dabā. Tās uzfrišinās tevi nākošās nedēļas ne būt ne vieglajam pasākumam. Psiholoģiski šodien būsi tendēts uz apcerīgiem un sapņainiem klejojumiem savās zemapziņas dzīlēs.

Horoskops svariem

Šodien dosies savā fantāziju pasaulē vai vismaz ļoti vēlēsies tā darīt. Būsi pārņemts ar tev maz raksturīgo jūtīgumu un slinkošanas māniju. Neliedz sev šo svētīgo sajūtu, citi darbi un cilvēki var pagaidīt.

Horoskops skorpionam

Tavi instinkti un kāre pēc sajūtām dominēs pār šodienas realitāti. Pārdomā, vai dažreiz nevajadzētu ieklausīties citu cilvēku norādēs. Mierinājumu vari meklēt par tevi vājāku un ietekmējamu cilvēku sabiedrībā, kuri visu laiku glaudīs tevi pa spalvai.

Horoskops strēlniekam

Īsto laimes sajūtu grūti notvert, ja visu laiku domā vairākus gājienus uz priekšu, tāpēc ļauj, lai tevi vada brīvā lidojuma vai kritiena sajūta. Neslēp savu ievainojamo un jūtīgo pasauli no mīļotajiem.

Horoskops mežāzim

Vienkārši ignorē visu, kas tev krīt uz nerviem. Būsi laimīgs savā sakārtotajā pasaulē un novērsīsies no visa, kas tevi aizskar. Šodien nevajag ne ar vienu skaidroties.

Horoskops ūdensvīram

Attiecībās viens otram pārbaudīsiet pacietību robežas un izturības mēru, bet toni noteiks psiholoģiski spēcīgākais un stabilākais. Tavs jutekliskais noskaņojums ietekmēs saskarsmi ar apkārtējiem, jo ļoti labi spēsi projicēt savas fantāzijas.

Horoskops zivīm

Tavs īpašais cilvēks šodien ļoti labi izpratīs tavu sakāpināto pasaules uztveri un jūs būsiet kā viens vesels. Jūs vienos ne tikai jūtas, bet arī kopējas idejas un nākotnes plāni.